Německý krátkosrstý ohař

Ein brauner Deutsch Kurzhaar sitzt auf einer Wiese

Der Deutsch Kurzhaar ist ein Hund von Jägern für Jäger.

Hrabání, stopování, aportování – toto plemeno je jedním z nejvšestrannějších loveckých psů. Německý krátkosrstý ohař má však také vysoké nároky na domov, protože jako pracovní pes potřebuje úkoly pro tělo i mysl.

Vzhled

Odvážný lovec

Vzhled německého krátkosrstého ohaře by měl být podle standardu „harmonický“. Svalnatá postava a široký hrudník podtrhují rychlost, sílu a vytrvalost tohoto ohaře. Samci dosahují výšky ramen až 66 cm, feny měří 58 až 63 cm. Hlavu ohraničují dlouhé klopené uši. Dlouhá a široká tlama umožňuje německému krátkosrstému ohaři aportovat zvěř. Jeho přirozeně zúžený ocas, který sahá až k hlezenním kloubům, se pro lovecké účely obvykle zkracuje na polovinu. Podle zákonů na ochranu zvířat je však v mnoha zemích kupírování ocasů zakázáno. V České republice zákon kupírování ocasů, narozdíl od kupírování uší, nezakazuje. Krátká srst může být hnědá nebo černá s bílými částmi nebo bez nich a má hustou, nepříliš jemnou strukturu.

Německý krátkosrstý ohař

Povaha: pilný sympaťák

Pro lovce je německý krátkosrstý ohař jako stvořený: Je považován za statečného a spolehlivého společníka, který se úzce pojí se svou dvounohou smečkou. Jeho vyrovnaná povaha znamená, že není ani příliš plachý, ani agresivní. Vůči cizím lidem projevuje nanejvýš jistou odměřenost. Je to dychtivý pracovní pes, velmi energický a zaujatý náročnými úkoly v lese a na poli. Mezi čtyřmi stěnami je naopak klidný a přítulný – za předpokladu, že se předtím dostatečně vyřádil. Znuděný německý krátkosrstý ohař si rychle hledá zábavu sám – a obvykle ne k radosti svých majitelů.

Výchova německého krátkosrstého ohaře

Německý krátkosrstý ohař může být někdy trochu tvrdohlavý, ale většinou rád následuje svého majitele. Je velmi chytrý a zvídavý, proto se učí rychle a spolehlivě. Již od štěněte dbejte na to, aby byl váš společník důkladně socializován, aby se snášel s ostatními psy. Součástí výchovy je samozřejmě i výcvik loveckých psů. Měli byste proto vhodný klub vyhledat již na začátku. Již v počátcích klaďte velký důraz na aportování. Trénujte svého psa důsledně, ale vždy s láskou. Důvěrné pouto je totiž předpokladem věrné poslušnosti.

Zaneprázdnění lovem

Německý krátkosrstý ohař patří do rukou lovce, kde se může věnovat svým vášním v každodenním životě. Je to vynikající všestranný pes, který všude podporuje svého dvounohého společníka – ať už před výstřelem vytrvalým hledáním a ukazováním, nebo po něm, když radostně aportuje nebo spolehlivě vykonává loveckou práci. Německý krátkosrstý ohař je také vynikající pro práci na vodě i ve vodě.

Profesionální lovci mohou tomuto psovi nabídnout to, co potřebuje: mnoho úkolů a také několik hodin cvičení denně. Kromě lovu se německý krátkosrstý ohař věnuje také stopařským a aportovacím hrám a psím sportům. Je vhodný také jako společník při běhu nebo jízdě na kole. Nezapomeňte, že váš malý sportovec by měl začít se psími sporty až od jednoho roku věku a po souhlasu veterináře – předtím by příliš mnoho pohybu mohlo poškodit kosti a kostru.

Společník se snadnou péčí

Jak už název napovídá, německý krátkosrstý ohař má krátkou srst, která se velmi snadno upravuje. Stačí ho jednou týdně vyčesat kartáčem nebo rukavicí, aby se uvolnily odumřelé chlupy. Čím častěji psa kartáčujete, tím méně se jeho chlupy roznáší u vás v bytě. To platí zejména při výměně srsti na jaře a na podzim. Kromě toho tento malý rituál péče posiluje pouto mezi vámi a vaším čtyčnohým společníkem.

Zejména v teplém období byste měli po společných výletech do lesa psa zkontrolovat, zda nemá klíště, abyste mohli nezvané hosty ihned odstranit kleštičkami. Při této příležitosti se čas od času podívejte na uši, protože v teplém a vlhkém klimatu jeho plandavých uší se mohou rychle nepozorovaně rozšířit bakterie nebo záněty. Ušní nečistoty můžete účinně odstranit pomocí čističe na psí uši, ale pokud se jedná o infekci nebo napadení roztoči, měli byste co nejdříve navštívit veterináře. Svého společníka byste měli vykoupat pouze v případě, že zaschlou špínu již nelze vyčesat. Pak použijte jemný psí šampon, který nenapadá pokožku Vašeho čtyřnohého přítele.

Výživa: přírodní strava s velkým množstvím masa

Vedle zodpovědného chovu a vhodného pohybu je základem dlouhého a zdravého života psa také výživa. Krmte psa vysoce kvalitním krmivem, které mu dodá potřebnou energii. Pro kvalitu je rozhodující vysoký obsah masa – maso by mělo být hlavní složkou krmiva. Dejte svému čtyřnohému příteli alespoň dvě jídla denně, po kterých mu musíte dopřát přestávku. Mladí psi potřebují až čtyři dávky denně.

Pokud chcete svému německému krátkosrstému ohaři dopřát svačinku, doporučujeme přírodní pochoutky, jako jsou hovězí uši nebo žvýkací kosti a žvýkací rolky z hovězí kůže. Ty také podporují zubní péči. Pro výcvik jsou obzvláště vhodné malé pamlsky a tréninkové pamlsky. Hlavní krmivo ani pamlsky by neměly obsahovat cukr ani obiloviny. Pokud se chystáte na delší výlet, je nejlepší vzít si s sebou na cestu láhev na pití s integrovanou miskou – váš společník se tak může na cestách snadno napít.

Zdraví: nejlepší je prevence

Vytrvalý milovník přírody přináší, pokud pochází ze seriózního chovu, ty nejlepší předpoklady pro dlouhý a zdravý psí život. Podle stanov klubů mohou být do chovu připuštěni pouze psi se zdravými kyčlemi. Tím se minimalizuje riziko dysplazie kyčlí. Neváhejte si vyžádat výsledky příslušných testů – zodpovědný chovatel vám je rád ukáže.

Toto plemeno může být vzhledem ke svému vzrůstu náchylné k život ohrožujícím žaludečním potížím. Předejděte jim tím, že budete německému krátkosrstému ohaři po každém jídle dopřávat přestávku a budete mu dávat raději několik malých porcí jídla než jedno vydatné jídlo denně. Ani po příjmu velkého množství vody by se neměl okamžitě znovu rozběhnout.

Němečtí krátkosrstí ohaři mohou dále být náchylní k progresivní retinální atrofii a epilepsii. Poraďte se proto s důvěryhodným chovatelem o protiopatřeních v rámci jejich plemene.

Dávejte tak= pozor na kůži svého společníka, zejména v oblasti hlavy a tlamy. Během loveckých misí se zde mohou rychle vytvořit malá zranění, která se zanítí. Německý krátkosrstý ohař může dosáhnout věku 12 a více let.

Historie: všestranný pomocník do lesa a na louky

Přesný původ německého krátkosrstého ohaře není znám. Na jeho vývoji se totiž podílelo několik plemen. Německý krátkosrstý ohař je výsledkem křížení poněkud těžkopádných italských a španělských ohařů německých šlechtických dvorů, kteří byli kříženi s elegantnějšími, hbitějšími ohaři a také s anglickými foxhoundy. Cílem křížení bylo vyšlechtit psa, který bude lépe vyhovovat požadavkům lovu.

V roce 1897 vyšla první plemenná kniha německého krátkosrstého ohaře. Předznamenala tak čistokrevný chov tohoto plemene podle zde uvedených standardů. V severní Evropě se sportovní německý krátkosrstý ohař chová od 50. let 20. století. Na počátku 20. století se pes používal také jako pes pro tažení saní. Díky své všestrannosti a půvabnému vzhledu si toto plemeno získalo oblibu i v USA.

Je pro mě německý krátkosrstý ohař vhodný?

Toto plemeno je především psem od lovců pro lovce. Proto budete s německým krátkosrstým ohařem většinou spokojeni jen jako lovci. Pro soužití s tímto plemenem je totiž nejdůležitější, abyste sdíleli jeho vášeň pro lov. Pokud má dostatek každodenního pohybu v lese a na louce, může být přátelským a vyrovnaným rodinným psem. Majitelé musí psovi nabídnout dostatek času venku každý den. a věnovat se s německým krátkosrstým ohařem i jiným psím sportům, nemusíte být nutně profesionální lovec. Pokud však lovíte jen ve volném čase, měli byste si předem velmi kriticky ověřit, zda je Vaše životní prostředí pro tohoto náročného psa vhodné.

Pokud v domácnosti žijí děti, naučte je od útlého věku chovat se ke psům s respektem. Pak nic nebude stát v cestě hlubokému přátelství. Německý krátkosrstý ohař je známý tím, že je přátelský k dětem. Malé děti by však nikdy neměly být se psem bez dozoru.

Toto plemeno je velmi oddané své dvounohé smečce. Umožněte proto svému čtyřnohému příteli, aby měl blízko k rodině a žil s vámi v domě. Trvalý chov v kleci nepřipadá u společenského německého krátkosrstého ohaře v úvahu.

Navíc byste již měli mít zkušenosti s loveckými psy a jejich výcvikem. Toto plemeno není vhodné pro začátečníky kvůli své tvrdohlavosti. Je samozřejmé, že chov s jinými domácími zvířaty je možný jen velmi zřídka. Německý krátkosrstý ohař je samozřejmě považuje za kořist. Výjimkou mohou být například kočky, se kterými se pes setkal již jako štěně. Stále je však možné, dokonce pravděpodobné, že bude pronásledovat kočku, která běhá po zahradě.

Tento čtyřnohý kamarád patří do domu na venkově, nejlépe s oplocenou zahradou, kde se může také vyřádit. Ujistěte se, že oplocení je bezpečné a dostatečně vysoké, aby se váš společník nevydal na lov. Bude spolehlivě hlídat dům i dvůr.

Německý krátkosrstý ohař na zahradě

Kde najdu německého krátkosrstého ohaře?

Většina zástupců tohoto plemene se vyskytuje – jak název napovídá – v Německu. V posledních letech spatří světlo světa každoročně přibližně 1 100 až 1 200 registrovaných štěňat. Pokud hledáte štěně, na stránkách svazu německých krátkosrstých ohařů najdete přehled mnoha chovatelů, kteří mají vrh nebo nabízí mladá zvířata. Na mezinárodní úrovni jsou přátelé plemene zapojeni do „World Union Deutsch Kurzhaar“. Většina chovatelů dává svá štěňata pouze lovcům, a to z dobrého důvodu.

Pokud nejste myslivci a přesto si německého krátkosrstého ohaře rozhodně přejete, nedělejte chybu a nepořizujte si štěňata německého krátkosrstého ohaře bez papírů od pochybných prodejců štěňat. Zpravidla nejenže uzavíráte nevýhodný obchod, ale ve střednědobém horizontu podporujete vznik bezohledných obchodníků se psy, kteří prodávají zvířata bez know-how, zdravotních kontrol a rozsáhlé socializace štěňat za účelem dosažení zisku. Existuje mnoho stovek nádherných plemen psů – jistě se pro vás najde to pravé!

Také na stránkách Klubu chovatelů německých krátkosrstých ohařů najdete starší psy s papíry, kteří z různých důvodů hledají nový domov a často již mají za sebou lovecký výcvik. Čas od času se v nabídkách ocitnou i psi, kteří nejsou vhodní pro práci loveckého psa. To by pro vás mohlo být zajímavé, pokud nejste lovec a hledáte německého krátkosrstého ohaře. V každém případě se důkladně informujte o historii psa, abyste našli společníka, který vám bude vyhovovat.

Pokud to nemusí být nutně německý krátkosrstý ohař, můžete v útulku najít dospělé čtyřnohé kamarády, kteří s sebou mohou přinést podobné povahové rysy. Často budete muset být trpěliví a věnovat se výcviku, ale dáte psovi šanci začít znovu – což je zkušenost, která je obvykle velmi obohacující pro obě strany.

Přejeme Vám mnoho krásných zážitků v lese a na louce s Vaším německým krátkosrstým ohařem!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.