Adopce štěněte z útulku

štěně v náručí

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.

Výhody pořízení psa z útulku

Mnoho milovníků psů nehledá konkrétní plemeno, ale rádi poskytnou domov i křížencům. Pokud hledáte takového psa, je ideální poohlédnout se v útulku – i v případě, že chcete štěně! Jednak je to bezpečnější a nebudete podporovat množitele psů. V útulcích čeká mnoho zvířat na nový domov a pořízení štěněte z útulku přináší pro obě strany několik výhod. Organizace na ochranu zvířat Vám obvykle ochotně poradí, které štěně bude pro Vás vhodné vzhledem k Vašemu životnímu stylu a podmínkám, neboť mají dlouholeté zkušenosti s umisťováním zvířat do nových domovů.

Také pokud jde o sozializaci, odvádějí tyto organizace dobrou práci: Přesto, že nejsou štěňata tak dobře socializována jako u chovatele, protože v útulku se přece jenom musejí postarat o velké množství zvířat. Štěňata z útulků však obvykle dobře vycházejí s lidmi i ostatními psy a mají dobrou povahu. Záleží samozřejmě na prostředí, ze kterého pocházejí: Je Vaše vysněné štěně umístěno za mřížemi v některé ze zahraničních usmrcovacích stanic nebo v milující pěstounské rodině? Ta poskytne mladému pejskovi přinejmenším stejně dobré zkušenosti jako domácnost chovatele. V každém případě Vám doporučujeme důkladně se před pořízením informovat na předchozí životní podmínky štěněte a být v intenzivním kontaktu se zprostředkovatelským místem, abyste se ujistili, že je Vámi vybrané štěně pro Vás opravdu vhodné.

Mladá i stará: Všechna zvířata z útulků jsou před odevzdáním novému majiteli opakovaně očkována a prohlédnuta – ochránci zvířat zprostředkovávají obvykle adopci pouze zdravých zvířat, pokud není v případě chronických onemocnění dohodnuto jinak. Pořízením přispějete k ochraně zvířat: Zaprvé získá poplatek za adopci příslušný útulek a za druhé poskytnete Vašemu malému pejskovi novou životní perspektivu!

malé štěně v náručí © Mary Abramkina / stock.adobe.com

Štěňata z útulku versus privátní pořízení

Privátní pořízení

“Pěkné a šlechetné,” řekli by někteří milovníci psů, “ale za stejné nebo dokonce menší peníze získám štěně křížence ze soukromých zdrojů. Potřebují také domov – inzerátů je koneckonců plno! “Mějte však na paměti, že mnoho zvířat od soukromníků, kteří chovají psy bez odpovídající odbornosti, obvykle nemá odpovídající zdravotní péči a tito „chovatelé“ buď ” mají štěňátka” náhodou nebo se dokonce množením zvířat živí. Žádnou z těchto variant byste neměli svým nákupem podporovat – i když štěňátka vypadají nemocně nebo nejsou chována, podle Vašeho názoru, v dobrých podmínkách. Poptávka podporuje nabídku a štěně, které „vykoupíte“ ze špatných podmínek, nahradí štěně jiné. V případě pochybností o zdraví zvířete daného prodejce informujte příslušný veterinární úřad.

Štěňata z útulku

Zvířata z útulku mají obvykle pravidelnou zdravotní péči, jsou očkována a odčervena. Seriózní ochránci zvířat dbají také na to, aby se štěňata dostala k odpovídajícím novým majitelům – jde jim o dlouhodobé blaho psů – tím pádem i jejich páníčků.

Hledání vysněného štěněte

Štěňata z útulku jsou tak rozmanitá jako samotný svět psů. Bez ohledu na to, zda máte jasnou představu o svém budoucím mazlíčkovi či nikoli: Nejlepší je nejprve navštívit útulek ve Vašem regionu. I přesto, že v daném útulku zrovna žádné štěně k adopci nebude, ochránci zvířat jsou v kontaktu s ostatními útulky či organizacemi a mohou Vám v hledání pomoci. Výhodou je, že můžete štěňata navštívit. Pokud v útulcích ve Vašem regionu vysněné štěně nenaleznete, poohlédněte se na internetu, kde ochránci zvířat nabízejí celou řadu štěňat, která hledají domov. Zadáte-li do vyhledávače slovo „štěně“ nebo „ochrana zvířat“, zobrazí se Vám velké množství výsledků.

malé štěně © Evdoha / stock.adobe.com

Adopce

Jakmile si vyberete vysněné štěně, budou Vás chtít ochránci zvířat lépe poznat, než Vám svěří své chráněnce. Chtějí zabránit tomu, aby se zvíře opět (po několika měsících) ocitlo znovu v útulku. Z tohoto důvodu po prvním pohovoru a projevení zájmu o psa z Vaší strany navštíví některý z ochránců Vaší domácnost, aby se přesvědčil, zda u Vás pejsek nalezne vhodné podmínky. Pokud žijete v pronajatém bytě, doporučujeme obstarat si písemný souhlas pronajímatele s chovem psa v jeho bytě/domě. Pokud prohlídka dopadne dobře, přichází na řadu vyřízení formalit.

Štěňata z útulku odcházejí k novému majiteli s osvědčením o očkování a ochrannou smlouvou. V té je obvykle stanoveno, že musí být pes vykastrován, jakmile dosáhne dospělosti. Tato smlouva obvykle také často dodatečně upravuje podmínky chovu a zakazuje prodej zvířete třetím osobám. Váš nový čtyřnohý kamarád se k Vám může nastěhovat, jakmile dosáhne věku osmi týdnů. Někteří lidé bývají překvapeni, že za štěně z útulku musejí zaplatit – koneckonců nabízejí přece pejskovi nový domov. Štěňátka bývají často dražší než starší zvířata, která čekají na nový domov již dlouhou dobu. Tento poplatek však jen stěží pokryje všechny náklady, které spolky na ochranu zvířat za zvíře vynakládají. Tímto způsobem Vy, jako kupující, přispějete k tomu, aby se i ostatním zvířatům dostalo pomoci. Ochránci zvířat Vám kdykoli také ochotně poradí s péčí o Vašeho nového kamaráda.

Přejeme vám hodně zábavy s Vaším novým štěnětem!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.

8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.

3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.