Jak naučit dospělého psa nebo štěně čistotnosti

Štěně akita inu u koberce

Při tréninku čistotnosti je nutné být trpělivý

Čistotnost znamená, že se pes vyprázdní jen venku a upozorní vás, když potřebuje jít ven. Může se však stát, že za určitých okolností mají s čistotností problémy i dospělí psi. Níže vám poradíme, jak naučit psy a štěňata čistotnosti a jaké mohou být důvody pro to, že je pejsek nečistotný.

Na co si musíte dát pozor, když chcete štěňata naučit čistotnosti

Naučit štěně čistotnosti je běh na dlouhou trať a může to být skutečnou zkouškou vaší trpělivosti. U štěňat se podaří docílit čistotnosti nejlépe tak, že budete svého malého miláčka pravidelně vodit ven a počkáte, dokud se tam nevyprázdní.

Jak často mám se štěnětem chodit ven?

Zejména prvních pár měsíců je velice důležité chodit se psem ven co nejvíce. Jen tak se vám podaří u něho docílit čistotnosti.

To znamená, že byste ze začátku měli se štěnětem chodit ven po každém spánku, jídle nebo hraní a dát mu příležitost se tam vyprázdnit. Klidně za tímto účelem štěně vyneste ven v náručí.

Až do věku tří měsíců to může být klidně i každou hodinu až dvě. Starší štěňata by pak měla mít možnost se vyvenčit jednou za tři až čtyři hodiny.

Buďte však pozorní i mezi tím. Brzy si vyvinete cit pro pochopení náznaků. Poté můžete štěně ihned – ale bez stresu – pustit ven, kde ho po vykonání potřeby pořádně a přátelským hlasem pochvalte. Čím divněji se na vás lidé na ulici budou dívat, tím lépe se vám to povedlo!

Jak poznám, že pes potřebuje vyvenčit?

Štěňata od přírody nerada močí a kálí v blízkosti svého pelíšku. Tomu také odpovídá jejich tendence vykonat potřebu až v určité vzdálenosti od domova.

Přesto to někdy může trvat týdny, nebo i měsíce, než se štěně naučí čistotnosti – a to i v případě, že všechno probíhá hladce. Musíte proto být velice trpěliví.

Podle těchto náznaků poznáte, že vaše štěně možná zase potřebuje „jít ven“:

  • neklid
  • výrazné čenichání
  • chůze ke dveřím
  • štěně se točí dokola
Jack Russel štěně na trávníku © Reddogs / stock.adobe.com
Pořádně vaše štěně pochvalte, pokud vykoná svoji potřebu venku.

Další překážky při učení čistotnosti

Složité to může být také pokud štěně u chovatele močilo jen na určitý podklad. V takovém případě se musí teprve naučit čůrat i na trávník nebo na lesní cestě.

Mějte také na paměti, že štěňata právě začínají objevovat svět. Všechno je zajímá a zejména v přírodě dokážou rychle ztratit pozornost. Stane se tak, že štěně občas naprosto zapomene na své potřeby. A doma se pak stane neštěstí.

Optimální je, když od začátku existuje stabilní místo, na kterém štěně vykonává svou potřebu. Toto místo navštivte před každou procházkou a po ní, aby se štěně mohlo v klidu vyprázdnit.

Jak naučit štěně čistotnosti: co mám dělat v noci?

Problémy mohou nastat, když štěně v noci nepouštíte ven. V takovém případě si pravděpodobně najde vzdálený kout v domě a tam si v případě nouze uleví.

Aby k tomu nedošlo, můžete si v noci nastavit budík a v obvyklém rytmu jít na chvíli ven. Jinou možností je nechat štěně spát v boxu pro psy vedle vaší postele. Když bude pes chtít v noci na záchod, upozorní vás na to a vy ho můžete pustit ven.

V boxu by se měl dokázat pohodlně postavit. Myslete také na to, jak rychle takové štěně roste, a kupte proto přiměřenou velikost. Ale pozor – příliš velký box může vést k tomu, že jeden kout bude sloužit jako místo na spaní a jiný jako toaleta.

Aby se štěně naučilo čistotnosti, je tedy důležité chodit s ním ven pravidelně i v noci. Štěně, které budete vést k čistotnosti v každou denní dobu, se mnohem rychleji naučí vykonávat svou potřebu pouze venku.

Tři tipy pro nácvik čistotnosti štěněte

Řídíte se podle výše popsaných rad, a přesto se vaše štěně nechce čistotnosti naučit? Pak pro vás máme ještě tři další triky, které by mohly pomoci u těžkých případů.

Toaleta pro psy jako pomůcka

Toaleta pro psy vám může pomoci při nácviku čistotnosti psa nebo štěněte. Je však třeba si uvědomit, že štěně si rychle zvykne konat potřebu na podkladu v toaletě. Pokud se ale seznámí jen s ním, bude později těžké naučit ho na trávu venku.

Používejte speciální čisticí prostředky

Pokud se štěněti přesto opět přihodí nehoda, umyjte znečištěné místo, pokud možno ihned, speciálním prostředkem. Jinak bude pes místo, kam se vyprázdnil, rychle považovat za místo, na kterém může opět vykonat potřebu.

Speciální čisticí prostředek je nutný proto, že citlivé psí čumáčky cítí pachy ještě dlouho poté, co my lidé už dávno necítíme nic.

Důležité: štěňatům nikdy nenadávejte

A když už je řeč o nepříjemnostech, případné nehody ignorujte a nenadávejte. Štěně ještě nemá kontrolu nad svým měchýřem, stejně jako batole v plenkách. Často si štěně všimne, že potřebuje na záchod, až ve chvíli, kdy už je po všem.

Když mu v takovou chvíli vynadáte, nedokáže si to spojit s vyprazdňováním. V nejhorším případě tím navíc zničíte teprve vznikající důvěru ve vztahu. Místo toho se štěně naučí tajně si ulevovat v nepoužívaných koutech vašeho bytu.

Když se štěně opakovaně vyprázdní v bytě, zůstaňte s ním příště venku tak dlouho, dokud nebude muset svou potřebu vykonat tam. Poté ho pořádně pochvalte.

Trpělivost se vám vyplatí. Jakmile totiž svého psa nebo své štěně naučíte čistotnosti, budete se na něj moci kdykoliv spolehnout.

Pes na koberci © Pixel-Shot / stock.adobe.com
Pokud začne dospělý pes znečišťovat, důvodem může být onemocnění.

Nečistotnost u dospělého psa

Co se týká nečistotnosti u psů, rozlišujeme dvě formy. Na jedné straně jsou zde štěňata, která se ještě čistotnosti nenaučila, a na druhé straně psi, kteří jsou najednou zase nečistotní. U druhého případu jsou spouštěčem nečistotnosti často tělesné příčiny.

Pes, který je normálně čistotný a který postupně nebo náhle vykonává potřebu v bytě, možná vykazuje symptomy nemoci. Náhlou nečistotnost může způsobit například zánět močového měchýře a infekce střev, ale i problémy s trávením v souvislosti s jiným krmivem nebo s alergií.

Kromě toho mohou starší psi a zejména kastrované feny trpět inkontinencí kvůli oslabení svěrače. Pokud tedy dospělý pes začne najednou být nečistotný, v každém případě vyhledejte veterináře.

Chybné asociace jako další příčina

Ne vždy jsou nemoci příčinou toho, že pes přestane být čistotný. Stejně jako u štěňat může být příčinou nečistotnosti u dospělých zvířat chybná asociace. To se týká zejména psů, kteří bývali chováni v ohradě, psů s nesprávným výcvikem čistotnosti nebo v případě potíží s důvěrou.

Připomínáme, že i když vám může jít nečistotnost na nervy, svému miláčkovi rozhodně nenadávejte! V klidu a bez komentáře nečistoty odstraňte. Zejména pro úzkostlivé psy se může močení stát přímo utrpením, když je spojeno se špatnými zkušenostmi.

Pracujte současně na pozitivním vztahu se svým psem a dostatečně ho chvalte, když se vyprázdní venku. Když budete trpěliví, zvládnete vychovat i dospělého psa k čistotnosti.

Tip: V obtížných případech může pomoct rada psí školy nebo cvičitele psů. Ten vám může pomoct najít příčinu a vymyslet řešení.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

3 min

Chůze na vodítku

Pes neustále tahající za vodítko udělá z každé procházky opravdovou zkoušku trpělivosti. Velkým problémem se to stává v případě, že je pes velkého plemene a je obtížné ho zvládat, pokud se rozhodne jít jiným směrem než vy. Problémy s chůzí na vodítku vznikají již v době, kdy je pes ještě malé štěně. Ale s potřebnými znalostmi a velkou dávkou trpělivosti můžete vše zvládnout.