Kempování se psem

Žena se psem ve stanu

Dívka se psem ve stanu v přírodě

Ať už se jedná o obytný vůz, karavan nebo stan – kempování je nyní populárnější než kdykoli předtím. Je ale taková dovolená možná i se psem? Jak najdu kempy vhodné pro psy? Jak přepravím psa v karavanu a kde bude ve stanu spát?

Kempování je v módě – dokonce i mezi majiteli psů

Možnost spát uprostřed nedotčené přírody, dýchat plnými doušky čerstvý vzduch a vnímat pocit svobody – to si mnoho majitelů psů nechce nechat ujít. Zejména i proto, že pro naše čtyřnohé kamarády není nic lepšího, než být s námi celý den venku, běhat na nedalekou pláž a zaskotačit si ve vodě.

Dny, kdy bylo kempování pouze pro skauty a vášnivé milovníky čerstvého vzduchu, jsou dávno pryč. Dobře udržované sociální zařízení, malý supermarket, restaurace, dětská hřiště a bazén jsou dnes k nalezení v mnoha kempech nebo v jejich blízkosti. A pokud nechcete spát ve stanu, můžete si na místě pronajmout pohodlné obytné vozy (tzv. mobilheimy), chatky nebo malé bungalovy.

Tipy na dovolenou v kempu se psem

Chcete-li, aby prázdniny v kempu s Vaším psem byly nezapomenutelné, měli byste při plánování dovolené, dopravy a pobytu v kempu vzít v úvahu několik věcí. Jednoduše sbalit stan a psa a vyrazit směrem kemp nedoporučujeme. Někteří psi si například musí na dlouhé cesty autem nejprve zvyknout. Dorazit zcela vyčerpaní z cesty na místo, zklidnit psa a zjistit, že psi v kempu nejsou povoleni, není zrovna ideální způsob, jak začít dovolenou. I to se může stát, ačkoliv ve většině kempů v České republice je pobyt se psem povolen. Nenechte nic náhodě a předem se informujte, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení.

Jak zvolit kemp pro kempování se psem?

Nejprve byste si měli ujasnit, co od kempu očekáváte. Například je rozdíl mezi kempy, které jsou na pobyt psů speciálně uzpůsobeny a psi jsou zde vítáni, a kempy, kde jsou psi pouze povoleni, respektive tolerováni. Kempy, kde jsou psi povoleni, nabízejí pouze místo pro umístění obytného vozu nebo stanu a nic víc. Kempy, které jsou pro pobyt psů speciálně uzpůsobené a které ve svých prospektech a na webových stránkách čtyřnohé mazlíčky vítají, lákají majitele psů na celou řadou speciálních nabídek. Některé kempy pořádají aktivity pro psí návštěvníky a jejich majitele, nebo dokonce mají psí školky s vlastními kurzy a trenéry. Sáčky na exkrementy, odpadkové koše, krmivo pro psy v obchodě v kempu, misky s vodou před sanitárním zařízením a restauracemi, psí sprchy, oplocená psí louka nebo psí hřiště, kde se pejsci mohou vydovádět, jsou v takových kempech samozřejmostí – provozovatelé kempů přicházejí s různými nápady pro své čtyřnohé hosty.

Border kolie a Jack russell v obytném voze © Eva / stock.adobe.com
Border kolie a Jack russell v obytném voze

Výběr správného kempu

Po výběru cílové destinace začíná hledání vhodného kempu pro Vás a Vašeho psa. Jak již bylo zmíněno, chápání  pojmu „přátelský ke psům“ se liší od místa k místu. Proto si pozorně přečtěte popis kempu na internetu nebo v průvodci, a pokud je to možné, podívejte se na recenze ostatních návštěvníků. Samozřejmě, každý majitel psa a každý pes je jiný a představy o perfektní dovolené se velmi liší. Následující kontrolní seznam by Vám měl pomoci zjistit, který kemp je pro Vás nejlepší volbou:

Kontrolní seznam pro kempování se psem:

 • Jsou v kempu psi povoleni nebo jsou výslovně vítáni?
 • Nabízí kemp speciální nabídku pro psy, jako jsou například kurzy pro psy, psí louky, sprchy pro psy nebo trenér psů?
 • Existuje dostatek příležitostí pro volný pohyb psa v okolí? (psí pláže, lesní cesty nebo velké louky)
 • Jsou jednotlivá místa od sebe oddělena živým plotem, abyste měli větší soukromí a byli odděleni od sousedního psa?
 • Je v kempu povinné mít psa na vodítku? Tato povinnost existuje i v kempech, kde jsou psi vítáni.
 • Jaké další náklady vzniknou při přenocování se psem a odpovídají tyto náklady vybavení a nabídce kempu?
 • Mohou psi spát pouze v mobilheimu nebo karavanu, nebo také ve stanu? I v tomto existují mezi jednotlivými kempy rozdíly.

Tipy na cestování autem se psem:

Jakmile naleznete dokonalý kemp, musíte vyřešit otázku dopravy na místo. Pro některé psy je jízda v obytném voze nebo v autě s přívěsem něčím novým. Například, pokud Váš pes dosud jezdil autem pouze k veterináři a nikdy nemusel „sedět“ v autě nebo karavanu dlouhou dobu, měli byste cestování na delší trasy v dostatečném předstihu nacvičit. Je třeba také pečlivě zvážit způsob přepravy v autě. Cítí se Váš pes bezpečněji v přepravce, nebo má raději dobrý výhled z okna? Pro druhý případ existují speciální bezpečnostní pásy s postrojem, které chrání psa a ostatní cestující v případě nehody. Při výběru přepravní schrány jsou na trhu k dostání přenosné boxy (spíše pro malé a střední psy) a trvale zabudované boxy.

 • Naplánujte si během cesty dostatek přestávek

Udělejte si cestování v obytném voze nebo autě co nejrozmanitější. Motto „nějak to přečkat“ a překonat co nejrychleji vzdálenosti 1 000 km není při cestování se psem nejvhodnější. Heslo by v tomto případě mělo znít: „Cesta je cíl!“ Konec konců, hezké na kempování je, že na cestě do cílové destinace je mnoho kempů, kde můžete nalézt s Vaším mazlíčkem ubytování na jednu noc. Neplánujte řídit více než čtyři až pět hodin denně a dělejte pravidelné přestávky, aby se pes mohl proběhnout.

 • Vezměte si s sebou dostatek pitné vody

Při balení cestovních dokladů, kamer, kempingových doplňků a plážového vybavení se často zapomíná na nejdůležitější věc: vodu! Vezměte si do auta oblíbenou misku na vodu a při každé přestávce ji naplňte, aby měl pes během cesty dostatečný přísun tekutin. Přibalte na cestu do auta také nějaké pamlsky a hračky. Žvýkání pamlsků nebo žvýkacích předmětů psa během jízdy uvolní.

 • Chraňte psa před přímým slunečním světlem skrz okno automobilu

V autě nebo obytném voze může být pěkně horko. Chraňte svého psa před přímým slunečním zářením, protože i při dlouhé jízdě, například v dopravní zácpě, existuje riziko úpalu. Příjemná teplota vzduchu, například díky klimatizaci, nechrání psa před přehřátím. Chladný vzduch v autě nemůže kompenzovat přehřívání hlavy psa vlivem přímého slunečního záření.

Dva kempující psi © annaav / stock.adobe.com
Dva kempující psi
 • Ukončete cestu autem něčím pozitivním

Aby se pes cítil v autě nebo karavanu pohodlně a rád si takový výlet kdykoli zopakoval, měli byste každou cestu ukončit něčím pozitivním, například příjemnou procházkou, mazlením nebo odměnou ve formě speciálního pamlsku.

Se psem v kempu: Pravidla a tipy

Konečně jsme tu! Zkušení táborníci vědí, co to znamená: Najít vhodné parkovací místo, v případě potřeby postavit stan, sestavit kempingový stůl a židle, nainstalovat markýzu nebo slunečník. Než začnete, měli byste se postarat o svého psa. Vezměte ho na vodítko a klidně ho místem proveďte, prozkoumejte možnosti procházky a ukažte mu, kde bude jeho „místo“ během několika příštích dnů.

Aby si lépe přivykl, doporučujeme vzít s sebou z domova oblíbenou deku nebo pelíšek. Prostor v karavanu nebo v obytném voze je samozřejmě stísněný. Vhodné místo pro psí pelíšek nebo deku je například pod stolem, pod sedadlem řidiče nebo na posteli. Protože život v kempu se odehrává venku, před karavanem nebo mobilheimem, měli byste i zde vytvořit Vašemu mazlíčkovi pěkné místo na odpočinek.

Jak se při kempování se psem vyhnout stresu

V kempech se toho hodně děje, zejména v hlavní sezóně. Děti si hrají u stanů, sousední psi štěkají a z kuchyní se linou lákavé vůně. Některé psy může takováto změna a prostředí stresovat,  proto potřebují dostatek odpočinku. Pokud se Váš pes chová velmi neklidně nebo štěká, možná bude nutné ho umístit do mobilheimu nebo karavanu. Mnoha psům pomáhá mobilní zábrana, která je chrání před okolním shonem.

Buďte ohleduplní ke svým sousedům v kempu

Vzájemné respektování je pro harmonického soužití nezbytné nejen doma, ale také na dovolené. Koneckonců, nejen Vy, ale i ostatní návštěvníci kempu chtějí strávit příjemnou dovolenou. Potřebuje-li například Váš pejsek vykonat potřebu, neměli byste běžet k nejbližšímu stromu, ale opustit kemp nebo – pokud je k dispozici – jít do určené oblasti. Samozřejmě byste také měli exkrementy ihned uklidit.

Pokud bydlíte v kempu, kde jsou psi vítáni, neznamená to, že Vaši sousedé uvítají přítomnost Vašeho psa stejně jako Vy. Nemusí se jim například líbit, že Váš pes neustále obchází jejich stůl a žadoní o jídlo. Pokud se pes vzdálí od Vašeho parkovacího místa, mějte jej vždy pod dohledem a ihned jej zavolejte zpět. Musíte také dodržovat povinnost mít psa na vodítku, která je dána ve většině kempů. Nejlepší je vzít si s sebou stopovací vodítko, které připevníte ke stromu nebo pomocí speciální zemní kotvy a které poskytne psovi dostatečnou volnost pohybu. Jako upevňovací prvek se také osvědčila kovová deska s háčky nebo očky na vodítko, kterou umístíte pod pneumatiky svého karavanu.

A teď je čas na odpočinek!

Kromě dodržování pravidel a ohleduplnosti byste neměli zapomenout na jednu věc: odpočívat! Jste na dovolené a měli byste ji využít především k odpočinku a trávení času s Vašimi blízkými a s Vaším čtyřnohým mazlíčkem. Je jen na Vás, zda vyrazíte na výlet, na prohlídku památek či na pláž, nebo zda budete odpočívat v kempu. Je důležité, abyste byli v klidu a nenechali se vyvést z míry „drobnými prohřešky“ Vašeho psa. Pes není stroj, který vždy pracuje tak, jak bychom si přáli. Ale čím uvolněněji se na dovolené budete chovat, tím rychleji si pes zvykne na nové okolí a kempování si užije s Vámi.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Cestování vlakem se psem

Ať už v každodenním životě nebo na dovolené - pro mnoho lidí je cestování vlakem pohodlný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Se zpožděním vlaku nic nenaděláte, ale je pár věcí, které jsou ve Vašich rukách a které Vás i Vašeho psa ušetří zbytečného stresu. Na dalších řádcích Vám přinášíme několik tipů pro bezproblémové cestování vlakem se psem.

3 min

Přeprava psa v autě

Bezpečnost cestujících v automobilu se v posledních letech podstatně zvýšila, například díky airbagům, bočním airbagům a ochraně proti bočním nárazům. Aby bylo minimalizováno riziko zranění v případě nehody, musí být pes i majitel za jízdy bezpečně připoutáni. Zde je návod, jak správně psa v autě zajistit.