Koronavirus u psů This article is verified by a vet

Korona virus Jack russel

cute jack russell dog lying on bed listening with funny ear

Koronavirus u psů způsobuje zpočátku respirační problémy, zatímco v pozdější fázi se vyskytují převážně problémy se žaludkem a střevy. I když je u psů koronavirová infekce často mírná,  zvířata s oslabenou imunitou mít těžký průběh nemoci se silným průjmem a může docházet i k úmrtím.

Je Covid-19 nebezpečný pro mého psa?

31.03.20: COVID-19 je u lidí vyvolán novým koronavirem SARS-CoV-2, který pochází z Číny. Spolkový výzkumný ústav pro zdraví zvířat Friedrich Löffler Institute (FLI) monitoruje současnou epidemickou situaci a zveřejňuje nejnovější vědecké poznatky. Vědci předpokládají, že byl nový koronavirus přenesen na člověka prostřednictvím netopýrů, luskounů nebo hadů.

Přítomnost koronavirů byla nedávno detekována na nose a v tlamě u dvou psů z Hongkongu. Psi ovšem nevykazovali žádné příznaky.  Odborníci se však domnívají, že se koronaviry ke psům dostaly úzkým fyzickým kontaktem s jejich nemocnými majiteli. U obou psů nebyl ani zjištěn zvýšený titr protilátek, což je pro infekci SARS-CoV-2 rozhodujícím ukazatelem. Vědci proto vylučují, že by se u psů mohlo rozvinout onemocnění Covid-19.

Pokud Váš pes vykazuje příznaky podobné chřipce, může být přítomnost infekce SARS-CoV-2 vyloučena prostřednictvím lidských testů na tento virus.

Nedávno byl potvrzen případ, kdy byla belgická kočka pozitivně otestována na SARS-CoV-2. Jedná se však o ojedinělý případ, a proto věda nadále klasifikuje přenos nového koronaviru z člověka na domácí zvířata jako extrémní výjimku.

Měl bych se bát, pustit svého psa ven?

Psi a další domorodá zvířata nehrají při šíření nového koronaviru žádnou roli, proto je lze i nadále bez váhání pouštět na čerstvý vzduch. To je  pro zdraví našich čtyřnohých přátel navzdory současné koronavirové krizi velmi důležité, dostatek pohybu a čerstvého vzduchu posiluje imunitní systém a snižuje stres.


Jaká opatření musím zohlednit při venčení?

Při venčení je bez ohledu na současnou pandemii vhodné, věnovat pozornost chování psa. Rychle se stává, že naši chlupatí přátelé najdou něco jedovatého nebo ostrého. K tomu mohou výkaly ležící kolem přenášet patogeny, jako jsou paraziti, viry a bakterie, proto by měly být exkrementy ihned uklízeny.

Vzhledem k současnému zákazu kontaktu v Německu by se mělo také vzít v úvahu, že během venčení mohou psa doprovázet maximálně dva lidé. Pokud potkáte jiné majitele psů, je nutné dodržení vzdálenosti nejméně 1,5 metru. Dezinfekce tlapek po procházce není nutná, může výrazně vysušit pokožku a způsobit kožní problémy.

Co se stane se mým psem, když musím být v karanténě?

Jelikož nemůže být přenos koronaviru přes psa skrze těsný tělesný kontakt vyloučen, doporučuje se v případě karantény majitele požádat o pomoc s péčí o psa (chození na procházky) blízkou osobu, která nespadá do žádné z rizikových skupin (senioři, nemocní lidé atd.)  Pokud máte zahradu, můžete ji samozřejmě využít jak pro zabavení psa, tak k tomu, aby zde pes vykonal malou a velkou potřebu.  Pokud nenajdete podporu v kruhu známých, může pomoci dočasné umístění do penzionu pro psy nebo soukromé hlídání. Vzhledem k okolnostem není v žádném případě vhodné se mazlíčka zbavovat odevzdáním jiným lidem.

Stručně řečeno: S našimi psy můžeme stále chodit na čerstvý vzduch, pokud sami nejsme v karanténě. Protože se můžeme nakazit novým typem koronaviru téměř výhradně kontaktem s infikovanými lidmi, není dezinfekce psích tlapek nebo vyhýbání se procházkám užitečné, ani dobré. Podle FLI je velmi nepravděpodobné, že by se u psů rozvinulo onemocnění Covid-19. Ve zdraví psů však hrají hlavní roli jiné koronaviry:

Přenos, vlastnosti a průběh onemocnění psím koronavirem

Koronaviry se vyskytují u velkého počtu savců, takže kromě psů, koček (FEVC a FIPV) se mohou koronaviry nakazit i prasata, dobytek nebo i my. U psů však nemusí každá infekce vést k projevům příznaků nemoci. Dospělí psi se silným imunitním systémem proto často nevykazují žádné příznaky, ale mohou stále přímým a nepřímým kontaktem nakazit psy s oslabenou imunitou (např. štěňata).

Virové částice psího koronaviru (CCoV) se dostanou do těla ústy nebo nosem, takže se poté jícnem dostávají do trávícího traktu. Možným zdrojem infekce může být pitná voda kontaminovaná fekáliemi, kontaminované předměty (např. Hračky pro psy) a přímý kontakt s infekční psí stolicí. Částice viru se množí ve sliznici žaludku, tenkého i tlustého střeva a mohou vést k masivnímu poškození v důsledku zánětlivých projevů nemoci. Následkem je snížená schopnost absorbovat vodu a živiny z krmiva, což může ohrožovat život především u štěňat, protože si mohou vytvářet jen malé zásoby energie. Vylučování nově vytvořených virových částic stolicí může trvat až dva týdny po objevení příznaků,  proto by měla být zvláště během této doby dodržována účinná hygienická opatření.

Koronavirus u psů: Jaké jsou příznaky?

Psi reagují odlišně na infekci psím koronavirem v závislosti na stavu imunitního systému. Například štěňata nebo jiní nemocní psi (např. S parvovirem) vykazují závažnější průběh než dospělí psi se zesíleným imunitním systémem. U psů nakažených koronaviry se mohou vyskytnout následující potíže s trávícím traktem:

 • Obecné příznaky, jako je únava, slabost a ztráta chuti k jídlu, evtl. horečka
 • Často vodnatý průjem s částečnou příměsí krve nebo hlenu, zvracení
 • Těžká ztráta vody (dehydratace) a kolísání rovnováhy elektrolytů může způsobit problémy s tělním oběhem a srdeční arytmie
 • Psi s oslabeným imunitním systémem mohou na následky infekce zemřít

Pokud již pes jednou koronavirem onemocněl, nelze bohužel vyloučit novou nákazu.

Jak je diagnostikován koronavirus u psů?

Zažívací potíže u psů mohou být způsobeny celou řadou chorob. V rámci položení otázek vlastníkovi (vytvoření anamnézy) a obecného klinického vyšetření by měl být zvěrolékařem zjištěn zdravotní stav i v jiných ohledech (vyšetření sliznice ústní dutiny, vodní režim, frekvence dýchání a srdečního rytmu, změření tělesné teploty), ale i stav očkování, návyky chování a krmení a předběžné odčervení.

Pokud je krevní oběh psa silně ovlivněn ztrátou vody a elektrolytů takovým způsobem, že nelze provést další vyšetření, musí být oběh nejprve stabilizován tekutinovou a elektrolytovou terapií. Teprve poté může být infekce psím koronavirem u psů potvrzena rozborem krve nebo stolice:

 • Standardem je přímá detekce virů pomocí elektronového mikroskopu nebo RT-PCR (polymerázová řetězová reakce v reálném čase)
 • Zřídka se provádí nepřímá detekce viru, která měří koncentraci protilátek (ochranných proteinů imunitního systému), které se v tvoří v krvi

Kromě těchto testů se také doporučuje vyšetřit výkaly na přítomnost parazitů.

Jaké možnosti léčby existují?

Průjem by neměl být podceňován zejména u štěňat, protože se kvůli nízkým energetickým zásobám rychle dostanou do život ohrožující situace. Léčba se proto zaměřuje na podpůrná opatření, která minimalizují průjem a stabilizují krevní oběh psa:

 • Léčba dodáváním tekutin a elektrolytů skrze intravenózní infuzi nebo bolusem pod kůži
 • Odepření krmiva (nejdéle dva dny)
 • Zamezení sekundárním bakteriálním infekcím: Antibiotika
 • Boj proti virové infekci virostatiky
 • Při příliš nízké teplotě se mohou psi zahřívat na vyhřívacích polštářích nebo pod elektrickými přikrývkami (ale tak, aby nedošlo k přehřátí).
 • Po terapii by měl být pes několik dní na dietě. K tomu je vhodná například vařená rýže (bez aroma) s vařeným kuřecím masem
 • Vyhnout se stresu

Jaká je prognóza?

Prognóza nemoci způsobené psím koronavirem u psů je silně závislá na stavu imunitního systému. Štěňata a psi, kteří již trpí parvovirem nebo psinkou proto mají horší šanci na zotavení než zdraví psi. Včasná diagnóza a účinná terapie jsou důležité pro udržení ztráty vody a elektrolytů na minimu.

Jak lze zabránit tomu, aby se pes nakazil koronavirem?

Je možné chránit psy před infekcí psím koronavirem (CCoV) aplikací očkování. To však v současné době není schváleno pro psy v Německu, protože účinnost vakcíny je mezi odborníky kontroverzní. Přesto by psi měli být podle doporučení stálé očkovací veterinární komise pro vakcinaci (StIKo Vet) Friedrich-Löfflerova institutu očkováni proti infekčním chorobám, jako je parvoviróza, psinka a leptospiróza, . Cílem těchto očkování je na jedné straně cílená profylaxe infekce příslušného patogenu a na druhé straně vyloučení následné imunosuprese. Očkovaní psi jsou tak nepřímo chráněni před závažným průběhem nemoci způsobené koronaviry.

Kromě toho se doporučují následující hygienická opatření k zabránění infekčním onemocněním:

 • Čištění a v případě potřeby dezinfekce potravin, míst, kde pes vykonal potřebu, hraček a povrchů pomocí dezinfekčních prostředků, které jsou účinné proti virům
 • Pravidelná výměna pitné vody
 • infikovaní psi by měli být v karanténě po dobu nejméně dvou týdnů
 • Sběr a uzavřená likvidace stolice

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.