Jak založit akvárium

Zakládání akvária

Budoucí akvarista by se měl předem informovat, jak založit akvárium.

Kdo si chce konečně splnit sen a založit si akvárium, má nepřeberné možnosti výběru. Nejprve musí vybrat vhodné akvárium. Poté musí akvárium založit. Je důležité vybrat optimální množství zvířat. To by mělo odpovídat příslušným podmínkám v akváriu (hodnoty vody apod.). Jednotlivé druhy by se samozřejmě měly dobře snášet. Informujte se předem, jak založit akvárium. Je vhodné prostudovat odbornou literaturu nebo kontaktovat zkušeného akvaristu.

Druh akvária

Začátečníkům doporučujeme sladkovodní akvárium. Mořská akvária nejsou pro začátečníky vhodná, protože jsou velmi nákladná. Samozřejmě by měla být věnována pozornost kvalitě akvária. Rozhodnutí o velikosti akvária by mělo záviset na počtu a druhu ryb. Je třeba vzít v úvahu, že velká akvária dají méně práce než malá akvária. Důvodem je, že hodnoty vody ve velkých akváriích jsou většinou stabilnější.

Umístění akvária

Akvárium by nemělo být umístěno na místě vystaveném přímému slunečnímu záření, protože sluneční světlo urychluje růst řas. Kromě toho může být akvárium poměrně těžké, a proto je vhodné ho umístit na stabilní skříň.

Sázení rostlinky do akvária © rodimovpavel / stock.adobe.com
Rostliny jsou v akváriu velmi důležité pro udržení rovnováhy.

Jak založit akvárium?

Nejprve vytvořte vrstvu živin pro vodní rostliny. Pak vložte písek nebo štěrk (ne s ostrými hranami). Je nutné brát v úvahu konkrétní druhy ryb a jejich potřeby.

Po instalaci techniky se do akvária umístí dekorativní předměty. Ty by měly být vyrobeny z přírodních materiálů. Kořeny z vlastní zahrady jsou však nevhodné, protože pod vodou rychle uhnívají. Použijte speciální dekorativní předměty pro akvária.

Poté osaďte rostliny. Rostliny jsou v akváriu velmi důležité. Přispívají k dobré kvalitě vody a nabízejí možnosti úkrytu pro ryby. Při osazování by mělo být akvárium naplněno malým množstvím vody. Vodní rostlinky by měly být pevně ukotveny v podkladu.

Než do akvária nastěhujete ryby, testujte pravidelně hodnoty vody. Pokud jsou hodnoty po dobu 3 týdnů stabilní, můžete ryby umístit do akvária. V tomto období se tvoří důležité bakterie. Z toho důvodu jsou tyto 3 týdny jsou důležité pro vytvoření biologické rovnováhy akvária.

Akvarijní ryby

Výběr akvarijních ryb je velký. Oblíbené jsou například živorodky, bojovnice, sumci, cichlidy a tetry. Při socializaci několika druhů ryb byste se měli ujistit, že se ryby k sobě hodí. Proto se nejdříve o jednotlivých druzích dobře informujte.

Nejlépe hodnocené články
9 min

9 věcí, které nepatří do akvária

K začátkům v akvaristice patří začátečnické chyby. To není nijak špatné, každý jednou začíná. S tímto malým průvodcem bychom Vám rádi začátek o něco usnadnili. Co dělat, aby se akvarijní ryby, bezobratlí a rostliny v akváriu cítili naprosto co nejlépe?. Co do akvária nepatří?

6 min

Jak založit mořské akvárium v 7 krocích

Akvárium se slanou vodou je považováno za královskou disciplínu akvaristiky. Náročnost a náklady jsou o něco vyšší než u sladkovodního akvária. Za odměnu však získáte velkolepý podmořský svět pro svůj domov. S pečlivou přípravou mořské akvárium zvládnou založit i začátečníci.