Cane Corso

Cane corso černý

Předci cane corso stáli po boku již starým Římanům.

Suverénní a klidný – takhle vypadá vyvážený Cane Corso Italiano. Plemeno pochází z jižní Itálie a je také známé pod neoficiálními názvy „italská doga“ nebo „italský moloss“. Tato rasa pomalu získává popularitu i mimo Itálii. Cane corso je vhodný pes zejména pro sportovce s dostatkem prostoru a zkušenostmi s chovem psů.

Vzhled – impozantní

Cane Corso je silný a velký pes. Samci mohou dosáhnout výšky v kohoutku až 68 cm, samice 64 cm. Tito mohutní psi dosahují maximální hmotnosti 50 kg. Postava by měla být spíše delší, než vysoká.

Kvůli markantním vráskám na čele a zvýrazněným nadočnicovým obloukům vypadají tito psi vždy lehce zamyšleně. Hlava je celkově široká, obklopená trojúhelníkovýma ušima. V zemi původu tohoto plemene (v Itálii) stále dochází ke kupírování uší a ocasu. To je však ve většině jiných zemí zakázané.

Krátká a lesklá srst je velmi hustá s velmi malým množstvím podsady. Zbarvení může být černé, šedé, bledě žluté a červené barvě. Žíhaní psi ve všech odstínech jsou také akceptováni.

Původ a využití – pracovník z jižní Itálie

Stejně jako jeho blízký příbuzný, neapolský mastin, cane corso má být jedním z potomků starého plemene canis pugnax. Již staří Římané používali předky cane corso jako válečné a ovčácké psy.

Jako potomci těchto římských molossů se robustní cane corso dokázali udržet hlavně na farmách v jižní Itálii. Zde se používali jako hlídací psi a psi na ochranu stáda. I díky tomu jsou stále považováni za nezávislé pracující psy.

Přesný původ názvu cane corso není znám. „Cane“ znamená v italštině „pes“. „Corso“ by mohlo pocházet z keltského slova „corso“, což znamená „mocný“. Je také možná souvislost s latinským slovem „cohors“, což může znamenat „hlídač“, nebo „strážce“.

Teprve v roce 1996 FCI uznala cane corso jako samostatné plemeno. Dnes se tito impozantní psi používají pro ochranu, při honu velké zvěře, při stopování i u policie. Cane corso pracují nejraději ve smečce. Mimo Itálii jsou tito impozantní psi k nalezení stále jen zřídka.

Povaha – loajální hlídač

Za předpokladu dobré výchovy mohou psi cane corso vynikat dobrými charakteristickými vlastnostmi. Tito psi jsou považováni za poslušné, hravé, milující děti a loajální. Jako hlídací psi netolerují na svém území žádné neznámé — ať už lidské nebo zvířecí. Mimoto jsou spíše zdrženliví, to znamená, že cizí lidi spíše ignorují, nebo i odbývají.

Rodina je pro ně vším a v případě nouze bude ochráněna. Ačkoliv cane corso není nikdy bezdůvodně agresivní, je ochoten nekompromisně bránit své území a své blízké.

V některých německých a švýcarských regionech je toto plemeno možné chovat pouze po splnění určitých podmínek. Může za to pravděpodobně silný ochranný instinkt. Nicméně, s důslednou výchovou a jasným podřízením je cane corso suverénní a loajální společník.

Štěně cane corso

Zdraví – cane corso je velké plemeno

Stejně jako mnoho velkých plemen psů má i cane corso má tendenci k dysplazii kyčelního a loketního kloubu. Seriózní chovatelé se tomu snaží co nejvíce zamezit. Zeptejte se před koupí štěněte, jaká preventivní opatření chovatel přijal.

Velcí psi by se měli vyhýbat pravidelné chůzi po schodech. Vyvážená strava, stejně jako vhodné cvičení (bez velkého množství skákání a nárazů) přispívá ke zdraví kloubů.

Někteří zástupci tohoto plemene jsou náchylní k srdečním onemocněním. I zde může chovatel snížit riziko správnou selekcí. Známky srdečních onemocnění mohou být například únava, dušnost nebo kašel. V těchto případech se poraďte se svým veterinářem. Včasná léčba může zmírnit zátěž na srdce a často může zpomalit průběh onemocnění. V některých případech jej lze dokonce na nějakou dobu zastavit.

Tito velcí psi mají často citlivé oči, takže byste je měli chránit před průvanem. Je nutné dávat také pozor na ventilátory a klimatizace.

V dnešní době jsou občas také nabízeni čistě bílí cane corso. U takových psů je třeba mít se na pozoru. Vlivem genetiky mohou trpět hluchotou. Skutečnost, že tato barva neodpovídá standardu, není náhodou.

Zdravý jedinec se může dožít až 12 let.

Péče – nenáročná

U cane corso postačí kartáčování každých pár dní, aby došlo k odstranění vypadané srsti. Během obměny srsti lze Cane Corso dodatečně osvobodit od vypadané srsti kartáčem na odstraňování plstnaté srsti. Psi obvykle nepotřebují koupel. Pokud v srsti přetrvávají nečistoty, které nelze vyčesat, můžete ji omýt jemným psím šamponem.

Cane corso slintají jen velmi málo. Může za to skutečnost, že, na rozdíl od jiných dog, mají pevnou kůži v oblasti čelistí. Pro péči o zuby je vhodné použití speciálních pamlsků pro péči o zuby. Lze také použít žvýkací předměty od specializovaných prodejců.

Výchova – pes pro zkušené

Výchova těchto psů vyžaduje hodně vědomostí a zkušeností s tréninkem psů. Cane corso potřebuje empatické, důsledné a jasné vedení smečky. Vzhledem ke špatné kontrolovatelnosti v případě špatné výchovy nepatří kvůli své velikosti a ochranářskému instinktu cane corso do začátečnických rukou.

Jasná výchova cane corso vyžaduje vysoký stupeň smyslu pro zodpovědnost a důslednost. Výchovu nelze zvládnout s pouze teoretickými znalostmi. Je zapotřebí mít praktické zkušenosti. Zvláště důležitá je včasná socializace štěňat a mladých psů. Z toho důvodu byste s cane corso měli navštívit psí školu.

Zábava – spokojenost z vytížení

Cane corso může být vyváženým psem, pouze pokud je patřičně zaneprázdněný. Zástupci této rasy jsou a zůstávají pracujícími psy. Navzdory masivnímu vzhledu je to sportovní pes, který rád doprovází svého majitele všude. Po vhodném výcviku například rád běhá vedle kola, nebo je perfektním doprovodným psem při jízdě na koni.

Plemeno je také vhodné na cvičení poslušnosti, nebo jako sanitní pes. Cane corso je také vynikajícím stopařem. Již tak silný ochranářský instinkt by neměl být více rozvíjen. Pro agility je kvůli své hmotnosti tato rasa spíše nevhodná.

Cane corso žíhaný

Pro koho je cane corso vhodný?

Před nastěhováním cane corso byste si měli dobře promyslet, jestli zvládnete jeho svévolnou povahu. Plemeno není vhodné pro bydlení ve městě nebo jako pes do bytu. Tito psi potřebují spoustu místa a vlastní teritorium, které mohou hlídat.

Pes by ale neměl být po dlouhou dobu sám. Jedná se o psy, kteří jsou závislí na své smečce. Vyžadují propojení s rodinou a spoustu zábavy ve formě pohybu a úkolů. Majitel cane corso by měl být sportovního založení. Cane corso bude nejšťastnější, pokud s ním jeho páníček bude trávit spoustu – nejlépe ve volné přírodě.

Tito mohutní Italové jsou velmi přátelští vůči dětem. Intenzivní přátelství vzniká se staršími dětmi, které ví, jak se má správně s respektem zacházet se zvířecími členy rodiny. Pokud byl pes socializován jako štěně s kočkami a jinými domácími mazlíčky, pak s nimi může v klidu žít.

Nezapomeňte, že váš cane corso zabere většinu Vašeho času každý den po dobu více než deseti let.  Dobře naplánujte také péči v případě dovolené nebo nemoci.

Cane corso vážící až 50 kg samozřejmě obnáší pravidelné náklady. Potřebuje kvalitní krmivo pro psy s vysokým podílem masa. Prohlídku u veterináře byste s ním také měli alespoň jednou ročně absolvovat. Pojištění odpovědnosti a psí daň jsou také součástí opakujících se nákladů.

Vzhled plemene v minulosti bohužel přilákal některé nevhodné majitele Kombinace pohodlnosti s nedostatkem znalostí opravdu není u cane corso ideální. Ochranný instinkt a tvrdohlavost psa mohou vyvinout nebezpečnou vlastní dynamiku.

Se znalým a zodpovědným postojem je silný Ital spolehlivým, suverénním a neagresivním členem rodiny.

V některých švýcarských kantonech, v německých spolkových zemích Bavorsko a Braniborsko a v Lichtenštejnsku je však cane corso uveden na seznamu plemen, pro jejichž chov jsou stanoveny speciální podmínky a vyšší daně. Ve švýcarském kantonu Ženeva je jeho chov dokonce zakázán.

Kde pořídit cane corso?

Jak vybrat dobrého chovatele?

Pokud jste se rozhodli pořídit si cane corso, můžete začít hledat vhodného chovatele. Plemeno je nejčastější ve své domovské zemi Itálie. V jiných zemích jsou tito majestátní psi spíše výjimeční, i když se počet chovatelů zvyšuje. Nicméně je možné, že v okolí nenaleznete žádného chovatele a budete muset zvážit delší cestování.

„Svého“ potenciálního chovatele byste měli kriticky posoudit. Můžete ho navštívit doma, abyste poznali okolí, ve kterém žijí psi a jejich rodiče? Odpovídá trpělivě a s odbornými znalostmi otázky týkající se jeho chovu a zdravotní péče čtyřnohých přátel? Jsou štěňata komplexně socializována? Dělají rodiče vyvážený, zdravý dojem?

Zajímá se také chovatel o Vaše předpoklady pro zajištění dobrého domova jeho svěřencům? Měli byste být všichni schopni odpovědět na tyto otázky „Ano“, než podepíšete kupní smlouvu.

Při předání osvědčeně opakovaně odčerveného štěněte byste měli dostat kromě očkovacího průkazu a dokladu o původu také dávku obvyklého krmiva. Dobrý chovatel je také kontaktní osobou pro otázky týkající se plemene i po vystěhování štěňat.  Chovatelé bývají šťastní, když mu budete posílat fotografie s vývojem štěněte.

Na co si dát pozor

V každém případě se obloukem vyhněte chovatelům, kteří nejsou součástí žádného spolku. Pokud prodávají zdánlivě čistokrevné cane corso „za hubičku“, je to také varovný signál. Chov vyžaduje mnoho kompetencí ohledně plemene. Přesný výběr vhodných zvířat z hlediska charakteru, druhu a zdraví je také důležitý. Může předejít negativním překvapením v podobě pozdější investice času a peněz.

Pochybní chovatelé se obvykle zajímají o rychlé naplnění vlastní peněženky. Tím trpíte nejen vy, ale také mladá nesociolizovaná, zdravotně náchylná zvířata. To je u těchto svévolných zvířat obrovský problém.

Cane corso z útulku

Pokud chcete dát domov staršímu cane corso, pak hledání (zejména mimo Itálii) může být časově náročné. Vzhledem k nízkému rozšíření plemene musíte mít štěstí, abyste narazili na cane corso v místním spolku pro ochranu zvířat.

Hledání na internetu může přinést ovoce. Naleznete spolky, které zprostředkovávají psy cane corso a jejich míšence i přes hranice zemí. Často se jedná o kluby specializované na dogy a molossy. Organizace mohou obvykle dobře odhadnout charakter starších psů.  V rozhovoru s Vámi zjistí, zda je takovýto pes vhodný pro Vaši životní situaci a zkušenosti.

Ve spolcích k mání také mnozí dobře vychovaní cane corso, kteří například ztratili svůj domov kvůli přestěhování.  Jsou k dispozici také tací, kteří kvůli přetížení předchozích majitelů skončili v útulcích. Tito psi by se měli dostat pouze do rukou zkušených majitelů.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.