Separační úzkost psa: jak naučit psa zůstat o samotě?

Pes u dveří

Málokterý pes rád zůstává sám. Přesto je důležité, aby se váš pes naučil zůstat uvolněný, i když jste pryč.

Psi jsou smečková zvířata a být sám není v jejich povaze. Ale nebojte se: i psi se mohou naučit zůstat sami. Separační úzkost psa není jediná vyhlídka, která vás čeká. Sestavili jsme návod, jak na to a kdy je nejlepší čas na „trénink samoty“.

Nákupy, návštěva lékaře nebo návštěva blízké osoby, která je alergická na psy jsou situace, kdy si psa nemůžete vzít s sebou – bez ohledu na to, jak dobře je vycvičený. Proto je důležité, aby se váš pes naučil zůstat sám.

Proč mají psi strach zůstat sami?

Psi pocházejí z vlků a vlci jsou známá smečková zvířata. Vlci spolupracují, ať už jde o lov nebo výchovu mláďat. Žádné zvíře není ponecháno o samotě. Osamocena zůstávají pouze nemocná a slabá zvířata, která již smečce nemohou být ku prospěchu.

Tento instinkt je v našich psech stále více či méně pevně zakotven. Není tedy divu, že psi neradi zůstávají sami.

Separační úzkost psa nebo ztráta kontroly?

Strach ze samoty není u každého psa vyvinut ve stejné míře. Na otázku, co je příčinou strachu, nelze odpovědět takto obecně. Psi jsou individuality a stejně jako my lidé jsou různě formováni a mají různé zkušenosti a povahové rysy.

Nicméně strach psa z toho, že zůstane sám, lze obvykle vysvětlit jednou z následujících dvou hlavních příčin:

  1. separační úzkost
  2. strach ze ztráty kontroly

Psi trpící separační úzkostí se ve skutečnosti bojí být sami. Bez pána se cítí bezmocní a opuštění.

U psů se ztrátou kontroly je to naopak spíše obava, že to pán nebo panička bez něj nezvládnou. Mají pocit, že vás musí chránit a dávat na vás pozor. Pokud odejdete bez něj, nemůže tento úkol splnit a cítí se kvůli tomu znepokojený nebo rozzlobený.

Níže popsaný trénink je především o překonání separační úzkosti psa. Pokud naopak váš pes trpí ztrátou kontroly, je vhodné začít na jiném místě. V tomto případě se váš pes musí nejprve naučit, že ve smečce máte hlavní slovo vy.

Pokud váš pes trpí ztrátou kontroly, je často nutná odborná pomoc. Profesionální trenéři psů nebo psí psychologové vám pomohou identifikovat a odstranit příčiny ztráty kontroly.

Jak se u psů projevuje strach ze samoty?

Stejně jako se u psů liší příčiny strachu ze samoty, liší se i jeho projevy.

Zatímco někteří psi hlasitě štěkají a vyjí, neklidně pobíhají mezi oknem a vchodovými dveřmi nebo dokonce ničí nábytek, jiní psi trpí tišeji. Stáhnou se do ústraní, nejedí, nespí a nanejvýš tiše kňourají.

Při terapii, která pomáhá překonat separační úzkost, je velmi užitečná znalost řeči těla a hlasových projevů psa. Někteří odborníci doporučují nainstalovat kameru pro domácí zvířata s funkcí videa a sledovat, jak se pes chová, když zůstane v místnosti sám. Videonahrávky mohou poskytnout informace o tom, kde leží příčiny strachu ze samoty a jak hluboko je strach zakotven.

Pes trpící separační úzkostí © Chalabala / stock.adobe.com
Odpadky po celé kuchyni, ohlodané boty, poškrábaný nábytek: i tak se může projevit separační úzkost psa.

Proč je důležité, aby se váš pes naučil zůstat sám

Psi trpící separační úzkostí jsou vystaveni obrovskému stresu. Nenechávat je samotné není řešení. Zvláště proto, že v každodenním životě to lze jen stěží realizovat. Domlouvat si hlídání psa pokaždé, když musíte jít do supermarketu? To je těžko proveditelné.

Pro harmonické soužití psa a člověka je proto nezbytné, aby pes pochopil, že nemůže svého člověka všude následovat. Čím klidněji bude váš pes prožívat vaši nepřítomnost, tím uvolněněji se budete cítit při svých schůzkách.

Jak dlouho mohou psi zůstat sami doma?

Nezáleží na tom, jak je váš pes uvolněný a klidný. Nechat ho samotného celý den, zatímco vy pracujete na plný úvazek, je rozhodně příliš dlouhá doba. Psi potřebují sociální prostředí, aby se cítili dobře.

Bohužel však nelze odvodit, jak dlouho je vhodné nechat psa o samotě. Každý pes je jiný a na otázku, jak dlouho ho lze nechat o samotě, neexistuje obecná odpověď.

Zatímco někteří psi začnou štěkat, když jejich majitel jen sáhne po klíčích od auta, jiní projevují známky neklidu až po několika hodinách samoty. Nejpozději po čtyřech až pěti hodinách je však u všech psů dosaženo hranice. V tu dobu už totiž potřebují vyvenčit.

Bez ohledu na to, jak klidně se váš pes chová, obecně platí: nemělo by být pravidlem, že váš pes musí být několik hodin denně sám. Velmi úzkostní a citliví psi mohou dokonce onemocnět nebo se u nich může vyvinout deprese, pokud jsou příliš často ponecháni o samotě. V tomto případě může pomoci hlídání nebo sdílení psa.

Přesto by váš pes neměl pokaždé umírat žalem jen proto, že nejste nablízku. Koneckonců i lidé, kteří pracují doma, mají schůzky a termíny, na které nemohou svého psa vzít. Je důležité, aby váš pes prožíval tyto chvíle bez stresu.

Nejlepší čas pro trénink pobytu o samotě

Včasný trénink dělá mistra: pokud jde o to, aby se váš pes naučil zůstat sám, toto rčení rozhodně platí. Pokud se psi již ve štěněcím věku naučí, že je naprosto normální, když se jejich člověk na krátkou dobu vzdálí, zůstane to samozřejmostí i v dospělosti.

Trénink dospělého psa

Dobrá zpráva je, že i dospělí psi se mohou naučit zůstat sami. Špatnou zprávou je, že trénink obvykle trvá mnohem déle. Vaše trpělivost se však vyplatí. I v pokročilém věku vám pes poděkuje, když bude moci zůstat sám bez stresu.

Vytížený pes se učí lépe

Nejlepším předpokladem pro učení psa něčemu novému je, když je pes fyzicky i psychicky zaměstnán. Pokud je pes nevybouřený a nudí se, není vnímavý a těžko bude schopen podstoupit váš výcvik.

Než začnete s následujícím tréninkem, měli byste se ujistit, že je váš pes dostatečně vytížený a spokojený. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je trávit se psem hodně času a hrát si s ním: běžte s ním na procházku, hrajte hledací a aportovací hry a dbejte na to, aby měl váš pes dostatek pohybu.

1. Příprava

Má váš pes oblíbené místo ve vašem domě nebo bytě? Výborně. Po dlouhé procházce ho nasměrujte na jeho oblíbenou deku nebo pelíšek a dejte mu něco, čím se může zabavit, například žvýkací kost nebo hračku, s kterou si rád hraje.

2. Trénink doma

Než skutečně opustíte dům, začněte s tréninkem mezi čtyřmi stěnami. Když je váš pes dobře zaměstnán hračkou nebo žvýkáním kosti a zdá se, že je zcela uvolněný, opusťte na chvíli místnost. Zavřete dveře, jděte do jiné místnosti a po několika minutách se vraťte.

3. Pomalé a flexibilní zvyšování časového rozpětí

V lepším případě si pes vašeho zmizení zpočátku nevšimne. Po několika opakováních můžete začít pomalu prodlužovat dobu, po kterou budete pryč – ne však postupně. Zůstaňte pryč deset minut, pak jen pět minut a pak zase 15 minut. Pes si zvykne na to, že doba vaší nepřítomnosti je flexibilní a on tak nemusí být po určité době neklidný.

4. Vraťte se, když je pes v klidu

Je důležité, abyste se do místnosti vrátili, až když je pes klidný. Pokud vstoupíte do místnosti ve chvíli, kdy na vás pes hlasitě štěká, naučí se, že jeho chování je v tu chvíli správný způsob, jak vás „přivolat zpět“.

Poznámka: Nezvládne pes být ani vteřinu v klidu? V určitém okamžiku pak samozřejmě pomůže jedině návrat. Místo uklidňování psa slovy, gesty a rukama byste ho však měli zcela ignorovat a věnovat mu pozornost, až když se uklidní.

5. Loučení a návrat

Pro úspěšný trénink je také důležité, abyste kolem svého odchodu nedělali velký rozruch. Dlouhé hlazení psa a několikeré opakování „ahoj“, dokud za sebou opravdu nezavřete dveře, by bylo naprosto kontraproduktivní. Psi jsou chytří a okamžitě by si všimli, že něco není v pořádku. Kromě toho se vaše nervozita může přenést na psa.

Až se vrátíte do místnosti, neměli byste psa vítat a hladit. I když je to obtížné, nevěnujte psovi velkou pozornost a vždy zůstaňte klidní a vyrovnaní. To je nejlepší způsob, jak psovi sdělit, že je pro něj normální, když ho necháte o samotě.

6. Trénink obměn

Těsně před odchodem z domu často provádíme stejné úkony. Obujeme se, oblékneme si šálu a bundu, vložíme mobilní telefon do kabelky nebo batohu a sáhneme po klíči od vchodových dveří. Pro psy trpící separační úzkostí se tyto činnosti často stávají klíčovým podnětem. Začnou výt ještě předtím, než opustíte dům.

Čím pestřejší bude váš dočasný odchod při tréninku, tím méně se pes bude fixovat na určitý způsob vašeho jednání. Jakmile se váš mazlíček naučí zůstat sám, můžete samozřejmě obnovit obvyklé úkony kolem bot, kabelky a klíčů.

Do té doby byste měli být flexibilní. Někdy si vyjděte v teplácích a teniskách, někdy v šatech nebo obleku, někdy v ponožkách nebo elegantních botách, pak jen s kabelkou nebo jen s klíči.

7. První odchod z domu

Můžete nechat svého psa samotného v místnosti a zavřít za sebou dveře, aniž by byl pes nervózní? Skvělé! Nyní můžete poprvé opustit dům.

Stejně jako při domácím tréninku byste však neměli napoprvé opustit dům a jít hned na domluvenou schůzku. Místo toho jděte ke schránce na dopisy, do garáže nebo zalijte květiny na zahradě před domem.

Opět si nedělejte z odchodu a návratu těžkou hlavu. Postupně prodlužujte dobu, po kterou budete pryč – aniž by se vaše chování stalo předvídatelným.

Jak dlouho trénink trvá?

Délka tréninku závisí na tom, jak je váš pes starý a jak silný je jeho strach ze samoty. Možná budete muset pro výše popsaný výcvik počítat s několika týdny.

Někdy jsou první úspěchy viditelné již po dvou týdnech, jindy trvá šest až osm týdnů, než je zlepšení patrné. Mladí psi se obecně učí rychleji než dospělí psi, ale i dospělí psi jsou schopni se učit!

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Kdy potřebuji pomoc od odborníků?

Pokud i přes pravidelný trénink nezaznamenáte po dvou až třech měsících žádný pokrok, může být užitečné vyhledat odborníka. Dobré je obrátit se na veterináře, zvířecí psychology a cvičitele psů. Možná je strach ze samoty větší, než si myslíte. Někdy mohou traumatické zážitky z minulosti vést k separační úzkosti, kterou můžete překonat pouze s odbornou pomocí.

Závěr: každý pes se může naučit zůstat sám

Bez ohledu na to, o jak těžký případ se jedná: se správným tréninkem a velkou dávkou trpělivosti se každý pes (každého věku) může naučit zůstat sám. Nevzdávejte se naděje a cvičte pomalu a opatrně. I když váš pes zpočátku samotu nesnese.

Samozřejmě nesmíte trénink přehánět a příliš se soustředit na rychlý úspěch. Pokud zjistíte, že svého psa přetěžujete, je lepší se při výcviku vrátit o jeden nebo dva kroky zpět. Uvidíte, že nakonec se vám trpělivost vyplatí!

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

13 min

10 nejoblíbenějších psích triků

Podat pac, panáčkovat nebo chytat pamlsky ve vzduchu? S těmito 10 triky se váš pes stane hvězdou. A to nejlepší: Triky slouží nejen pro pobavení publika, ale také pro psychický a fyzický rozvoj vašeho psa. Procvičováním triků se navíc posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.