Cestování s kočkou autem

Kočka zavřená v přepravce

Kočky nerady cestují. Každá změna místa je pro citlivá zvířata velký stres, protože neznámé zvuky a pachy je znervózňují. Majitelé domácích mazlíčků jsou však někdy nuceni je přemístit - ať už jde o každoroční návštěvu veterináře, stěhování nebo delší dovolenou. Jízda autem nemusí být pro Vaši kočku zrovna příjemná, ale s malou přípravou můžete kočku strachu z jízdy zbavit.

Bezpečnost na prvním místě

Jen stěží vstoupí některá kočka dobrovolně do transportního boxu. Koneckonců má spojen vzhled a vůni boxu s nepříjemnými návštěvami u veterináře nebo s dlouhými cestami autem. Kočka ale musí být během jízdy v bezpečí a to znamená - v přepravním boxu vyrobeném z tvrdého plastu, proutěném koši nebo pevném textilním vaku, který byl certifikován pro přepravu zvířat. Je lákavé dát kočce pouze postroj, obojek a vodítko, to však kočku před případným zraněním neochrání. Kočka běhající po autě může způsobit i vážnou nehodu – může prudce skákat na opěrku hlavy, na klín řidiče nebo se ukrýt pod plynovým pedálem. Pro přepravu kočky je vhodný pouze k tomuto účelu schválený, bezpečný přepravní box nebo taška.

Před jízdou

Umístění kočky do bezpečného přepravního boxu je prvním krokem k bezpečné jízdě autem. Pokud chcete, aby kočka do boxu vstoupila dobrovolně, snažte se ho zatraktivnit. Nepoužívejte box pouze na nepříjemné návštěvy veterináře, ale ponechte jej doma několik dní nebo i týdnů předem. Baldrián nebo kočičí máta učiní box přitažlivějším a uklidní nervózní zvířata. Feromonové spreje jako Feliway a Felisept mají podobný účinek. Používejte pamlsky a zakomponujte box do každodenních her – kočka si tak spojí box s pozitivními zážitky. Jakmile kočka překoná strach z té velké nepříjemné zapáchající bedny, můžete dokonce zkusit do boxu nalákat kočku s pomocí hračky, udičky nebo pamlsku. Důležité: Nezavírejte dvířka a ujistěte se, že se kočka necítí úzkostně. Kočka by měla mít možnost kdykoli box opustit.

catWetCosma

Během jízdy

Samozřejmě, že se tato pravidla vztahují na jízdu samotnou. Před jízdou bezpečně uložte kočku do přepravní boxu a tentokrát zavřete dveře, aby nemohla utéct. Starý ručník umístěný do boxu pobyt kočce zpříjemní a absorbuje případné nečistoty. Nejen nervózní kočku někdy zradí močový měchýř. Jízda autem může kočce přivodit nevolnost a zvracení. Transportní box by měl být připoután k sedadlu. To je jediný způsob, jak zajistit, aby box při prudkém brždění nebo zrychlení nespadl ze sedadla a Vaše kočka se nezranila. Vyhnete se tím také tomu, abyste během jízdy museli jednou rukou přidržovat box a druhou volant.

Aby byla cesta pro kočku co nejpříjemnější, můžete před jízdou auto krátce vyvětrat. Během jízdy musí být všechna okna uzavřena, pokud to teplota v autě dovolí. Většina koček reaguje citlivě na průvan. Sluch Vašeho malého tygříka je také velmi citlivý, proto raději vypněte rádio a stereopřehrávač. V neznámých situacích jste pro kočku Vy partnerem. Hovořte s ní klidně – uvolní se nejen Vaše kočka, ale i Vy.

Pokud cesta trvá déle, měli byste kočku během jízdy nakrmit a podávat ji vodu.  Možná bude take nutné vyměnit podložku. Aby kočka nemohla utéct, neotvírejte dveře auta a klece současně. Pokud trvá jízda pouze několik minut nebo hodin, je lepší nechat kočku v transportním boxu – bude se tak cítit bezpečněji než v neznámém interiéru auta.

Po jízdě

Konečně - hotovo! Po jízdě autem může být kočka trochu nejistá. Pokud zvracela, potřebuje se zklidnit. Dopřejte kočce dostatek času, aby se cítila opět bezpečně.  Nejlépe umístěte transportní box ještě několik dní v blízkosti kočky a opakujte cvičení, která jste prováděli při navykání na box.

Přejeme Vám a Vaší kočce šťastnou cestu!

Nejlépe hodnocené články
3 min

Cestování s kočkou autem

Kočky nerady cestují. Každá změna místa je pro citlivá zvířata velký stres, protože neznámé zvuky a pachy je znervózňují. Majitelé domácích mazlíčků jsou však někdy nuceni je přemístit - ať už jde o každoroční návštěvu veterináře, stěhování nebo delší dovolenou. Jízda autem nemusí být pro Vaši kočku zrovna příjemná, ale s malou přípravou můžete kočku strachu z jízdy zbavit.
5 min

Cestování s kočkou v letadle

Cestování letadlem je u koček ještě méně oblíbené než v automobilu. Neznámé pachy, hlasité zvuky a vyrovnávání tlaku jsou pro kočky velmi nepříjemné. Bohužel není vždy možné se takovéto cestě vyhnout. Bez ohledu na to, zda se stěhujete nebo nebo plánujete dlouhodobý pobyt v zahraničí: S trochou příprav můžete cestu letadlem Vaší micince co nejvíce zpříjemnit.
10 min

Cestování s kočkou

Hotely pro kočky jsou beznadějně plné, jindy ochotný soused nemá čas, ostatní členové rodiny bydlí příliš daleko a všichni přátelé jsou na dovolené. Existuje mnoho důvodů, které mohou cestování chtivé majitele koček dostat do velmi obtížné situace. Někdy mají majitelé domácích mazlíčků jen dvě možnosti: buď se vzdát vysněné dovolené a strávit ji se svým mazlíkem doma nebo ho vzít na cesty s sebou. Pokud trávíte dovolenou nebo cestujete služebně v rámci České republiky a máte během celého pobytu stabilní ubytování, není většinou žádný problém, pokud Vás bude Vaše kočka doprovázet – ovšem za předpokladu, že majitel ubytovacího zařízení proti tomu nic nenamítá. Brát s sebou svého kočičího mazlíčka na okružní cesty nebo na stresující služební cesty však nedoporučujeme. Ani cesty do zahraničí nejsou zcela bez komplikací: přísné požadavky na vstup do dané země, pas či aktuální veterinární osvědčení vydané úředním veterinárním lékařem, identifikace zvířete mikročipem či tetováním, očkování proti vzteklině či další očkování  - to vše může dovolenou se zvířetem zkomplikovat. Samozřejmě všechny tyto předpisy mají svůj význam. Koneckonců chrání zdraví všech zvířat. Pro majitele domácích mazlíčků však představují celou řadu nepříjemností.