Staroanglický ovčák (Bobtail)

bobtail

Veselá krása

Impozantní staroanglický ovčák s neobvyklou srstí je známý také jako „Bobtail“  a patří mezi velmi oblíbené rodinné psy. Je ideálním společníkem pro milovníky přírody, miluje pobyt venku a péči o svou bujnou srst.

Medvídek s nádhernou srstí

Na staroanglickém ovčákovi je zcela jistě nejvýraznější jeho nádherná srst: Bujná a hustá srst pokrývá celé tělo, které vypadá díky tomu mohutněji, než ve skutečnosti je. Plemeno dosahuje výšky v kohoutku až 61 cm a hmotnosti okolo 30 kilogramů. Tvrdá srst se nevlní. Hustá podsada je vodotěsná. Zatímco ocas a zadní končetiny jsou jednobarevné, s výjimkou bílých „ponožek“, zbytek těla může být šedý nebo modrý. Uši, posazené na boku velké, čtvercové hlavy, jsou malé. Mnozí majitelé svazují nebo stříhají bobtailovi srst nad očima, aby lépe viděl. Název plemene vystihuje jeho vzhled: „Bobtail“ totiž znamená „pahýlovitý ocas“, ale pahýlovitý ocas není nutností. Většina psů se s krátkým ocáskem narodí, kupírování je ve většině zemí zakázáno. Někteří bobtailové však mohou vrtět dlouhým ocasem. Pro toto plemeno jsou typické pohyby medvěda a svéhlavost.

Z pracovního psa psem rodinným

Vizáž předků dnešních bobtailů britské ovčáky a pastýře až tak moc nezajímala: Důležité pro ně bylo zejména dobré zdraví těchto psů a charakterové vlastnosti vhodné pro hlídání stáda. Jak přesně se toto plemeno vyvinulo, není dodnes jasné – někteří odborníci se domívají, že plemeno vzniklo křížením kavkazského pasteveckého psa a bergamského ovčáka s anglickým ovčákem. Štěňata se rodila s krátkým pahýlovitým ocáskem, přičemž ho něktří chovatelé kupírovali, aby byl pes uznán jako pes pracovní a majitel nemusel platit daň. Od roku 1873 mohli milovníci psů obdivovat toto plemeno na výstavách, o dva roky později byli první dva představitelé plemene registrováni pod jménem „Short Tailed English Sheepdog“ . V roce 1885 si milovníci tohoto plemene vytvořili první standard, uznaný v roce 1890 klubem Kennel Club. Od konce 19. století se používá název „Old English Sheepdog – staroanglický ovčák“. Z pracovního psa se stal psím krasavcem. Potencionální vzestup na módního psa s sebou však nese určitá rizika pro zdraví a charakter tohoto výjimečného psa.

štěně bobtail

Veselý společník

Bobtailové jsou přátelští a veslí společníci s typickým šarmem sebevědomého ovčáckého psa. Jejich veselá povaha vykouzlí úsměv na tváři každého psího milovníka. Milují děti a jsou velmi úzce spojeni se svou rodinou. Agresivita je jim cizí, přesto však mohou být ostražití  a bránit členy své rodiny. Brání si také své území. Bobtaila doporučujeme koupit od zkušeného chovatele, abyste získali silného a zdravého psa.

Důsledná a jemná výchova

Navzdory přátelské povaze v sobě bobtail nese dědictví všech pasteveckých psů: Inteligentní pes se cítí zodpovědný za bezpečí své smečky a tuto zodpovědnost nese sám na svých chlupatých bedrech. Pokud není majitel příliš důsledný, okamžitě si začne bobtail prosazovat svou vlastní vůli – někdo přece musí vědět, kam až se smí zajít! Tento tvrdohlavý pes je ale také citlivá duše – pokud budete jemní a trpěliví. Citlivý a důsledný výcvik a rozsáhlá socializace jsou klíčem k úspěchu ve výchově bobtaila.

Výživa a zdraví

Bobtail potřebuje, stejně jako ostatní psi, hodně masa. Dbejte na to, aby maso bylo základní složkou jeho potravy. Pokud plánujete změnu stravy, postupujte po malých krůčcích, aby si žaludek psa na novou stravu zvykl: Ke stávajícímu krmivu přimíchávejte postupně stále větší množství krmiva nového. Dopřejte svému čtyřnohému mazlíčkovi nejen dostatek krmiva, ale také klidu po jídle – příliš mnoho pohybu bezprostředně po jídle může vést k torzi žaludku. Přes hustou srst není snadné kontrolovat linii psa. Proto ho pravidelně važte, abyste zaznamenali jakékoli výkyvy v hmotnosti. Dávkování uvedené výrobcem krmiva je pouze orientační, je nutné vždy přihlédnout k tělesné konstituci a aktivitám psa. Nezapomínejte do denní krmné dávky započítat také pamlsky.

V zásadě je staroanglický ovčák robustní plemeno s dobrým zdravím. Občas může trpět dysplázií kyčelního nebo loketního kloubu, což opět vyzdvihuje potřebu koupit psa od osvědčeného chovatele, který pečlivě dbá na zdraví svých zvířat. Doporučujeme také vyšetření zraku, neboť toto plemeno má vrozené dipozice k šedému zákalu. Staroanglický ovčák se může dožít věku až 15 let.

Bobtail v trávě

Pes pro fanoušky husté srsti

Ten, kdo zvažuje pořízení bobtaila, by měl mít dostatek času a trpělivosti na péči o srst: Toto plemeno patří, co se péče o srst týče, k těm nejnáročnějším. Pro majitele takového psa to znamená, že stráví každý týden dlouhé hodiny s kartáčem v ruce. Nezbytná je každodenní péče a týdenní zkrášlující dýchanky, které mohou trvat dvě až tři hodiny. Důležité je, aby měl pes dobrý výhled! Proto pravidelně srst nad očima stříhejte nebo svazujte do malého copánku. Ke každodenní péči patří vizuální kontrola uší, očí a genitálií a otírání očního mazu – předejdete tak zbarvení srsti kolem očí. Po každé procházce zkontrolujte, zda nemá pes klíště nebo „malý dáreček“ v podobě zachycených větviček nebo listí. V případě potřeby omyjte „bradku“ Vašeho společníka vlažnou vodou a jemným šamponem pro psy. Udělejte si na péči o svého čtyřnohého mazlíčka dostatek času, zejména po každé procházce, aby pes nebyl neklidný. Navykněte psa na každodení péči již od štěněčího věku a udělejte z ní společný rituál. Před tímto rituálem si vždy připravte hřebeny, kartáče a další pomůcky, např. sponky nebo vlhké ubrousky.

Milovník přírody ve větru i děšti

Jako pastevecký pes je bobtail všestranný a nalezne uplatnění v mnoha sportovních disciplínách. Vyzkoušejte, co vás oba bude nejvíce bavit. Stereotypní opakování tohoto chytrého psa brzy omrzí, buďte proto nápadití! Bobtail je také ideální vodící nebo záchranářský pes. Ke každodenní rutině patří dlouhé procházky, protože toto plemeno miluje pobyt venku za deště i větru.

Je pro mě staroanglický ovčák vhodný?

Toto plemeno náročné na péči je vhodné pro lidi, kteří nejsou pohodlní a není jim líto času stráveného  péčí o srst. Tato péče by neměla být jen „nutným zlem“, ale měla by Vás bavit. Fanoušci hygienicky čistého domova by se tomuto plemenu měli vyhnout velkým obloukem, protože při kartáčování vypadává srst a po dlouhé procházce v přírodě se nevyhnete ani špinavé podlaze. Staroanglický ovčák není pes vhodný do městského bytu. Uvítá spíše dům s oplocenou zahradou, kde bude pobývat na čerstvém vzduchu. Aktivní rodina s dětmi si toto plemeno jistě oblíbí. Před pořízením čtyřnohého mazlíčka si ujasněte, kdo se během dovolené o psa postará nebo zda si ho můžete vzít na dovolenou s sebou. Turistická dovolená v nepříliš horkých oblastech může být pro bobtaila ideální – za předpokladu, že je dostatečně socializovaný a není fixovaný na své území. Při koupi psa byste kromě kupní ceny měli zvážit také následné dlouhodobé výdaje za krmivo, veterináře a také povinné poplatky.

Kde najdu svého vysněného bobtaila?

Pokud jste se rozhodli rozšířit rodinu o nového, čtyřnohého člena, je čas začít hledat seriózního chovatele. Důkladně se porozhlédněte a nebojte se vyhledat radu u chovatelských spolků pasteveckých psů, neboť s rostoucí oblibou bobtailů se také zvyšuje počet chovatelů, kteří kladou větší důraz na vzhled než na zdraví a povahu psa. Seriózní chovatel by měl být členem některého z chovatelských spolků a schopný prokázat původ štěněte příslušnými doklady. Bobtail ze zdravého chovu je dobře socializovaný, vyrovnaný a celkově sympatický. Navštivte chovatele doma, abyste se vzájemně poznali a mohli jste se případně zeptat na vše, co Vás zajímá. Také chovatel bude mít jistě spoustu otázek, protože mu blaho jeho čtyřnohých svěřenců jistě leží na srdci.

Pokud máte zájem o dospělého bobtaila, poohlédněte se na internetu nebo v útulcích. Můžete zde nalézt bobtaila, který ztratil domov a potřebuje pomoc. Poraďte se s příslušným spolkem na záchranu zvířat nebo útulkem, zda byste s takovým psem mohli vytvořit potencionální tým.

Přejeme Vám hodně radosti s Vaším staroanglickým ovčákem!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.