Když pes zvrací

Husky u veterináře

Pokud jsou příznaky onemocnění doprovázeny zvracením, nevštivte veterináře.

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

Jak nebezpečné je zvracení u psů?

Zvracení u psů, známé také jako vomitus, se vyskytuje často a může mít mnoho různých příčin. Pokud pes zvrací jednou, je to ve většině případů neškodné. Pokud se to však stává častěji nebo pokud se celkový stav psa zhorší, je návštěva veterináře nevyhnutelná.

Příčiny: proč můj pes zvrací?

Reflex zvracení je řízen centrem zvracení v mozku psa. Centrum zvracení je stimulováno různými podněty na různých místech těla. Téměř každý orgán v těle má receptory, které mohou stimulovat centrum pro zvracení, a tím vyvolat zvracení. Kromě toho může být centrum pro zvracení stimulováno vyššími centry v centrální nervové soustavě (CNS).

Možnými příčinami jsou například zánět mozku (encefalitida) a nádory v oblasti CNS, ale také strach, stres a nepříjemné pachy. Poruchy rovnovážného ústrojí, například v podobě zánětu středního nebo vnitřního ucha, mají rovněž vliv na centrum zvracení. Toxické látky, jako jsou jedy, které pes pozřel, a látky, které se v těle objevují v důsledku metabolických onemocnění a léků, se mohou prostřednictvím krve dostat do centra zvracení a způsobit zvracení.

Pokud pes zvrací, je to často známka zánětu nebo nadměrného roztahování orgánů, zejména těch trávicích, jako je jícen, žaludek, střeva, slinivka a játra. Mezi nejčastější příčiny patří:

 • hltání krmiva
 • požití zkaženého jídla nebo potravinová intolerance
 • spolknutí cizího tělesa
 • otrava
 • gastrointestinální zánět
 • gastritida (zánět žaludeční sliznice)
 • infekční onemocnění (paraziti, viry, bakterie)
 • onemocnění jater
 • pankreatitida
 • onemocnění ledvin
 • diabetes mellitus
 • Addisonova choroba
 • nádory

Veterinář také rozlišuje mezi akutním a chronickým zvracením. Akutní zvracení se objevuje spontánně a náhle a obvykle je krátkodobé nebo trvá méně než dva týdny. O chronickém zvracení mluvíme tehdy, když pes zvrací déle než dva týdny bez zlepšení.

Pes zvrací: kdy mám jít k veterináři?

Pokud zvracení trvá déle nebo se u psa objeví další příznaky, neměli byste váhat a vyhledat veterinárního lékaře. Jestliže pes zvrací několikrát bez úspěchu, ve zvratcích je krev nebo pokud pes pozřel cizí těleso, měli byste okamžitě navštívit veterináře nebo veterinární kliniku.

Diagnóza: z jakého důvodu můj pes zvrací?

Vzhledem k velkému počtu a rozmanitosti příčin zvracení u psů může být k určení příčiny nutná řada vyšetření. Nejprve je nutné podat veterinárnímu lékaři podrobnou zprávu, např. o krmení a době zvracení po krmení. Kromě toho je třeba popsat proces zvracení, aby se odlišil od příznaku „regurgitace“ (zpětného toku potravy) nebo kašle.

Po prvotní anamnéze následuje klinické vyšetření. Pokud veterinář při vyšetření psa zjistí abnormality, mohou být nutná další opatření, jako je vyšetření krve, trusu, rentgenové a ultrazvukové vyšetření. Pokud pes zvrací chronicky, může být nutná endoskopie nebo diagnostická operace.

Terapie: jak se léčí zvracení u psů?

Jednorázové zvracení bez dalších příznaků často nevyžaduje žádnou léčbu nebo pouze hladovku po dobu asi 12 hodin. Pes však musí mít k dispozici dostatek vody. Pokud pes zvrací častěji, ale jeho celkový stav je nezměněn, často postačí konzervativní léčba. Veterinární lékař podá antiemetika – léky proti zvracení. Svého psa byste také měli krmit lehkou stravou.

Pokud se objeví další potíže, jako je horečka, apatie a bolesti břicha, je třeba je rovněž léčit a zjistit příčinu. Pokud je zvracení způsobeno závažnými příčinami, je třeba cílená terapie.

Jaké domácí prostředky mohou pomoci, když můj pes zvrací?

Pokud pes zvrací, v nekomplikovaných případech obvykle pomáhá podávání lehké stravy. Patří sem drůbež, rýže, brambory (neochucené a nejlépe vařené v páře) a tvaroh. Psa také krmte po malých dávkách v průběhu dne. V opačném případě by byl citlivý žaludek vašeho psa rychle přetížen.

Poznámka: Výběr vhodného dietního krmiva může podpořit přirozené funkce organismu vašeho psa. Upozorňujeme však, že dietní potraviny nemohou léčit ani předcházet nemocem. Vždy byste se také měli poradit se svým veterinářem o správné stravě pro vašeho psa. Speciální dietní krmiva najdete v internetovém obchodě zoohit.

Prognóza: jaké jsou šance na uzdravení, když pes zvrací?

Ve většině případů je zvracení u psů buď samovolné, nebo snadno léčitelné. I zde však záleží především na spouštěči zvracení. Pokud pes zvrací, protože se přejedl nebo snědl něco zkaženého, určitě se rychle zotaví. Pokud je příčinou například onemocnění ledvin nebo jater, záleží na tom, jak dobře lze základní onemocnění léčit.

Exkurs: proč pes vůbec zvrací?

Zvracení je důležitým obranným mechanismem organismu. Díky tomuto ochrannému reflexu může tělo velmi účinně a rychle odstraňovat toxické a nežádoucí látky nebo dokonce cizí tělesa. Při tomto reflexu, který po stimulaci probíhá v několika fázích, úzce spolupracují hltan, jícen, bránice, žaludek, břišní svaly a dýchání.

 • Nevolnost: První fáze se u psa projevuje polykáním, mlaskáním, neklidem, olizováním tlamy, sliněním a také zíváním. Zvýšený tok slin vystýlá jícen a připravuje ho na kyselý obsah žaludku. Psi v této fázi často žerou trávu.
 • Dávení: Ve druhé fázi se stahují břišní svaly a bránice, zatímco hrtan a ústa zůstávají zavřené. Tím se vytvoří podtlak, který umožní průchod žaludečního obsahu jícnem do úst. Zvenčí jsou vidět „pumpovací pohyby“ břišní stěny a pes má prohnutá záda.
 • Zvracení: Ve fázi zvracení je žaludeční obsah vyvrhován z úst. Během této fáze zůstává epiglottis (příklopka hrtanová) uzavřena, aby se žaludeční obsah nedostal do průdušnice a nemohl být vdechnut. Pes většinou zvrací napůl strávenou potravu a tekutinu zbarvenou žlučí.

Prevence: jak předcházet zvracení u psů?

Vzhledem k tomu, že nadměrné hltání potravy je u psů často příčinou zvracení, je v těchto případech výhodné použít misku proti hltání. Zejména u psů, kteří se rádi chovají jako „vysavač“, byste měli zabránit pozření čehokoli, co není potrava. Nezáleží na tom, jestli jste doma nebo na procházce.

Někteří psi jsou citliví na změnu krmiva, proto je vhodné vyhnout se náhlým změnám krmiva nebo provádět změny opatrně v průběhu několika dní. V zimě byste měli psovi co nejvíce bránit v konzumaci sněhu, protože to často vede ke gastrointestinálním potížím („sněhová gastritida“).

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.