Pomeranian

štěně pomeranian

Prohlédněte si naší nabídku krmiv a potřeb pro psy!

Malý, ale silný

Tito malí rošťáci nezaujmou svojí výškou, ale spíše přátelskou povahou, sebedůvěrou a energií. Není divu, že si toto plemeno získává srdce mnoha milovníků psů.

Vzhled: Muší váha s velkým množstvím srsti

Čest svému jménu: Pomeranian vypadá se svojí výškou v kohoutku 18 až 22 cm opravdu jako špic v miniaturní podobě. Váží přitom max. 3,5 kg a je tak lehčí než většina koček. Zdání větší velikosti mu dodává hustá, dlouhá srst s hustou podsadou. Může mít bílé, pískové, krémové nebo smíšené zbarvení. Límec připomínající lví hřívu rámuje pozorný obličej s bystrýma očima a liščím čenichem.

Mini varianta německého špice

Přesně vzato, pomeranian není samostatné plemeno, ale představuje mini-variantu německého špice. Špic jako takový patří k velmi starým plemenům, ale chov pomeraniana se rozvinul až v posledních desetiletích. Vzhledem k tomu, že první malý špic spatřil světlo světa v německé provincii Pomořansko (Pommern) před 200 lety, zní jeho název v angličtině pomeranian a ve francouzštině loulou de poméranie. Poté, co se chovatelé ve Velké Británii dlouhou dobu zaměřovali na chov mini-špice, rozvinul se jeho chov i v zemi jeho původu – v Německu. Ale chov těchto roztomilých zvířat vyvolával také kritické hlasy kvůli náchylnosti k některým chorobám. Pomeranian je oblíbený zejména v USA a Velké Británii a známý pod názvem "Král hraček (King of Toys)", v němčině pak jako "Král psíčků (König der Schoßhunde) ".  V zemi původu však mělo toto plemeno obtížnou pozici. V dnešní době má však stále více milovníků psů v Německu zájem o tato malá sebevědomá stvoření.

běžící štěně pomeraniana

Povaha: Sebevědomá veselá

Pomeranian je malý, ale nedává to na sobě znát. Vyzařuje velké sebevědomí a často až aroganci – velmi často vůči očividně větším psům.  Je bdělý, ale ne agresivní, je přátelský k lidem a ostatním zvířatům. Lze chovat i několik jedinců pohromadě, ale pomeranian má vždy velmi úzký vztah ke svému majiteli a provází ho na každém kroku. Šíří dobrou náladu a je vždy připraven si hrát. Jako hlídací pes štěká, i přes svůj malý vzrůst, velmi hlasitě, pokud uslyší cizí osobu blízko svého území. Také radost nebo pozdravy může vyjadřovat štěkáním – neohrožuje tím však ani majitele ani sousedy. Lovecký instinkt u něho vyvinut není.

Výchova pomeraniana

Doporučujeme začít s výcvikem co nejdříve, protože jednou nastane chvíle, kdy Váš pejsek zůstane doma několik hodin sám. Vychovávat dospělého psa je mnohem obtížnější. Občas ale Váš čtyřnohý společník musí zůstat doma sám, například pokud musíte k lékaři nebo si hodláte zpříjemnit vánoční čas návštěvou vánočních trhů. Pes však tyto chvíle nemá rád. Navykněte ho již v raném věku na ostatní domácí mazlíčky a psy – v ideálním případě navštěvujte hodiny v psí školce ve Vašem okolí. Včasnou socializací a důslednou kontrolou zabráníte, aby pomeranian vykazoval přílišné sebevědomí vůči ostatním psům. Ostatně pomeranian se učí rychle a rád.

Mini s mnoha zálibami

I přes malý vzrůst není pomeranian žádná padavka a užívá si i dlouhé výlety v přiměřeném tempu. Ve špatném počasí se spokojí i s kratšími procházkami. Velkou výhodou je, že ho do schodů nebo ve vlaku můžete snadno vzít do náruče a přenést. Pomeranian miluje učení nových kousků a rád je za to odměňován a chválen. Výcvik pomocí klikeru bude velká legrace pro psa i jeho páníčka. Radost mu udělají ale také hry s míčem nebo mini-agility – vyzkoušejte, co vám oběma bude vyhovovat a v klidu zkoušejte vždy něco nového. Při odpovídajícím výcviku se může tento veselý psíček stát také psem terapeutickým.

Dvě bílá štěňata pomeraniana

Malá, ale delikátní jídla

Toto drobné plemeno by v žádném případě nemělo mít nadváhu. Pomeranianovi stačí malé množství krmiva - ale mělo by být kvalitní. Dbejte na to, ať už se rozhodnete podávat šťavnaté nebo suché krmivo, aby obsahovalo velké množství  masa: Na prvním místě seznamu použitých surovin by mělo být maso. Krmivu s obsahem obilnin se vyhněte vekým obloukem. Můžete také střídat šťavnaté a suché krmivo, aby Váš mazlíček profitoval z předností obou variant. Šťavnaté krmivo chutná energickým psíčkům často více a kromě dostatečného množství vlhkosti obsahuje také méně kalorií, takže pes dostane větší porci. U suchého krmiva je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin. Zvolte granule pro malá plemena, jejichž velikost je uzpůsobena malým čelistem těchto psů. Hodnoty denní dávky uvedené výrobcem mohou být dobrým vodítkem, nicméně je třeba brát v úvahu také tělesnou konstituci Vašeho psa. Po dobrém jídle dopřejte svému mazlíčkovi malý odpočinek. Dospělého psa stačí krmit jednou, maximálně dvakrát denně.  Šetřete pamlsky a mějte na paměti, že přídavek 500 g krmiva znamená u takto malého psa příbytek na váze odpovídající více než 10% tělesné hmotnosti.

Zdravý chov je základem celkového zdraví

Extrémy bohužel vždy s sebou nesou větší náchylnost k některým onemocněním a pomeranian není v tomto ohledu výjimkou, a je proto méně robustní než jeho větší příbuzní. Je náchylný k lateralizaci pately, problémům s dýcháním v důsledku tzv. tracheálního kolapsu a srdečním onemocněním. Proto je důležité kupovat pouze štěňata od chovatele, který klade velký důraz na zdravotní péči a důsledně odstraňuje postižená zvířata z chovu. Přibližně 3 kg vážící mazlíčci potřebují jen malé množství krmiva, na což ovšem někteří majitelé zapomínají - nadváze by však měli předcházet. Tyto malé chlupaté kuličky jsou velmi citlivé na teplo, v letních dnech jim proto dopřejte odpočinek na stinných místech a procházky ponechte na chladnější část dne. I přes tato omezení se pomeranian dožívá obvykle 12 – 16 let věku.

Péče: Trpaslík s obrovskou srstí

Nádherná srst malých psíků potřebuje každodenní péči v podobě kartáčování. Dvakrát týdně srst velmi pečlivě vykartáčujte proti směru růstu. Pro péči o oči a uši použijte speciální přípravky ze specializovaného obchodu. Pravidleně čistěte chrup svého mazlíčka pastou pro psy a kartáčkem pro psy. Pokud navyknete štěně na tuto péči již od počátku, předejdete účinně tvorbě zubního kamene. Alternativně – resp. tuto péči doplňujte – snacky pro péči o chrup nebo žvýkací pamslky pro malé psy

pomeranian

Je pro mě pomeranian vhodný?

Tento laskavý čtyřnohý přítel bude všude s Vámi, proto nebudete muset nikdy zůstat dlouho o samotě. Pomeraniani jsou velmi živí, ale vyřádí se i hraním a nevyžadují proto dlouhé procházky v nepříznivém počasí. Jsou proto vhodní pro starší lidi i pro zaměstanané lidi, kteří si mohou svého mazlíčka vzít s sebou do kanceláře. Rodiny s malými dětmi by měly vždy dbát na to, aby měl pes vždy možnost úniku – v krajním případě může člověka i pokousat. Je vhodnější pro rodiny se staršími dětmi, které repektují jeho velikost a rády učí malého psíka novým trikům. Nováčci v chovu psů si budou s pomeranianem dobře rozumět, pokud budou věnovat dostatek času hraní a péči o srst. Malé chlupáče můžete bez problémů chovat ve městě, protože se rychle přizpůsobí jakémukoli prostředí – nejdůležitější je, aby s nimi jejich páníček trávil co nejvíce času.
Pomeranian je ideálním společníkem na cesty a vzhledem k jeho velké závislosti na svém majiteli byste ho neměli svěřit během dovolené do cizích rukou. Díky malé velikosti je snadné ho kamkoli přepravit a dokonce je možné ho přepravovat v transportním boxu i v kabině letadla.
Než si pomeraniana pořídíte, zamyslete se nad tím, že za něj budete zodpovědní příštích několik let a budete muset každý den věnovat čas péči o něj, zábavě a hraní. Kromě nákladů na koupi zvířete je třeba také počítat s dalšími náklady na počáteční vybavení (misky, obojek, postroj, vodítko, hračky, pelíšek, potřeby pro péči a bezpečnostní postroj do auta), pravidelné výdaje na pojištění odpovědnosti za psa a poplatky a rutinní kontroly u veterináře. V případě onemocnění mohou výdaje neočekávaně stoupnout.

Kde naleznu svého vysněného pomeraniana?

Každý, kdo se zamiloval do tohoto plemene, by měl hledat štěně pouze u chovatele, který je členem nějakého chovatelského spolku, protože zejména u této miniaturní verze německého špice se může vyskytnout genetická predispozice k některým onemocněním. Zkušení chovatelé s odpovídajícím know-how zajišťují páření pouze zdravých zvířat. K chovným cílům zodpovědných chovatelů patří také odolnost zvířete. Pokud jste chovatele kontaktovali a přicházíte v úvahu jako budoucí majitelé malého pomeraniana, budete mít možnost navštívit chovatele doma. Chovatel vám rád zodpoví všechny dotazy ohledně tohoto plemene a informuje Vás, jak správně o něj pečovat. Při této návštěvě věnujte pozornost rodičům štěněte. Měli by být oba zdraví a dobře prospívat. Váš nový člen rodiny by se k Vám měl nastěhovat nejdříve ve věku osmi týdnů. Na cestu by s sebou mělo odčervené a čipované štěně od chovatele dostat kromě osvědčení o původu, také osvědčení o očkování - nezapomeňte dodržet termíny pro následná přeočkování.

Pokud hledáte spíše staršího psa plemene pomeranian, zkuste štěstí na internetu. Zde čeká celá řada sympatických pejsků na nový domov. Kromě chovných spolků Vám mohou pomoci také organizace, které se adopcí psů zabývají.

Přejeme Vám krásný čas strávený s Vaším chlupatým, veselým psíkem!

Nejlépe hodnocené články
10 min

Pomeranian

Tito malí rošťáci nezaujmou svojí výškou, ale spíše přátelskou povahou, sebedůvěrou a energií. Není divu, že si toto plemeno získává srdce mnoha milovníků psů.
10 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Zlatý retrívr

Středně velký zlatý retrívr je skvělý přítel dětí a ideální rodinný pes: má velmi dobrý vztah k lidem a je snadno ovladatelný, nicméně potřebuje trochu péče o srst a dostatek pohybu.