Krmení ryb živým krmivem

červíky pro ryby

Živé krmivo pro ryby

Krmení živou potravou je u akvaristů velmi oblíbené a pro ryby má mnoho výhod. Krmení živou stravou je nejpřirozenějším způsobem výživy ryb a zvyšuje jejich vitalitu podporováním přirozeného loveckého instinktu. Poskytuje vyváženou a rozmanitou výživu, což je u ryb velmi důležité. Nabídka živé potravy pro ryby je obrovská, ale vybrat tu správnou není vždy jednoduché.

Artemia (Žábrononožka solná)

Artemie jsou korýši a jsou velmi oblíbeným krmivem pro ryby. Dorůstají velikosti max. 2 cm. ie werden bis zu 2cm groß. Skladování vajíček je poměrně snadné, protože mohou být po nějakou dobu uloženy i v suchu. Artemie mohou být podávány jako kompletní samostatné krmivo.

Artemia (Žábrononožka solná) © Panupong / stock.adobe.com

Červené larvy komárů

Jedná se o larvy komárů mající charakteristické červené zbarvení, které je způsobeno transportérem kyslíku – hemoglobinem. Ryby tyto larvy milují a díky červené barvě je okamžitě zkonzumují. V chladném prostředí je lze skladovat jeden až dva týdny.

Krmení živou potravou na podzim a v zimě

Každý, kdo v létě pravidelně „lovil“ komáří larvy nebo vodní blechy pro své oblíbené rybičky, uvažuje nad tím, zda existuje nějaká možnost  i během chladných měsíců podávat obyvatelům akvária jejich oblíběné čerstvé pochoutky. Mnohým akvaristům je proti mysli skladovat v mrazničce larvy, červy a vodní blechy. Kromě toho mražená potrava se čerstvé nevyrovná.

Co dělat?

Samozřejmě existuje několik jednoduchých alternativ, které můžete použít k tomu, abyste ryby snadno a rychle nakrmili, a to nejen na podzim a v zimě. Dva z nejoblíbenějších a snadno pěstovatelných druhů červů podrobněji popíšeme zde.

Hádě octové

S průměrem 1 až 2 mm je hádě octové poměrně malý živočich a je proto vhodné zejména pro mladé ryby. Hádě plave volně ve vodě. Pro líhnutí háděte použijte skleněnou nádobu a naplňte ji 5-6 procentním octem, který můžete také smíchat s vodou (v poměru max. 1: 1). Na litr octa přidejte jednu čajovou lžičku cukru a trochu sušených kvasnic. Vodu čas od času promíchejte a nádobu hermeticky neuzavírejte.

Čištění háděte před krmením

Než budete hádě podávat rybám, je nutné jej očistit, protože kyselá octová voda by vodu v akváriu znečistila.  Část líhně s octovou vodou umístěte do malé sklenice nebo zkumavky. Povrch tekutiny překryjte vatovým tamponem a na něj nalévejte akvarijní vodu. Ve spodní části sklenice brzy vznikne nedostatek kyslíku a hádě se propracuje skrz vatový tampon nahoru do čerstvé akvarijní vody. Zde jej snadno ulovíte a můžete podávat rybám.

Grindal (roupice)

Grindal patří, stejně jako jeho velcí příbuzní – žížaly, mezi kroužkovce. Jedná se o oblíbené živé krmivo, které při správné péči vydrží po dlouhou dobu. Malí, asi 1 cm velcí bílí červi obsahují velké množství tuků a bílkovin a jsou proto ideálním krmivem pro větší rybí mláďata.

Chov grindalu

Grindal lze chovat mnoha způsoby. Zde uvádíme ty, které se nejvíce osvědčily.

Pro líheň je nejvhodnější použít uzavíratelné plastové krabičky s větracími otvory ve víku, ve kterých je třeba udržovat teplotu 22-27 ° C.  Zvláště vhodným substrátem pro líhnutí jsou pěnové desky o tloušťce 1 až 1,5 cm. Do desek vyřežte drážky pro  lepší zásobování kyslíkem. Poté pěnové desky navlhčete a položte na sebe.

Krmení grindalu

Pro krmení grindalu je nejvhodnější dětská kaše v prášku. Tímto práškem jednoduše posypte pěnové desky a trochu prášku vložte také mezi ně. Prášek doplňte až bude kompletně zkonzumován. V žádném případě nedávejte příliš velkou dávku krmiva, aby nedošlo ke znehodnocení líhně. Množství krmiva závisí na rychlosti konzumace a velikosti červů. Po určité době zjistíte, jaké je ideální množství krmiva. Při krmení se desky stohují vždy směrem nahoru, vždy spodní deska nahoru,protože obsahuje nejvíce vlhkosti. V opačném případě se červi ve spodní vrstvě po nějaké době utopí. Každé 2-3 dny, nejpozději však po týdnu, je potřeba pěnové desky omýt teplou vodou kvůli odstranění metabolických produktů červů.

Odebrání grindalu

Grindal lze velmi snadno odebrat. Většinou se usazuje na víku nebo na okraji krabičky a pomocí vatového tamponu, pinzety nebo prstem ho odeberete a můžete podávat rybám.

Chcete se dozvědět více informací o rybách a jejich výživě? Prostudujte si náš zoohit magazín pro akvaristy, kde naleznete celou řadu zajímavých článků z oblasti akvaristiky.

Kompletní sortiment pro akvaristy naleznete v našem online obchodě zoohit!

Nejlépe hodnocené články
9 min

9 věcí, které nepatří do akvária

K začátkům v akvaristice patří začátečnické chyby. To není nijak špatné, každý jednou začíná. S tímto malým průvodcem bychom Vám rádi začátek o něco usnadnili. Co dělat, aby se akvarijní ryby, bezobratlí a rostliny v akváriu cítili naprosto co nejlépe?. Co do akvária nepatří?

6 min

Jak založit mořské akvárium v 7 krocích

Akvárium se slanou vodou je považováno za královskou disciplínu akvaristiky. Náročnost a náklady jsou o něco vyšší než u sladkovodního akvária. Za odměnu však získáte velkolepý podmořský svět pro svůj domov. S pečlivou přípravou mořské akvárium zvládnou založit i začátečníci.