Výcvik štěněte: lekce hraní pro štěňata

Zlatý retrívr štěňata

Cítí se vaše štěně po prvních vzrušujících dnech u vás už jako doma? Pak je nejlepší čas začít navštěvovat skupinové lekce her pro štěňata. Vysvětlíme, proč je důležité hravé učení pod dohledem trenéra psů, jak můžete najít dobrou skupinu pro hrátky štěňat a jak si můžete se štěnětem hrát doma.

Socializace a první pravidla

Jakmile štěně ve třetím týdnu života otevře oči, začne si uvědomovat své okolí. Štěně se chce naučit a objevit co nejvíce. Od tohoto okamžiku je mozek štěněte navržen tak, aby sbíral nové dojmy a aby získal představu o budoucím životním prostoru. Tento „obrázek“ by měl být co nejúplnější.

Fáze socializace končí v 16. nebo 17. týdnu a poté se již nedá „dohnat“. Pro vaše štěně to znamená následující. Pokud kromě své matky a sourozenců nepozná žádné další psy, budou na něj později ostatní psi působit jako červený hadr na býka.

Mozek psa také dlouhodobě uchovává negativní zkušenosti. Pokud bude štěně pronásledovat cizí pes a nakonec ho sevře pod sebou, může to navždy zanechat následky. Je docela možné, že se každá procházka v budoucnu promění v běh ulicemi.

Pozitivní zkušenosti, které posilují sebevědomí štěněte, mohou být jednorázovými špatnými zkušenostmi oslabeny. Je důležité, aby se váš mladý pes během fáze socializace naučil, jak vypadají, voní a chovají se stejní jedinci.

Lekce hry pro štěňata je pro to ideálním prostředím, protože kontakty psů zde mohou probíhat kontrolovaně a pod dohledem zkušeného trenéra. Obdržíte také mnoho důležitých tipů pro soužití se štěnětem.

Hra a trénink: jak probíhají lekce hraní pro štěňata?

Lekce hry pro štěňata začíná. To ale neznamená, že všichni účastníci pustí svá štěňata z vodítka a po hodině si je znovu vyzvednou!

Při tréninku jde o mnohem více než jen o hraní. Na lekcích her štěňat se vy a váš zvířecí společník naučíte:

 • Řízený kontakt s jinými psy: štěňata jsou zvědavá a ráda utíkají k jiným psům nebo lidem. Zde se štěně naučí být vám nablízku a stále se soustředit na vás. Štěňata se navzájem vidí při teoretické části nebo při prostoru vyčleněném dotazům, ale jsou na vodítku. Tímto způsobem se i přes rozptýlení učí klidně čekat vedle svého majitele.
 • Malá cvičení základní poslušnosti: obvykle se střídá doba hry, odpočinku a tréninku. Trenér poskytuje praktické tipy pro každodenní život se štěnětem. Zde se například štěně naučí při procvičování signálu přerušujícího hru vyměnit hru za pamlsek.
 • Posílení pouta s lidmi: když pes a majitel společně vyrazí na objevnou prohlídku a budou spolu sdílet vzrušující zážitky s ostatními psy, posílí to pouto mezi nimi. Mnoho psích škol umožňuje malou průzkumnou prohlídku různých povrchů, s tunely a čenichacími zastávkami.
 • Hra a zábava: na programu jsou samozřejmě také hry s jinými psy. V nejlepším případě si trenér vybere dva psy s podobnou povahou a dá jim pár minut na společné dovádění. Postupem času se vaše štěně naučí díky kontaktům s různými psy poznat rozmanité herní chování.
Australský ovčák štěně © Photo-SD / stock.adobe.com

Dlouhá hra není pro štěně dobrá

Proč byste neměli nechat štěňata dovádět podle jejich chuti ani ve skupinách štěňat, ani venku? Může to být škodlivé z mnoha důvodů.

Vaše štěně by se mělo vždy cítit bezpečně a dobře. Jeho pohoda se často nekontrolovanými hrami dostane z rovnováhy.

Štěňata nedokážou odhadnout své síly. Hrají-li si více než dva psi, existuje riziko, že opatrnější psi budou šikanováni. Děsivé zážitky s jinými štěňaty mohou formovat celý život psa.

Rozpustilý Malinois může trvale zastrašit například štěně jezevčíka. Je proto důležité, aby psi byli vždy pod dohledem a aby trenér zasáhl dříve, než se pes bude cítit nepohodlně.

Navíc příliš dlouhé hraní dostává psy do stavu vzrušení, díky kterému jsou ještě více rozdivočelí. Často po vzrušujících procházkách lze u štěňat pozorovat divokých pět minut řádění. Psi nasbírali tolik dojmů, že je stěží dokážou zpracovat.

Pokud se psi dostanou do takového stavu vzrušení, je někdy obtížné je „zkrotit“. Toto se stává také při dlouhých hrách a vede to k hrubějšímu chování, jako je kousání a strkání.

Tato hra neposkytuje žádné straně dobrý učící efekt pro budoucí interakci s jinými psy.

Štěňata jsou brzy vyčerpaná, takže ke konci lekce štěněcích her bude váš malý společník rád, že si bude moci odpočinout během části vyčleněné pro otázky a odpovědi.

Nezapomeňte, že štěňata si neudělají přestávku sama od sebe a že nekontrolovaná hra je pro mladé psy příliš náročná.

Přečtěte si více o výcviku štěněte!

Rhodéský ridgeback hrající si štěňata © everydoghasastory / stock.adobe.com

Tipy: jak najít dobré lekce pro štěňata

Psí škola, která nemá co skrývat, vám ráda umožní podívat se na pravidelné lekce i bez vašeho čtyřnohého kamaráda. Můžete si tak udělat představu, zda vám tyto lekce budou vyhovovat.

Zde jsou některé charakteristiky, díky nimž poznáte dobrou skupinovou lekci pro štěňata:

 • Nemělo by být přítomno více než pět štěňat.
 • Herní a tréninkové jednotky i doby odpočinku se střídají.
 • Psi, kteří si spolu mohou navzájem hrát, jsou podobné velikosti a temperamentu.
 • Trenér učí teorii o řeči těla a chování psa.
 • Žádoucí chování je pozitivně odměňováno.
 • Provinění se netrestá.
 • šikanování jednotlivých psů malými rváči je nepřípustné.
 • Ve skupině štěňat nejsou žádní mladí psi (od 17. týdne věku).
 • Trenér dává tipy na cvičení pro příští týden a ponechává prostor pro praktické otázky.

Tip: než si pořídíte svého psa, informujte se o dobrých skupinách pro štěňata ve vašem okolí. Doba návštěvy je vzhledem k věku vašeho psa omezena na přibližně dva měsíce. Psí škola může mít pořadník a vám by tak mohla uniknout možnost účastnit se lekcí.

Pro koho jsou vhodné lekce štěněcích her?

I když jste zkušení, pokud jde o chov psů – majitel i pes bude vždy těžit z dobře vedené lekce pro štěňata. Vy a váš čtyřnohý přítel zde získáte spoustu cenných zkušeností.

Lekce her pro štěňata se doporučují obzvláště každému nováčkovi. Nakonec vždycky je co se učit, to platí pro psa i pro majitele.

Dokonce i majitelé psů, kteří svému psovi v budoucnu nebudou moci umožnit pravidelný kontakt s jinými psy, by měli svému psovi dopřát lekce her pro štěňata.

V návaznosti nabízí mnoho psích škol kurzy pro mladé psy.

Hry se štěnětem doma

Hry v domácím prostředí mají pro štěně také velký význam. Rozmanité hry nejsou prospěšné pouze kvůli pohybu psa.

Hry se štěnětem jsou důležité také pro sociální chování a výchovu psa.

Máte například příležitost procvičovat zastavení štěněte při kousnutí během hry. Jakmile váš čtyřnohý mazlíček skousne příliš, krátce vykřikněte nebo mu odstrčte tlamu.

To v kombinaci s krátkým přerušením hry signalizuje štěněti, že právě překročilo hranici.

Při hraní se svým malým mazlíčkem je také důležité dělat si přiměřené přestávky, abyste štěně nepřepínali.

Jaké hry pro štěňata můžete zkusit doma?

 • přetahovací hry (ale opatrně na zuby štěněte)
 • aportovací hry
 • mentální hry
 • čenichací hry

Přejeme vám obohacující čas s vaším štěňátkem!

Nejlépe hodnocené články
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

3 min

Chůze na vodítku

Pes neustále tahající za vodítko udělá z každé procházky opravdovou zkoušku trpělivosti. Velkým problémem se to stává v případě, že je pes velkého plemene a je obtížné ho zvládat, pokud se rozhodne jít jiným směrem než vy. Problémy s chůzí na vodítku vznikají již v době, kdy je pes ještě malé štěně. Ale s potřebnými znalostmi a velkou dávkou trpělivosti můžete vše zvládnout.