Psí puberta: na co dávat pozor

Naughty bad schnauzer puppy dog lies on a couch that she has just destroyed.

Během puberty reagují psi na podněty více emocionálně.

Neustálé zkoušení hranic a testování ví autority – vítejte v psí pubertě! Ale hlavu vzhůru: díky těmto tipům dokážete svého puberťáka v tomto obtížném a stresujícím období lépe pochopit a vychovat.

Nástup puberty u psů závisí na plemeni a na konkrétním zvířeti.

Toto náročné období začíná po štěněcím věku, kdy už vypadly všechny mléčné zuby a prořezalo se 42 stálých zubů. 

Obecně platí pravidlo, že menší plemena psů vstupují do věku vzdoru o něco dříve (přibližně od šesti měsíců věku) než větší plemena psů (přibližně od dvanácti měsíců). 

Zajímavost: puberta u psů je součástí tzv. dospívání. Zatímco puberta končí, když pes dosáhne pohlavní dospělosti, dospívání trvá až do dosažení dospělosti a chovné zralosti.

Pes v pubertě si hraje s míčkem
Dospívající psi rádi objevují prostředí bez majitele.

Jak se projevuje puberta u psů?

Nejen teenageři se v pubertě stávají vzpurnými a soužití s nimi náročným – dříve či později se puberťákem stane i váš čtyřnohý přítel. Typickým příznakem je, když se váš pes náhle začne chovat jinak, zapomíná naučené povely a zkouší všechny své hranice. 

Když váš pes dospěje do puberty, jeho chování se může náhle změnit: 

  • Při procházkách pes častěji značkuje. 
  • Pes se nechá rychleji a snadněji motivovat. 
  • Přestože se pes již naučil být sám, nyní vyje, když odcházíte z místnosti, nebo škrábe na dveře.
  • Pes se zdá být sebevědomější a prozkoumává své okolí, aniž by vám věnoval pozornost. 
  • Při hře se chová ke psům jinak než dříve, například je dominantnější nebo bázlivější.

Na co si musím dát pozor během puberty u psa?

Pokud nechcete, aby vám váš pubertální pes „skákal po hlavě“, je nutné stanovit jasná pravidla pro celou fázi vzdoru. Aby to fungovalo, musí je dodržovat všichni v domácnosti, například partneři nebo děti. 

Přinášíme vám pět důležitých pravidel, která je třeba dodržovat v období puberty: 

  1. Ukažte psovi, že se s vámi může cítit bezpečně. V případě nebezpečí (např. agresivních psů na vodítku) se aktivně postavte před něj a zároveň zachovejte klid.
  2. Vždy buďte vůdce smečky.
  3. Upevňujte základní povely, které jste se dosud naučili, například „Sedni“, „Ke mně“ nebo „Zůstaň“. Toho lze dosáhnout i pomocí pamlsků.
  4. Dbejte na to, aby měl váš pes dostatek kontaktu s ostatními psy. 
  5. Záměrně zařazujte i období odpočinku, aby si pes mohl zvyknout na pozdější každodenní situace. 

Pokud máte potíže prosadit se proti vzpurnému mladému psovi, mohou vám pomoci také pravidelné návštěvy psí školy nebo profesionálního trenéra psů.

Mladý pes trénuje povel „sedni“.
Mladí psi potřebují při výchově jasná pravidla.

Co se děje v těle psa během puberty?

Po fázi štěněte se v těle začíná přetvářet hormonální rovnováha. Cílem této hormonální změny je dosažení pohlavní zralosti na konci puberty. 

Gonadotropin uvolňující hormon (GnRH)

GnRH je produkován v mozku a způsobuje aktivaci dosud nefunkčních pohlavních orgánů. Začnou produkovat vlastní pohlavní hormony, které následně ovlivňují mozek. 

Pohlavní hormony psů (testosteron) a fen (estrogen a progesteron) způsobují, že část mozku zodpovědná za emoce roste a zvířata intenzivněji reagují na vnější podněty. 

Naproti tomu se snižuje funkčnost mozkové kůry, která normálně řídí vědomé a dobrovolné jednání. Psi v pubertě proto hůře ovládají své vnitřní impulzy než dospělí psi. 

Kortizol

Během puberty se u psů zvyšuje také koncentrace stresového hormonu kortizolu, který se tvoří v kůře nadledvinek. To je důvod, proč váš pes najednou reaguje vystresovaně na hlasité zvuky, jako jsou klaksony aut, i když s nimi jako štěně neměl žádné problémy. 

Dopamin

Ačkoli se množství hormonu štěstí dopaminu nezvyšuje, zvyšuje se množství odpovědných receptorů v mozku. Dopamin je důležitý nervový přenašeč, který je normálně zodpovědný za pozitivní propojení zážitků. Protože má u psů během puberty zvýšený vliv na mozek, můžete snáze podnítit systém odměňování psa například pamlsky nebo pochvalou.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.
5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.
12 min

10 nejoblíbenějších psích triků

Podat pac, panáčkovat nebo chytat pamlsky ve vzduchu? S těmito 10 triky se váš pes stane hvězdou. A to nejlepší: Triky slouží nejen pro pobavení publika, ale také pro psychický a fyzický rozvoj vašeho psa. Procvičováním triků se navíc posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.