Školka pro štěňata

Štěně border kolie ve školce pro štěňata

Pamlsky jsou dobrým pomocníkem, ale štěně by se mělo více soustředit na svoji paničku.

Základy dobré výchovy

Někteří majitelé psů si místo ve škole pro štěňata zajišťují ještě předtím, než si nového člena rodiny přivezou domů. V následujícím článku se dozvíte, co všechno může školka pro štěňata nabídnout. Poradíme Vám také, jak najít dobrou školku, která bude vyhovovat Vám i Vašemu zvířecímu společníkovi.

Co se můj pes naučí ve školce pro štěňata?

Jaké jsou výhody navštěvování školky pro štěňata? Lekce, které se obvykle konají jednou týdně, mohou být obohacujícím zážitkem v mnoha ohledech. Mladí psi se zde hodně naučí. I jejich majitelé si rozšiřují své obzory výměnou nápadů s trenérem a dalšími účastníky. Na psím hřišti také často vznikají přátelství. Ve škole pro štěňata je kladen důraz na uvolněnou společnou hru s ostatními psy a učení. Ve školkách se mladí psi scházejí, osvojují si první základní povely a zažívají správný výcvik krok za krokem.

Zvláštní výhodou tohoto výcviku je socializace. Ve školce pro štěňata se setkává mnoho psů různých plemen a velikostí. Posilují se tak sociální dovednosti mladých psů a bezkonfliktní interakce s ostatními psy. Výcvik navíc posiluje pouto mezi psem a majitelem.

Kdy může moje štěně jít do školky pro štěňata?

Školky pro štěňata jsou většinou přidruženy k psím školám. Jakmile bude pes starší, může pokračovat ve výcviku v ostatních kurzech psí školy. Malým štěňatům, která jste si právě přinesli od chovatele, byste měli dát čas, než je ve škole pro štěňata seznámíte s „opravdovým světem“.

Tréninku ve školce pro štěňata byste se měli začít věnovat kolem věku jedenácti týdnů. Až do 16. týdne života je čtyřnohý přítel ve fázi „vtiskávání“, což je zvláště důležité pro jeho charakter v dospělosti. Během této doby je trénink obzvláště přínosný. Ve škole pro štěňata pak můžete cvičit s ostatními štěňaty do věku pěti měsíců. Přechod od štěněte k dospělému psovi je plynulý a závisí také na plemeni. Malí psi dospívají rychleji než velcí. Důležitým předpokladem pro návštěvy ve škole pro štěňata je několikeré odčervení a očkování Vašeho psa.

Školka pro štěňata © melounix / stock.adobe.com
Školka pro štěňata Vám pomůže socializovat Vaše štěně.

Jaký je plán výcviku?

Učení hrou se zaměřuje na základní povely, jako je přivolání povelem „ke mně“ nebo signál „ne“ pro přerušení činnosti. Samotné cvičební jednotky trvají maximálně deset minut. Po delším čase by se Váš malý společník mohl přestat soustředit. Mezi tím jsou na programu vždy krátké hry. Pozor: ani herní jednotky by neměly trvat příliš dlouho, důležitá je rozmanitost, aby to Vaše štěně nepřetěžovalo!

Nelze opomenout ani trénink majitele. Trenér psů vysvětluje výcvik a poskytuje řadu tipů pro dobré soužití s Vaším štěnětem. Například Vás naučí, kdy byste měli při hře zasáhnout, aby se žádnému psovi neublížilo.

Učte se společně

Skupinový trénink je ve škole pro štěňata žádoucí. Velikost skupiny by se neměla vymknout kontrole. I ten nejlepší trenér psů stěží zvládne poradit více než deseti dvojicím člověka a psa. Ideální je počet do šesti týmů. Společný výcvik také podporuje učení se jeden od druhého. Zkušenější mladí psi takto mohou jít ostatním psům příkladem.

Mnoho psích škol nabízí výcvik štěňat podle velikosti – velká plemena pak trénují odděleně od menších. Toto oddělení není nutné. Může však být užitečné, protože mladí psi velkých plemen jsou často ještě velmi impulzivní a nedokážou správně posoudit svoji sílu.

KJak poznat, zda je školka pro štěňata dobrá?

Tipy, jak poznat dobrou školku pro psy:

  • Seznámení: Psí škola Vám nabídne bezplatný úvodní pohovor a možnost podívat se (i bez Vašeho psa) na jednu tréninkovou jednotku. Můžete vnímat atmosféru štěněcí školy. Samozřejmostí by mělo být motivující a uvolněné zacházení se psy.
  • Know-how: Profesionální trenéři psů mají odpovídající vzdělání a dál se pravidelně školí. Dobrovolní školitelé by také měli mít bohaté zkušenosti. Jsou vždy ochotni odpovídat na dotazy.
  • Složení: Nemělo by trénovat příliš mnoho psů najednou. Pět zvířat na trenéra je ještě velmi dobře zvládnutelných. Při výcviku štěňat je často lepší učit velké a malé psy samostatně. Štěňata velkých plemen často ještě nejsou schopna správně posoudit svoji sílu.
  • Vztah člověk-zvíře: Pozornost psa by měla být obrácena k jeho člověku – ne k pamlskům. Ty jsou podávány jen velmi střídmě.
  • Motivace: Chvála a pohlazení Vašeho psa motivují. Křik, pochybné „pomůcky“, jako jsou ostnaté obojky nebo dokonce násilí, nejsou absolutně na místě – a to ani ve skupinách starších psů. Pokud na něco takového narazíte, okamžité takovou školku opusťte. Učební jednotka by měla vždy končit pozitivním zážitkem.
  • Hřiště pro psy: V ideálním případě probíhá výcvik štěněte na oploceném pozemku. Školka pro štěňata by měla mít možnosti, jak psa zvyknout na každodenní předměty: třepotající se pásky, hrací tunely, strašáky nebo hračky pro psy. Pestrý tréninkový repertoár nabízí výhody zajímavého výcviku.
  • Dobrý pocit: Vy a Váš čtyřnohý přítel byste se měli cítit dobře. Důležitý ukazatel dobré školky pro štěňata je, že se Váš pes očividně těší na další návštěvy!
Školka pro štěňata © Conny Hagen / stock.adobe.com
Pozitivní atmosféra a přístup k pejskům je indikátorem dobré školky pro štěňata.

Je školka pro štěňata nezbytná?

Navštěvovat školku pro štěňata a později psí školu není nutností. Zejména pokud již máte se psy zkušenosti a máte po svém boku nekomplikovaného čtyřnohého kamaráda. Štěňata by však měla být určitě dobře socializovaná a v mládí by měla poznat co nejvíce dalších psů. Společný výcvik štěňat je ideální možností a majitelé psů se často také něco naučí. I pro zkušené majitele mohou být štěněcí školy velmi obohacujícím zážitkem pro soužití se svým miláčkem.

Tip k výcviku psů: setkáte se se spoustou různých názorů a metod – v literatuře nebo od lidí. Vzhledem k množství metod není nalezení té správné tréninkové metody pro Vás a Vašeho psa snadné. Zejména proto, že může dojít k mnoha neshodám mezi majiteli psů. Pokud jste majitelem psa poprvé, neváhejte tomuto tématu věnovat čas. Přečtěte si knížky a promluvte si se zkušenými majiteli psů, abyste získali představu o tom, co Vám vyhovuje. Ve školce pro štěňata můžete získat nové nápady a dobré rady. Neměňte však unáhleně své tréninkové metody, abyste svého psa zbytečně neznejistili.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

3 min

Chůze na vodítku

Pes neustále tahající za vodítko udělá z každé procházky opravdovou zkoušku trpělivosti. Velkým problémem se to stává v případě, že je pes velkého plemene a je obtížné ho zvládat, pokud se rozhodne jít jiným směrem než vy. Problémy s chůzí na vodítku vznikají již v době, kdy je pes ještě malé štěně. Ale s potřebnými znalostmi a velkou dávkou trpělivosti můžete vše zvládnout.