Jedovaté rostliny pro psy

Pes s rostlinami

U jedů záleží na množství. Přesto je důležité vědět, jakou toxickou látku váš pes pozřel, aby mohl veterinář psa cíleně ošetřit. Abyste věděli, kterým rostlinám se doma vyhnout, shrnuli jsme je do následujících seznamů.

Jak nebezpečné jsou jedovaté rostliny pro psy?

Každý druh rostliny má svůj vlastní jed, který se nachází v listech, květech a plodech. Jakmile se tyto toxiny dostanou do krevního oběhu, mohou způsobit nebezpečné poškození orgánů.

Rostlinné toxiny často narušují funkci jater, ledvin nebo srdce. Zvláště vysoká dávka proto může způsobit smrtelnou srdeční zástavu nebo život ohrožující selhání ledvin.

Symptomy: jaké příznaky vyvolávají jedovaté rostliny u psů?

Pokud je dávka nízká, váš pes se pravděpodobně vyléčí sám. V následujících hodinách však může pociťovat nevolnost a více slinit.

Pokud se váš čtyřnohý kamarád otrávil vysokou dávkou, vede jed k závažnějším a někdy i rychle se projevujícím komplikacím. Patří mezi ně následující příznaky otravy:

  • zvracení
  • zvracení
  • poruchy centrální nervové soustavy, jako je svalový třes, záchvaty a ochrnutí
  • bušení srdce a zástava dechu

Některé jedovaté rostliny mohou být pro psy smrtelně nebezpečné. Zejména tis a jeho plody jsou považovány za prudce jedovaté pro lidi, psy a další zvířata.

Více o tomto tématu v článku Otrava u psů.

Jaké rostliny jsou pro psy jedovaté?

Existuje mnoho rostlin, které jsou pro psy jedovaté. Rostliny se tímto způsobem chrání před před sežráním zvířaty. Připravili jsme pro váš přehled těch nejdůležitějších jedovatých pokojových a zahradních rostlin:

Jedovaté pokojové rostliny

Pokojové rostliny jsou dekorativní a zkrášlují každou domácnost. Mnoho lidí však neví, že pokojové rostliny mohou být pro psy jedovaté! Aby byl váš chlupáč zdravý, měli byste se vyvarovat mimo jiné následujících pokojových rostlin:

Název Vlastnosti
Agáve Tato oblíbená pokojová rostlina je pro lidi částečně jedlá, ale pro psy je mírně jedovatá.
Brambořík Krásný, ale jedovatý pro lidi i zvířata.
Amarylka Zejména silné cibule jsou pro psy vysoce toxické a způsobují srdeční arytmii.
Azalka Pozor! I kontakt s touto krásnou rostlinou může být pro psa jedovatý.
Fíkus malolistý (benjamin) Světlá mléčná míza je pro psy mírně jedovatá.
Pryšec zářivý Pryšec zářivý s bílou mléčnou šťávou je jedovatý pro všechna domácí zvířata.
Chryzantéma Pokud se váš pes dostal do kontaktu s krásnou podzimní rostlinou, může mu podráždit kůži. Pokud snědl květy, může trpět průjmem a dušností, a dokonce i problémy s rovnováhou.
Klívie (řemenatka) Pokud váš pes sní části pokojové rostliny, hrozí mu zvracení, pocení a neurologické poruchy.
Šplhavnice Rostlina obsahuje šťavelan vápenatý, který je pro psa toxický.
Toulitka Pokud váš pes pozře části červených květů nebo jiné části rostliny, toxiny podráždí jeho sliznice. V nejhorším případě může dojít k záchvatům a ochrnutí.
Pelargonie Nebojte se: muškáty jsou pro vašeho psa jen mírně jedovaté.
Fíkovník pryžodárný (gumovník) Gumovník má také mléčnou mízu, která je pro psy mírně jedovatá.
Hortenzie Kyselina kyanovodíková, hydrangin a saponiny působí nejen na psy, ale i na kočky a lidi.
Lilie Všechny druhy jsou pro psy toxické, protože trvale poškozují ledviny.
Oleandr I malá dávka v oleandru obsaženého glykosidu oleandrinu způsobí vašemu psovi nevolnost, křeče, zvracení a život ohrožující srdeční arytmii.
Orchideje (všechny druhy) Aby orchideje působily toxicky, musí být dávka naštěstí velmi vysoká. Otrava u psů je proto vzácná, ale ne nemožná.
Mučenka Rostlina, která je příbuzná s maracuja, může být pro lidi i zvířata mírně jedovatá, protože obsahuje kyselinu kyanovodíkovou.
Filodendron Filodendron je méně toxický, obsahuje štiplavé látky a šťavelan vápenatý.
Pryšec nádherný (vánoční hvězda) Mléčná šťáva obsahuje toxické látky, jako je beta-amyrin a germanikol, které mohou psovi způsobit gastrointestinální problémy, krvavý průjem a neurologické poruchy.

Jedovaté zahradní rostliny

Mnoho jedovatých nebezpečí číhá také na zahradě nebo při procházkách v přírodě. Přečtěte si následující seznam a zjistěte, které zahradní rostliny jsou pro vašeho domácího mazlíčka jedovaté:

Název Vlastnosti
Oměj horský Upozornění: Oměj horský je jednou z nejjedovatějších okrasných rostlin v Evropě a je smrtelně nebezpečný pro psy a lidi i v malém množství.
Zimostráz Oblíbený živý plot může být pro vašeho psa životu nebezpečný.
Sasanka hajní Pokud váš pes pozře části rostliny, může kvůli triterpenoidním saponinům zemřít.
Břečťan Každá část břečťanu obsahuje saponiny. Pokud váš pes sní obzvláště vysoké dávky, mohou být následky fatální.
Tis Tis je jednou z nejznámějších jedovatých rostlin. Jed je obsažen v semenech, jehličí a červených bobulích. Již po několika hodinách ovlivňuje alkaloid taxin srdeční činnost vašeho psa a může ve velmi krátké době vést k zástavě srdce.
Durman Durman je v Evropě také dobře známou velmi jedovatou rostlinou.
Náprstník Smrtelná dávka jedu náprstníku je pro velkého psa pouze pět gramů.
Štědřenec (zlatý déšť) I když jsou žluté květy krásné, alkaloidy chinolizinu, které obsahují, mohou být pro vašeho psa smrtelné během několika minut.
Ocún jesenní Vysoce toxický kolchicin se nachází ve všech částech rostliny a má nejprve excitační a poté tlumicí účinek.
Hyacint Pokud váš pes sní cibuli rostliny s vysokou dávkou jedu, bude zvracet a může mít krvavý průjem.
Bobkovišeň Pokud pes okusuje listy nebo semena, uvolňuje se z nich jedovatá kyselina kyanovodíková. V nejhorším případě může váš čtyřnohý přítel zemřít v důsledku zástavy dýchání.
Konvalinka Všechny části rostliny, a dokonce i voda z řezaných květin, jsou pro lidi a zvířata toxické.
Stračka Zejména semena mohou být pro vašeho psa nebezpečná.
Rododendron Mezi zahrádkáři oblíbený rododendron je jedovatý i pro člověka, ale ještě nebezpečnější je pro kočky a psy.
Túje (zerav) Všechny druhy mají jedovaté silice a jedovatý thujon, který poškozuje ledviny.
Rulík Pozor: I několik bobulí stačí k usmrcení psa!
Jalovec Celá rostlina je pro psa mírně jedovatá.
Cedr Všechny druhy cedru jsou pro psy velmi toxické, zatímco cedrové dřevo je pro psa neškodné.

První pomoc: co byste měli udělat

Pokud váš domácí mazlíček v posledních hodinách snědl jedovatou rostlinu, měli byste u psa vyvolat dávivý reflex. Za tímto účelem přidejte do vlažné vody kuchyňskou sůl, dokud nevznikne nasycený solný roztok. Tento roztok podávejte psovi po lžičkách, dokud se nevyzvrací.

Důležité upozornění: Během této prvotní pomoci byste měli kontaktovat svého veterináře, který může podat další emetika nebo vypumpovat žaludek. Tablety živočišného uhlí a infuzní terapie navíc pomáhají vázat nebo odplavovat toxické látky.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.
8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.
3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.