Pomeranian (německý trpasličí špic)

štěně pomeranian

Pomeranian neohromí velikostí, ale svým přátelským přístupem, sebevědomím a energií. Není tedy divu, že si tato minivarianta špice získává stále více příznivců.

Vzhled: muší váha se spoustou srsti

S výškou v kohoutku 18 až 22 centimetrů vypadá trpasličí špic skutečně jako zmenšenina špice. Váží maximálně 3,5 kg, a je tak lehčí než většina koček.

Velikost mu dodává jeho hustá, dlouhá srst s hustou podsadou. Srst může být černá, hnědá, bílá, oranžová, šedá nebo kombinace těchto barev. Límec připomínající lví hřívu rámuje ostražitou tvář s pronikavýma očima a liščím čenichem.

Povaha: sebevědomý dobrák

Pomeranian je malý – ale vypadá, jako by to nevěděl. Obvykle vyzařuje velké sebevědomí – často i vůči mnohem větším psům. Zároveň je ostražitý, ale ne agresivní, ale přátelský k lidem i zvířatům.

Je vhodný pro chov ve skupině. Vždy má však blízký vztah ke svému majiteli. Toho také nejraději všude doprovází. Obvykle má dobrou náladu a je vždy připraven si hrát.

Německý trpasličí špic je dobrý hlídací pes. Na svou velikost překvapivě hlasitě štěká, když se k jeho teritoriu přiblíží cizí pes. Radost nebo pozdrav může také doprovázet štěkot. Proto by majitelé ani jejich sousedé neměli být příliš hákliví na hluk. Naopak jeho lovecký instinkt se téměř vůbec neprojevuje.

běžící štěně pomeraniana © bina01 / stock.adobe.com

Výchova trpasličího špice

Nejlepší je co nejdříve špice naučit, že může zůstat několik hodin sám. Zůstat o samotě je pro toto plemeno od přírody poměrně obtížné. Naučit dospělého psa zůstat sám bude o to těžší. Nepodceňujte toto téma. Často se totiž objeví nějaký důvod, proč bude Váš pomeranian zůstat doma sám. Nezáleží na tom, zda se jedná o návštěvy lékaře nebo výlet na vánoční trh.

Dokud je špic malý, zvykejte ho také na ostatní domácí zvířata a psy. Nejlepší je navštěvovat s ním lekce pro štěňata v místní psí škole. Protože již od raného věku byste měli korigovat jeho příliš sebevědomé chování vůči ostatním psům. To se děje jednak prostřednictvím rozsáhlé socializace a jednak prostřednictvím velkého množství řízených kontaktů s jinými psy. Pomeranian se v zásadě rychle a rád učí.

Přečtěte si také naše články o výcviku štěňat!

Péče

Pravidelné čištění zubů je nutností

Nádherná srst tohoto malého špice vyžaduje pravidelné kartáčování. Nejlepší je naplánovat si dvakrát týdně péči o srst. Tu důkladně a proti srsti vyčešte. Pro péči o uši a oči jsou vhodné speciální čisticí prostředky z obchodu s chovatelskými potřebami.

Někteří majitelé psů čistí svému mazlíčkovi pravidelně zuby speciální pastou a kartáčkem pro psy. Pokud jste již štěně na tuto péči zvykli, můžete tak účinně předcházet zubnímu kameni. Alternativně – nebo jako doplněk – doporučujeme pamlsky pro péči o zuby nebo žvýkací pamlsky pro malé psy.

Chov

Je pro mě pomeranian vhodný?

Energie, se kterou se snadno pracuje

Tito přítulní pejsci jsou rádi všude s Vámi. Proto by neměli zůstávat dlouho sami. Jsou velmi živí. Dokážou se ale dobře vyřádit při hře. Nevyžadují kilometrové procházky za jakéhokoli počasí. Jsou proto vhodní pro starší lidi. Hodí se i pro pracující, kteří mohou brát svého psa s sebou do kanceláře.

Rodiny s malými dětmi by měly vždy pamatovat na to, aby měl malý pes své místo, kam se může uchýlit. V opačném případě může pes, je-li zahnán do kouta, kousnout. Hodí se spíše do rodin se staršími dětmi. Větší děti berou ohled na jeho malou velikost a baví se tím, že ho učí drobné triky.

Společník pro každou chvilku

Pomeranian je vhodný i pro začátečníky. Neměli by však podceňovat čas potřebný ke hře a péči. Tato malá veselá stvoření lze chovat i ve městě. Rychle se přizpůsobí jakémukoli prostředí. Hlavní je, aby s nimi jejich majitel trávil hodně času.

Trpasličí špic je ideálním společníkem na cesty. Na druhou stranu byste ho kvůli jeho velké přítulnosti neměli na dovolené nechávat v rukou cizích lidí. Díky své velikosti se dá snadno všude převážet. Některé letecké společnosti dokonce umožňují vzít si ho ve vhodném přepravním boxu do kabiny.

Dlouhodobý závazek

Před pořízením pomeraniana byste také měli mít na paměti, že za něj budete zodpovědní po několik následujících let. Péče o něj a jeho zaměstnání bude vyžadovat spoustu času každý den.

Náklady na psa nekončí u pořizovací ceny štěněte a počátečního vybavení (misky, obojek, postroj, vodítko, hračky, deky, pelíšek, potřeby pro péči o psa a zajištění při přepravě v autě). Je třeba počítat s pravidelnými výdaji na pojištění odpovědnosti za psa, poplatek za psa a prohlídky u veterináře. Ty v případě nemoci mohou nečekaně prudce vzrůst.

Sport a aktivity

Pomeranian je aktivní a má mnoho zájmů

Navzdory své malé velikosti není trpasličí špic gaučový povaleč. Užívá si dlouhé procházky v mírném tempu. Za špatného počasí se pomeranian spokojí i s krátkou procházkou. Velkou výhodou je, že ho můžete snadno přenášet, například do schodů nebo do vlaku.

Váš malý špic se také rád učí novým trikům a rád od Vás dostává pochvalu. Trénink s klikrem je pro většinu dvojic člověk-pes velmi zábavný. Míčové hry nebo agility přizpůsobené jeho velikosti mu také mohou přinést mnoho radosti.

Jednoduše vyzkoušejte, co se Vám společně líbí, a občas zkuste něco nového. Při správném výcviku je možné tyto veselé společníky využít i jako terapeutické psy.

Zdraví

Náchylnost k nemocem: je pomeranian méně odolný?

Extrémy s sebou bohužel vždy přinášejí větší náchylnost k některým nemocem. Trpasličí špic není výjimkou, a proto je méně odolný než jeho větší příbuzní.

Je náchylný k vadnému postavení kolenních čéšek, dýchacím potížím v důsledku tzv. tracheálního kolapsu, srdečním chorobám a také hluchotě. Proto je důležité kupovat štěňata pouze od chovatelů, kteří kladou velký důraz na preventivní zdravotní péči a postižená zvířata důsledně vyřazuje z chovu.

Pomeranian je také citlivý na teplo. V létě nezapomeňte svému čtyřnohému příteli zajistit stinné místo. Delší procházky byste také měli odložit na chladnější část dne.

Navzdory těmto omezením může zdravý trpasličí špic dosáhnout věku dvanácti až šestnácti let.

Pořízení

Kupujte pouze od zodpovědných chovatelů

Pokud jste se do tohoto plemene zamilovali, měli byste si štěně pořídit pouze u chovatele, který je členem klubu. Důvodem jsou některé genetické dispozice k nemocem, které mohou být přítomny zejména u této trpasličí varianty špice.

Nejlepší preventivní opatření proto dělají znalí chovatelé. Využívají své know-how a četná vyšetření. Zajistí tak, že budou mít pouze zdravá zvířata. Mezi chovatelské cíle zodpovědných chovatelů patří také povahové vlastnosti.

Měli byste mít možnost navštívit chovatele přímo u něj doma. Chovatel Vám jistě rád zodpoví Vaše dotazy týkající se chovu trpasličích špiců. Bude Vás také informovat o zdravotní péči o zvířata. Pozornost věnujte také rodičům štěňat, kteří by měli působit zdravým a vyrovnaným dojmem.

Dvě bílá štěňata pomeraniana © chernikovatv / stock.adobe.com

Vašeho nového spolubydlícího si přivezete domů nejdříve ve věku osmi týdnů. Čipovaný a odčervený pejsek bude mít kromě průkazu původu také očkovací průkaz – nezapomeňte si poznamenat data přeočkování.

Pokud je pro Vás alternativou starší trpasličí špic, můžete se poohlédnout po útulcích nebo organizacích na ochranu zvířat. Zde čeká mnoho sympatických psích stvoření na nový domov.

pomeranian © Mary Swift / stock.adobe.com

Původ miniaturní varianty špice

Přísně vzato, trpasličí špic není samostatným plemenem, ale představuje miniaturní variantu německého špice. Špic jako takový patří k velmi starým plemenům. Malého špice jako věrného společníka měly už slavné osobnosti jako Martin Luther nebo Michelangelo. V té době však nebyli čtyřnozí přátelé tak malí jako dnešní pomeraniani.

První menší špicové přišli do Velké Británie z německého Pomořanska asi před 200 lety. Proto se tato varianta plemene anglicky nazývá Pomeranian. Ve francouzštině se trpasličí špic nazývá Loulou de Poméranie.

Dlouhou dobu byli trpasličí špicové chováni především ve Velké Británii. Od 70. let 20. století se však pomeraniani v Německu opět těší rostoucí oblibě.

Kritika chovu trpasličích pomeranianů

Chov stále menších pomeranianů přitahuje i kritiky. Je to proto, že malí psi jsou náchylnější k některým nemocem více než jejich větší příbuzní.

Pomeranian je stále velmi oblíben hlavně v USA a Velké Británii. Tam jsou známí jako „King of Toys“ – král hraček.

Oproti tomu ve své oficiální zemi původu to měli trpasličí špicové poměrně těžké. V současné době si však tito sebevědomí malí psi začínají i v Německu získávat stále více příznivců.

Související články
Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.