Když pes zvrací This article is verified by a vet

Jezevčík u veterináře

Každý chovatel tuto situaci určitě zažil a způsobila mu upřímné zděšení: jeho pejsek začal z ničeho nic zvracet. Ne každá forma zvracení ve Vás však musí vyvolávat obavy. Zvracení, které se u pejsků vyskytuje, nazývané také vomitus, se vyskytuje poměrně často a jeho příčiny jsou různé. Jednorázový nástup tohoto problému je zcela neškodný, pokud se však vyskytuje častěji nebo ovlivňuje zdravotní stav pejska, pak je návštěva veterináře nevyhnutelná.

Zvracením se vlastně tělo něčemu brání, jedná se o jeho ochranný mechanismus. Tímto reflexem dokáže totiž efektivně a rychle vyloučit ven jedovaté nebo nechtěné substance, případně i cizí tělesa. Při tomto reflexu, který se skládá z více fází, úzce spolupracují hltan, jícen, bránice, žaludek, břišní svalstvo a dech.

 1. Nevolnost (Nausea)

První fáze se u pejska projevuje škytáním, mlaskáním, neklidem, olizováním pysků, sliněním a zíváním. Vlivem zvýšené produkce slin dochází k potažení jícnu slinami, čímž se připravuje na kyselý obsah žaludku, který v něm záhy přistane. Psi v této fázi často jedí trávu.

 1. Dávení

Ve druhé fázi se stahují břišní svaly i bránice, přičemž se uzavírá hrtan i tlamička zvířete. Tím vzniká podtlak, který způsobí, že se obsah žaludku dostane z hltanu až to úst. Zvenčí vypadá celý proces jako „pumpování“ viditelné na břišní stěně a prohnutým hřbetem.

 1. Zvracení

Ve fázi zvracení dochází k vyvrhování obsahu žaludku ven z tlamičky. I při této činnosti zůstává hrtan uzavřen, aby se obsah žaludku nedostal do průdušnice a nezabraňoval v dýchání. Vyzvraceno bývá většinou napůl strávené krmivo a žlučí zabarvená tekutina.

Příčiny zvracení

Reflexní průběh při zvracení je řízen mozkem zvířete. Stimulace centra zvracení může být způsobena různými dráždidly, které mají svůj původ na různých místech v těle. Poblíž každého orgánu v těle zvířete se nacházejí receptory, které mohou zvracení vyvolat. Kromě toho jsou tato centra stimulována i centrálním nervovým systémem. Příčinami mohou být např. encefalitida nebo tumor v oblasti centrálního nervového systému, ale také strach, stres a nepříjemný zápach. Poruchy orgánu rovnováhy například ve formě zánětu středního či vnitřního ucha mohou také mít vliv na zvracení. Toxické látky, např. jedy, které pes přijmul, nebo látky, které v těle vznikají při onemocněních látkové výměny, či léky mohou krví přistát ve zvracícím centru a zvracení vyvolat.

Většinou je zvracení u psa známkou zánětu nebo nadměrného rozpínání orgánů, především orgánů trávení jako jsou jícen, žaludek, střeva, játra a slinivka břišní.

Mezi nejčastější příčiny patří:

 • Hltání krmiva
 • Přijmutí zkaženého jídla nebo potravinová intolerance
 • Spolknutí cizího tělesa
 • Otrava
 • Zánět žaludku a střev vlivem hltání
 • Gastritida (zánět břišní sliznice)
 • Infekční nemoci (parazité, viry, bakterie)
 • Onemocnění jater
 • Pankreatitida
 • Onemocnění ledvin
 • Diabetes mellitus
 • Morbus Addison
 • Tumor

Rozlišujeme mezi akutním a chronickým zvracením. Akutní zvracení nastupuje spontánně a náhle, většinou je krátkého trvání, resp. nedrží se zvířete déle než 2 týdny. O chronickém zvracení mluvíme ve chvíli, kdy pes bez jakéhokoli zlepšení zvrací déle než 2 týdny. Zvracení může mít neškodnou příčinu a rychle zmizet. V každém případě, pokud pejsek zvrací déle nebo se ukáží další příznaky, neměli byste otálet a měli byste vyhledat veterinární pomoc. Pokud pes vícenásobně neúspěšně zvrací, ve zvratcích se nachází krev nebo pokud máte pocit, že pes požil cizí předmět, měli byste pomoc odborníka vyhledat neprodleně.

Diagnostika při zvracení

Kvůli velkému množství příčin, které mohou připadat v souvislosti s tímto problémem v úvahu, je třeba provést řadu vyšetření, která pomohou odhalit důvod obtíží. Především je nutné veterináře přesně spravit o celém průběhu např. o krmivu, které psovi podáváte a začátku obtíží, kolik času uplynulo mezi krmením a zvracením.  Kromě toho musíte umět i popsat celý průběh a musíte umět rozlišit mezi „vracením potravy“ a kašlem. Na základě informací od Vás bude stanoven další postup. Pokud veterinář při vyšetření objeví něco podezřelého, může nechat provést další vyšetření jako jsou vyšetření krve, stolice, rentgen nebo ultrazvuk. Pokud se jedná o chronické zvracení, lze využít i endoskopické vyšetření nebo diagnostickou operaci.

Terapie při zvracení

Jednorázové zvracení bez dalších symptomů není třeba ve většině případů nijak řešit, většinou stačí jen nasadit půst trvající 12–24 hodin. Voda ovšem musí být zvířeti vždy k dispozici. Pokud se zvracení objevuje častěji, ale na psovi není patrné zhoršení zdravotního stavu, postačí konzervativní léčba prostřednictvím podávání antiemetických léčiv, které Vám předepíše veterinář. Pokud by zvracení bylo provázeno dalšími potížemi jako je horečka, skleslost a bolesti břicha, musí být tento problém pečlivěji prošetřen, aby byla zjištěna příčina. Pokud má zvracení závažnější důvody, je třeba nasadit cílenou terapii.

Jak zvracení předcházet

Jelikož velmi častou příčinou zvracení je hltání podávaného krmiva, je možné sáhnout po tzv. protihltací misce. Především u psů, kteří jsou opravdu jako „živý vysavač“ potřebujete hltavosti zabránit, neboť by zvíře mohlo zhltnout něco nepatřičného, ať už na procházkách nebo v bytě. Jelikož někteří psi reagují citlivě na změnu krmiva, doporučujeme postupnou změnu stravy, kterou však budete realizovat v průběhu několika dní. V zimě zkuste předejít pojídání sněhu, neboť jeho přijímání může u zvířete vyvolat žaludeční u střevní potíže („sněhová gastritida“).

Nejlépe hodnocené články

Když pes zvrací

Každý chovatel tuto situaci určitě zažil a způsobila mu upřímné zděšení: jeho pejsek začal z ničeho nic zvracet. Ne každá forma zvracení ve Vás však musí vyvolávat obavy. Zvracení, které se u pejsků vyskytuje, nazývané také vomitus, se vyskytuje poměrně často a jeho příčiny jsou různé. Jednorázový nástup tohoto problému je zcela neškodný, pokud se však vyskytuje častěji nebo ovlivňuje zdravotní stav pejska, pak je návštěva veterináře nevyhnutelná.

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o "hárání" a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.