Cat Yoga: jóga s kočkou

Cat Yoga: jóga s kočkou

Obliba jógy vzrůstá a pomocí online kurzů ji může vyzkoušet u sebe doma prakticky každý. Pro milovníky zvířat je to šance, jak si spolu se svým mazlíčkem užít zábavné aktivity. Kočičí jóga je jedním z novějších trendů, které se objevily v posledních letech. Jak funguje? Dáme vám několik tipů!

„Kočka“ jako jógová pozice

Elegantní pohyby, koncentrované napětí těla a uvolnění – to, o co se většina jogínů usilovně snaží, je pro většinu koček přirozené. Z tohoto důvodu je po kočce pojmenována jedna z nejznámějších ásan (individuální jógová pozice). Protože ásana „marjariasana“ je jogínům v Evropě známa jako „kočka“. Cvik se provádí na čtyřech. Zápěstí jsou pod rameny, kolena pod boky. S výdechem udělejte kočičí hřbet a přitiskněte bradu k hrudníku. Připomíná to protažení kočky po probuzení. Ásana „kočka“ má vyrovnávací účinek a udržuje páteř pružnou. Mimochodem, opačná pozice „kočky“ je „kráva“.

Cvičení jógy s kočkou

Chcete cvičit jógu doma a máte kočku? Skvělé! Mnoho jogínů předpokládá, že budou využívat kočičí vibrace. Některá studia jógy dokonce nabízejí „jógu s kočkou“ (Cat Yoga). To neznamená, že si každý účastník vezme s sebou kočku – kočičí mňoukání by narušovalo uvolněnou atmosféru. Studiem se prochází pouze jedna kočka. Se zájmem se dívá na různé pozice, lehne si nebo slouží jako vzor: Buď pro elegantní protažení, nebo pro absolutní uvolnění. Kočka se rozhoduje podle momentální nálady, protože každý kočičí jogín má svou vlastní hlavu.

Klidnou kočku můžete využít jako přídatnou zátěž. Ujistěte se, že kočka nemůže spadnout a cítí se pohodlně. Protože kočka je samostatný jogín, nemůžete ji aktivně zapojit do cvičení. Nemá to ani smysl. Kočky sice zvládnou pozici „pes hlavou dolů“, ale pozice „strom“ nebo „holub“ jsou již obtížnější.

© Tommaso Lizzul / stock.adobe.com
Young beautiful woman practicing yoga meditation indoors with her cat on wooden floor

Relaxace s kočkou – omyl?

Zejména mladé kočky budou zvědavé, uvidí-li vás na podlaze provádět zvláštní pozice. Elegantní pohyby či relaxace jsou najednou pryč: Kočka si začne hrát s vašima nataženýma nohama nebo okusovat podložku. Co dělat? Doporučujeme: nadechnout, vydechnout a zůstat v klidu! Kočky si nevšímejte. Brzy jí přestane bavit vás pokoušet a vy se budete moci opět soustředit na cvičení.

Kočka by samozřejmě měla být dostatečně vydováděná a neměla by být hladová. Pokud vám kočka záměrně běhá před nohama, zatímco cvičíte pozdrav slunci, nebo začne shazovat květináče z okenního parapetu, je to zkouška trpělivosti pro každého jogína.

Nenudí se váš čtyřnohý mazlíček? Některé kočky žijící v bytě mají často příliš mnoho energie. Řešením může být zabezpečený výběh nebo druhá kočka s vhodnou povahou.

Meditace s kočkou

Schoulené nebo natažené: kočky milují podřimování. Proto jsou kočky – alespoň ty dobře vychované – optimálními společníky pro home office. Musíte-li soustředěně pracovat a dodržet termíny, můžete si „dobít baterky“ pohledem na schoulenou kočku. Stejné je to i při cvičení jógy.

Kočičí vrnění se hodí k dechovým cvičením a pomáhá relaxovat. Funguje to většinou skvěle, pokud nevěnujete kočce příliš pozornosti. Můžete tak vylákat plaché nebo rezervované kočky „z ulity“. Při společné meditaci posílíte vzájemné pouto.

Mimochodem: Hudba, kterou my lidé považujeme za relaxační, může citlivé kočky dráždit. Cvičíte-li jógu s hudbou, zvažte, zda je výběr příjemný i pro vaší kočku. Někteří čtyřnozí jogíni si musí na zvuk „hrající misky“ zvyknout.

Cat Yoga: tipy na jógu s kočkou

Chtěli byste cvičit jógu doma i s vaší kočkou? Přinášíme vám několik tipů pro uvolněné cvičení:

  • Před cvičením si s kočkou hrajte.
  • Během cvičení ignorujte pokusy kočky o hraní.
  • Klidné kočky mohou při ásanách pohodlně odpočívat vedle vás na měkké dece.
  • Kočka se nemůže zklidnit? Pomoci mohou polštáře s baldriánem, čichací kobereček nebo inteligenční hračky.
  • Vyberte relaxační hudbu, která se bude líbit i kočce.

Kliná kočka představuje optimálního partnera pro cvičení. Přejeme vám příjemné a uvolněné cvičení jógy s kočkou: Namasté!

Přečtěte si také článek o józe se psem (Dog Yoga)!

Nejlépe hodnocené články
5 min

Hra s domácími kočkami

Jako majitel domácí kočky se chcete ujistit, že Váš mazlíček bude žít co nejpřirozeněji. Pro kočky je vhodný co nejrozmanitější byt. Čím měně zakázaných míst, tím je to pro Vaši kočku lepší. Flexibilní čas krmení pravděpodobně více odpovídá jejich přirozeným životním podmínkám. Poslední ňamku by měla dostat před spánkem. Nabídněte Vaší kočce rozmanitost, bude pak odolnější proti stresu. To je důvod, proč byste si s ní měli hrát co nejčastěji. Přineste jí nový úkryt alespoň jednou za týden. Do jejího světa to nese novou vůni. Kočce je třeba také nabídnout nové zvuky.