Jak založit mořské akvárium v 7 krocích

Mořské akvárium

S akváriem s mořskou vodou si domů přinést fascinující podmořský svět.

Akvárium se slanou vodou je považováno za královskou disciplínu akvaristiky. Náročnost a náklady jsou o něco vyšší než u sladkovodního akvária. Za odměnu však získáte velkolepý podmořský svět pro svůj domov. S pečlivou přípravou mořské akvárium zvládnou založit i začátečníci.

Mořské akvárium – krok za krokem

Třpytivé barvy, exotické ryby a fascinující pohledy do podmořského světa – s mořským akváriem se můžete kdykoli ponořit ke svému korálovému útesu v pohodlí domova. Akvarijní technologie je čím dál více sofistikovaná. Počet nadšenců, kterří s radostí sdílejí informace, také roste. Díky tomu jsou dnes začátky s mořskou akvaristikou snazší než kdy jindy.

Informujte se předem o nákladech

Největší rozdíl mezi sladkovodním a mořským akváriem je v ceně. Náklady na základní technické vybavení a provozní náklady jsou totiž u varianty se slanou vodou o něco vyšší. Předem byste se proto měli o nákladech důkladně informovat.

Online fóra o mořských akváriích, průvodci jako tento a další literatura jsou ideální zdroje informací. Pro prvotní orientaci vás seznámíme s nejdůležitějšími základy a užitečným příslušenstvím pro mořské akvárium, se kterým si můžete vlastní mořské akvárium založit.

Tip: Mnoho akvaristických klubů se rádo podělí o své znalosti se svými členy. Akvaristé se také vzájemně podporují při zakládání akvárií. To vám může ušetřit spoustu času a peněz, zejména při výběru technologie.

Představte si své vysněné mořské akvárium

Mořské akvárium je stejně jedinečné jako vy. Při zakládání se fantazii nekladou téměř žádné meze. Existují sice čistě rybí akvária. Většina akvárií se slanou vodou jsou však útesová akvária. Jsou vytvořena podle korálových útesů v moři. Domov zde nacházejí korály a různé živočišné druhy.

Nejprve byste se tedy měli zamyslet nad tím, které mořské ryby byste nejraději chovali. Obyvatelé vašeho akvária ovlivňují jeho velikost a různé podmínky, jako jsou koncentrace živin, světlo nebo síla proudění.

Gramma loreto v mořském akváriu
Výběr druhů ryb do značné míry určuje zařízení vašeho mořského akvária.

Vyberte si svou nádrž

Pro vaše mořské akvárium jsou ve specializovaných prodejnách na výběr různé skleněné nádrže. Jejich velikost se pohybuje od malých akvárií s maximálně 54 litry až po velká akvária nad tisíc litrů.

V zásadě platí: čím větší akvárium, tím lépe se vaše ryby budou cítit. Dobrá velikost nádrže pro začátečníky je mezi 300 a 500 litry. Velikost a umístění nádrže závisí také na obyvatelích vašeho akvária.

Ve staré zástavbě zohledněte nosnost podlahy. Pokud bydlíte v pronájmu, nezapomeňte svůj nový koníček včas zahrnout do pojištění domácnosti.

Mimochodem: I když je malé akvárium kompaktní, není vhodné jako mořské akvárium pro začátečníky. Neodpouští žádné chyby. Na tak malém prostoru lze jen velmi obtížně udržet biologickou rovnováhu.

Naplánujte si základní technické vybavení

Bez ohledu na to, pro koho své akvárium s mořskou vodou zařizujete, základem techniky mořského akvária jsou následující čtyři pilíře:

1. Osvětlení: optimální světlo v mořském akváriu

V akváriích se slanou vodou se často používají halogenidové výbojky (HQI) nebo zářivky T5.

Světlo ve vašem akváriu poskytuje nejen krásné pohledy, ale také plní důležité biologické funkce. Zooxanthely zodpovědné za strukturu útesu potřebují pro fotosyntézu dostatek slunečního světla. Umělé osvětlení může v akváriu nahradit chybějící přirozené světlo.

Barva a intenzita světla by se měla co nejvíce přiblížit přírodním podmínkám. Například pro imitaci slunečního světla jsou vhodná svítidla s barevnou teplotou alespoň 5 200 Kelvinů. Vhodnější je však teplota 10 000 Kelvinů.

Doba svícení by se měla pohybovat mezi osmi a dvanácti hodinami. Zaleží také na obyvatelích vašeho akvária.

2. Filtrace: zajistěte průzračnost

Mořští tvorové potřebují navíc vždy čistou vodu. Jako akvarista si proto musíte pro mořské akvárium pořídit vhodné filtry.

V mořských akváriích se například používají hladinové sběrače nečistot. Udržují vodu čistou a filtrují organický i anorganický odpad. Hladinové sběrače nečistot jsou posíleny živou horninou, která funguje jako přírodní filtr.

3. Proudění: takto vnesete do akvária pohyb

Většina mořských živočichů je zvyklá na silné proudění. Přivádí do vody dostatek kyslíku a zbavuje ji metabolitů z korálů.

Proudové čerpadlo simuluje proud mořské vody v celém akváriu. Ochranná mřížka při tom zabraňuje nasátí ryb. Čerpadla pravidelně čistěte, abyste zabránili snížení výkonu.

Pokud chcete umístit technické komponenty svého mořského akvária v samostatné technické nádrži, budete také potřebovat napájecí čerpadlo, které dopravuje vodu z technické nádrže zpět do akvária.
V nádrži musí zůstat pouze proudové čerpadlo.

Tip: Cirkulační výkon čerpadla by se měl pohybovat kolem deseti až 15násobku objemu nádrže za hodinu – při 300 litrech to znamená 3 000 až 4 500 litrů za hodinu.

4. Regulace teploty: topítko pro příjemnou teplotu

Obyvatelé vašeho mořského akvária se obvykle cítí nejlépe při teplotách mezi 24 a 26 °C. Díky topítku a teploměru v nádrži snadno udržíte ideální teplotu.

V letních měsících můžete zabránit příliš vysokým teplotám vody nasměrováním ventilátoru na vodní hladinu.

Doplňková technologie pro založení mořského akvária

Abyste zajistili, že bude voda ve vašem mořském akváriu vždy té nejlepší kvality, doporučujeme zakoupit osmotický systém pro mořskou vodu a doplňovací systém.

Mořská voda je obzvláště čistá. Naproti tomu místní voda z vodovodu často vykazuje koncentrace dusitanů a dusičnanů. Jejich příliš vysoké koncentrace podporují růst řas a škodí rybám. Systém reverzní osmózy vytvoří z kohoutkové vody zdravou, velmi čistou vodu.

Systém doplňování zase udržuje stále ideální hladinu vody ve vašem akváriu. Voda se z akvária pravidelně odpařuje a zůstává po ní sůl. Příliš vysoká koncentrace soli však narušuje rovnováhu miniaturního podmořského světa. Proto je nutné pořád doplňovat čerstvou sladkou vodu.

Pomocí hustoměru můžete sledovat obsah soli a pomocí pH metru můžete měřit hodnotu pH.

Váš nákupní seznam základního technického vybavení:

  • osvětlení
  • proudové čerpadlo
  • napájecí čerpadlo
  • hladinový sběrač nečistot
  • teploměr
  • topení
  • hustoměr a pH metr
  • osmotický a doplňovací systém

S těmito technickými komponenty již nic nestojí v cestě startu vašeho podvodního království.

Založení mořského akvária: začíná kreativní část

Nalezli jste již ideální místo pro akvárium? Pak můžete nádrž jemně vyčištit teplou vodou. První věcí, kterou musíte udělat, je vybavit ji technologií.

Rozhodli jste se pro samostatnou technickou nádrž? Pokud ano, vaše akvárium bude potřebovat odtokovou šachtu.

Další krok je instalace osvětlení a proudového čerpadla pro vytvoření ideálních podmínek proudění a pro snadnější plnění akvária.

Vše funguje? Chcete-li to ověřit, proveďte v ideálním případě zkušební provoz s vodou z vodovodu.

Nyní následuje kreativní část – dekorace. Inspirativní ukázky zařizování najdete v klubech, kde akvaristé hrdě prezentují svá podvodní království.

Můžete například použít útesovou skálu ke stavbě jeskyní, pilířů a kaňonů. Nechte při tom prostor pro přibližně stejné množství živých kamenů. K fixaci je vhodné netoxické podvodní lepidlo.

Nejdůležitější je, aby živé bytosti ve vašem akváriu našly ideální podmínky a dostatek prostoru.

Mořské akvárium s koráli
Při zařizování mořského akvária můžete popustit uzdu své kreativitě.

Napusťte vodu

K naplnění akvária potřebujete osmotickou vodu. Tu si můžete koupit již hotovou nebo si ji vyrobit sami osmózou z kohoutkové vody a obohatit ji o cca 35 gramů mořské soli na litr.

Vždy sledujte hustotu vody. Udává totiž slanost vody. Měla by dosahovat hodnot 1,022 až 1,024 gramu na mililitr při 25 °C.

Založení mořského akvária: dno pokryjte substrátem

Substrát samozřejmě nesmí chybět při zakládání mořského akvária. Zde opět záleží na tom, kdo se do vašeho akvária nastěhuje. Někteří mořští živočichové, jako je pyskoun, vyžadují písečné zóny. V noci se do nich zavrtávají.

Většině ryb vyhovuje tři centimetry vysoká vrstva korálového štěrku o zrnitosti kolem jednoho milimetru. Písek nedávejte pod kameny, aby nevznikala ohniska hniloby.

Posledním krokem je tzv. očkování živými kameny. V těchto kusech útesové skály žijí rostlinné a živočišné organismy – první obyvatelé vašeho nového akvária! Po vložení živé skály zprovozněte i osvětlení.

Dejte svému podmořskému světu čas

Než dovolíte ostatním obyvatelům osídlit vaše akvárium, je potřeba trpělivost. Protože vaše mořské akvárium potřebuje přibližně tříměsíční zaváděcí fázi, během níž se vytvoří biologická rovnováha.

Teprve když je obsah dusitanů nižší než 0,1 a obsah amonia/amoniaku nepřesahuje 0,05 miligramu na litr, mohou se do akvária nastěhovat nejprve šneci živící se řasami, následně ryby a nakonec koráli.

Nejlépe hodnocené články
10 min

9 věcí, které nepatří do akvária

K začátkům v akvaristice patří začátečnické chyby. To není nijak špatné, každý jednou začíná. S tímto malým průvodcem bychom Vám rádi začátek o něco usnadnili. Co dělat, aby se akvarijní ryby, bezobratlí a rostliny v akváriu cítili naprosto co nejlépe?. Co do akvária nepatří?
5 min

Krmení ryb živým krmivem

Krmení živou potravou je u akvaristů velmi oblíbené a pro ryby má mnoho výhod. Krmení živou stravou je nejpřirozenějším způsobem výživy ryb a zvyšuje jejich vitalitu podporováním přirozeného loveckého instinktu. Poskytuje vyváženou a rozmanitou výživu, což je u ryb velmi důležité. Nabídka živé potravy pro ryby je obrovská, ale vybrat tu správnou není vždy jednoduché.