Shih-tzu

Shih-tzu portrét

Shih-tzu upoutá pozornost svojí nádhernou srstí.

Přes svou malou velikost je Shih-tzu výjimečným psem, který přitahuje velkou pozornost. Shih-tzu kdysi hlídal chrámy. Dnes je věrným společníkem, který má vlastní hlavu.

Malý pes, nádherná srst

S výškou v kohoutku asi 27 cm a váhou až 7,5 kg se jedná o poměrně malého psa. Pozornost upoutá zejména jeho nádherná srst. Ta je hustá, dlouhá a má bohatou podsadu. Shih-tzu se vyskytují ve všech barvá.

Často je srst na hlavě svázána do gumičky nebo podobně zdobena. Díky tomu tento „lví pes“ může dobře vidět. Svěšené uši jsou obvykle díky bujné srsti sotva viditelné. Ocas nosí nad hřbetem. V popisu standardu je někdy udáváno, že tento pes působí až arogantním dojmem.

Z kláštera na pohovku

Shih-tzu má za sebou pohnutou historii. Mniši z tibetských klášterů nahlíželi na jeho předky jako na „lví psy Buddhy“. Legenda říká, že Buddha byl obklopen malými psy, kteří se v případě nebezpečí mohli změnit ve lvy.

Tibetští mniši chovali malé čtyřnohé přátele jako chrámové psy, kteří měli střežit svatá místa. Zde jim velmi pomáhal jejich výborný sluch – vynikající i ve srovnání s ostatními psy.

Z těchto chrámových zvířat se vyvinul Shih-tzu, tibetský teriér, Lhasa Apso a pekingský palácový psík. Mimochodem, Shih-tzu i Lhasa Apso vděčí za svá zvučná jména tomuto původu. Oba názvy v překladu znamenají „lví pes“. „Shih-tzu“ je z čínštiny a „Lhasa Apso“ je tibetsky.

V 17. století sloužili tito malí chrámoví psi jako tribut – platby čínskému císařskému dvoru. Právě tam pokračoval chov těchto charismatických luxusních psů.

Teprve na počátku 20. století umožnila Čína vývoz plemene. První exempláře  se tak mohly dostat do Evropy a Ameriky. Ve Velké Británii byl Shih-tzu uznán jako samostatné plemeno v roce 1929.

Když v Číně v roce 1949 převládl komunismus, mnoho Shih-tzu potkalo smutný osud. Byli považováni za „zbytečné“ a došlo k jejich zabíjeni. To také znamenalo konec čínského chovatelského úsilí. Naštěstí v západní světě si tento malý pes našel dostatek příznivců a jeho chov byl zachován.

Hravá a nezávislá povaha

Malý lví pes se vyznačuje velmi živým temperamentem, ale není nervózní. Bývalý chrámový pes je otevřený a přátelský k lidem a zvířatům, včetně ostatních psů. Přes veškerou otevřenost a hravost Shih-tzu často vyjadřuje určitou nezávislost, která je někdy považována za aroganci.

Pokud jde o charakter, ve skutečnosti Shih-tzu ukazuje určitou část „lva“. V některých okamžicích se chová spíše jako kočka než pes. Shih-tzu se občas zdráhá jakkoli se podřídit. Zdánlivou aroganci ale více než vynahrazuje svým smyslem pro humor. Téměř stále šíří dobrou náladu. A s malými znalostmi o výcviku psů není problém ani výchova.

Péče o překrásnou srst

Pohled na nadýchanou krásnou srst Shih-tzu dává tušit, že za tím je spousta práce. Majitelé psů, kteří nechodí na výstavy, si mohou péči usnadnit tím, že svého psa nechají pravidelně stříhat. To také psovi umožní pobíhat venku v přírodě. Výstavním psům se této radosti může dostávat v omezené míře protože jejich srst by tím příliš trpěla.

V každém případě by se dlouhá srst měla pravidelně zkracovat, aby ji pes netahal po zemi. Chlupy v oku mohou také způsobit podráždění očí. Je nezbytná pravidelná péče o srst a důkladné kartáčování a česání. Jen tak lze zabránit plstnatění srsti. Například vnitřní strana nohou a oblasti za ušima jsou plstnatěním ohrožené nejvíce.

Začněte již od štěněte. Pes si zvykne na tuto důkladnou péči. Nechá se pak česat pramen po prameni. Některá místa jsou obtížně dosažitelná. Váš Shih-tzu by se také měl naučit chvíli trpělivě ležet na boku.

Denně kontrolujte u svého psa srst a odstraňujte větvičky nebo jiné nečistoty uvíznuté v srsti.

Pravidelně byste také měli provádět kontrolu parazitů. Nezvaní hosté, jako jsou klíšťata, mohou pod bujnou srstí zůstat dlouho bez povšimnutí.

Pro koupání je nejlepší použít speciální šampon pro psy s dlouhou srstí. Velkou výhodou bujné srsti Shih-tzu je, že buď nelíná, nebo jen velmi málo.

Shih-tzu na křesle © Grispb / stock.adobe.com
Shih-tzu prý může působit arogantním dojmem.

Výchova chytrého lvíčka

Shih-tzu je učenlivý a hravý, což značně usnadňuje výcvik. Jeho svéhlavost však může být někdy náročná. Pro úspěšnou výchovu je tedy nezbytná láskyplná důslednost.

Pokud se odchýlíte od zavedených pravidel, chytrý Shih-tzu toho využije a posílíte tím jeho malou paličatou hlavu. Mnoho zástupců plemene také umí šikovně využít svůj roztomilý vzhled. Počítejte s tíím, že se pokusí dosáhnout svého cíle kňučením, šťoucháním nebo děláním „psích očí“. Nejlépe je tyto projevy ignorovat a již štěněti dát najevo, že tato cesta nevede k požadovanému výsledku.

Svého Shih-tzu můžete velmi dobře socializovat pravidelným navštěvováním psí školy. Psi se naučí vycházet s ostatními psy všech velikostí. Zejména samci Shih-tzu mohou mít, bez odpovídajících návyků ve štěněcím věku, tendenci dominovat.

Zaměstnání malého všeuměla

Shih-tzu miluje dlouhé procházky a hry – často do vysokého věku. Malí psi často vyhledávají vodu. Nejlákavější jsou špinavé kaluže, ve kterých se Shih-tzu velmi rád válí.

Navzdory své velikosti tito psi rozhodně nejsou žádní gaučoví povaleči, i když dokážou ocenit i klidné mazlivé odpoledne.

Venku se rádi projevují jako malí průzkumníci. Psům ve výstavní kondici ztěžují život jejich dlouhé chlupy, protože se jim zachytí na každém keři.

Vycvičení Shih-tzu také doprovází jezdce na koních na kratších vyjížďkách.

Pro ty, kteří rádi provozují dobrovolnickou činnost, se otevírají další možnosti s těmito přátelskými psy. Shih-tzu jsou obvykle ideální jako terapeutičtí psi. Vděčí za to své klidné a otevřené povaze ve spojení s roztomilým vzhledem. Shih-tzu jsou skvělými návštěvníky v nemocnicích, domovech důchodců nebo dětských domovech. Náležitý trénink a zkouška povahy jsou podmínkou.

Shih-tzu štěně na trávníku © dazb75 / stock.adobe.com
Shih-tzu může být velmi tvrdohlavý. Nedejte se obalamutit jeho roztomilým vzhledem.

Je pro mě Shih-tzu vhodný?

Shih-tzu se hodí k aktivním rodinám a jednotlivcům, kteří rádi se svým psem něco podnikají. Je vhodný i pro začátečníky. Je však nutné počítat s časově náročnou péči o srst. I když se Shih-tzu cítí v městském bytě dobře, samozřejmě ocení i oplocenou zahradu. Pokud bydlíte v pronájmu, měli byste mít písemný souhlas Vašeho pronajímatele s chovem psa.

Někdy můžete slyšet, že Shih-tzu je optimální pes pro alergiky, protože nelíná. To ale nemusí být vždy pravda. Alergici totiž nereagují na srst psa jako takovou, ale na sliny a šupinky z kůže psa. Před pořízením Shih-tzu byste se měli ujistit, že nikdo z rodiny není alergický.

Nově pořízené štěně vyžaduje zaměstnání a péči každý den po dobu až 17 let. Před pořízením byste si také měli ujasnit ubytování v případě nemoci nebo dovolené. Pokud chcete trávit dovolenou se svým psem, je nejlepší se včas informovat o vhodných hotelech a možnostech cestování. Mějte na paměti, že Shih-tzu není velkým příznivcem tepla.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.