Australská kelpie

Černá australská kelpie

Sportovní, inteligentní a citlivá – to je popis jejích charakterových rysů. S těmito vlastnostmi by australská kelpie měla nejlepší šanci na úspěch jako společenské plemeno. Avšak australský pastevecký pes dává svou vášeň především do práce s ovcemi.

Povaha

Dnes samozřejmě není práce se skotem v popředí zájmu při chovu australské kelpie. Ale potřebné vlastnosti, jako je radost z pohybu, vytrvalost a ochota pracovat, charakterizují plemeno i dnes. Je to velmi horlivý, temperamentní a agilní pes, který s důsledným výcvikem může být velmi jemný, klidný a poslušný. Pokud je kelpie dostatečně zaměstnaná cvičením a prácí, například v psích školách nebo při psím sportu, je vhodná i jako rodinný pes. Má ráda děti a je láskyplná a velmi loajální ke své rodině.  Přestože při setkání s cizími lidmi je nedůvěřivá a i přes vysokou bdělost a neohroženost, není považována za správného psího hlídače. Konkrétně, je kelpie zcela otevřená a společenská, a po běžné socializaci žije společně s jinými zvířaty obvykle velmi klidně.

Vzhled

Středně velké plemeno australská kelpie není jen „chytrá jako liška“, ale i tvar její hlavy připomíná lišku. Její oči mají mandlový tvar a jasný pohled. Ocas bez praporu, v klidu visí dolů v mírném oblouku. Krátké chlupy s hustou podsadou chrání kelpie nejen před extrémním chladem a teplem, ale jsou také naprosto nepromokavé, díky poměrně tvrdé a ploché krycí srsti. Zbarvení srsti může být velmi odlišné. Ačkoliv většina kelpií chovaných dnes jsou jednobarevné, jejich barevné spektrum srsti se pohybuje od černé, černé s pálením, přes kouřově modrou do červené, červené s pálením, čokoládově hnědé nebo krémové.

Historie

Barva srsti „matky plemene“ byla černá s pálením. V roce 1870 skotský přistěhovalec Rutherford dovezl šest kólií (černých s pálením) z Britských ostrovů do Austrálie. Pastýřští psi, ve Skotsku běžně nazývaní kólie, vzbudili zájem australských chovatelů ovcí díky své dobré práci a začali je křížit s jinými, převážně anglickými pastýřskými psy. Z jednoho z těchto křížení se narodila fenka, která dostala jméno “Kelpie”, což v gaelštině znamená “vodní duch”. V roce 1873 zvítězila Kelpie v soutěži pastýřských psů a tím nesmírně zvýšila poptávku po tomto plemeni. Nové plemeno psa vzniklo! První standardy pro plemeno pojmenované Australská kelpie byly napsány v roce 1902. O 87 let později, v roce 1989, australská kelpie byla nakonec uznána jako nezávislé plemeno FCI.

Chov a zdraví

Zatímco její blízké příbuzné plemeno “Working kelpie” je chováno výhradně jako pomocník při honu a chovu dobytka, při chovu austrálie kelpie se dnes do popředí dostala další kritéria. Barva, vzhled a úspěch na výstavách psů byly pro mnoho chovatelů již tak důležité, že australská kelpie je dnes známá ještě jako “Show Kelpie”. Bohužel se zapomnělo, že australská kelpie je stále v srdci pracovním psem, je agilní a aktivní jako pracovní kelpie. Naštěstí se pro evropský chov staly zajímavé vlastnosti jako atletika, zdraví, motivace a trénink. Takže se můžete setkat s australskou kelpie stále častěji na sportovních psích akcích. Tento pes je nejen nadšencem pro sporty jako je agility, poslušnost, flyball a frisbee, ale také pro práci jako záchranářský pes, drogový a výbušný detekční pes také je výborný asistenční pes.

Stejně důležité jako vlohy pro sport jsou pro chovatele, také základní rysy australských kelpií. Například psi, kteří jsou příliš agresivní nebo velmi úzkostliví, jsou vyloučeni z chovu.

Australská kelpie je považována za zdravé plemeno a udržuje se tak, protože každý pes, který se zapojí do chovu, podstoupí hloubkovou kontrolu zdravotního stavu. Kromě předepsané preventivní léčby proti obecným ektoparazitům a endoparazitům jsou psi kontrolováni hlavně na dědičná onemocnění. Kontrola kyčelních kloubů a loktů k vyloučení malformace (dysplázie) a oční test jsou dnes ve většině zemí povinné.

Chov a péče

Nutnost péče o australskou kelpii je obvykle nízká. Ačkoli pravidelné odčervování a antiparazitika jsou nutnost. Není divu, protože tento pes upřednostňuje pobyt venku. Komplexní péče o srst mnoha australských plemen není nutná u australské kelpie. Díky krátké srsti stačí k odstranění nečistot a prachu jen pravidelné kartáčování.

Pro výchovu a zaměstnávání kelpií je potřeba spousta času. Psi tohoto plemene mají silnou potřebu práce a pohybu. Australská kelpie je skutečná kulička energie, která miluje dlouhé procházky a potřebuje spoustu volného běhání. Je zřejmé, že takový aktivní a temperamentní pes se nebude cítit dobře v bytě, ale nejpohodlněji se bude cítit ve velké zahradě. Dlouhé cvičení je pro australskou kelpii zásadní, ale to tomuto inteligentnímu a pracovitému plemeni nestačí. Kelpie musí pracovat nejen fyzicky, ale i psychicky. Psi jsou považováni za velmi nezávislé a můžou pochybovat o příkazech. Hloupé, jednostranné a opakující se cvičení, se jim nelíbí, a proto se sami zaúkolují z jejich pohledu smysluplnějším cvičením – ne vždy k radosti jejich majitele.

Ačkoli se australské kelpie velmi těší na učení, neměli bychom v žádném případě dospět k závěru, že se také snadno trénují. Jejich velká inteligence spolu s výraznou nezávislostí vyžaduje hodně kreativity a konzistence ve výchově a chovu tohoto plemene.

Až uvidíte jejich temperament a radost z pohybu, bude cvičení a trénink bavit i Vás (například ve sportovních školách pro psy). Australská kelpie je díky své všestrannosti a věrnosti oddaný společník, se kterým zažijete roky zábavy. Kelpie se rádi mazlí se svými lidmi a také je rádi olizují – nebojte se, nejsou to psi jen k ovcím!

V online shopu zoohit, nakoupíte vše, co Vaše australská kelpie potřebuje.

Související články
Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.