Anglický setr

Anglický setr

Sportovní anglický setr je krásný, chytrý a vášnivý lovec. Pohráváte si s myšlenkou vpustit do svého života psa tohoto plemene? Posbírejte napřed solidní znalosti a zkušenosti se psy. Připravte si také dostatek času na společná dobrodružství v přírodě.

Sportovní krása

Anglický setr je velmi sportovní a hbitý pes. To je vidět i na jeho vzhledu. Působí dynamicky a elegantně. Při dovádění v lesích a na loukách uvidíte jen jeho rozlétané uši. Když je setr ve svém živlu, vyzařuje čistou radost ze života.

Samci jsou vysocí 65 až 68 cm, feny dosahují výšky v kohoutku 61 až 65 cm. Zvířata z pracovních linií jsou často o něco menší. Angličtí setři váží kolem 25 až 30 kilogramů.

Dlouhá, hedvábná a mírně zvlněná srst může být podle standardu bílá s černou, oranžovou, citronovou nebo játrově hnědou. Existují také strakatí, skvrnití nebo tříbarevní angličtí setři. Základní barva je však vždy bílá.

Z loveckého psa rodinným psem

Mezi předky anglického setra patří dlouhosrstí „ptačí psi“. Již ve středověku byli používáni k lovu pernaté zvěře. Také pointer se řadí mezi předky tohoto plemene.

V 19. století byla tato rasa významně ovlivněna chovem sira Edwarda Laveracka. Laverack po desetiletí vybíral pro svůj chov setrů ty nejkrásnější a nejsilnější psy. Díky tomu dosáhl vysokého věhlasu. V roce 1860 představil první štěňata pod názvem anglický setr. Podle tradice byl zakladatelem anglického setra pes Ponto a fena Old Moll.

Anglický setr je klasický ohař, který dokáže svou kořist vyhledat velmi rychle. Má totiž vynikající čich. Když má kořist na dohled, dá to najevo zvednutou přední nohou. Zůstane klidně sedět před zvěří – odtud mimochodem pochází název „setr“. Lovec pak povel k lovu. Pes ptáka splaší, aby ho lovec mohl zastřelit.

Kromě anglického setra patří do rodiny setrů také gordonsetr, irský (červený) setr a irský červenobílý setr.

Pro svou krásu a mírnou povahu se anglický setr v posledních letech stává stále více módním rodinným psem. Na tento vývoj je třeba pohlížet s opatrností. Lovecké instinkty a velká touha po pohybu se v plemeni pěstovaly po staletí. Ne vždy jsou tedy slučitelné s životem rodinného psa. Dnes je anglický setr nejoblíbenější v USA a ve Francii. Ve Skandinávii je dokonce v některých oblastech rozšířenější než v rodné Británii.

Povaha: přátelský a společenský lovec

Anglický setr patří k nejpřátelštějším loveckým psům vůbec. Je přátelský, dobromyslný a má vysokou míru sociální snášenlivosti s lidmi i zvířaty. Proto je vhodný i jako rodinný pes, pokud může naplňovat své sportovní ambice. Miluje také děti a je laskavý a trpělivý společník. Mnoho setrů je samo o sobě opravdovými dětmi, milují hry a rádi dovádějí, až jim poletují uši.

V podstatě se u anglického setra doma může pořád něco dít. Má rád návštěvy i společnost jiných psů. Dokáže se spřátelit i s kočkami, pokud je pozná jako součást své smečky.

Mimo čtyři stěny svého domova se anglický setr obvykle rychle změní ze společenského mazlíka ve vášnivého lovce. Nic mu neunikne – to se může týkat například i sousedovy kočky. Vždy když jste s Vaším setrem venku, mějte na paměti jeho silný lovecký instinkt.

Anglický setr – portrét

Výchova chytrých a citlivých psů

Angličtí setři jsou chytří a rádi se učí. To jsou ideální základní předpoklady pro úspěšnou výchovu. Navzdory své mírné povaze jsou angličtí setři někdy tvrdohlaví. Aby si tento lovecký pes neprosazoval svou, potřebuje jasný řád a pravidla. Výjimky mohou z pohledu setra rychle vytvořit vstupní bránu k novým pravidlům. Při výcviku proto dbejte na důslednost i u všech členů rodiny.

Nezapomínejte: jen plně vytížený anglický setr se dá snadno vychovat. Pokud nemá dostatek příležitostí k pohybu a lovu, bude si je hledat sám.

Výcvik vyžaduje vysokou míru důslednosti v kombinaci s citlivostí. Anglický setr může být tvrdohlavý, ale přesto citlivý. Je velmi vhodné, pokud již máte zkušenosti se psy. Najděte si včas psí školu ve Vašem okolí, kde mají odpovídající nabídku a zkušenosti s loveckými psy.

Zdraví a péče

Anglický setr se na svoji velikost dožívá poměrně vysokého věku

Angličtí setři jsou považováni za velmi odolné psy, kteří dosahují průměrného věku 11 až 13 let. Ale ani 15 let staří jedinci nejsou ničím neobvyklým. Při koupi anglického setra od renomovaného chovatele se ujistěte, že rodiče prošli příslušnými chovatelskými vyšetřeními. Tím se minimalizuje riziko některých onemocnění, které postihují anglického setra o něco častěji než jiná plemena psů.

Častá onemocnění jsou například hluchota a dysplazie kyčelních kloubů. U těchto přátelských loveckých psů je o něco vyšší pravděpodobnost nesnášenlivosti lepku a vzniku kožních nádorů.

Dbejte na štíhlou linii svého společníka. Zejména setři s příliš malým množstvím pohybu a kastrovaní psi mají sklony k nadváze. Ta má negativní vliv na jejich klouby.

Náročná péče o srst

Hedvábně dlouhá srst tohoto psa vyžaduje pravidelnou péči. Svého čtyřnohého krasavce vyčesávejte nejlépe denně. Zabráníte tak plstnatění srsti. Zbavíte svého psa také suvenýrů v podobě malých větviček nebo nečistot, které při svých toulkách nasbíral.

Setra byste měli koupat pouze v případě nouze, a to jemným šamponem pro psy. Obvykle stačí jen vyčesat zaschlou špínu ze srsti. Pravidelně kontrolujte uši a v případě potřeby je vyčistěte speciálním čističem uší.

Zaměstnání pro milovníka přírody

Tento pes je skutečný sportovec a potřebuje každodenní dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Dospělí angličtí setři jsou dobrými společníky na běhání, výlety na kole nebo projížďky na koni.

Samozřejmě je optimální, pokud je setr lovecky veden nebo může mít alespoň odpovídající výcvik. V opačném případě vyzkoušejte se svým setrem psí sporty. Například mantrailing je vhodný. Mnoho psů tohoto plemene má rádo aportovací hry.

Při sportu a hrách však nezapomínejte na přestávky, aby Váš pes nebyl přetažený. Společné mazlení a chvíle odpočinku jsou stejně důležité jako sportovní aktivity. V opačném případě hrozí, že Váš čtyřnohý přítel bude časem v neustálém napětí.

Anglický setr na louce

Je pro mě anglický setr vhodný?

Milovníci psů se často zamilují do dobromyslné povahy a dokonalého vzhledu tohoto psa. Ne vždy se však předem dostatečně seznámí s jeho potřebami. To je pro tohoto sympatického a přírodu milujícího setra škoda.

O pořízení anglického setra byste měli uvažovat pouze v případě, že jste lovec nebo alespoň velmi sportovně založený člověk. Potřebu pohybu a jeho radost z přírody tohoto anglického krasavce byste neměli podceňovat.

Srst také vyžaduje určitou péči. Proto je toto plemeno je vhodné pouze pro ambiciózní milovníky psů. Majitelé by měli se svým společníkem trávit hodně času.

Pro psí začátečníky se spíše nedoporučuje.

Anglický setr by neměl být chován v malém bytě a už vůbec ne v městském bytě. Ideálním domovem je dům s přilehlou zahradou. Ta musí být odpovídajícím způsobem zajištěna plotem.

Co zvážit před pořízením anglického setra?

Když se k Vám nastěhuje štěně anglického setra, přebíráte odpovědnost za jeho život na mnoho let dopředu. Proto je lepší si před pořízením psa uvědomit, jaké závazky na sebe berete.

Anglický setr totiž nestojí peníze jen v okamžiku koupě. Jedinec od renomovaného chovatele může být poměrně drahý. V žádném případě byste neměli uvažovat o jiné alternativně.

Dále musíte počítat s pravidelnými dlouhodobými náklady na kvalitní krmivo pro psy, návštěvy veterináře, poplatek za psa a pojištění psa.

Zvažte, kdo se o psa postará v případě nemoci nebo dovolené. Optimální by byla například péče rodinných příslušníků, které pes zná. Přátelský anglický setr je také skvělým společníkem na cestách, pokud se chystáte na turistickou dovolenou. Mnoho hotelů dnes ochotně přivítá i čtyřnohé hosty.

Kde najdu svého anglického setra?

Anglický setr od chovatele

Pokud hledáte štěně, rozhodně byste měli navštívit seriózního chovatele, který chová psy s průkazem původu. Nekupujte od soukromých osob nebo prodejců psů, kteří nabízejí „anglické setry” bez dokladů. Je to ve Vašem vlastním zájmu a v zájmu ochrany zvířat a plemene.

Renomovaní chovatelé jsou členy klubu a dodržují příslušné směrnice. Doklady by měl vystavit chovatelský klub. Promluvte si s chovateli o jejich zdravotní péči a nechte si ukázat výsledky vyšetření rodičů štěňat. V případě anglického setra jsou doklady doplněny také o zkoušky rodičů z hlediska jejich vhodnosti k lovu.

Ten, kdo chce ušetřit a pořídí si psa bez papírů, na to obvykle doplatí později. Štěňata obvykle neprošla rozsáhlou socializací. Ani jejich předci nejsou povahově a zdravotně předurčeni k chovu.

Anglický setr z útulku

Pokud hledáte dospělého anglického setra, je vhodné se obrátit na spolky pro setry nebo lovecké psy. Na svých stránkách často prezentují setry nebo jejich křížence. Předchozí majitelé často podcenili potřebu pohybu sportovně založených psů. Nechali se okouzlit jejich krásou a dobromyslností, aniž by jim dokázali nabídnout vhodný a odpovídající život.

Takoví psi z druhé ruky se pro Vás mohou stát náročnými, ale zároveň velmi obohacujícími novými společníky. Předem se dostatečně informujte o předchozí historii. Lépe se se psem seznamte, nejlépe při společné procházce, než se rozhodnete spojit své životy.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.