Erdelteriér

Erdelteriér v přírodě

„Král teriérů“, jak je někdy erdelteriér nazýván, je jedním z nejstarších a nejvšestrannějších pracovních psích plemen na světě. V dnešní době je pes střední velikosti s výrazným vzhledem a temperamentní a přátelskou povahou oblíbeným rodinným psem.

Povaha

Bystrý pohled a radostné očekávání prozrazují jediné: Tento pes uvítá každé dobrodružství! Nenechá si ujít žádnou akci. Jeho živá a radostná povaha, stejně jako vyrovnanost a přizpůsobivost, usnadňují jeho majiteli splnit mu toto přání. Ať už v restauraci, na psím sportovišti, na dovolené nebo na rodinných výletech  – erdelteriér ví, jak se chovat a co se od něj očekává.

Silná osobnost na čtyřech tlapkách

To však neznamená, že může být degradován na jednoduchého psa, který splní každý povel – koneckonců je stále teriér a stejně jako ostatní teriéři i má svou vlastní hlavu. Sice nebývá tvrdohlavý, ale jeho vysoká inteligence, velká sebedůvěra a odvážnost mu umožňují „přemýšlet“ a mít jisté požadavky. Erdelteriér je prostě silná osobnost, která ví, co chce. Na první příčce seznamu priorit jsou pohybové aktivity a další zaměstnání, která ho posilují jak fyzicky, tak psychicky. Nudu tento temperamentní a radostný pes nemá rád.

Jak na výchovu erdelteriéra?

Konzistentní vzdělávání má proto teriéra majícího sklon k dominanci obrovský význam. Láska, důvěra a porozumění pro typické vlastnosti teriéra jsou tím nejlepším základem. Přehnaná tvrdosti nebo dokonce násilí povede k ještě větší tvrdohlavosti a erdelteriér bude pravděpodobně dělat opak toho, co jste původně chtěli. Přátelský Brit má naštěstí velmi otevřenou, lidi milující povahu, která umožňuje jeho majiteli rychle získat jeho důvěru. Své rodině se pak předvede jako velmi milující a spolupracující partner, který je snadno motivovatelný ke hravé výchově.

Vztah k dětem a jiným zvířatům

Díky vyrovnané povaze a smyslem pro hry všeho druhu je erdelteriér, kdysi chovaný pro lov vyder, výborným rodinným psem, se kterým zažijí spoustu zábavy nejen děti, ale i dospělí. Mnoho psů tohoto plemene jsou  opravdovými  klauny, dokonce i ve stáří, kteří ví, jak lidi nadchnout svým vtipným a bezstarostným způsobem. Má zvláště blízký vztah k dětem, které podporuje nejen jako zábavný kamarád, ale také jako spolehlivý ochránce. Neměli byste ho však nechat bez dozoru u batolat  – stejně jako jiné psy jeho velikosti. Při setkání s jinými psy se erdelteriér chová klidně a nic nebrání tomu, aby žil v domácnosti s více psy – za předpokladu, že bude provedena časná socializace. Pokud máte doma malá zvířata, jako jsou morčata, křečci a králíci, ale také kočky, je  třeba vzít v úvahu vrozený lovecký pud teriéra.

Erdelteriér ve sněhu © annatronova / stock.adobe.com

Vzhled

Jeho energická povaha milující dobrodružství na jedné straně a jeho pozoruhodný vnitřní klid na straně druhé se odrážejí v jeho celkovém vzhledu. Pozorný pohled jeho očí, nastražené uši a sebevědomá vzpřímená pozice ocasu ukazují, že tento pes je připraven na jakoukoliv akci, aniž by byl agresivní nebo nervózní. Jeho robustní, svalnatá a kompaktní postava s hustou, houževnatou srstí podtrhuje tento obraz.

Zvláštnosti vzhledu

S výškou kohoutku 56 až 59 cm patří erdelteriér k největším (anglickým) teriérům. Psi, kdysi popisovaní jako oškliví, se nyní stali ušlechtilými teriéry, jejichž pružné a dobře stavěné tělo, otevřený výraz a zvláštní srst inspirují fanoušky psů po celém světě. Podlouhlá hlava, která v přední části vyúsťuje v bujné vousy, stejně jako dvojitá dvoubarevná srst s černým sedlem a světle hnědými částmi těla, dávají tomuto plemeni nezaměnitelný a sympatický vzhled.

Dvojitá srst

Hustá a houževnatá srst by měla být co nejkratší, aby nepůsobila rozcuchaným dojmem. Může být mírně zvlněná, ale neměla by být příliš kudrnatá nebo příliš měkká. Spolu s hustou, krátkou a měkkou podsadou poskytuje dvojitá vrstva účinnou ochranu proti vodě, větru a chladu. Nicméně, erdelteriér, u kterého na rozdíl od většiny ostatních plemen nedochází k přirozené výměně srsti, nesnáší horko.

Historie

V poněkud drsném podnebí hrabství North Yorkshire, rodišti erdelteriéra, nebyla samozřejmě citlivost na teplo tohoto plemene žádným problémem, protože jako pes farmářů, lovců, horníků a dělníků potřeboval odolnou srst, která mu dovolovala plnit všechny úkoly. Známý jako “pracovní” nebo “vodní teriér”, se nejen věnoval lovu vodních vyder a kachen, ale také bažantů a jezevců. Všestranní psi byli také úspěšně používáni k lovu krys, stejně jako ke strážním povinnostem.

Počátky plemene

Plemeno se začalo vyvíjet v polovině 19. století, pravděpodobně z křížení mezi jinými anglickými teriéry a většími vydraři. Je také pravděpodobné, že se na vzniku plemene podíleli i gordonsetr a skotský ovčák. Jméno plemene je odvozeno od řeky Aire v hrabství Yorkshire a “dale” (údolí). Díky robustní konstituci, charakterové spolehlivosti a především jejich pozoruhodné všestrannosti v pozici pracovních, služebních a doprovodných psů, mají tito psi mnoho fanoušků.

Pracovní, zdravotnický a doprovodný pes

Poprvé bylo nové plemeno “erdelteriér” představeno na výstavě v roce 1880. O dva roky později následovaly první zápisy do chovné knihy v britském Kennel Clubu. V roce 1886 bylo plemeno oficiálně uznáno. Zvěsti o jejich vůli pracovat a jejich odvaze, v kombinaci s vysokou mírou spolehlivosti a loajality se rychle rozšířily a přinesly řadu oblastí využití. Erdelteriér se tak prosadil jako vynikající služební pes, který byl po celém světě využíván policií, armádou a Červeným křížem. Na konci 19. století ho také využívali londýnské dámy jako doprovodného psa.

Chov a rozšíření

Všestrannost erdelteriéra, která umožňovala jeho využití jako služebního, doprovodného i rodinného psa, se postarala o rychlé rozšíření tohoto plemene za britské hranice. Dnes je to jeden z nejvíce rozšířených teriérů. Zájemci o toto plemeno by proto neměli mít problém nalézt ve svém okolí vhodného chovatele. Ale bude právě tento chovatel ten pravý? Rozhodnutí o nákupu totiž závisí nejen na vzdálenosti mezi chovatelskou stanicí a místem bydliště, ale na mnoha dalších faktorech.

Čemu věnovat pozornost při pořízení erdelteriéra

Za prvé, každý člen rodiny by měl souhlasit s pořízením psa a konkrétně tohoto plemene. To, že syn nebo dcera shledávají psa Vašich sousedů roztomilého a chtějí přesně takového, rozhodně není dostatečným důvodem ke koupi štěněte. Měli byste si být vědomi nároků na chov erdelteriéra, jaké vlastnosti toto plemeno má a kolik času vyžaduje fyzická a duševní aktivita. Lidé, kteří často cestují letadlem nebo jsou pracovně velmi zaneprázdněni, by měli upustit od myšlenky na koupi psa. Pokud se to Vás a Vaší rodiny netýká a jste přesvědčeni, že erdelteriér je pro Vás tím pravým psem, je nejlepší navštívit několik chovatelů ještě před zakoupením. To je nejlepší způsob, jak zjistit serióznost chovatele a chovné podmínky. V osobním rozhovoru také rychle zjistíte, zda je Vám chovatel sympatický a Vám vyhovují vlastnosti plemene, chov a výchova.

Tipy pro první setkání s chovatelem

  • Chovatel Vás pozve do svého domova a ochotně Vám ukáže chovatelskou stanici a fenu-matku. (Štěňata se na prvním setkání často neukazují, protože se ještě nenarodili, protože jsou stále příliš malá, nebo proto, že Vás chce chovatel odradit od neuváženého rozhodnutí o koupi štěněte při pohledu na sladké chlupaté kuličky.
  • Chovatel je členem oficiálního klubu teriérů a má mnoho znalostí a zkušeností s tímto plemenem.
  • Chovná zvířata byla před spářením dostatečně vyšetřena a štěňata jsou dodána se všemi potřebnými doklady a rodokmenem.
  • Před odebráním byla štěňata vyšetřena, očkována a odčervena.
  • Chovatel se detailně ptá na Vaše životní podmínky, aby zjistil, zda jste vhodným budoucím vlastníkem jednoho z jeho štěňátek. Pokud se chce chovatel štěňat co nejdříve zbavit a nezajímá se o jejich budoucí blaho, měli byste od nákupu upustit.
  • Chovatel požaduje za štěňata rozumnou cenu (cca. 12 000 -20 000 Kč) a nepřistoupí na žádné pochybné “vyjednávání”.
Erdelteriér v trávě

Zdraví

Důležitým aspektem při nákupu čistokrevného erdelteriéra je samozřejmě zdraví. Chovná zvířata z renomovaného chovu jsou vyšetřena na často se vyskytujících dědičné choroby. Výsledek je zdokumentován a lze ho kdykoliv ukázat. Naštěstí je počet vážných onemocnění u tohoto plemene poměrně nízký – kromě “výstavních chovů”, jejichž cílem je vzhled a ne zdraví či fyzická integrita psů. Pro udržení dobrého zdravotního stavu jsou v současné době prováděny studie o dysplazii kyčelního kloubu (HD), dysplazii lokte (ED) a progresivní atrofii sítnice (PRA) v chovu erdelteriérů. Kromě toho se doporučuje, aby byl genetický materiál vyšetřen na dědičné onemocnění „juvenilní nefropatie“ (JRD), které je u erdelteriérů relativně běžné a může vést k fatálnímu selhání ledvin.

Výživa erdelteriéra

To, že dobře vyvážená strava významně přispívá ke zdraví a může dokonce pozitivně ovlivnit průběh nemocí, většina lidí dobře ví. Mnoho majitelů psů také ví, že zdraví jejich čtyřnohého přítele závisí do značné míry na správné stravě. O to více je mnoho majitelů pod tlakem, aby pro svého čtyřnohého mazlíčka vybrali to nejlepší krmivo mezi tolika nabídkami. Ale nebojte se: každý, kdo věnuje dostatek času tomu, aby si toto téma prostudoval, brzy zjistí, co by mělo dobré krmivo obsahovat a na co je třeba se zaměřit. A jakmile najdete správné krmivo, můžete ho podávat dlouhodobě. Protože na rozdíl od nás, psi nepotřebují neustálé změny stravy – naopak: příliš častá změna krmiva je spíše zátěží pro trávení našich čtyřnohých kamarádů.

Jak najít správné krmivo pro erdelteriéra?

Erdelteriéři obvykle krmivo velmi dobře snášejí – ať už jsou krmeni suchým nebo mokrým krmivem, doma vařenou nebo syrovou stravou. Pokud Váš pes není náchylný k alergiím, nemá nadváhu a nemá žádný jiný problém, který vyžaduje speciální dietní výživu, pak byste měli zvážit, která možnost výživy je pro Vás nejlepší. Zvládnete každý den vařit čerstvé jídlo pro Vašeho miláčka? Máte chuť připravovat vlastní jídla a kupovat kvalitní suroviny? Nebo potřebujete hotové krmivo, které rychle připravíte? V zásadě můžete krmit svého psa zdravě jakoukoli z těchto forem – pokud budete věnovat pozornost několika věcem. Nenechte se zmást názory na internetových fórech nebo na psí louce. Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým veterinářem nebo zkušenými chovateli teriérů.

Výhody a nevýhody výběru krmiva

Zatímco příprava vlastních jídel a BARF strava vyžadují určité zkušenosti, aby pokryly nutriční potřeby psa, jsou hotová krmiva obvykle sestavena tak, aby obsahovala všechny potřebné látky a živiny. Bohužel mnoho hotových krmiv obsahuje přísady, které tam nemají co dělat. Mezi ně patří nadbytečná plniva, jako jsou obilné mouky, umělé příchutě, chemické konzervační látky a cukry. Při výběru hotového jídla byste se proto měli pečlivě podívat na seznam surovin.

Péče

Pro dobré zdraví psa je samozřejmě nezbytná náležitá péče. Aby se zachovala barva a lesk srsti, musí být srst pravidelně trimována. Při trimování se odstraní odumřelé chlupy a vytvoří se prostor pro nové, zdravé chlupy. Od stáří šesti měsíců by měl být erdelteriér pravidelně stříhán třikrát až čtyřikrát ročně, každé tři až čtyři měsíce. Alternativně, každé čtyři týdny můžete ostříhat pouze jednu specifickou část těla, jako je hlava, přední končetiny, zadní končetiny, záda, krk nebo hýždě. Výhodou tohoto postupu je, že pes nemusí držet tak dlouhou dobu, jako když je stříháno celé tělo (cca. 3 – 4 hodiny).

Potřebuje erdelteriér hodně aktivit?

Jeho vhodnost jako domácího a rodinného psa do značné míry závisí na tom, zda bude mít – kromě důsledné výchovy – také dostatek aktivit a pohybu. Každodenní procházka by proto měla být doplněna o psí sporty, lovecké práce nebo jiné hry. Je také ideální jako společník při běhání, cyklistice, inline bruslení nebo jízdě na koni. Dům s vlastní zahradou bude vitálním a veselým erdelteriérům vyhovovat.

Žádný gaučový pes

Je jasné, že tento bystrý a podnikavý pes není vhodným partnerem pro “gaučové povaleče”. Majitelé by měli být sportovně založení, aktivní a mít dostatek času na venkovní aktivity se svým mazlíčkem. Pokud toto splníte, zažijete s veselým erdelteriérem spoustu zábavných chvilek.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Pomeranian (německý trpasličí špic)

Der Zwergspitz beeindruckt nicht mit Größe, dafür aber mit Freundlichkeit, Selbstbewusstsein und Energie. Kein Wunder also, dass immer mehr Vierbeiner dieser Spitz-Variante die Herzen zahlreicher Hundefreunde erobern. Erfahren Sie im zooplus Magazin alles über den Pomeranian.

11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.