Výživa akvarijních ryb

ryba v jezeru s krmivem

Výběr správného krmiva – věda nebo žádný problém?

Pokud budete při krmení akvarijních ryb dodržovat několik jednoduchých zásad, nebude jejich správná a zdravá výživa žádný problém.

Jak často ryby krmit

  • Nepodávejte rybám najednou příliš velké množství krmiva, ale pouze tolik, kolik jsou schopny pozřít během několika minut (s výjimkou čerstvého zeleného krmiva). Nejlepší je podávat několik porcí během dne, nejlépe ráno a poté večer. Akvarijní býložravce potěšíte ve vařící vodě spařenými špenátovými či salátovými listy. Nejpozději do dvou dnů však listy z akvária odstraňte. Jejich hnilobný rozklad by mohl narušit biologické procesy v akváriu.

Kdy ryby krmit

  • Pokud jste akvárium upravovali, např. po částečné výměně vody nebo pokud jste právě zapnuli osvětlení, doporučujeme s krmením počkat. Ryby potřebují nějaký čas na uklidnění. Počkejte asi 30 minut, než začnete krmit.

Čím ryby krmit

  • Ryby milují pestrý jídelníček. Na trhu naleznete různé varianty, jako jsou krmné tablety, živí, zmrazení nebo lyofilizovaní živočichové. Při krmení tabletami, které přilnou ke sklu akvária, můžete ryby velmi dobře pozorovat.

Průběh krmení:

  • Krmení věnujte dostatek času. Sledujte, zda krmivo přijímají všechny ryby. Odmítání potravy bývá příznakem onemocnění. Odmítání potravy se může objevit také při výměně vody a při změně druhu nebo značky krmiva. V takovém případě poskytněte rybám dostatek času, aby si na nové krmivo zvykly.
  • Pokud je to možné, měla by ryby krmit stále stejná osoba. Ryby si rychle přivyknou na kroky a jakmile uslyší, že se blížíte k akváriu, shluknou se v místě krmení.
  • Při krmení nikdy nevypínejte filtr. Pokud je velikost porce správná, do filtru se žádné krmivo nedostane. Pokud by byla porce příliš velká, důkladně filtr opláchněte, protože nasáté krmivo může filtr zanést.

 

Všechny produkty z oblasti akvaristiky naleznete v našem obchodě zoohit!

Nejlépe hodnocené články
10 min

9 věcí, které nepatří do akvária

K začátkům v akvaristice patří začátečnické chyby. To není nijak špatné, každý jednou začíná. S tímto malým průvodcem bychom Vám rádi začátek o něco usnadnili. Co dělat, aby se akvarijní ryby, bezobratlí a rostliny v akváriu cítili naprosto co nejlépe?. Co do akvária nepatří?
6 min

Jak založit mořské akvárium v 7 krocích

Akvárium se slanou vodou je považováno za královskou disciplínu akvaristiky. Náročnost a náklady jsou o něco vyšší než u sladkovodního akvária. Za odměnu však získáte velkolepý podmořský svět pro svůj domov. S pečlivou přípravou mořské akvárium zvládnou založit i začátečníci.