Rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback na bílém pozadí

Rhodéský ridgeback původně pomáhal při lovu lvů.

Rhodéské ridgeback je pes pro znalce. Pochází z Jižní Afriky. V Evropě se však těší stále větší oblibě. Tento robustní lovec fascinuje hrdou, odvážnou povahou v kombinaci s přátelskou jemností vůči svému majiteli. Tito psi s hladkou srstí potřebují pro přirozený chov kromě spousty prostoru také velké množství zkušeností s chovem psů.

Přírodní krása s úhořím pruhem

Toto plemeno získalo svůj název díky optickému znaku: ridgeback znamená „hřbet zpětně“. Na zádech jim probíhá vyvýšený pruh srsti ve směru proti rostoucí srsti. Tento pruh srsti začíná za rameny. Měl by být jasně vymezený a měl by sahat až k bokům.

Zbytek vzhledu u tohoto plemene není jednotný. Všichni zástupci tohoto plemene však mají společný původní vzhled.

Na začátku cíleného chovu šlo především o funkčnost těchto psů. Je to vidět na stavbě těla. Svalnatá postava je zaměřena na pohyblivost. Samci mohou při 34 kg hmotnosti dosáhnout 70 cm v kohoutku, feny až 65 cm.

Pšeničně až světle červeně zbarvená srst je krátká a hladká. Podle standardu jsou bílé nebo černé chlupy přípustné pouze v malých množstvích na určených místech (např. hruď a prsty).

Africký lovecký pes

„Rhodesian“ nám již svým názvem prozrazuje původ tohoto hrdého psa. Toto stále poměrně mladé plemeno pochází z bývalého státu Rhodesie. Dnešní Zimbabwe se nachází na jihovýchodě Afriky. Zde definovali milovníci tohoto plemene první standard v roce 1922.

Nicméně předkové pochází Rhodéského ridgebacka z Jihoafrické republiky. Zde jsou chováni již po staletí jako ochranní a lovečtí psi. Jihoafrická republika je díky tomu považována za jejich pravý domov. Rhodésky Ridgeback je jediné plemeno z Jižní Afriky, které je uznáno FCI.

Přezdívku „Lion Dog“, tedy lví pes dostali tito lovečtí psi díky svému nasazení při honech na lvy. Během honu vystopovalo společně několik psů lva, poté ho obklíčili a štěkali na něj, dokud nedorazil lovec.

Svůj vzhled získal rhodéský ridgeback díky vlivu bílých přistěhovalců. Ti křížili jeho předky s plemeny jako jsou dogy, teriéři a chrti.

Mnohostranný charakter

Temperamentní a věrný, chytrý a svéhlavý – charakter rhodéského ridgebacka vzbuzuje zájem mnoha milovníků psů. Ale pouze s odbornou výchovou a spoustou pohybu lze nasměrovat výrazné teritoriální chování a obranný instinkt správným směrem.

Každý, kdo tohle dokázal, našel v rhodéském ridgebackovi přítele na celý život. Vůči cizím psům a lidem zůstávají spíše zdrženliví, aniž by byli agresivní nebo plaší.

Rovnováha je vším: výchova pro odvážné citlivé lidi

Dokonce i experti na psy považují sebevědomé a tvrdohlavé ridgebacky za náročné na výchovu. Tito psi potřebují spoustu důslednosti a pozitivní motivaci. Jakmile jsou vystaveni velkému tlaku, rychle ztrácí zájem.

Chovatelé by proto měli při výchově najít správnou rovnováhu mezi láskyplnou přísností a trpělivostí. Pozitivní přístup je u tohoto plemene správnou cestou k dobře vychovanému společníkovi.

Navíc při výcviku musíte vzít v úvahu, že zástupci tohoto plemene dospívají teprve ve dvou letech. Náročné období štěněte a teenagera trvá u rhodéské ridgebacka o něco déle.

Robustní zdraví

Toto plemeno je považováno za robustní. To bohužel s sebou přináší mírné sklony k dysplazii kyčelního a loketního kloubu. Jinak však nemá genetické predispozice k nějakým určitým nemocem. Rhodéský ridgeback od seriózního chovatele se při dobré výživě a péči může dožít až 12 let.

Vzhledem ke svým africkým kořenům má rhodéský ridgeback tenkou srst, především v oblasti břicha. To může vést k tomu, že pes v zimě rychle prostydne. Proto by měl v zimě mít doma měkké a teplé místo. Venku by neměl stát v chladu dlouho na jednom místě. Možným řešením je také kabátek pro psy.

Rhodéský ridgeback ve vodě © RiCi / stock.adobe.com
Rhodéský ridgeback je robustní pes, který miluje pohyb.

Nekomplikovaná péče

Oproti výchově není péče o srst rhodéského ridgebacka žádný problém. Krátká srst nemá podsadu. Mimo období výměny srsti téměř nedochází k jejímu vypadávání.

Samozřejmě se i tak bude Váš čtyřnohý přítel těšit z pravidelné masáže kartáčem. Dopřejete mu potěšení, které je dobré i pro jeho zdraví. Masáž kartáčem odstraňuje odumřelé kožní buňky a podporuje prokrvení.

Podívejte se každý den na oči a uši a v případě potřeby odstraňte nečistoty vlhkým hadříkem. O drápky se většinou ridgeback stará sám běháním po tvrdých površích. Starším zvířatům musíte v případě potřeby pomoci.

Zábava se spoustou pohybu

Dříve toho měli tito sportovní psi spousty práce: ochrana farmy s dobytkem, lovení a ochrana majitele. Také v dnešní době je mnoho rhodéských ridgebacků používána k ochraně, lovení a stopování.

Díky perfektnímu čichu mají optimální předpoklady pro to, aby byli nasazeni jako záchranářští psi nebo psi pro hledání osob.

Ujistěte se v každém případě, že je váš rhodéský ridgeback vytížený. Tito psi chtějí pracovat! Možnosti jsou zde četné! Samozřejmě mají rychlí a pohybliví ridgebackové nejvíce radosti ze sportů, jako jsou agility nebo obedience. Vzhledem ke své velikosti by však tento sportovec neměl být nucen ke skákání. Tím se zabrání problémům s klouby.

Aportování, triky, interaktivní hračky – vyzkoušejte, s čím se Váš pes nejvíce zabaví. Každý pes má jiné preference. To platí i pro množství zábavy, které Váš rhodéský ridgeback potřebuje, aby byl šťastný. I to se liší u každého psa.

Psi, jejichž předci pochází z linie pracovních psů, potřebují mnohem více pohybu než ti, jejichž předci byli pohodlnějšími společníky. Ujistěte se tedy předem konzultací s Vaším chovatelem. V žádném případě však nečekejte, že rhodéský ridgeback bude gaučovým povalečem!

Dejte svému psovi při každodenních procházkách dostatek možností, aby mohl řádit a čenichat. Každodenní procházky lze ozvláštnit triky, hrami se schováváním a novými cestami. Dospělý rhodéský ridgeback Vás rád doprovodí při běhání nebo jízdě na kole.

Rhodéský ridgeback – štěňata © olgagorovenko / stock.adobe.com
Rhodéský ridgeback patří do rukou zkušeného majitele.

Hodí se ke mně rhodéský ridgeback?

Plemeno je vhodné pouze pro pokročilé chovatele, kteří svému čtyřnohému příteli mohou poskytnout spoustu místa a zároveň jsou aktivní. Tito silní psi se silným nutkáním k pohybu nepatří ani do bytu, ani do města. Kromě toho by pes neměl chodit příliš často po schodech – především pokud se jedná o štěně.

I při optimálních předpokladech byste si měli kriticky ujasnit, že jste připraveni převzít zodpovědnost za tohoto speciálního psa. Jedná se o dlouhodobé rozhodnutí. Všichni členové Vaší rodiny by měli souhlasit s novým členem a nikdo by neměl trpět alergiemi.

Děti si mohou s rhodéským ridgebackem užít pevné přátelství. Měly by raději být trochu starší, aby znaly základní zásady správného zacházení se zvířaty. U malých dětí také hrozí, že je tento silný pes v zápalu hry nebo při pozdravu neúmyslně srazí na zem.

S kočkami se rhodéský ridgeback zpravidla snáší dobře, pokud se s nimi seznámili jako štěňata. Volně pobíhající cizí kočky (také ty od toho milého souseda) však bude ridgeback vidět jako kořist. Z tohoto důvodu je doporučeno obehnat zahradu vysokým plotem.

Milovníci perfektně opečovávané zeleně nebudou mít z přítomnosti ridgebacka v zahradě radost, protože ten s velkou pravděpodobností promění kvetoucí oázu v děrovanou přírodní zahradu.

Péče o takto velkého psa během dovolené by měla být také objasněna předem. Ani v takovém okamžiku nepatří tento pes do rukou začátečníků. Pokud chcete vzít Vašeho čtyřnohého přítele s sebou, podívejte se již před nastěhováním na možné destinace.

Kromě kupní ceny psa a počátečních výdajů za prvotní výbavu je také potřeba přičíst pravidelné výdaje. Velký pes potřebuje velké množství krmiva s odpovídající vysokou potřebou energie. Za psy se platí poplatky a návštěvy veterináře mohou být v případě nemoci drahé.

Kde najdu mého rhodéského ridgebacka?

Štěně rhodéského ridgebacka najdete nejsnadněji u chovatelů, kteří jsou součástí spolku. Pouze s průkazem původu máte jistotu, že se opravdu jedná o rhodéského ridgebacka. Členové spolku musí se psy absolvovat různá vyšetření chovu. Ohledem je brán na zdraví, charakter a typ psa. Až poté mohou založit chov.

Štěňata a rodičovská zvířata můžete v klidu poznat v domě chovatele. Získejte představu o správném chovu a zeptejte se chovatele na otázky ohledně plemene. Zpravidla Vám bude klást otázky i chovatel. Bude chtít zjistit, jestli jste vhodnými kandidáty pro poskytnutí domova jeho svěřencům. Zodpovědného chovatel Vám rád poradí i po koupi. Blahobyt jeho zvířat je pro něj tím nejdůležitějším.

Štěňátka jsou před koupí vícekrát odčervena, očkována a také jsou očipována. Do nového domova přichází pes s průkazem původu a očkovacím průkazem. Někdy také dostane do vínku dávku krmiva, na které je zvyklý.

Chcete poskytnout domov dospělému rhodéskému ridgebackovi? Pokud místní spolek pro ochranu zvířat žádného nemá, pak je většinou zárukou úspěchu surfování na internetu. Najdete zde i organizace, které se specializují na zprostředkování rhodéských ridgebacků.

Mějte na paměti, že někteří dospělí psi nemusí mít dobrou výchovu. V každém případě se informujte o historii zvířete. Organizace pro ochranu zvířat zjistí obvykle rychle během rozhovoru, jestli jste vhodnými kandidáty pro zvolené zvíře. Optimální samozřejmě je, pokud můžete při osobním setkání získat komplexní obraz o zvířeti.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.