Bezpečně štěněčím obdobím

štěně bostonka v pelíšku

Váš malý zvědavý mazlíček každý den objevuje svět. Ale zatímco podniká dobrodružné výpravy na ještě vratkých tlapkách, číhá na něj spoustu nebezpečí, vůči nimž je tento malý a bezstarostný tvor bezmocný. Díky následujícím tipům vytvoříte pro Vaše štěně bezpečné prostředí.

Byt bezpečný pro štěně

Dokonce i byt je pro štěně místem plným nových objevů. Ujistěte se, že v okolí není nic, co by mohl malý nezbeda pozřít. Nezapomeňte ani na plochy, kam by štěně mohlo dosáhnout nebo vyskočit: konferenční stolky, pohovky, odkládací stolky … Zvědavá štěňata neodradí ani popelník s jedovatými zbytky tabáku nebo šití s jehlami a nůžkami. Vlněné nitě se mohou v žaludku psa zaplést a ohrozit tak jeho život. Také špičaté předměty, jako jsou šrouby, mohou být nebezpečné. Volně stojící sklenku šampaňského může zvědavý čumáček převrhnout – rozbité sklo a alkohol jsou pro štěně také velmi nebezpečné. Věci, které chcete uchránit před ostrými štěněcími zoubky, jako např. drahé boty, ukliďte raději do skříně, dokud si nebudete jisti, že si jich Váš dobře vychovaný mazlíček nebude všímat. Když mluvíme o skříni: Chytří „průzkumníci“ se rychle naučí otevírat dveře skříně. V takovém případě raději umístěte nebezpečné předměty na horní poličky nebo skříň uzamkněte.

Elektrické kabely by měly být před štěnětem dobře chráněny, aby nebylo v pokušení je žvýkat. Pokud užíváte léky, buďte opatrní: Někteří psi „vyluxují“ na zem spadlou tabletku rychleji než 1000-wattový vysavač. Ve většině domácností usnadňuje každodenní život myčka nádobí – a psy fascinuje lákavými vůněmi jídla. Ujistěte se, že štěně nemá k myčce nádobí přístup. Protože pokud se malému zvědavci podaří otevřít dveře myčky, může olizovat nože apod. Nejenže je to nehygienické, ale může také dojít ke zranění psa.

Některá štěňata milují – zejména v období přezubování – okusování dřeva – v bytě i venku. Máte-li takového „malého hlodavce“ doma, odstraňte všechna „okusovací dřívka“, která mohou být venku ošetřena jedovatými prostředky na ochranu dřeva. Pořiďte štěněti robustní, kvalitní hračky a při hře ho mějte vždy pod dohledem.

Pokud žijete ve vyšším poschodí, nemělo by štěně neustále chodit po schodech nahoru a dolů. Mnozí odborníci radí v prvním roce života štěně po schodech raději nosit a počkat, až se pohybový aparát vyvine. V každém případě se vyhněte hladkému a otevřenému schodišti, na kterém může malé štěně uklouznout a spadnout. Schodiště je možné zabezpečit, v závislosti na půdorysu bytu, například zábranou. Pokud nemáte štěně malého plemene, postačí zábrana pro děti. Pokud máte více místností, zpřístupněte štěněti pouze některé. Pokud bývají všechny dveře otevřené, zarážka dveří zabrání, aby se v důsledku průvanu dveře prudce zavřely a přivřely štěněti tlapku.

Bezstarostně na zahradě

Pokud má štěně přístup do zahrady, zkontrolujte plot, zda není v některých místech děravý – dívejte se „štěněcíma očima“ a přemýšlejte, co by mohlo přitáhnout pozornost malého zvědavce. Zkontrolujte, zda nehrozí žádné nebezpečí v podobě uvolněných provázků, ostnatého drátu či naskládaného dřeva.

Ověřte si, jaké rostliny jsou pro psy jedovaté, a případně je ze zahrady odstraňte. Mezi jedovaté rostliny patří: Brambořík, azalka, begonie, pryšec zářivý, difenbachie, břečťan a šplhavnice, tis, lopatkovec, toulitka, kolopejka, pelargónie, fíkovník pryžodárný, řemenatka červená, zarděnice, krokusy, tulipány, narcisy a konvalinky, oleandr a zimní vánoční hvězda. To je pouhý zlomek – ověřte u každé jednotlivé rostliny, ke které má štěně přístup, zda pro něj není jedovatá. Pokud nechcete jedovaté rostliny ze zahrady nebo z bytu odstranit, mějte štěně neustále pod dohledem, abyste mohli včas zasáhnout.

V čerstvé zeleni může číhat nebezpečí i v podobě přípravků na hubení plevele, pesticidů nebo některých rostlinných hnojiv. Vždy si pozorně přečtěte pokyny na obalu přípravku před jeho použitím, a neponechávejte štěně v blízkosti přípravku o samotě. Většina chemikálií, například v zahradě rozsypaný granulát proti slimákům nebo pesticidy na rostlinách, nepředstavuje při správném použití pro psa akutní ohrožení, protože je nepozře ve velkém množství.

Další rizika v podobě jedů

Kdo odolá prosebnému pohledu psích očí? Vy! Nedávejte štěněti ani malé kousky jídla z Vašeho talíře – obvykle jsou pro něj příliš pikantní a z dlouhodobého hlediska nezdravé. Některé naše oblíbené pokrmy mohou mít neblahý vliv na žaludek psa – nebo v horším případě i na nervový systém a srdeční oběh. Nezahrávejte si tedy se zdravím psa a okamžitě taková jídla odstraňte. Štěně vesměs pozře vše, co je v jeho dosahu a vypadá lákavě. Čokoláda, ležící na konferenčním stolku, může mít fatální následky. Kromě čokolády a kakaa, které obsahuje pro psy a kočky jedovatý teobromin, mohou být nebezpečné i peckovice, např. švestky, protože by se mohlo štěně peckou dávit, dále avokádo, cibule a větší množství rozinek nebo hroznů a další potraviny. Alkohol a káva, stejně jako zelený nebo černý čaj mohou vážně poškodit nervový systém psa.

Že jsou chemikálie, jako jsou čisticí prostředky, jedovaté, ví snad každý majitel psa. Ale neustále dochází k situacím, kdy se zvědavé štěně dostane k otevřené nádobě s prostředkem. Obzvláště problematická je nemrznoucí směs, která je nejen velmi jedovatá, ale bohužel také docela chutná. Pouhých pár slíznutých kapek z podlahy může být smrtících. Příznaky se objeví přibližně o 30 minut později – pes je nervózní, neklidný a apatický. Při každém kontaktu psa s jedovatou látkou platí tato zásada: Udržujte chladnou hlavu a postupujte obezřetně. Při pozření nemrznoucí směsi i v malém množství je velmi důležitá rychlá reakce. Neztrácejte čas, čím dříve vyhledáte pomoc veterináře, tím větší bude šance na přežití. Jestliže Váš mazlíček ukradl malý kousek čokolády, pečlivě ho sledujte a je-li to nutné, zavolejte na veterinární kliniku a sdělte pravděpodobné množství pozřené čokolády a váhu štěněte. Bílá čokoláda je sice nezdravá, ale není pro psa jedovatá.

Minimalizace rizik na cestách

Nespoléhejte se při setkání s jinými psy na údajnou „ochranu štěňat“, protože nic takového mezi psy neexistuje. Pokud potkáte jiného psa, zeptejte se z bezpečné vzdálenosti majitele, zda jeho pes vychází se štěňaty bez problémů. Při sebemenší pochybnosti neriskujte a raději odejděte. Naučte štěně již v raném věku, že nesmí při procházce konzumovat nic z toho, co nalezne na cestě. Minimalizujete tak riziko, že pes pozře něco nebezpečného, např. jed na krysy.

V horkých dnech nezapomeňte, že se pes – na rozdíl od nás lidí – nepotí na hlavě. Úžeh může nastat i při příjemné teplotě, například v autě při spuštěné klimatizaci, pokud je hlava psa vystavena přímému slunci. Jako zodpovědný majitel se ujistěte, že je Váš pes dobře chráněn a nepodnikejte vycházky na přímém slunci. Úžeh může způsobit vážné až smrtelné poškození mozku psa. Stejně nebezpečný je i úpal při nadměrných teplotách, např. po krátkém čase v zaparkovaném autě.

Dokonce i v zimě na naše mazlíčky číhají různá nebezpečí, kterým však při potřebných znalostech můžeme snadno předejít. Například posypová sůl může citlivé tlapky psa poranit a společnou procházku tak řádně znepříjemnit. Pokud je to možné, vyvarujte se cest po takto ošetřených cestách. Ošetřete tlapky psa ochranným krémem nebo pořiďte svému mazlíkovi speciální psí boty. Bezpečnost při procházkách za temných zimních večerů zvýšíte používáním reflexních obojků, vodítek a blikátek. Psa tak snadněji uvidíte nejen Vy, ale z velké vzdálenosti také cyklisté a řidiči.

Většinu opatření je možné provést již před příchodem štěněte, abyste se poté mohli svému mazlíčkovi plně věnovat. Přejeme Vám příjemně strávený čas s Vaším malým čtyřnohým přítelem!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.

8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.

3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.