Jak vyrobit hračky pro kočky: 5 jednoduchých a levných nápadů

Kočka v kartonovém domečku

Kartonová krabice je ideální hračkou pro kočky.

Když si kočky hrají, vyžívají se ve svém loveckém pudu. Hra je důležitá, a čím je hračka rozmanitější, tím lépe. Přinášíme pět nápadů, jak si můžete sami vyrobit hračky pro kočky – s doplňky, které nestojí mnoho a najdeme je v každé domácnosti.

Hra udržuje kočky v kondici a dává jim příležitost uplatnit jejich lovecké instinkty. Je také zábavná a podporuje vztah mezi lidmi a kočkami. Pravidelná aktivita je důležitá zejména pro kočky žijící v bytě, které nemohou lovit myši venku.

Vzrušující hračky pro kočky si můžete vyrobit sami z doplňků, jako jsou kartonové krabice, prázdné ruličky od toaletního papíru a zátky od vína – levně a bez většího úsilí.

Hračky pro kočky

Pravděpodobně jste to už zažili: objednali jste si něco na internetu, rozbalili zásilku, na chvíli položili prázdnou krabici a šup – už v ní sedí kočka. Kočky krabice jednoduše milují. Kartonové krabice jsou teplé, útulné a ideální pro schovávání se.

Pomocí několika jednoduchých kroků můžete pro vaši kočku vyrobit z obyčejné kartonové krabice kartonový domeček s okny. Potřebujete jen kartonovou krabici a nůžky nebo řezák a udici pro kočky.

Materiál

 • stabilní kartonová krabice
 • nůžky nebo řezací nůž
 • udice pro kočky

Návod

Jednoduše do krabice vystřihněte několik otvorů nůžkami nebo řezacím nožem. Tvar a velikost záleží na vás a vašich manuálních dovednostech. Otvory by však měly být alespoň tak velké, aby se do nich vešla kočičí tlapka. Takto vytvořenými „okny“ může kočka pozorovat své okolí nebo lovit kořist tlapkami.

Když vaše kočka sedí v krabici, pomalu přejíždějte přes otvory zvenku udicí pro kočky. Vaše kočka si zaručeně užije spoustu legrace při chytání udice a jejím tahání do krabice. Péřový konec udice můžete také pomalu prostrčit okénkem do krabice a počkat, až ho kočka uchopí.

Důležité: než přenecháte kartonovou krabici své kočce, měli byste zkontrolovat, zda v ní nejsou kovové spony. Pro jistotu je odstraňte, aby se vaše kočička nezranila. Měli byste také odstranit zbytky pásky, aby je kočka nesežrala.

Myslíte si, že kartonová krabice je z dlouhodobého hlediska příliš ošklivá? V internetovém obchodě zoohit najdete příjemnou alternativu v podobě kartonového domečku, který jistě potěší i vaši kočku.

Prázdné ruličky od toaletního papíru najdete v každé domácnosti. S takovou obyčejnou kartonovou ruličkou můžete snadno a rychle vyrobit vzrušující hračku pro kočky.

Interaktivní hračky spočívají v tom, že kočka musí „vyšťourat“ pamlsky ukryté v hračce. Vaše kočka si tak s touto hračkou procvičí nejen svou mysl, ale i obratnost tlapek. Zvláště pokud nemáte čas si s kočkou hrát, můžete ji na dlouhou dobu zabavit.

Materiál

 • kartonová rulička od toaletního papíru
 • pamlsky nebo granule pro kočky

Návod

Pro začátek jednoduše naplňte prázdnou ruličku několika kočičími pochoutkami. Místo pamlsků můžete použít také suché krmivo. Poté položte papírovou ruličku na podlahu a nechte kočku vylovit pamlsky.

Pokud vaše kočka tento cvik snadno zvládne, můžete zvýšit obtížnost a použít ruličku od kuchyňských utěrek.

Pokud se kočka začne nudit, vložte do jednoho konce ruličky zmačkaný papír. To při rozbalování vydává příjemný šustivý zvuk a dělá hračku ještě zajímavější. Později můžete papírem uzavřít oba konce ruličky.

Můžete také použít několik ruliček od toaletního papíru. Jednoduše postavte ruličky vedle sebe do krabice od bot. Krabice musí být ruličkami zcela naplněna, aby nestály příliš volně nebo se nepřevracely. Poté naplňte některé z ruliček kočičími pochoutkami nebo granulemi a nechte kočku „pracovat“.

Kočka s ruličkou od toaletního papíru
Z prázdné toaletní ruličky můžete vyrobit vzrušující hračku pro kočky.

Ani prázdné krabice od vajec nemusíte vyhazovat, protože si z nich můžete sami vyrobit skvělou hračku pro kočky. K výrobě hračky potřebujete pouze prázdný karton od vajec a pamlsky nebo granule.

Materiál

 • prázdný karton od vajec
 • pamlsky nebo granule pro kočky

Návod

Stačí do prohlubní kartonu od vajec nasypat několik kočičích pamlsků nebo granulí a nechat kočičku, aby si je vylovila. Zejména pro kočky se silnějšími tlapkami to není tak snadné.

Pro zvýšení obtížnosti můžete karton od vajec naplnit také malými papírovými kuličkami. Nebo nechte víko volně zavřené.

Pokud rádi pijete víno, můžete své kočce udělat radost zbylými zátkami. Skvěle se hodí k naplnění krabice.

Materiál

 • prázdná krabice
 • asi 15 až 20 zátek od vína
 • pamlsky nebo granule pro kočky

Návod

Pro výrobu hračky potřebujete kartonovou krabici nebo malý úložný box z plastu, který lze koupit v obchodě pro kutily.

Pak stačí krabičku naplnit zátkami a přidat suché pochutiny nebo žvýkací tyčinky nakrájené na malé kousky. Pokud vaše kočka dostává suché krmivo, můžete jí v boxu naservírovat i celou porci.

Důležité: po nějaké době se v krabici se zátkami začne hromadit prach, drobky z krmiva a kočičí chlupy. Z hygienických důvodů byste měli kartonové krabice pravidelně vyměňovat a krabice z plastu občas vypláchnout. Zátky by se také měly pravidelně čistit – nejlépe vodou a prostředkem na mytí nádobí.

Alternativou k zátkám od vína mohou být kaštany nebo papírové kuličky.

Kočka si hraje se zátkou od vína
Korkové zátky od vína jsou skvělé pro výrobu udic pro kočky.

Ze zátek od vína můžete také vyrobit jedinečnou udici pro vaši kočku. Budete k tomu potřebovat trochu více příslušenství, ale vaše kočka bude z domácí hračky s korkem nadšená.

Materiál

 • korek
 • tenká dřevěná tyčka
 • přírodní provázek
 • zvoneček
 • peří
 • nůžky
 • kladivo
 • dlouhý hřebík
 • dlouhá šicí jehla
 • hrnec s horkou vodou

Návod

Nejprve vařte korek v hrnci s vodou asi deset minut, dokud nezměkne. To usnadní proděravění korku. Poté pomocí hřebíku a kladiva udělejte do korku podélný otvor.

Pak si ustřihněte asi metr dlouhý provázek. Pomocí jehly ho protáhněte otvorem v korku. Provázek zauzlujte na spodní straně korku, aby nemohl proklouznout. Nechte však asi deset centimetrů provázku vyčnívat, abyste k němu mohli později připevnit zvoneček a peříčka.

Delší konec provázku na horní straně korku připevněte k dřevěné tyčce.

Nyní můžete spodní stranu korku libovolně ozdobit. Můžete navázat barevné stužky a připevnit zvoneček a peříčka. Jedinečná udice pro kočky je hotová!

Tip: I ty nejkvalitnější udice pro kočky se časem zlomí. Schovávejte si dřevěné tyčky a použijte je pro domácí hračky pro kočky.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Hra s domácími kočkami

Jako majitel domácí kočky se chcete ujistit, že Váš mazlíček bude žít co nejpřirozeněji. Pro kočky je vhodný co nejrozmanitější byt. Čím měně zakázaných míst, tím je to pro Vaši kočku lepší. Flexibilní čas krmení pravděpodobně více odpovídá jejich přirozeným životním podmínkám. Poslední ňamku by měla dostat před spánkem. Nabídněte Vaší kočce rozmanitost, bude pak odolnější proti stresu. To je důvod, proč byste si s ní měli hrát co nejčastěji. Přineste jí nový úkryt alespoň jednou za týden. Do jejího světa to nese novou vůni. Kočce je třeba také nabídnout nové zvuky.