Paludárium: akvárium a terárium v jednom

Paludárium - rostliny

Paludárium kombinuje akvárium a terárium. Tak vznikají jedinečné krajiny.

Nemůžete se rozhodnout, zda doma chovat raději drobná suchozemská nebo vodní zvířata? Pak je paludárium ideálním řešením: kombinuje výhody akvárií a terárií. Zjistěte, kdo v něm může bydlet a co potřebujete k jeho zřízení.

Co je paludárium?

V paludáriu se setkává akvárium s teráriem. Bývá také nazýváno akvateráriem. Název paludárium je odvozen od latinského slova „palus“, což znamená bažina.

Paladárium má hustě osázený břeh a podvodní část. Je tak opravdu miniaturní verzí skutečné bažinaté krajiny. Pokud se akvaterárium zaměřuje spíše na vodní než na suchozemskou část, nazývá se ripárium. Cílem je ztvárnit pobřežní zónu jezer nebo řek a pouze naznačit oblast nad vodou.

Domov pro obojživelníky

Paludárium je v podstatě terárium s vodou. Panují v něm tedy podmínky podobné deštnému pralesu. Vlhkost se pohybuje kolem 70 až 80 procent. Je tak v porovnání s teráriem výrazně vyšší.

Typickými obyvateli jsou exotičtí obojživelníci nebo plazi, kteří se cítí dobře ve vodě i na souši. Patří mezi ně například žáby, mloci nebo malé želvy.

Dobré vědět: někteří milovníci paludárií budují svou bažinatou krajinu stupňovitě. Svah pak využívají k začlenění malých vodopádů, proto se mu někdy říká akvárium s vodopádem.

Jaké má paludárium výhody a nevýhody?

Než si paludárium koupíte a zařídíte, měli byste se seznámit s jeho vlastnostmi. V paladáriu vytváříte dvě přirozená prostředí pro živočichy a rostliny. Budete tedy mít co dočinění s akvaristikou i teraristikou.

Umění je vytvořit co nejlepší podmínky pro zvířata a rostliny v obou světech. Proto je paludárium vždy spojeno s určitým úsilím. Zejména vysoká vlhkost a udržování čistoty malého ekosystému jsou náročné.

S trochou času a citem pro věc by však neměl být problém vytvořit ekologickou rovnováhu. Pak budou obyvatelé vašeho nově vytvořeného světa spokojeni. Odměnou za vaše úsilí bude pohled na fascinující rozmanitost, kterou jste vytvořili

Podle toho, které obyvatele si vyberete, vzniknou jedinečné krajiny. Rostliny, substrát a poměr vodní plochy k ploše břehu závisí do značné míry na výběru obyvatel paludária.

Paludárium © Aisyaqilumar / stock.adobe.com
Paludárium

Co patří do paludária?

K založení paludária potřebujete znalosti o akvaristice a teraristice. Základem je pak vhodná nádrž a příslušenství. V obchodech s chovatelskými potřebami jsou k dostání speciální skleněné nádrže pro paludária. Můžete si vybrat otevřená nebo uzavřená provedení. Vzhledem k tomu, že vlhkost v paludáriu je obzvláště vysoká, doporučují se uzavřené systémy.

Tip: pokud již máte akvárium a uvažujete o jeho změně, můžete ho použít jako základ pro mini paludárium.

Filtr a osvětlení pro paludárium

Rostliny zajišťují vysokou kvalitu vody v paludáriu. Jejich kořeny poskytují skvělé útočiště pro zvířata. Protože kořeny zasahují i do podvodní části. Přispívají tak k odstranění mnoha znečišťujících látek z vody.

Přesto je nutné vodu filtrovat stejně jako v akváriu. K vytvoření vodopádu v paludáriu je také nutné použít čerpadlo. Vodopád nejenže vnáší do akvaterária pohyb, ale také zvyšuje vlhkost.

Dalším prvkem, který by neměl chybět v žádném paludáriu, je světlo. Pokud jde o osvětlení, jako vzor může posloužit akvárium. Zde však velmi záleží na preferencích živočišných a rostlinných obyvatel. Například plazi potřebují UV světlo a další teplé zóny, aby se mohli zahřát nebo osušit.

Která zvířata jsou pro paludárium vhodná?

V paludáriu se budou cítit dobře vodomilní živočichové žijící v teplém a vlhkém prostředí. Obojživelníci nebo plazi, korýši nebo ryby se do akvaterária skvěle hodí. Vybavení jim ale musí být ideálně uzpůsobeno.

Mezi nejoblíbenější obyvatele paludária patří následující zvířata:

 • skokan volský
 • axolotl
 • želva žlutolící
 • agama končinčinská
 • suchozemští krabi poustevníčci
 • klapavka obecná
 • užovka proužkovaná
 • axolotl tygrovaný

Pokud chcete chovat různé druhy zvířat, informujte se předem o jejich preferencích a potřebách. Kdo si bude s kým rozumět? Kdo rád požírá ostatní druhy? To je jen malý výčet otázek, na které byste měli znát odpovědi.

Dalším důležitým předpokladem pro pohodu zvířat v paludáriu je správná hladina vody. Hladinu vody je třeba přizpůsobit potřebám jednotlivých druhů zvířat. To je další důvod, proč je vhodné udržovat počet a rozmanitost zvířat na přijatelné úrovni.

Tyto rostliny zkrášlí vaše paludárium

Podobně jako u živočichů platí totéž pro rostliny v paludáriu. Pokud mají rády vlhkost, budou v bažinaté krajině skvěle růst. Vhodné jsou v podstatě všechny rostliny, které lze použít i v akváriu.

Na souši se osvědčily kapradiny. Vhodným doplňkem flóry v paludáriu je také jávský mech. S trochou šikovnosti a správnou technikou můžete v paludáriu nabídnout ideální podmínky i pro orchideje.

Jak vybudovat vyvážené akvaterárium?

Pokud si doma vytvoříte malý ekosystém, platí v něm stejná pravidla jako ve volné přírodě. Platí to pro akvária, terária nebo kombinaci obojího. Stejně jako skutečná bažinatá krajina reaguje paludárium citlivě na negativní vlivy prostředí.

Tipy pro péči o paludárium:

 • Obyvatelé: vaše paludárium by nemělo pouze vizuálně kombinovat vodu a souš. Obojživelní živočichové by měli být schopni co nejsnadněji přecházet mezi jednotlivými živly.
 • Čištění: filtry a další prvky zachytávající nečistoty musí být snadno přístupné. Budete je tak moci kdykoliv snadno vyčistit.
 • Cirkulace vzduchu: tam, kde je vysoká vlhkost, není k plísním daleko. Pravidelné větrání a nasazení stejnonožců (svinek) může pomoci zabránit nebo omezit vznik plísní.

Závěr: náročné, ale přínosné

Paludárium spojuje to nejlepší ze světa akvaristiky a teraristiky. Vstup do světa tropických bažinných krajin pro Vás bude jednodušší, pokud jste již získali zkušenosti v akvaristice nebo teraristice. Avšak i nováčci, kteří hledají náročný a vzrušující koníček, si užijí spoustu zábavy při zařizování a provozování paludária.

Nejlépe hodnocené články
9 min

9 věcí, které nepatří do akvária

K začátkům v akvaristice patří začátečnické chyby. To není nijak špatné, každý jednou začíná. S tímto malým průvodcem bychom Vám rádi začátek o něco usnadnili. Co dělat, aby se akvarijní ryby, bezobratlí a rostliny v akváriu cítili naprosto co nejlépe?. Co do akvária nepatří?

6 min

Jak založit mořské akvárium v 7 krocích

Akvárium se slanou vodou je považováno za královskou disciplínu akvaristiky. Náročnost a náklady jsou o něco vyšší než u sladkovodního akvária. Za odměnu však získáte velkolepý podmořský svět pro svůj domov. S pečlivou přípravou mořské akvárium zvládnou založit i začátečníci.