Hárání u fen

fenka s kalhotkama

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.

Pro mnoho majitelů psů se stává doba hárání jejich fenky noční můrou. Zabarikádují se doma, vyhýbají se procházkám v parku,  kde „číhá“ spousta psů, a v panice zakrývají postele a čalouněný nábytek starými pokrývkami, aby zabránili nevzhledným skvrnám. Koneckonců, nábytek je drahý a nechtěné potomstvo majitele psa také asi nepotěší.

Můžete ale být klidní: s pomocí několika triků a tipů snadno toto období překonáte a nemusíte se bát nežádoucího potomstva. Čím lépe budete připraveni, tím pohodovějí toto období přežijete.

Co byste měli o hárání vědět

Říje u fen, neboli hárání, označuje plodnou fázi pohlavního cyklu fen. Tělo feny se mění, dochází k uvolňování hormonů a mění se také chování. Tento přirozený proces se vyskytuje u všech fen, které dosáhly sexuální zralosti.

Stejně jako u lidí, je začátek puberty a sexuální zralosti u fen velmi různorodý. Puberta nastupuje u každé fenky jinak. Rozhodující je zralost a dosažení finální velikosti. Zatímco u malé psí dámy se hárání poprvé objevuje ve věku šesti měsíců, feny velkých plemen, které dozrávají mnohem později, často prožívají tuto fázi až ve věku dvou let.

Různý je, stejně jako doba pohlavní zralosti, také interval hárání. Feny malých plemen mohou hárat každé čtyři měsíce, feny plemene basenji, thajský ridgeback nebo dingo prožívají tuto fázi pouze jednou ročně.

Čtyři fáze hárání

Přestože interval a doba trvání hárání bývají různé, fáze hárání se řídí stejným vzorcem. Období hárání se dělí na čtyři fáze:

1. Proestrus (počátek hárání)

Nástup proestru lze obvykle určit velmi přesně, protože je spojen s jasně viditelnými změnami u feny. Vulva je až několikanásobně zvětšená a objevuje se krvavý vaginální výtok. Tato fáze obvykle trvá devět dní, ale i zde nejsou výkyvy mezi třemi a sedmi dny neobvyklé.

Také množství krvavého výtoku se může u jednotlivých fen lišit. Zatímco u jedné fenky si počátek hárání ani nevšimnete, jiná krvácí tolik, že se majitelé obávají červených skvrn na polštáři a koberci.

Dalším náznakem, že začala doba hárání, je zvýšený zájem psů, kteří se od fenky nechtějí ani hnout. I přesto, že fenka není v tuto chvíli plodná, vydává pro psy velmi „svůdnou“ vůni. Na pokusy o sblížení však v této době reaguje odmítavě. Štěká, uhýbá nebo dokonce cení zuby, pokud je pes příliš vtíravý.

2. Estrus (vlastní říje)

Během estru fena změní svůj odmítavý postoj – sama žačne psy vyhledávat a jeví o ně zájem. Jasné znamení, že je připravená k páření a je plodná. Přiblíží-li se pes, fena ochotně zůstane stát a stočí ocas na stranu.

Tato fáze trvá v průměru devět dní. V této fázi hárání dochází k několika ovulacím. Vulva se mírně zmenší a vaginální výtok je vodnatý a někdy slizovitý.

Pokud v této době dojde k páření, je vysoká pravděpodobnost zabřeznutí.

3. Metestrus (luteální fáze)

Po devíti dnech hárání začíná fáze metestrus. Příznaky, jako je oteklá vulva a vodnatý výtok, postupně zmizí. Zevně již nejsou patrné téměř žádné příznaky, ale uvnitř těla probíhají změny vlivem hormonů. Bez ohledu na to, zda došlo k zabřeznutí či nikoli, žlutá tělíska produkují hormon progesteron, který podporuje růst embrya v děloze.

Teprve po devíti až dvanácti týdnech žlutá tělíska, která se vytvořila po ovulaci ve vaječnících, mizí. Klesá hladina progesteronu a naopak se zvyšuje koncentrace hormonu prolaktinu. Uvolňování prolaktinu stimuluje produkci mléka, která u některých fen vede k pseudograviditě.

4. Anestrus (fáze odpočinku)

Po týdnech silných hormonálních změn se pohlavní hormony vracejí do „normálního“ stavu. Progesteron zůstává na stejné úrovni, úroveň estrogenu má jen nepatrné výkyvy. Tato fáze odpočinku se nazývá anestrus. Trvá několik týdnů až měsíců a končí začátkem proestru, dalšího hárání. Fena nevykazuje během této doby žádné příznaky hárání a není plodná.

Zvláštnosti prvního hárání

První hárání během puberty často mívá jiný průběh. Není neobvyklé, že se poprvé objeví tzv. „tiché hárání“, při kterém nejsou navzdory hormonálním změnám viditelné žádné příznaky. Může se stát, že si majitel fenky ani nevšimne, že fena popré hárá. To se často stává například u plemen americký staffordshire teriér, bígl, kokršpaněl nebo trpasličí pinč.

Dokonce ani takzvaný „split estrus“ není u mladých fen ničím neobvyklým. V proestru se zpočátku objevují typické známky hárání, jako je vaginální výtok, ale pak nenastává fáze ovulace, kdy je fena připravena k nakrytí, ale zcela odezní. Teprve po několika dnech nebo týdnech fena znovu vykazuje známky hárání, tentokrát následuje fáze vlastního hárání (estrus).

Co když se hárání nedostaví?

Pokud se období hárání u dospělé fenky neobjeví, na vině může být porucha funkce vaječníků nebo jiné onemocnění, jako je hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) nebo hyperfunkce nadledvinek. V takovém případě doporučujeme vyšetření u veterináře. Totéž platí, pokud hárání trvá příliš dlouho,  tj. krvavý výtok nebo připravenost k páření trvá déle než tři týdny, nebo je naopak krátké, tj. pokud proestrus a estrus dohromady trvají méně než deset dní.

Mohou být feny v přechodu?

Na rozdíl od lidí, psi menopauzu neznají. Období přechodu, kdy skončí menstruace, u fen neprobíhá. Fenky hárají až do konce života. Nicméně, některé fenky, které jsou starší sedmi let, mohou hárat pouze jednou ročně. Frekvence hárání se ve stáří může snižovat – ale nevymizí.

Jak poznám plodné dny feny?

Plodná doba, kdy je fena připravena k páření, obvykle trvá pět až šest dní, ale protože přechody z jedné fáze hárání do druhé jsou plynulé, nelze ji vždy zcela přesně určit. Jedním z příznaků je změna barvy krve z tmavě červené na lehký vodnatý výtok. Ale ani to není stoprocentní, protože existují feny, které mohou být nakryty, ačkoli je krev tmavě červená.

Dalším způsobem, jak určit plodnou dobu, je tzv. test tolerančního reflexu. V plodné době fenka neodmítá kontakt se psy, ocas stáčí na stranu a vulva je nadzvedlá. Dotykem v oblasti mezi vaginou a konečníkem můžete tento reflex detekovat – ale ani to není zcela jasné znamení, protože existují feny, které reagují na tento reflex i mimo dobu hárání.

Stanovit přesnou dobu ovulace může veterinář. Pokud již víte, po kolika dnech přechází u vaší fenky proestrus v estrus, tedy dobu ovulace, bude to u dalších cyků obdobné. Je důležité rozpoznat, kdy začala fáze proestru, abyste mohli vypočítat dobu plodnosti.

Jak zabráním zabřeznutí?

Přestože, že  nemůžete určit dobu ovulace přesně na den, existují určité náznaky, které naznačují, že je fena plodná. V okamžiku, kdy se krvácení mění ve vodnatý výtok a fena zůstane stát, jakmile se přiblíží pes, je potřeba být ostražitý.

Zpravidla máte dostatek času na oddělení psů v této situaci. Velmi málo psů jde přímo na věc, ale většinou začínají „předehrou”. Samozřejmě existují i psi, kteří přejdou přímo k aktu – v tomto případě je zapotřebí okamžitý zásah. Dejte fence povel „Sedni“ („Zůstaň“) a postavte se za ní. Držte psa v dostatečné vzdálenosti, dokud si ho jeho majitel neodvede.

Abyste předešli takovým stresovým situacím od samotného počátku, dodržujte během doby hárání několik pravidel. Jděte na procházku v době, kdy je venku co nejméně psů a vyhněte se parkům a místům, o kterých víte, že zde volně běhají psi.

Během hárání nechte fenku volně běhat pouze tehdy, když vás následuje a připněte ji na vodítko ihned, jakmile potkáte jiného psa. Během procházky fenku rozptylujte hrami a různými aktivitami. Ujistěte se, že psi z okolí nemohou vniknout na váš pozemek. Mějte dveře do domu nebo na zahrádku bezpečně uzavřené.

Budu potřebovat hárací kalhotky pro fenku?

Hárací kalhotky jsou v podstatě plína, kterou můžete fence dát v době hárání. Vhodné jsou v případě, že fenka v době proestru silně krvácí a přesto, že je čistotná, nelze červeným skvrnám na koberci zabránit. Ale pozor: Hárací plenky nejsou pás cudnosti! Hárací kalhotky zabřeznutí nezabrání.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Mám nechat fenu vykastrovat?

Mnoho majitelů dnes využívá možnosti kastrace, aby předešli stresu v období hárání. Na rozdíl od sterilizace, kdy fenka sice nemůže zabřeznout, ale hormonální změny v těle stále probíhají, kastrace brání hárání úplně. Tento lékařský zákrok má určita pozitiva: fenka se zklidní, nekrvácí a výrazně se sníží riziko rakoviny, jako je např. rakovina dělohy.

Kastrace má ale i  negativní stránku: Kastrované feny často trpí obezitou a riziko močové inkontinence se u nich s přibývajícím věkem zvyšuje. U plemen kokršpaněl a irský setr se po kastraci změní struktura srsti. Srst se více zacuchává a vyžaduje proto větší péči. Než se rozhodnete pro kastraci vaší fenky, měli byste pečlivě posoudit klady a zápory a důkladně se poradit s chovatelem nebo veterinářem.

Podívejte se na online nabídku produktů pro vaše fenky a psy.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.