Cestování s kočkou v letadle

Britské modré kotě ležící v přepravce

Cestování letadlem je u koček ještě méně oblíbené než v automobilu. Neznámé pachy, hlasité zvuky a vyrovnávání tlaku jsou pro kočky velmi nepříjemné. Bohužel není vždy možné se takovéto cestě vyhnout. Bez ohledu na to, zda se stěhujete nebo nebo plánujete dlouhodobý pobyt v zahraničí: S trochou příprav můžete cestu letadlem Vaší micince co nejvíce zpříjemnit.

Právní stránka

Pokud chcete s Vaší kočkou cestovat letadlem, prostudujte včas příslušné předpisy dané letecké společnosti. Zatímco některé letecké společnosti nepovolují žádné zvíře v kabině a přepravují je pouze v zavazadlovém prostoru, jiné umožňují jejich přepravu v kabině pro cestující.  Pravidla týkající se hmotnosti a velikosti přepravního boxu se však mohou lišit. Ve většině případů je preferována textilní taška, která je výslovně schválena pro leteckou dopravu. Přepravu zvířete musíte obvykle nahlásit již při rezervaci letenky, často je třeba zaplatit určitý poplatek.
Pokud cestujete do zahraničí, musíte také dodržovat příslušné vstupní požadavky cílové země. Informace o těchto skutečnostech naleznete na domovské stránce příslušného velvyslanectví. V závislosti na jednotlivých vstupních požadavcích bude kočka potřebovat pas zvířete v zájmovém chovu či zdravotní osvědčení nebo specifická očkování. Nezapomeňte vzít všechny doklady s sebou!

Kočka v letadle: Léky

I pokud chcete pro Vaši kočku udělat něco dobrého: Nedoporučujeme podávat na cestu letadlem sedativa.  Mnoho leteckých společností jejich použití dokonce přímo zakazuje. Důvod: léky mají ve vzduchu několikanásobné účinky než na zemi, účinky tak mohou být nepředvídatelné. To je důvod, proč stále více a více leteckých společností odmítá přepravovat zvířata pod vlivem sedativ – v zavazadlovém prostoru i v kabině letadla.

Pokud chcete kočku uklidnit, použijte feromonové spreje jako Feliway nebo Felifriend nebo Bachovy kapky. “Pilulky proti strachu” jsou dostupné ve specializovaných obchodech. Obsahují směs bachových květů ve formě homeopatickcýh kuliček. Doplňkové krmivo s aminokyselinou tryptofan by také mělo podporovat uvolňování hormonu štěstí serotoninu v mozku a zvíře zklidnit

Bezpečnostní kontrola

Při bezpečnostní kontrole musíte zvíře cestující v kabině letadla vyjmout z přepravky. Informujte se, zda je k dispozici oddělený prostor a upozorněte na to, že uprchlá kočka nikomu nepomůže a může výrazně zpomalit leteckou dopravu – vytrvalost se vyplácí!

Kočka v letadle koukající z okna

Během letu

Příprava na let je výjimečná situace – pobyt v letadle a tlak v kabině související s nárůstem nadmořské výšky nejsou pro kočku ničím příjemným. Každá kočka reaguje jinak: některá se zklidní, jiná si nahlas stěžuje. Některá dokonce propadne panice a zrychleně dýchá. Bez ohledu na to, co se s kočkou děje: Po celou dobu letu musí zůstat v tašce. Ta musí být řádně uzavřena a bezpečně umístěna. Tyto letecké předpisy mají své opodstatnění: Nikdo nechce, aby kočka v letadle utekla. Je třeba vyvarovat se jakýchkoli alergií nebo fóbií spolucestujících a dlouhodobého hledání zvířete v kabině letadla.

Při delším letu chcete určitě Vaší kočce občas poskytnout trochu vody nebo ji uklidnit. Malý doušek vody nebo kousek kočičí pasty motivují kočku k polykání a mohou jí tak pomoci s vyrovnáváním tlaku. Ne každá kočka chce však během cesty pít. Navzdory pocitu žízně často kočky pití odmítají. Důvěřivým zvířatům můžete při velmi dlouhých cestách vstřikovat tekutiny jednorázovou injekční stříkačkou bez jehly. Rozepněte trochu zip tašky a vsuňte ruku dovnitř. Pozor na zranění, pokud před Vaší rukou kočka ustupuje nebo dokonce syčí a prská. Pobyt v letadle je opravdu výjimečná situace

Díky klimatizaci je v letadle často chladno. Látka přehozená přes přepravní box může chránit kočku před průvanem. Nicméně, ne každá kočka cestuje ráda ve tmě. Celá řada přepravních tašek, jako je např. Sturdibag je opatřena průhledy, které lze uzavřít,  a v případě potřeby opět otevřít pomocí suchého zipu.

Přílet

Konečně – přistání! Příletem na letiště vše ale ještě nekončí. Pokud letíte do zahraničí, musíte projít celní kontrolou. Ta se ne vždy zajímá o zvířata v zájmovém chovu – ale v každém případě byste měli mít k dispozici zdravotní osvědčení Vaší kočky. Bez potřebných dokladů není vstup povolen a často ani návrat. Další informace naleznete na domovské stránce příslušného velvyslanectví.

Po příletu

Po příletu bude Vaše kočka trochu neklidná. Dopřejte jí klid a nechte ji přijít první! Během seznámování se s novým domovem mohou také pomoci Bachovy květiny nebo Feliway.

Šťastnou cestu a vše dobré Vám i Vaší kočce!

Nejlépe hodnocené články
5 min

Cestování s kočkou v letadle

Cestování letadlem je u koček ještě méně oblíbené než v automobilu. Neznámé pachy, hlasité zvuky a vyrovnávání tlaku jsou pro kočky velmi nepříjemné. Bohužel není vždy možné se takovéto cestě vyhnout. Bez ohledu na to, zda se stěhujete nebo nebo plánujete dlouhodobý pobyt v zahraničí: S trochou příprav můžete cestu letadlem Vaší micince co nejvíce zpříjemnit.
3 min

Cestování s kočkou autem

Kočky nerady cestují. Každá změna místa je pro citlivá zvířata velký stres, protože neznámé zvuky a pachy je znervózňují. Majitelé domácích mazlíčků jsou však někdy nuceni je přemístit - ať už jde o každoroční návštěvu veterináře, stěhování nebo delší dovolenou. Jízda autem nemusí být pro Vaši kočku zrovna příjemná, ale s malou přípravou můžete kočku strachu z jízdy zbavit.
3 min

Mohou se kočky urazit?

Možná jste to už někdy zažili: Vrátíte se z dovolené a už se těšíte, až zase uvidíte svého milovaného tygříka. Místo toho vás doma čeká naštvaná kočka, která se k vám otočí zády. Mohou se kočky urazit? Přijdeme této otázce na kloub.