Psí bouda – návod pro stavbu

Pes v psí boudě

Se správnými tipy si každý může postavit psí boudu pro svého miláčka sám.

Tráví váš miláček spoustu času na zahradě a vy byste mu chtěli dopřát psí boudu jako ochranu proti nepřízni počasí? Kdo to trochu umí s kladivem a hřebíky, může si psí boudu postavit i sám. Zde nabízíme pár tipů pro stavbu psí boudy.

K čemu pes potřebuje psí boudu?

Psí bouda je dobrý nápad, když váš pes tráví hodně času venku na zahradě nebo se volně pohybuje po vašem pozemku. Pokud od jara do podzimu trávíte hodně času na zahradě, můžete svému psovi vytvořit útulné útočiště v podobě psí boudy.

I chovatelé, kteří během své nepřítomnosti nechají svého psa hlídat oplocenou zahradu, by svému psovi měli poskytnout psí boudu jako ochranu před větrem a deštěm.

Jaké dřevo mám použít na psí boudu?

Venkovní psí domek by měl být pevný a odolný. V tom, jestli bude psí bouda odolná proti nepřízni počasí, hraje rozhodující roli materiál.

Tip: nerezové šrouby jsou odolné proti povětrnostním vlivům!

Dále doporučujeme následující druhy dřeva:

Modřínové dřevo

Modřín má vysoký podíl pryskyřice, a proto je odolný proti povětrnostním vlivům. Není se proto co divit, že zahradní nábytek pro lidi se vyrábí z modřínového dřeva. Naším favoritem pro psí boudu je modřínové dřevo. Nicméně je oproti jiným druhům dřeva poněkud dražší.

Smrkové dřevo

Smrkové dřevo má několik výhod: je lehké, ohebné, a když je ošetřeno přírodními ochrannými prostředky na dřevo, má relativně dlouhou životnost. Navíc je levnější než modřínové dřevo.

Borové dřevo

Borovice je považována za univerzální druh dřeva – a to za příznivou cenu. Například ploty se často staví z borového dřeva. Na venkovní použití se obzvláště hodí impregnované borové dřevo.

Psí bouda: jakou velikost potřebuje můj pes?

Ti, kteří si myslí, že čím větší bouda, tím lépe, neudělají svému psovi radost zejména v chladných ročních obdobích. Pokud bude bouda příliš velká, málo chrání vašeho psa proti chladu.

Pro zjištění optimálních rozměrů nejprve psa změřte. Zapište si tyto rozměry: výška v kohoutku a délka od čenichu ke kořeni ocasu.

Poté musíte odhadnout, kolik místa pes potřebuje k tomu, aby se otočil – třeba když leží stočený v klubíčku.

Ke zjištěným rozměrům přičtěte vždy 20 procent. Díky tomuto zjednodušenému vzorci dostanete výšku, šířku a hloubku psí boudy pro výpočet potřebného materiálu.

Jak velký musí být vchod do psí boudy?

Pro tento výpočet opět použijte výšku psa v kohoutku. Vstupní otvor by měl v ideálním případě být 0,8násobkem výšky psa v kohoutku.

Před zahájením stavby

Pro stavbu psí boudy existuje spousta návodů. Nejlepší bude, když si prohlédnete co největší množství psích bud a rozhodnete se, jaké prvky se vám líbí nejvíc. Zvažte také, zda jste schopni je svým řemeslným umem zrealizovat. Pak vám už nic nestojí v cestě!

Načrtněte si stavební plánek a nakupte potřebný materiál v hobbymarketu.

Zkontrolujte také, jestli máte k dispozici potřebné nářadí. Potřebujete například vrták na dřevo, akumulátorovou vrtačku, úhelník a skládací metr. Pro vyřezání vchodu budete navíc potřebovat pilu.

Stavba psí boudy: nejdůležitější tipy

Podlaha

Je rozumné použít podlahovou desku s odstupem od podkladu. Zde můžete vytvářet chytré kombinace. Jako podlahu například použijte paletu a položte ji na pár plochých kamenů. Tak bude psí bouda v dostatečné vzdálenosti od země a neprochladne tak rychle.

Boční stěny

Boční stěny a přední a zadní stěna psí boudy by měly být zkonstruovány z dřevěných lišt nebo prken – pokud je nepostavíte z palet, k tomu viz níže. Pilou vyřízněte dostatečně velký vchod v přední stěně.

Nejprve pečlivě sešroubujte podlahové a boční díly. Každá nepřesnost může způsobit, že bude bouda nestabilní. Ideálně si všechny díry vyvrtejte předem. Tak zabráníte tomu, aby dřevo praskalo.

Dřevo venku pracuje, proto není sponkování nejlepším řešením.

Pokud bude psí bouda používána v zimě, doporučujeme mezi dvě vrstvy boční stěny vložit polystyren. Ten dobře izoluje a pes ho nebude moct okusovat.

Stavba střechy psí boudy

Plochou střechu nebo šikmou? Volba je na vás! Samozřejmě i zde hraje roli vaše řemeslná zručnost. Jednodušší je samozřejmě plochá střecha.

Co se týká materiálu, existuje několik možností: Střechu můžete vyrobit z dřevěných latí, vlnitého plechu nebo střešní lepenky. Je také nesmírně důležité, aby střecha byla nepromokavá. To platí hlavně pro volně stojící nechráněné psí boudy.

Stavba psí boudy z palet

Postavit psí boudu z palet vám může zjednodušit práci. Pro stavbu jsou vhodné palety na jedno použití, protože jsou většinou menší než normované europalety. Jak naznačuje jejich název, jsou palety na jedno použití většinou levně k dostání, protože jsou bez zálohy.

Postavit psí boudu z palet je navíc o něco rychlejší. Palety tvoří dobrou konstrukci. Před použitím ale zkontrolujte, jestli v paletách nejsou hřebíky nebo zbytky sponek.

Stavba psí boudy © Ilike / stock.adobe.com
Stavba psí boudy může být velkou zábavou také pro děti.

Poslední krok: impregnace psí boudy

Ať už je bouda postavená z dřevěných latí, palet nebo z jejich kombinace, impregnace ji ochrání před změnou barvy. Ujistěte se, že impregnace není toxická pro zvířata.

V závislosti na druhu dřeva může dostatečnou ochranu poskytnout i lněný olej. Je možné použít i voděodolné barvy. Nechte si v hobbymarketu poradit, která impregnace se nejlépe hodí ke zvolenému dřevu. Pokud chcete použít barvu, je nutné psí boudu nejprve obrousit.

Důležité: Na závěr zkontrolujte, zda nevyčnívají ostré hrany nebo šrouby, o které by se váš mazlíček mohl poranit.

Izolace dřevěné psí boudy

Psi, kteří v zimě často pobývají na zahradě, potřebují suché a teplé přístřeší. Do bočních stěn můžete jako do sendviče vložit izolaci ve formě polystyrenu.

Co lze ještě udělat pro zateplení psí boudy? Na podlahu se v zimě hodí dát hřejivou slámu nebo měkké psí podložky, jako je deka Vetbed-Isobed. Obzvláště oblíbené jsou termopolštářky Snuggle Safe.

Ještě jednou připomínáme, že zejména v chladných ročních obdobích je důležité, aby měla podlaha psí boudy dostatečnou vzdálenost od země.

Alternativa: kupovaná psí bouda

Psí boudu by si měl člověk postavit sám, jen když ho baví kutit. V závislosti na zručnosti stavitele a konstrukci psí boudy může stavba trvat od pěti hodin až do tří pracovních dní. K tomu si připočtěte náklady na materiál.

Chcete si místo toho raději koupit hotovou psí boudu? Žádný problém! V e-shopu zoohit nabízíme mnoho různých modelů pro psy různých velikostí: Pořiďte si psí boudu.

Dvě vám zde krátce představíme: Die Psí boudu Amsterdam sešroubujete, než bys řekl švec. Její vyklápěcí poloviny střechy pro pohodlnější čištění a zabudovaná miska na vodu z nerezové oceli jsou velmi praktické. Psí bouda Spike Comfort je odolná proti povětrnostním vlivům a stojí na malých dřevěných nožičkách, aby váš miláček byl chráněn proti chladu od země.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.

8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.

3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.