Čivava

Dvě dlouhosrsté čivavy

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

Povaha

V poměru k jeho výšce je ego tohoto malého mexičana obrovské. Čivava je ráda středem pozornosti a v případě potřeby vyžaduje pozornost svého pána štěkáním nebo dokonce falešným zraněním. Sebevědomý a odvážný, postaví se nepříteli, dokonce i mnohem větším psům. Zřídkakdy má tendenci se nadhodnocovat. Ale neměli byste podceňovat tohoto inteligentního a temperamentního psího trpaslíka. Čivava může být skutečně šťastná, že „ je rozmazlovaná“, ale mimo kabelky to jsou plnohodnotní psi, kteří uběhnou bez námahy velké vzdálenosti a dokonce jsou úspěšní v psích sportech. Jejich inteligence, jejich empatie a v neposlední řadě jejich velikost z nich činí – zvláště v USA – také terapeutického pesa. Dokonce i jako strážní psy nejsou, díky své neustálé pozornosti, nevhodní. A na rozdíl od jejich obrazu zkaženého gaučového psa, jsou odolní vůči chorobám, pokud mají vhodnou péči. Věk 16 let a více není u těchto psů vzácný. Nemusíte je nosit po celou dobu, chtějí si prozkoumat své okolí sami. Dokonce, i když za špatného počasí upřednostňují pobyt v bytě, nepotřebují obleček okamžitě, když vyjdou ven do sněhu nebo v zimě, aby se vyvenčili. Čivava je velmi hravá a má blízký kontakt se svými lidmi. V ohrožení svého páníčka brání i za cenu vlastního ohrožení. S lidmi a jinými psy se snášejí obvykle dobře.V rodině, kde jsou malé děti, které vyžadují velkou pozornost, se jim tolik nelíbí. V rodině se staršími dětmi od 6 let se cítí docela dobře.

Pro harmonické soužití s tímto malým energickým pejskem je v každém případě důležitá profesionální socializace a konzistentní výcvik. Tímto způsobem je možné od začátku zabránit nepříjemnému “štěkání” nebo příliš velké tvrdohlavosti.

Vzhled

Charakteristické pro temperamentní čivavu je nejen její malá velikost, ale také její velké netopýří uši a oči. Typická je také hlava jablíčkovitého tvaru a krátký, špičatý čumák.

Pokud jde o barvu, psí trpaslík je tak různorodý jako je jeho charakter. Podle standardu plemene FCI, kde je čivava zařazena pod číslem 218, skupina 9 (Společenská plemena), jsou povoleny všechny barvy, kombinace a odstíny.

V závislosti na délce srsti jsou rozlišeny následující dva druhy čivavy:

 

  1. Dlouhosrstá čivava: dlouhé chlupy jsou buď hladké, nebo lehce zvlněné. Typické jsou také osrstěné uši, výrazný límec a zcela porostlý ocas.
  2. Krátkosrstá čivava: Krátké, husté chlapy s jemným leskem na hlavě a těle.

Je zajímavé, že standard plemene neudává přesné kohoutkové velikosti pro nejmenšího psa na světě. Malá velikost je spíše dána hmotnostními parametry. Ideální váha čivavy je mezi 1,5 kg a 3 kg. Ale i váha v rozmezí od 500 g do 1,5 kg je akceptována. V podstatě jsou preferovány menší čivavy. Jedinci nad 3 kg jsou z většiny klubů vyloučeni. Preference menších psů vyústila v plemenu do extrémně lehkých psů, kteří váží jen 500 g. Aktivisté na ochranu zvířat kritizují cíl chovat stále menší čivavy, protože extrémně malí a křehcí psi trpí ve větší míře zdravotními problémy.

černá čivava s pálením © Phanuwat Y. / stock.adobe.com

Historie

Navzdory různým teoriím o vzniku čivavy je relativně jisté, že pochází z Mexika. V provincii Chihuahua na severu Mexika je stále mnoho malých divokých psů, kteří vypadají velmi podobně jako čistokrevní psi. Podle této teorie se čivavy využívali k obětem ve starém Mexiku (Techichis). Podle náboženství čivava převzala v posmrtném životě roli průvodce mrtvých duší. Tato role vedla k mnoha obětem čivavy na pohřbech.

Další teorie říká, že čivava sloužila již Aztékům jako obětní pes pro rituály. Někteří jdou ještě dál a věří, že předkové čivav žili již s Toltéky. Plemeno čivava by tedy mělo být již více než 1000 let staré. Podle jiné tradice přivezli zvířata do země Španělé při dobytí Mexika v 15. století. Dodnes žádná z výše uvedených teorií nemohla být dokázána nebo vyvrácena.

Proto je historie čivavy jistá teprve od poloviny 19. století. V té době zemědělci z provincie Chihuahua v Mexiku začali prodávat malé psy návštěvníkům ze Spojených států. Turisté byli tak nadšeni nejmenšími psy na světě a jejich velkýma očima a velkýma ušima, že se psi brzy rozšířili po celé Americe a odtud našli cestu do Evropy.

Zdraví a chov

Zvláštní vzhled čivavy, její malá velikost a zajímavá hlava, ji činí slavným po celém světě, ale při chovu přináší také zdravotní problémy. Špatný chov, který postavil vnější znaky nad zdraví, vedl ke zdravotním problémům.  Ideál nadměrných očí a krátkých čenichů vedl k velmi citlivým očím, stejně jako k dýchacím a zubním problémům. Další zdravotní postižení vzešlo z cíle chovat stále menší čivavy. Psi, z nichž někteří váží pouhých 500 g, se sotva mohou postavit proti infekcím a jiným chorobám. Jsou to příliš malá zvířata, která jsou často nemocná a umírají předčasně.  Při normální velikosti jsou čivavy ze své podstaty robustní a velmi odolné. Jejich přežití v ulicích Mexika to dokazuje.  Dokonce zdánlivě neškodná virová onemocnění, která vedou k průjmu a zvracení mohou pro malé drobné psy být ohrožující na životě. Rychlá návštěva veterináře je v tomto případě nutná. Vzhledem k tomu, že je čivava pořád považována za módního psa, který se nachází v kabelce předních hvězd, je bohužel stále mnoho nepoctivých chovatelů, kteří doufají, že s malými psy vydělají rychlé peníze. Nedodržení doporučení chovu a absence podrobných zdravotních kontrol vhodnosti chovných zvířat vedly ke zvýšení počtu dědičných chorob u chovu čivav. Patří mezi ně předkus, podkus nebo předčasná ztráta zubů, luxace pately, epilepsie, hydrocefalie, srdeční nedostatečnost nebo hypoglykémie.

Aby riziko těchto onemocnění bylo co nejmenší, kupující, kteří mají zájem o čistokrevného psa, by měli nakupovat pouze od renomovaných chovatelů. Chovatelé mají mít potřebné doklady a rodokmeny a potvrzení o vykonání všech doporučených vyšetření a očkování. Většina chovatelů, kteří podléhají těmto požadavkům, jsou členy registrovaného klubu čivav, který dodržují chovný standard FCI. Zejména fanoušci, kteří chtějí napodobit své vzory jako Paris Hilton nebo Britney Spears a chtějí si koupit čivavu jako sladký „doplněk“ mohou být překvapeni, relativně vysokou cenou štěněte. Seriózní chov stojí hodně peněz, proto nezáleží na tom, zda se jedná o velkého nebo malého psa. Ve většině případů se investice do zdravého psa vyplatí. Nejenže ušetříte vysoké veterinární náklady, ale obvykle strávíte mnoho let s malým společníkem. Profesionální a seriózní chovatel, který má mnoho zkušeností s chovem čivav, bude ochoten pomoci radou i po zakoupení.

čtyři štěňata čivavy © suwatwongkham / stock.adobe.com

Výživa

Velmi užitečné jsou rady chovatele pro správnou výživu malých psů. Extrémně velká škála krmiv je pro mnoho majitelů psů matoucí. Kromě mnoha různých dodavatelů se krmivo také liší v mokré a suché formě. Jsou pro štěňata, dospělé a seniory, dále v biokvalitě a klasické. Hledání správného krmiva v této džungli krmiv není snadné. A aby to bylo ještě horší, nemůže být otázka správného krmení pro čivavu zodpovězena jednotně. Koneckonců, správná strava závisí na různých individuálních faktorech. Ve výběru krmiva je tedy třeba vzít v úvahu věk, váhu, aktivitu a zdravotní stav psa.

První znak prémiového krmiva je, že má uvedené všechny složky na obalu. Kvalitní krmivo obsahuje vysoký obsah bílkovin živočišného původu. Nejdůležitějším zdrojem bílkovin pro čivavu je maso. Dokonce i malý pes jako čivava je primárně masožravec. Jeho trávicí systém je zaměřen na maso a kosti. Dokonce i syrové maso, které mu je podáváno v novém způsobu krmení tzv. BARF, díky své silné žaludeční kyselině, stráví čivava stejně snadno jako kost a chrupavky. Obiloviny, na druhé straně, nejsou u psů žádoucí, zejména proto, že pšenice často způsobuje alergie. Dokonce i cukr nemá nic společného se zdravým krmivem pro psy. Významné množství zeleniny ve stravě se však doporučuje a zajišťuje dostatečnou zásobu vitamínů. Přesto věnujte pozornost přesným údajům o vitamínech a živinách. Mnoho výrobců krmiv přidává vitamíny, které jsou v tomto případě často předávkované. Mějte na paměti, že příliš mnoho živin může být stejně škodlivé jako příliš málo.

Pokud se snažíte rozhodnout mezi granulemi nebo mokrým krmivem, měli byste také vzít v úvahu, že suché krmivo je ve skutečnosti často levnější a méně tučné než mokré krmivo a často obsahuje více ochranných látek. Zatímco podíl vody v mokrém krmivu je již vysoký. Při podávání suchého krmiva je nutný dostatečný přísun vody. Je také možné krmit kombinaci granulí a vlhkého krmiva, které však nesmíte míchat v jedné krmné dávce. Protože organismus psů tráví suchou a mokrou potravu různou rychlostí, může být výsledkem problém s trávením. Jako alternativa k hotovému krmivu je druhově odpovídající syrové krmení (BARF). Kde pes dostane pouze čerstvé syrové potraviny jak syrové maso, tak syrovou zeleninu. Výhodou syrové stravy jsou přírodní vitamíny, které jsou často zničeny v konvenčním zpracování krmiv.

Zda se rozhodnete pro metodu BARF nebo pro mokré či suché krmivo, závisí nakonec na tom, který způsob krmení Vašemu pejskovi nejlépe vyhovuje. Obecné pravidlo zní: Můžete krmit svého psa jak BARFEem, tak připraveným krmivem, pokud je přizpůsobeno nutričním potřebám Vaší čivavy. Pokud máte pochybnosti, je nejlepší kontaktovat svého chovatele nebo veterináře.

Výcvik a péče

Stejně jako u všech psů, tak i u čivav správná výživa, láska a náklonnost, stejně jako řádná péče a cvičení, přispívají ke zdravému a dlouhotrvajícímu životu Vašeho zvířete.

Správná péče o čivavu zahrnuje pravidelné kartáčování jejího kožíšku – zejména u dlouhosrstého psa. Uši a oči by měly být také zkontrolovány, aby se případně v rané fázi zjistily a léčily možné nemoci. Malý pes, je spokojen s malým prostorem. Pro život v malém bytě je rozhodně ideálním psem.

Nicméně, navzdory jeho velikosti, neměli byste podceňovat jeho potřebu si hrát a být s jeho milovaným pánem. Čivavy jsou velmi orientované na lidi a potřebují hodně lásky a pozornosti svých pánů. Když je hezké počasí, milují dlouhé procházky, ale za nepříznivého počasí jsou rády doma.

Dobrý výcvik již od štěněte a komplexní socializace výrazně zjednoduší Vaše soužití s čivavou. Dokonce i tvrdohlavý trpasličí pes a jeho štěkání může být nasměrováno požadovaným směrem. Harmonickému životu s čivavou, nestojí nic v cestě.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.