Kozlík lékařský (baldrián) pro kočky

Devon Rex si hraje s polštářkem s baldriánem.

Vždy dohlížejte na kočky, které si hrají s hračkami s baldriánem.

Sušený kozlík lékařský (baldrián) má s šantou kočičí (catnipem) jedno společné: oba patří mezi oblíbené rostliny našich koček. Ne nadarmo se těmto bylinám mezi majiteli koček přezdívá „kočičí drogy“. Proč ale kočky tak euforicky reagují na vůni hraček s baldriánem a dalšími bylinami, nad nimiž lidé ohrnují nos?

Kozlík lékařský a jeho účinky

Šest faktů o baldriánu pro kočky

  • Všechny druhy kozlíku lékařského obsahují éterické oleje, které mají po usušení silný zápach.
  • V hračkách pro kočky se používá „pravý kořen baldriánu“ ze skutečného kozlíku lékařského (Valeriana officinalis).
  • Mnoho lidí považuje vůni sušené rostliny za nepříjemnou – připomíná jim staré ponožky, přesněji řečeno zapáchající nohy.
  • Čaj z kozlíku lékařského má pro člověka zklidňující účinek a podporuje spánek.
  • Některé kočky baldrián milují – jiné se o bylinu nezajímají.
  • Dokonce i některé velké kočky jako lvi nebo tygři jsou z baldriánu jako u vytržení.

Proč kočky milují kozlík lékařský

Pro mnoho lidí má kozlík lékařský uklidňující účinky – u koček se velmi často projevuje opačně. Jakmile kočky, které bylinu milují, baldrián ucítí, jsou k nezastavení! Válí se po něm, začnou slintat nebo začnou příst. Některé pak probíhají bytem nebo zahradou, jako by dostaly žihadlo. Jiné se chovají, jako by vůně zahalila jejich smysly, jsou jako omámené.

Příčina tohoto chování spočívá ve vonných složkách kořene kozlíku lékařského. Připomínají kočkám určité hormony, které samice stejného druhu vysílají během období páření.

Proč ale některé kočky vůni milují a jiné nechává úplně chladnými? Odborníci zatím nemají úplné vysvětlení vztahu koček a kozlíku lékařského. Například není jasné, proč na zápach reagují kastrovaní kocouři nebo samice kočky. Pokud kočka nejeví zájem, je to obvykle velmi mladé nebo staré zvíře.

Praktické tipy o kočkách a baldriánu

Rozmanitost: zábava s baldriánem

Existuje mnoho hraček pro kočky plněných kozlíkem lékařským. Malá nevýhoda ve srovnání s catnipem je, že baldrián voní více nepříjemně nám lidem. Pokud se ale rozhodnete pro „voňavý kočičí dárek“, uděláte kočkám milujícím baldrián obzvlášť velkou radost. Výběr je obrovský: existují polštáře s kozlíkem v mnoha barvách a velikostech, stejně jako různé baldriánové hračky. Některé kočky nadchne i sprej, který podporuje hru. Pokud chcete, můžete si hračky s kozlíkem i sami vyrobit.

Vyrobte hračku s baldriánem pro vaši kočku

Naplňte starou bavlněnou ponožku směsí sušené rýže a dvou čajových lžiček suchého kořene kozlíku lékařského. Můžete ho zakoupit například v lékárně. Jako alternativu k rýži můžete použít výplňový materiál do polštářů. Komerčně dostupné polštáře s kozlíkem lékařským jsou často plněné špaldovými slupkami. Poté ponožku pevně zavažte a zábava může začít!

Ať už hračku koupíte nebo vyrobíte: nenechávejte svou kočku při hře bez dozoru. Jinak existuje riziko, že může spolknout velké množství kozlíku nebo výplňového materiálu.

Aumüller myš Baldi

  • Ekologická hračka
  • Baldrian v lékařské kvalitě
  • Silná vůně

Tipy ohledně baldriánu pro kočky

Asi po deseti minutách zábavy dejte hračku z dosahu kočky. Tak zůstane zachováno kouzlo hry.  Protože pokud necháte polštáře a hračky s baldriánem kočce volně k dispozici, kočka o ně brzy ztratí zájem. Nejlepší je uchovávat polštářky s baldriánem ve vzduchotěsné nádobě. Pokud na ně kočka slintala, nechte je po hře dobře uschnout.

Velice zřídka reagují kočky na kozlík agresivně. Pokud k tomu dojde, nedávejte Vaší kočce hračku nebo polštářek s touto sušenou bylinou. Protože na většinu koček má baldrián stimulační účinek, není vhodný pro relaxaci před cestováním nebo jinými vzrušujícími událostmi.

Vaši kočku nezajímá baldrián ani šanta? Vyzkoušejte japonský catnip, známý také jako aktinidie stříbrná nebo matatabi.

Není kozlík lékařský pro kočky jedovatý?

Některé kočky baldrián ochutnají hned, jakmile dostanou příležitost. Kozlík sice není pro kočky toxický, ale kočky by ho neměly jíst velké množství. Může to vést k podráždění žaludku a zvracení. Velká dávka kozlíku lékařského může poškodit játra kočky. Takže zde rozhodně platí, že na množství záleží!

Pokud Vaše kočka v opojení pozřela malý kousek baldriánu, nemusíte si dělat starosti s jejím zdravím. Riziko však může představovat požitý výplňový materiál z hraček. Zůstaňte tedy nablízku, když svým kočkám dáváte hračky s baldriánem. Tak můžete zasáhnout, pokud kočka hračku roztrhne.

Mimochodem: i když se kozlíku lékařskému často říká „kočičí droga“, není návykový.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Hra s domácími kočkami

Jako majitel domácí kočky se chcete ujistit, že Váš mazlíček bude žít co nejpřirozeněji. Pro kočky je vhodný co nejrozmanitější byt. Čím měně zakázaných míst, tím je to pro Vaši kočku lepší. Flexibilní čas krmení pravděpodobně více odpovídá jejich přirozeným životním podmínkám. Poslední ňamku by měla dostat před spánkem. Nabídněte Vaší kočce rozmanitost, bude pak odolnější proti stresu. To je důvod, proč byste si s ní měli hrát co nejčastěji. Přineste jí nový úkryt alespoň jednou za týden. Do jejího světa to nese novou vůni. Kočce je třeba také nabídnout nové zvuky.