Irský setr

Irský setr

Překrásný Ir

Díky své půvabné kráse se irský červený setr, zkráceně irský setr, stal skutečným módním psem. Tato velká popularita však nepřinesla elegantnímu lovci jen to dobré. Bohužel mnoho milovníků psů při pořízení irského setra neuvážilo, že tento pes potřebuje více než jen zkušenosti. V porovnání s jinými plemeny psů vyžaduje irský setr poměrně hodně času, pokud s ním jako profesionální myslivec nechodíte do lesů.

Půvabný lovec

Stačí jediný pohled do krásných očí setra a pravděpodobně zjihne srdce každého milovníka zvířat. Irský setr je bezpochyby jedním z nejelegantnějších loveckých psů. K tomu přispívá nejen dlouhá hedvábná srst v teplé kaštanově červené barvě a tmavé oči, ale také ladná postava.

Dlouhá a štíhlá hlava sedí na svalnatém krku. Načechrané svěšené uši, stejně jako výrazné oblouky obočí a výrazný stop ještě více zdůrazňují elegantní vzhled. Končetiny jsou šlachovité, ocas středně dlouhý a poměrně nízko posazený. Nohy a břicho jsou silněji osrstěné.

Setr váží asi 30 kg a je proporcionálně stavěný. Výška v kohoutku může dosahovat až 70 cm.

Lovecký pes z 19. století

Stejně jako ostatní setři – gordon setr, irský červenobílý setr a anglický setr – je irský setr stavěcí pes. Vyznačuje se tím, že při sledování zvěře zastaví, aby ji lovec mohl zaměřit puškou. Kromě toho setři nejen stojí, ale dokonce si sedají, aby označili zvěř – odtud název „setr“.

Irští setři byli vždy oblíbení zejména pro lov sluk a kachen. Plemeno vzniklo v Irsku na počátku 19. století, kde byli místní setři kříženi pravděpodobně s francouzskými španěly a britskými ohaři.

Na počátku chovu byli červení a červenobílí setři zahrnuti společně pod nově vzniklé plemeno. V roce 1874 byly obě varianty poprvé předvedeny na výstavě v Dublinu. Ještě o dva roky později zahrnoval Ulster Irish Red Setter Club pod pojem „irský setr“ obě barevné varianty. Od roku 1882 však byli uznáváni pouze červení setři, což bylo stanoveno v roce 1886 v prvním standardu plemene Irského klubu červených setrů.

V současnosti existují vedle čistě pracovních linií, které jsou vhodné jen pro velmi ambiciózní majitele psů nebo lovce, také výstavní linie. Psi z výstavních linií potřebují o něco méně pohybu a často mají více srsti. Avšak i tito psi vyžadují velkou radost ze společné práce.

Mnohostranný charakter

Doma je irský setr obvykle nenápadný, spíše zdrženlivý, přátelský a učenlivý pes. Jakmile však setr vystrčí tlapku z domu, pocítí volání přírody. Za elegantním vzhledem se skrývá vynikající lovec, který se chce věnovat své lovecké vášni. Bohužel, když tento pes ucítí na kraji lesa pach zajíce, často zapomene na své dobré vychování, a pokud má příležitost, uteče.

Vůči cizím lidem bývá ostražitý, ale spíše otevřený. Obvykle dobře vychází i s ostatními psy. Irský červený setr se po vykonané práci nechá rád hladit – pak se z něj stává opravdový mazel. Přesto si tento krásný společník vždy zachovává určitou míru nezávislosti. Pokud to budete respektovat a dokážete mu dopřát správný pohyb, najdete v tomto nezávislém a chytrém psovi přítele na celý život.

Zkušenosti a důslednost: výchova setra

Kvůli svému velkému loveckému instinktu nepatří irský setr do rukou začátečníků. Tomu odpovídá i jeho výcvik, který není úplně snadný. Kromě loveckého instinktu má tento citlivý pes i vlastní hlavu, což výcvik poslušnosti nijak neusnadňuje. Základem výcviku irského setra je důslednost v kombinaci se správnou mírou empatie. Pokud dáte psovi jasné pokyny, bude je rád následovat.

Zejména u loveckých psů, jako je tento, je důležité mít na paměti, že pouze řádně vytížený pes může být dobře vycvičený. Z hlediska výcviku proto hraje rozhodující roli odpovídající vhodné zaměstnání. Společné aktivity navíc posilují vzájemné pouto, což následně usnadňuje trénink.

Doporučujeme vzít tohoto psa do psí školy, která má zkušenosti se setry. Pokud tedy s tímto pro lov předurčeným psem neusilujete o výcvik loveckého psa.

Důležité: chov zaměřený na zdraví

Kaštanově zbarvení lovci mohou mít sklon k dysplazii kyčelních kloubů. Můžete tomu předejít tím, že budete hledat štěňata pouze u renomovaných chovatelů. Ti využívají k chovu pouze zvířata se zdravými kyčelními klouby, aby se minimalizovalo riziko příslušné vady. Dbejte také na to, aby váš irský setr neměl nadváhu, protože ta přispívá k problémům s klouby.

V některých liniích se vyskytuje také progresivní atrofie sítnice (PRA). V tomto případě odumírá sítnice oka, což dříve nebo později vede k úplné slepotě zvířete. Pro irské červené setry však existuje genetický test, s jehož pomocí lze vyloučit geneticky podmíněnou PRA. Opět je nutné know-how a angažovanost chovatele.

Zdraví irští červení setři se dožívají 12 až 14 let.

Strava irského setra

Váš sportovní lovec potřebuje – stejně jako každý pes – krmivo, které se skládá převážně z masa. Žaludek vašeho psa je uzpůsoben pro kvalitní živočišné bílkoviny. Proto bez ohledu na to, zda si vyberete granule nebo mokré krmivo, zvolte takové, kde je maso na prvním místě ve složení.

Obiloviny by v ideálním případě neměly být zařazeny vůbec. Další aspekt, který hovoří ve prospěch stravy bez obilovin: irští červení setři jsou považováni za citlivé na lepek.

Chcete-li psovi změnit krmivo, je nejlepší to dělat pomalu a každý den přimíchávat trochu nového krmiva do již známého. Je rozumné, aby si váš pes zvykl na několik druhů krmiva stejné kvality. Aby měl na jedné straně pestrost, ale na druhé straně nevznikly problémy, pokud například výrobce změní recepturu.

Nezapomeňte svému čtyřnohému příteli dopřát po jídle odpočinek, například v podobě krátkého zdřímnutí, jinak hrozí riziko život ohrožující torze žaludku. Setři, kteří nemají dostatek pohybu, mají tendenci trpět nadváhou. Proto sledujte svého společníka a podnikněte příslušné kroky, pokud zjistíte, že pes přibírá.

Setr, jako každý pes, by měl mít neustále k dispozici čerstvou pitnou vodu.

Péče o krásu a pohodu

Udržovat krásnou hedvábnou srst setra vyžaduje pravidelné úsilí. Denně kartáčujte srst svého společníka, abyste zabránili jejímu zacuchání. Vzhledem k tomu, že setr nemá podsadu, a proto téměř nelíná, není tento rituál nijak zvlášť časově náročný.

Důležitá je také pravidelná péče o uši. Svěšené uši irského červeného setra jsou kvůli teplému a vlhkému prostředí poměrně citlivé na záněty nebo napadení parazity. V případě potřeby vyčistěte uši speciálním čističem uší ze specializovaného obchodu.

Pravidelně kontrolujte drápy svého psa. Zejména starší psi nebo psi, kteří se téměř nepohybují po asfaltových cestách, si drápy dostatečně neopotřebovávají. To s sebou přináší riziko zranění. Pokud si nejste jisti, nechte si od veterináře ukázat, jak drápy ostříhat. V případě potřeby je pak můžete sami zkrátit na vhodnou délku pomocí kleští na drápy.

Mnoho majitelů psů navyklo svého psa na každodenní čištění zubů. To je dobrý způsob, jak předcházet zubnímu kameni a mnoha souvisejícím onemocněním, která se mohou rozvinout ve stáří. Pokud i vy chcete pečovat o chrup svého psa, je nejlepší, aby si na tento každodenní rituál péče pomocí speciální psí zubní pasty a psího zubního kartáčku zvykl již od štěněte.

Zaměstnání hlavy i těla

Irský setr může být spokojený i bez lovu. V každém případě tento pes potřebuje hodně pohybu na čerstvém vzduchu – za každého počasí. Jako dospělý pes je například skvělým společníkem při běhání nebo dokonce při jízdě na kole.

Neměli byste však podporovat pouze běžecké schopnosti psa, ale také jeho chytrou mysl. K tomu se hodí psí sporty, jako je mantrailing nebo obecně pátrací hry s prací nosem (nosework) – uvnitř i venku. Hodí se také pro aportování. V úvahu přichází také agility nebo flyball – existuje tedy spousta možností, jak setra různorodě zaměstnat. Inteligenční hry jsou skvělým způsobem, jak setrovi zpestřit pobyt v interiéru.

Vyzkoušejte, co vás a vašeho společníka baví nejvíc! Po práci nebo hře irský setr ocení čas strávený odpočinkem se svým majitelem – samozřejmě včetně mazlení.

Je pro mě irský setr vhodný?

Mnozí se do těchto krásných psů zamilují, ale jen málokdo může energickému lovci nabídnout vhodné podmínky k chovu. Jsou vhodní pro zkušené majitele, kteří jsou buď sportovci, nebo aktivními myslivci. Při splnění těchto podmínek lze citlivé psi chovat i v rodině. Jsou však vhodnější pro poněkud starší děti, které již chápou základní pravidla zacházení se zvířetem. Setr s nimi obvykle vychází velmi dobře – děti v něm mohou najít báječného čtyřnohého kamaráda. Samozřejmě je důležité, aby se před pořízením setra v rodině nevyskytovaly žádné alergie. A dále aby všichni s pořízením souhlasili – včetně časové náročnosti.

Tento milovník přírody se nehodí do městského bytu. Potřebuje kolem sebe hodně zeleně a nejlépe dobře zabezpečenou zahradu, kde může volně čenichat, aniž by hrozilo, že uteče, když bude honit sousedovu kočku.

Irský červený setr není rád sám – to zvažte, než si takového psa k sobě pořídíte. Potřebuje kontakt s rodinou a také vhodnou péči v případě nemoci nebo dovolené. Pokud se chystáte na pěší dovolenou, můžete v ideálním případě vzít svého irského setra s sebou a užívat si dobrodružství společně.

Před pořízením psa si spočítejte nejen časovou náročnost, ale také náklady, které vám s novým spolubydlícím vzniknou. Kromě jednorázových nákladů na pořizovací cenu od renomovaného chovatele a základního vybavení od pelíšku po kleštičky na klíšťata budete muset zaplatit také kvalitní krmivo s vysokým obsahem masa, veterinární vyšetření a povinný poplatek za psa.

Kde najdu irského setra?

Tohoto ušlechtilého psa byste měli kupovat pouze od chovatelů, kteří jsou členy klubu a dodržují jeho směrnice. Nenechte se přesvědčit lidmi, kteří nejsou členy klubu, abyste si psa koupili od nich. Argumenty jsou obvykle pochybné: „papíry jsou jen vyhozené peníze“ nebo „i bez klubu se mají psi dobře“.

Členství v klubu je minimální podmínkou pro koupi štěněte. Seriózní chovatelé mohou také poskytnout písemné zdravotní výsledky vyšetření kyčelních kloubů rodičů, což minimalizuje riziko dysplazie kyčelních kloubů u štěňat. Potenciální chovatel by vás měl přivítat u sebe doma, kde se můžete nezávazně seznámit se štěňaty a jejich rodiči. Rodiče by měli působit vyrovnaným a přátelským dojmem. Chovatel je samozřejmě rád, že se zajímáte o jeho odchovance. Dobrý chovatel vás však bude chtít také trochu poznat, zejména Vaše očekávání a předchozí zkušenosti se psy. To je pozitivní znamení, protože to ukazuje, že mu záleží na blahu jeho malých svěřenců.

Štěně opustí matku nejdříve v osmi týdnech věku, kdy je několikrát odčervené a očkované. Čtyřnohý kamarád bude v každém případě čipovaný a s sebou dostane očkovací průkaz, příděl oblíbeného krmiva a někdy také oblíbenou hračku nebo plyšovou deku, aby se mu lépe loučilo se starým domovem.

Pokud byste chtěli dát nový domov již dospělému irskému červenému setrovi, má smysl poohlédnout se také na internetu. Pravděpodobnost, že místní útulek bude mít v nabídce čistokrevného irského setra, je poměrně nízká. Přesto může být dotaz nebo návštěva korunována úspěchem: třeba se vám zalíbí nějaký kříženec setra? Jinak existují sdružení s názvy jako „Lovecká plemena v nouzi“, která se věnují umísťování nenáročných loveckých psů. Kontaktujte je a zjistěte, zda by některý z psů „z druhé ruky“ nevyhovoval Vašim potřebám!

Přejeme vám hodně radosti s Vaším ušlechtilým Irem!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.