Jízda vlakem s kočkou

kočka s kloboukem a brýlemi v cestovní tašce

Jízda vlakem s kočkou

Kočky většinou nerady opouštějí své obvyklé prostředí. Někdy je však nutné vzít kočku na cesty s sebou, ať už se jedná o cestu k veterináři, nebo jinou delší cestu. Je možné cestovat s kočkou hromadnou dopravou či vlakem? Samozřejmě, že to možné je! Díky našim tipům absolvujete vy i vaše kočka takovou cestu zcela beze stresu.

Příprava – včas navykněte kočku na přepravku

Jedna věc je obzvláště důležitá: bezpečnost vaše i vaší kočky - a také všech spolucestujících. Z tohoto důvodu je pro přepravu městskou hromadnou dopravou vhodný pouze přepravní koš certifikovaný pro kočky nebo textilní taška pro kočky.

Čím více bude kočka na koš zvyklá, tím uvolněnnější během cesty bude. Proto ji navykejte na přepravní tašku včas. Místo toho, abyste koš používali pouze pro nepříjemné jízdy autem nebo návštěvy veterináře, umístěte ho na několik dní nebo i týdnů do blízkosti kočky.

Taška by měla být pro kočku přitažlivá: baldrián nebo catnip pobídnou kočku k prozkoumání přepravního boxu či tašky. Můžete také použít feromonové spreje jako Feliway či Felifriend. Ty jsou založeny na „hormonu štěstí“, který kočka rozptyluje při otírání se o povrchy na svém území. Zakomponujte přepravní schránu do běžných každodenních her.

Jakmile strach z té velké, nepříjemně vonící krabice vymizí, můžete se pokusit vlákat kočku do tašky s pomocí hračky, udičky nebo pamlsku. Možná můžete nabídnout vaší micince i jídlo v transportní schránce?

Důležité: Prozatím nezavírejte dvířka boxu a ujistěte se, že se kočka necítí úzkostně! Přepravní box může kdykoli opustit. Odměňte ji malým pamlskem.

Dlouhá jízda

Konečně jedeme! V ideálním případě jste kočku dostatečně navykli na přepravku již před cestou a čeká vás relativně klidná jízda. Nastupujete do autobusu nebo do vlaku a jste pravděpodobně jediný člověk, který má s sebou kočku. Během cesty jste vy i vaše kočka vystaveni mnoha pachům a zvukům, teplu či chladu. Může se stát, že kočka znervózní.

Nechte kočku v přepravce po dobu cesty

Kočka se během cesty může nudit nebo si nahlas stěžovat. Nicméně, odolejte nutkání otevřít dvířka nebo si dát kočku na klín, abyste ji uklidnili. Kočky jsou velmi agilní zvířata a pokud během cesty kočka unikne, může představovat nebezpečí pro sebe i vaše spolucestující. Během jízdy proto kočku pouze hlaďte skrz mříže a uklidňujte tichým hlasem.

Nezapomeňte, že ne každý má kočky rád a někdo je na ně dokonce alergický. I proto by kočka měla během celé cesty zůstat v přepravním koši.

Černobílá kočka v kufru

Zajistite kočce přísun tekutin

Pokud cesta trvá déle, budete chtít kočce pravděpodobně poskytnout trochu vody nebo nějaký pamlsek. Cestování je pro kočky stresující a ne každá kočka chce během jízdy autobusem či vlakem pít. Navzdory žízni pít odmítají.

Důvěřivým zvířatům můžete během dlouhé cesty vstřikovat pití jednorázovou injekční stříkačkou bez jehly. Pootevřete lehce zip přepravní tašky a vsuňte ruku dovnitř. Pozor však na zranění, pokud kočka před vaší rukou uhýbá nebo dokonce syčí či prská. Samozřejmě, jako vždy, bezpečnost je na prvním místě – nedopusťte proto, aby kočka utekla!

V závislosti na počasí  může být v dopravním prostředku chladno. Pokud překryjete přepravní koš látkou, ochráníte kočku před průvanem. Nicméně, ne každá kočka cestuje ráda ve tmě ... Ale celá řada transportních tašek má průhledy, které lze pomocí suchého zipu otevřít nebov případě potřeby uzavřít.

Po cestě

Konenčně v cílové stanici! Po cestě budete možná vy i vaše kočka sotva stát na nohou. Dopřejte sobě i kočce trochu odpočinku. Uklidněte vašeho mazlíčka a ponechte transportní koš ještě několik dní v blízkosti kočky, pokud je to možné. Tak bude mít kočka možnost si před další případnou cestou spojit koš s dalšími pozitivními zážitky.

Přejeme vám i vaší kočce vše dobré!

Nejlépe hodnocené články
3 min

Cestování s kočkou autem

Kočky nerady cestují. Každá změna místa je pro citlivá zvířata velký stres, protože neznámé zvuky a pachy je znervózňují. Majitelé domácích mazlíčků jsou však někdy nuceni je přemístit - ať už jde o každoroční návštěvu veterináře, stěhování nebo delší dovolenou. Jízda autem nemusí být pro Vaši kočku zrovna příjemná, ale s malou přípravou můžete kočku strachu z jízdy zbavit.
5 min

Cestování s kočkou v letadle

Cestování letadlem je u koček ještě méně oblíbené než v automobilu. Neznámé pachy, hlasité zvuky a vyrovnávání tlaku jsou pro kočky velmi nepříjemné. Bohužel není vždy možné se takovéto cestě vyhnout. Bez ohledu na to, zda se stěhujete nebo nebo plánujete dlouhodobý pobyt v zahraničí: S trochou příprav můžete cestu letadlem Vaší micince co nejvíce zpříjemnit.
10 min

Cestování s kočkou

Hotely pro kočky jsou beznadějně plné, jindy ochotný soused nemá čas, ostatní členové rodiny bydlí příliš daleko a všichni přátelé jsou na dovolené. Existuje mnoho důvodů, které mohou cestování chtivé majitele koček dostat do velmi obtížné situace. Někdy mají majitelé domácích mazlíčků jen dvě možnosti: buď se vzdát vysněné dovolené a strávit ji se svým mazlíkem doma nebo ho vzít na cesty s sebou. Pokud trávíte dovolenou nebo cestujete služebně v rámci České republiky a máte během celého pobytu stabilní ubytování, není většinou žádný problém, pokud Vás bude Vaše kočka doprovázet – ovšem za předpokladu, že majitel ubytovacího zařízení proti tomu nic nenamítá. Brát s sebou svého kočičího mazlíčka na okružní cesty nebo na stresující služební cesty však nedoporučujeme. Ani cesty do zahraničí nejsou zcela bez komplikací: přísné požadavky na vstup do dané země, pas či aktuální veterinární osvědčení vydané úředním veterinárním lékařem, identifikace zvířete mikročipem či tetováním, očkování proti vzteklině či další očkování  - to vše může dovolenou se zvířetem zkomplikovat. Samozřejmě všechny tyto předpisy mají svůj význam. Koneckonců chrání zdraví všech zvířat. Pro majitele domácích mazlíčků však představují celou řadu nepříjemností.