Cairn teriér

Cairn teriér

Původní cairn teriér je jedním z nejstarších loveckých teriérů Skotska. dodnes si zachoval svůj rustikální vzhled, odvahu a sebevědomí. Místo lovu lišek a jezevců pod hromadami suti dnes tento malý, přátelský odvážlivec slouží především jako společník a rodinný pes.

Povaha

Ať už jde o dlouhou procházku lesem, divoké dovádění v parku pro psy nebo soustředěnou práci na hřišti – temperamentní cairn teriér se spolu se svou rodinou s nadšením pustí do jakékoli aktivity. Hlavně, že se něco děje!

Jako lovecký teriér, který neúnavně stopoval vydry, lišky a jezevce pod hromadami suti na skotských vřesovištích, má cairn teriér „práci“ venku v přírodě prostě v krvi. Stále rád běhá, hledá, hrabe a loví jako o život. Ale nebojte se, lovecký instinkt, který je u teriérů velmi rozšířený, lze důsledným výcvikem dostat pod kontrolu, takže dobře vycvičení a socializovaní cairn teriéři si mohou čas od času užívat i procházky bez vodítka.

Oddaný odvážlivec

Navzdory své temperamentní povaze a vášni pro lov se dnes cairn teriér stal ideálním rodinným psem, který svou přátelskou a trpělivou povahou přináší do domácnosti mnoho radosti. Je rád se svou rodinou a cítí se dobře jak v jednočlenné domácnosti, tak v rodině s dětmi.

Po povinném sportovním programu venku na čerstvém vzduchu dokáže ocenit i pohodu doma. Malý neposedný odvážlivec se tak občas rád promění i v oddaného pejska na klíně, který si naplno užívá blízkosti svého páníčka. Také s dětmi se chová trpělivě a vyrovnaně, i když u velmi malých dětí je někdy mírně dominantní.

Cokoli, jen ne rváč

Sebevědomí tomuto čistokrevnému psovi rozhodně nechybí. Přes veškerou svou dominanci a schopnost samostatné práce je však cairn teriér zřídkakdy tvrdohlavý nebo umíněný. Navzdory svému sebevědomému a nebojácnému vzhledu je to velmi přizpůsobivý společník, který se snadno přizpůsobí životnímu rytmu svých lidí. Hektičnost nebo nervozita nemají u jeho vyrovnané a flexibilní povahy šanci.

Na rozdíl od jiných plemen teriérů nemá cairn potřebu se prát. Přestože je vždy ostražitý a připravený se bránit, jednoznačně dává přednost bezkonfliktnímu a harmonickému kontaktu. Je tomu tak při setkání jak s jinými zvířaty, tak s cizími lidmi.

Srst v barvách skotské vysočiny

Bujná, hrubá krycí srst cairn teriéra může mít zbarvení krémové, pšeničné, červené, šedé, téměř černé nebo žíhané – tedy přesně stejné barvy, jaké můžeme pozorovat u načervenalé, béžové a břidlicově šedé kamenné krajiny skotské vysočiny.

Z názvu plemene („cairn“ znamená v překladu z angličtiny hromada kamení) lze také odvodit ideální hmotnost tohoto psa, která činí 14 liber, tedy jeden „stone“ (anglická jednotka hmotnosti, v překladu: kámen). A o jeho „práci“ při lovu kořisti pod hromadami kamení ve Skotsku svědčí i jeho silné, tlusté tlapky, které se skvěle hodí k hrabání.

Archetyp skotského teriéra

Celkový vzhled cairn teriérů je stejně nedotčený jako kamenitá krajina vysočiny. Ve srovnání se svými skotskými příbuznými – skotským, skye a west highland white teriérem – si cairn teriér nejvíce zachoval svou původní přirozenost. Jeho kompaktní, nízké tělo s kožíškem odolným vůči povětrnostním vlivům s hrubou krycí srstí a hustou podsadou, silné a svalnaté nohy a malá široká hlava s rozježeným obočím vyzařují velkou robustnost, pevnost a vitalitu.

I přes svou malou výšku dosahující 28 až 31 cm a hmotnost pouhých 6 až 7,5 kg se tento pes pohybuje hbitě a energicky a svého protivníka přesvědčuje velmi sebevědomým a nebojácným vystupováním.

Historie

Jak už tomu napovídá jeho stále původní zevnějšek, je cairn teriér skutečně jedním z nejstarších britských teriérů. Pochází ze skotské vysočiny a již před dávnými časy se tam využíval jako lovecký teriér, který mezi kameny, hromadami suti a pod zemí stopoval lišky, jezevce, kuny a další škůdce.

Svou kořist vyhrabával, vyháněl a v případě nouze i zabíjel – pro tak malého psa velmi nebezpečný úkol vyžadující velkou odvahu, protože některá lovená zvěř se přece jen uměla velice dobře bránit.

Cairn teriér štěně

Pozdní uznání jako samostatné plemeno teriéra

Navzdory své dlouhé a úspěšné historii jako pracovní teriér byl cairn teriér oficiálně uznán ze všech plemen teriérů jako poslední. Než byl cairn teriér v roce 1910 oficiálně zaregistrován jako samostatné plemeno britským kynologickým klubem Kennel Club, byl přiřazen k jiným plemenům teriérů. Štěňata tak byla částečně registrována jako skotští teriéři, west highland white teriéři (štěňata s bílou barvou srsti) a především jako krátkosrstá varianta skye teriéra. Teprve po protestech chovatelů plemene skye bylo rozhodnuto o jeho uznání jako samostatného plemene s názvem cairn teriér (v češtině alternativně nazýván také kernteriér).

V roce 1910 byli psi, kteří byli dříve zapsáni jako skye teriéři, poprvé zapsáni jako cairn teriéři do nového registru plemen psů klubu Kennel Club.

Původ chovu

Navzdory odloučení od ostatních plemen teriérů má blízký příbuzenský vztah zejména se skye teriérem. Původ chovu lze u obou těchto plemen vystopovat na skotském ostrově Skye, který leží v Atlantském oceánu v bezprostřední blízkosti západního pobřeží Skotska.

Chovatelka Alastair Campeil je dnes považována za zakladatelku chovu moderního cairn teriéra. Její pes „Callamhor“ byl prvním registrovaným cairn teriérem. V roce 1909 byli první psi tohoto plemene předvedeni na výstavě psů ve Skotsku, což pravděpodobně rozhodlo o založení skotského klubu cairn teriérů v témže roce. První standard plemene byl stanoven v roce 1912.

Chov a rozšíření cairn teriéra dnes

V současné době je tímto robustně stavěným, ale malým dovádivým uličníkem nadšeno mnoho psích fanoušků z celého světa. V Evropě lze kromě Velké Británie najít chovatele v Německu, Rakousku, Nizozemsku, Švýcarsku, Slovinsku a na Slovensku. Tento malý čistokrevný pes se však již dávno dostal i přes Atlantik do Kanady a USA, kde dnes existují samostatné kluby cairn teriérů.

Tipy ke koupi štěněte cairn teriéra

Spektrum chovatelů, s nimiž se zájemci o plemeno psa setkávají, je zpravidla poměrně široké. Který z chovatelů je ale ten pravý? Odpověď na tuto otázku rozhodně nezávisí na tom, kdo nabízí nejroztomilejší štěňata. Odpověď naleznete spíše až po důkladném prověření a osobním setkání s několika chovateli. Na co si ale při seznamování musíte dát pozor?

  • Chovatel je členem oficiálního klubu chovatelů cairn teriérů a dodržuje při chovu směrnice FCI.
  • Chovná zvířata a štěňata jsou oficiálně registrovaná a mají všechny potřebné dokumenty, například certifikovaný průkaz původu. Jsou očkovaná, čipovaná a prošla všemi povinnými zdravotními prohlídkami.
  • Při prvním setkání vás chovatel přijme u sebe doma a ochotně vám ukáže svou chovatelskou stanici i matku zvířete. Dávejte si pozor, když vám štěňata servírují přímo „pod nos”. Většina seriózních chovatelů se zpočátku příliš blízkému kontaktu se štěňaty vyhýbá, protože se obávají, že potenciální kupec bude při pohledu na roztomilé chlupaté kuličky s rozhodnutím o koupi příliš rychlý – přestože nemusí splňovat případné požadavky, které chov takového psa obnáší.
  • Chovatel se vás podrobně zeptá na vaši životní situaci a pečlivě prověří, zda jste vhodným majitelem cairn teriéra. To zahrnuje také osobní otázky týkající se vaší rodiny, zaměstnání, zdravotního stavu a místa bydliště. Kromě toho bude chtít vědět, zda jste obeznámeni s tímto plemenem a s požadavky na jeho chov. Ani vy se rozhodně neostýchejte zeptat se chovatele na vše, co vás napadne. Při osobním rozhovoru se dozvíte nejen mnoho zajímavostí o plemeni a jeho chovu, ale také to, zda jste s chovatelem na stejné vlně. Ostatně, v ideálním případě byste s ním měli zůstat v kontaktu i po koupi a dál těžit z jeho rad ohledně chovu, stravy a péče.
  • Chovatel prodává svá štěňata nejdříve od 8. týdne života.

Chovatel vám zvířata neprodá za neúměrně nízkou cenu, ale bude požadovat obvyklou částku za čistokrevné štěně cairn teriéra. Výhodným nabídkám pod 21 000 Kč se raději vyhněte.

Zdraví

Koupě čistokrevného, zdravého a očkovaného štěněte je jistě jedním z nejlepších předpokladů pro to, aby byl pes celý život zdravý a nebylo třeba mnoho nákladných návštěv veterináře. Naštěstí díky zachování původní povahy a nepřešlechtěného vzhledu patří cairn teriér k poměrně zdravým malým psím plemenům, u kterého lze očekávat nadprůměrnou délku života kolem 15 let.

Typické oční choroby plemene

Zdravotní problémy mu způsobují – pokud vůbec – především onemocnění očí. Známy jsou především případy zeleného zákalu (glaukomu) a entropia, lidově nazývaného také vchlípené oko. U obou onemocnění je však šance na uzdravení poměrně dobrá, pokud jsou diagnostikována včas.

Entropium lze chirurgicky odstranit a obvykle se poté již znovu neobjeví. V případě glaukomu je velmi důležité včasné rozpoznání příznaků, protože pokud se neléčí, zvýšený nitrooční tlak poškozuje zrakový nerv a sítnici psa, což může v relativně krátké době vést ke slepotě.

Péče

U včasného odhalení prvních příznaků onemocnění hraje rozhodující roli péče o vašeho psa. Pokud budete svému čtyřnohému příteli pravidelně kontrolovat oči, uši, tlamu, tlapky a srst, budete schopni včas rozpoznat změny a nahlásit je svému veterináři.

Po náročné procházce si váš cairn teriér jistě nechá líbit takový „pečující rituál“ spojený se spoustou hlazení. Pokud máte psa od štěněte, je vhodné ho již v raném věku naučit, aby dokázal vydržet v klidu, když se mu občas musíte podívat hluboko do očí a do tlamy.

Ležící cairn teriér

Jak časově náročná je péče o srst?

Srst cairn teriéra nevyžaduje tak velkou údržbu díky její hrubé struktuře a odolnosti vůči nečistotám. Stačí psa dvakrát až třikrát týdně vyčesat hrubým hřebenem nebo kartáčem na teriéry. Kromě toho se doporučuje chlupy dvakrát až čtyřikrát ročně trimovat, aby se zachovala jejich struktura. Koupání mimochodem zpravidla není nutné a mělo by se praktikovat pouze v případě opravdu velkého zašpinění, které nelze odstranit jinak než vodou a psím šamponem.

Strava cairn teriéra

Pokud jde o to, jaké krmivo patří do misky vašeho psa, názory se liší. Zejména ti, kdo se psy teprve začínají, bývají rychle zahlceni často protichůdnými názory a obrovskou nabídkou druhů krmiv. V tomto případě může být poučné poradit se s veterinářem nebo chovatelem, kteří mají s psí stravou bohaté zkušenosti a zohledňují také individuální požadavky vašeho psa.

Protože jedno je i přes tyto zmatky v krmení jisté: není pes jako pes! Existují mladí a starší psi, psi energičtí či naopak pomalejší, alergičtí psi nebo také psi s nadváhou. Při výběru krmiva byste to měli mít na paměti. Abyste si byli naprosto jistí, můžete si také nechat přesně vypočítat potřebnou dávku pro svého psa.

V úvahu se přitom berou individuální faktory, jako je věk, hmotnost, rasa, pohlaví, zdravotní stav a úroveň aktivity.

Co by měla strava psa obsahovat a co ne?

Přestože se přesný poměr jednotlivých živin ve složení může vzhledem k výše uvedeným kritériím lišit, základ stravy zůstává pro všechny psy stejný. U psů se skládá v první řadě z masa. Nemyslí se tím však žádný odpad z jatek, tedy vedlejší živočišné produkty, ale čisté, kvalitní a pokud možno čerstvé maso.

Kromě toho jí tento pes ovoce, zeleninu, vločky a příležitostně vejce. Aby měly zuby psa občas něco na žvýkání, můžete mu jednou týdně dávat také proužky hovězí kůže, býkovce nebo kosti – ty však nikdy nesmí být duté, jinak se mohou snadno rozlomit a způsobit zranění.

Chov a výchova

Robustní, malý cairn teriér v zásadě nemá žádné velké požadavky. Než si cairn teriéra pořídíte, měli byste si samozřejmě trochu nastudovat obecná pravidla výcviku psů i individuální vlastnosti plemene teriéra – a všichni členové rodiny by přitom měli táhnout za jeden provaz. S dostatkem informací a dobrou přípravou se teriér jistě rychle stane přínosem pro váš domov.

Ať už jako radostný a trpělivý kamarád na hraní pro děti, věrný psí společník pro svobodné lidi nebo jako temperamentní a nadšený parťák na sport pro aktivní lidi: flexibilní a přizpůsobivý cairn teriér se snadno přizpůsobí téměř každé životní situaci – za předpokladu, že je důsledně vycvičen. Jeho lovecký instinkt a tendence k dominanci totiž musí být usměrňovány již od raného věku.

Městský byt, park nebo vlastní zahrada?

Díky své velikosti se cítí dobře i v menších městských bytech – pokud je ovšem dostatečně zaměstnán a může se často vyřádit v parku, lese nebo na poli. Koneckonců cairn teriér je původně lovecký a pracovní pes, který vyžaduje hodně pohybu a aktivity. Občas vám sice odpustí, když ho vezmete jen na krátkou procházku, ale nejpozději druhý den byste se svým čtyřnohým přítelem měli opět vyrazit na delší výlet.

Pokud máte zahradu, můžete cairn teriéra čas od času pustit ven samotného – ale pozor, tento pes vášnivě rád hrabe v zemi. Květiny ani jednoduché ploty přitom pro něj nejsou žádnou překážkou.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.