Mohou se kočky urazit?

Kočka sedí u dveří

Možná jste to už někdy zažili: Vrátíte se z dovolené a už se těšíte, až zase uvidíte svého milovaného tygříka. Místo toho vás doma čeká naštvaná kočka, která se k vám otočí zády. Mohou se kočky urazit? Přijdeme této otázce na kloub.

Kočky jsou obecně považovány za nezávislá zvířata, která mohou být chvíli sama. Ale po dlouhé dovolené se mnoho koček tváří, jako by byly uražené: Místo aby běžely ke dveřím a pozdravily svého majitele, se odvrátí. Nenechají se hladit ani si nechtějí hrát.

Někdy se ke svému chovateli dokonce otočí zády a vyhýbají se jakémukoli očnímu kontaktu. Skoro to vypadá, jako by se mu chtěly pomstít za to, že je nechal tak dlouho samotné. Ale jsou kočky opravdu uražené, protože jste byli na dovolené a nezůstali jste s nimi?

Jsou kočky po dovolené uražené?

Stýská se kočkám? Toto domnělé trucování je ve skutečnosti projevem nejistoty.

Odborník na kočky Desmond Morris ve své knize „Catwatching“ píše, že když se kočka otočí ke svému majiteli zády, dává tím najevo svou sociální podřízenost. Především se pak vyhýbá očnímu kontaktu. Kočky se takto chovají i tehdy, když jsou pokárány.

Změna znamená stres

Domácí zvířata jsou tvorové zvyklí na běžné prostředí a na změny reagují velmi citlivě. Delší nepřítomnost jejich lidí, ať už z důvodu dovolené, pobytu v nemocnici nebo služební cesty, je pro ně spojena s obrovským stresem.

Přestože se o přísun potravy starají sousedé nebo někdo jiný, z pohledu kočky jsou to cizí lidé. Může jim opravdu věřit?

Když se konečně vrátí ti správní pečovatelé, v bytě je zpočátku podivný pach. Kufry jsou také cítit jinak než obvykle. To všechno jsou věci, které mohou tygříka trvale rozrušit.

Kočky se neurážejí

Stažením se kočka snaží tuto stresovou situaci nejprve zpracovat. Může to chvíli trvat, ale nakonec se na vzrušení zapomene a vše se vrátí do normálu.

Kočky se tedy vůbec neurážejí alespoň ne v lidském slova smyslu. Nevyčítá nám, že jsme odešli bez ní. V okamžiku návratu jsou spíše stresované náhlými změnami. Proto potřebují nějaký čas, aby se znovu zorientovaly.

Studie: záleží na délce odloučení?

Otázkou zůstává, zda hraje roli délka odloučení. Reagují kočky po krátké nepřítomnosti majitele jinak než po delší? To chtěli zjistit tři výzkumníci ze švédské univerzity.

Pro svou studii vybrali 14 jednotlivých koček, jejichž majitelé byli zaměstnaní. Kočky tak byly zvyklé být delší dobu samy. Při experimentu se majitel jednou zdržel pryč 30 minut, jindy čtyři hodiny.

Reakce koček v době nepřítomnosti jejich majitelů byly v obou případech podobné: po aktivní fázi si lehly a odpočívaly.

Rozdíl v délce vrnění

Při opětovném setkání však byly zřetelné rozdíly: po čtyřech hodinách vrnění koček trvalo mnohem déle než po 30 minutách.

Vědci to považovali za známku toho, že majitel hraje v jejich životě důležitou roli. Dalo by se také říct, že radost ze shledání byla větší po čtyřech hodinách než po půlhodině.

Studie ukazuje, že i časový rozdíl tří a půl hodiny (půl hodiny oproti čtyřem hodinám) způsobuje rozdíl v chování.

Dovolená: Pro kočky dlouhé období nejistoty

V porovnání například s dvoutýdenní dovolenou není několik hodin dlouhá doba. Na základě této studie si však lze představit, že delší odloučení musí mít na kočičí duši mnohem závažnější dopady.

Aby toho nebylo málo, majitelé koček vědí, kdy jim končí dovolená a kdy se vrátí domů. Kočka to ale neví.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Cestování s kočkou autem

Kočky nerady cestují. Každá změna místa je pro citlivá zvířata velký stres, protože neznámé zvuky a pachy je znervózňují. Majitelé domácích mazlíčků jsou však někdy nuceni je přemístit - ať už jde o každoroční návštěvu veterináře, stěhování nebo delší dovolenou. Jízda autem nemusí být pro Vaši kočku zrovna příjemná, ale s malou přípravou můžete kočku strachu z jízdy zbavit.
5 min

Cestování s kočkou v letadle

Cestování letadlem je u koček ještě méně oblíbené než v automobilu. Neznámé pachy, hlasité zvuky a vyrovnávání tlaku jsou pro kočky velmi nepříjemné. Bohužel není vždy možné se takovéto cestě vyhnout. Bez ohledu na to, zda se stěhujete nebo nebo plánujete dlouhodobý pobyt v zahraničí: S trochou příprav můžete cestu letadlem Vaší micince co nejvíce zpříjemnit.
10 min

Cestování s kočkou

Hotely pro kočky jsou beznadějně plné, jindy ochotný soused nemá čas, ostatní členové rodiny bydlí příliš daleko a všichni přátelé jsou na dovolené. Existuje mnoho důvodů, které mohou cestování chtivé majitele koček dostat do velmi obtížné situace. Někdy mají majitelé domácích mazlíčků jen dvě možnosti: buď se vzdát vysněné dovolené a strávit ji se svým mazlíkem doma nebo ho vzít na cesty s sebou. Pokud trávíte dovolenou nebo cestujete služebně v rámci České republiky a máte během celého pobytu stabilní ubytování, není většinou žádný problém, pokud Vás bude Vaše kočka doprovázet – ovšem za předpokladu, že majitel ubytovacího zařízení proti tomu nic nenamítá. Brát s sebou svého kočičího mazlíčka na okružní cesty nebo na stresující služební cesty však nedoporučujeme. Ani cesty do zahraničí nejsou zcela bez komplikací: přísné požadavky na vstup do dané země, pas či aktuální veterinární osvědčení vydané úředním veterinárním lékařem, identifikace zvířete mikročipem či tetováním, očkování proti vzteklině či další očkování  - to vše může dovolenou se zvířetem zkomplikovat. Samozřejmě všechny tyto předpisy mají svůj význam. Koneckonců chrání zdraví všech zvířat. Pro majitele domácích mazlíčků však představují celou řadu nepříjemností.