Cestování s kočkou

Kočka v přepravce

Dovolená s kočičím mazlíčkem vyžaduje dobré plánování

Hotely pro kočky jsou beznadějně plné, jindy ochotný soused nemá čas, ostatní členové rodiny bydlí příliš daleko a všichni přátelé jsou na dovolené. Existuje mnoho důvodů, které mohou cestování chtivé majitele koček dostat do velmi obtížné situace. Někdy mají majitelé domácích mazlíčků jen dvě možnosti: buď se vzdát vysněné dovolené a strávit ji se svým mazlíkem doma nebo ho vzít na cesty s sebou.
Pokud trávíte dovolenou nebo cestujete služebně v rámci České republiky a máte během celého pobytu stabilní ubytování, není většinou žádný problém, pokud Vás bude Vaše kočka doprovázet – ovšem za předpokladu, že majitel ubytovacího zařízení proti tomu nic nenamítá. Brát s sebou svého kočičího mazlíčka na okružní cesty nebo na stresující služební cesty však nedoporučujeme. Ani cesty do zahraničí nejsou zcela bez komplikací: přísné požadavky na vstup do dané země, pas či aktuální veterinární osvědčení vydané úředním veterinárním lékařem, identifikace zvířete mikročipem či tetováním, očkování proti vzteklině či další očkování  - to vše může dovolenou se zvířetem zkomplikovat. Samozřejmě všechny tyto předpisy mají svůj význam. Koneckonců chrání zdraví všech zvířat. Pro majitele domácích mazlíčků však představují celou řadu nepříjemností.

Plánujte včas!

Pokud chcete vzít svou kočku s sebou do zahraničí, měli byste si zjistit veškeré informace dlouho před plánovanou cestou. Potřebné informace Vám poskytne Státní veterinární správa či zastupitelský úřad cílové země. Samozřejmě se můžete také obrátit na svého veterinárního lékaře, který může okamžitě provést potřebná očkování. Nezapomeňte se také informovat, zda Vámi vybrané ubytovací zařízení (hotel, chata, byt) povoluje ubytování zvířat. Nemůžete se spoléhat na to, že majitel ubytovacího zařízení změní názor, jakmile se zahledí do okouzlujících očí Vaší kočky. Téměř všechny hotely a resorty na stanovených pravidlech trvají a vesměs nečiní žádné výjimky.

Vstupní požadavky

Pro cesty do zemí EU musí mít Vaše kočka Pet Pass (pas zvířete v zájmovém chovu), označení mikročipem a platné očkování proti vzteklině. Očkování proti kočičí chřipce, kočičí psince a leukóze sice není požadováno, ale mělo by být pro každého majitele koček samozřejmostí. Zodpovědný majitel nevystaví svou kočku nebezpečí, že se nakazí nemocí, které lze přitom snadno předejít.

Velká Británie kromě výše uvedených podmínek požaduje ještě očkování na protilátky. Pokud cestujete do Velké Británie, ale i Irska a celé řady dalších zemí z třetích zemí, jsou vyžadovány navíc ještě krevní testy.

V případě vycestování mimo Evropskou unii musí být splněny konkrétní aktuální podmínky dané země. Tyto veterinární podmínky by si měl zjistit každý majitel nebo osoba, která zvíře doprovází, buď na zastupitelském úřadu dané země nebo u kompetentní veterinární autority.

Vzhledem k tomu, že vstupní požadavky se často mění, měli byste se co nejdříve informovat o aktuálním situaci a okamžitě zahájit všechna nezbytná očkování, pokud plánujete dovolenou se svým mazlíčkem. Ti, kteří se spoléhají na to, že jsou tyto požadavky stejné jako v předešlých letech, mohou zažít ošklivé překvapení a mohou být nuceni rychle změnit plány ohledně své dovolené.

Kočky cestují v umělohmotném přepravním boxu

Pokud jste úspěšně dokončili všechny tyto formality, následuje druhá část plánování dovolené: Kočka musí být během cesty umístěna v bezpečné přepravce. Umělohmotné přepravní boxy jsou pro tento účel nejvhodnější alternativou. Jsou snadno čistitelné, nerozbitné a  pohodlně se přenášejí.  Proutěné koše a měkké textilní cestovní tašky s větracími otvory pro vzduch mohou být sice atraktivnější, ale mnohem méně vhodné pro delší přepravu. Proutěné koše jsou velmi nepohodlné a měkké tašky zase neposkytují kočce dostatečnou ochranu. Umělohmotné přepravní boxy jsou vhodné pro cestování autem i pro přepravu letadlem a vlakem. (Pokud cestujete letadlem, musíte  o transportu kočky včas informovat leteckou společností. Informace Vám poskytne každá cestovní kancelář).

Vybavení na cesty

Mezi základní vybavení na cesty s kočkou patří kočičí toaleta. Nepotřebujete nutně klasickou velkou toaletu. Na cesty je mnohem lepší malá skladná toaleta, která kočce poslouží také v ubytovacím zařízení. Kočkolit, lopatku na kočkolit, igelitové sáčky, konzervy, suché krmivo, pamlsky, misku na  krmivo a vodu, kartáč, hřeben, deky, polštáře a hračky- to vše  byste měli zabalit s sebou. Oblíbené krmivo Vaší kočky nemusí být v místě Vašeho pobytu dostupné nebo může být mnohem dražší než doma. A přechod na jiné kmrivo představuje pro kočku nadměrnou zátěž.  Metabolismus kočky se novému krmivu přizpůsobuje pomalu.  Pokud máte v úmyslu zůstat v zahraničí delší dobu, měli byste se žaludkem kočky zacházet opatrně: Návyk na nové krmivo by měl probíhat postupně po dobu nejméně jednoho týdne. Podíl dosavadního krmiva postupně snižujte a zvyšujte podíl nového krmiva. Organismus kočky tak bude mít dostatek času si na nové krmivo přivyknout.

Na cestách

Během cest je třeba mít na zřeteli některé věci: Některé kočky jízdu autem špatně snášejí. Reagují  nevolností, jsou napjaté a velmi nervózní. Pokud Vaše kočka zvrací i  během krátkých výletů nebo je velmi úzkostná, snažte se jí cestování usnadnit. Veterinární lékař Vám jistě doporučí pro Vaší kočku vhodná sedativa, která ji na několik hodin uspí. Takové opatření je zcela v zájmu zvířete a umožňuje majiteli koček zahájit dovolenou bez stresu.  Méně citlivé kočky mohou být uklidněny pouhou přítomností svého páníčka a uklidňováním.

Kočka s přepravkou a cestovními taškami

Ale i když kočka cestování miluje a chová se v autě sebevědomitě, musí být během jízdy umístěna v přepravním boxu. Nezajištěná kočka se ráda prochází po celém autě a odvádí pozornost řidiče. Takovéto experimenty jsou velmi nerozumné a mohou být nebezpečné pro zvíře i pro člověka. V případě nehody je kočka v transportním boxu také mnohem lépe chráněna. Pokud sedí nezajištěná na zadním sedadle, je v případě nenadálého brždění či srážky vymrštěna přes celou kabinu vozidla. Takový incident může u kočky vyvolat paniku a představovat další nebezpečí pro spolucestující.

Pozor na teplotní šok!

Pokud cestujete s kočkou na jih, dejte si pozor na venkovní teplotu. Vysoké teploty mohou ohrožovat zdravotní stav Vašeho zvířete a způsobit teplotní šok. Během cesty by měla panovat příjemná teplota – pozor však na průvan. Opatrnosti dbejte také na čerpacích stanicích nebo odpočívadlech. I pokud si chcete jen vypít šálek kávy nebo udělat malou pauzu, nezapoměňte auto zaparkovat do stínu a pootevřít okénko, aby měla kočka dostatek čerstvého vzduchu. Na přímém slunci  uvnitř vozu nebezpečně rychle stoupá teplota. Pokud je teplo, podávejte kočce občas trochu vody. K tomu dobře poslouží snadno dostupná láhev vody nebo plastová miska.

Infekce a parazité

Každá dovolená má své nástrahy. Alespoň pokud jde o šíření infekčních chorob a parazitů. Za určitých okolností se kočka může dostat do styku s patogeny, které jsou v České republice velmi vzácné a mohou způsobit vážná onemocnění. Proto by každé cestě do zahraničí s Vaším čtyřnohým mazlíčkem měla předcházet konzultace s veterinářem. Ten Vás upozorní na možná rizika, navrhne profylaktické opatření a poskytne tipy jak se zachovat. Pití vody z kohoutku byste se v cizině měli vyhýbat. V některých zemích není pitná voda příliš kvalitní. A to platí nejen pro Vás, ale i pro Vaše domácí mazlíčky. Dokonce i kočka může být napadena střevními bakteriemi a reagovat přetrvávajícím průjmem. Balená voda je dostupná ve většině supermarketů a je relativně bezpečnou alternativou. Na rozdíl od psů většina cestujících koček nemá chuť vydávat se na vlastní pěst na průzkum okolí. A je to tak lepší, protože kontaktem s jinými zvířaty, zejména pak těmi toulavými, může dojít k přenosu různých onemocnění a parazitů.

Všude dobře, doma nejlíp?

Celkově se cestování s kočkou jeví jako náročné a riskantní. Samozřejmě, že je možné vzít  kočku s sebou na dovolenou nebo naléhavou služební cestu. Někteří čtyřnožci i dvounožci si takové dobrodružství dokonce užívají. Nicméně by si měl člověk dobře rozmyslet, jestli neexistuje nějaké jiné řešení. Obecně platí, že kočky dávají přednost domácímu prostředí, kde jsou zvyklé a dokáží se velmi dobře vyrovnat s nepřítomností svého majitele bez jakékoli psychické újmy. Pokud si cestu plánujete dopředu, jistě stihnete včas zajistit pro svou kočku vhodného opatrovníka.

Pár tipů na závěr

Každý, kdo nenajde vhodného opatrovníka pro svou kočku v okruhu svých známých a příbuzných se může obrátit na některý z kočičích hotelů či penzionů. Další volbou jsou kluby „pet sitters“ (hlídání mazlíčků) nebo útulky. Některé útulky mají vyčleněné "prostory pro hosty", které jsou oddělené od ostatních zvířat. Adresy klubů naleznete v telefonním seznamu, v čekárnách vetrinárních lékařů nebo na internetu.

"Cestovní seznam" Vaší kočky:

✓ Očkovací průkaz

✓ Oficiální veterinární osvědčení

✓ Transportní box

✓ Deky a polštář

✓ Kočičí toaleta

✓ Kočkolit

✓ Lopatka na kočkolit

✓ Plastové sáčky

✓ Misky na krmivo a na vodu

✓ Suché i mokré krmivo

✓ Pamlsky a vitamíny

✓ Nezbytné léky

✓ Kartáče a hřebeny

✓ Hračka

✓ Telefonní kontakt na Vašeho veterináře

Nejlépe hodnocené články
3 min

Cestování s kočkou autem

Kočky nerady cestují. Každá změna místa je pro citlivá zvířata velký stres, protože neznámé zvuky a pachy je znervózňují. Majitelé domácích mazlíčků jsou však někdy nuceni je přemístit - ať už jde o každoroční návštěvu veterináře, stěhování nebo delší dovolenou. Jízda autem nemusí být pro Vaši kočku zrovna příjemná, ale s malou přípravou můžete kočku strachu z jízdy zbavit.
5 min

Cestování s kočkou v letadle

Cestování letadlem je u koček ještě méně oblíbené než v automobilu. Neznámé pachy, hlasité zvuky a vyrovnávání tlaku jsou pro kočky velmi nepříjemné. Bohužel není vždy možné se takovéto cestě vyhnout. Bez ohledu na to, zda se stěhujete nebo nebo plánujete dlouhodobý pobyt v zahraničí: S trochou příprav můžete cestu letadlem Vaší micince co nejvíce zpříjemnit.
10 min

Cestování s kočkou

Hotely pro kočky jsou beznadějně plné, jindy ochotný soused nemá čas, ostatní členové rodiny bydlí příliš daleko a všichni přátelé jsou na dovolené. Existuje mnoho důvodů, které mohou cestování chtivé majitele koček dostat do velmi obtížné situace. Někdy mají majitelé domácích mazlíčků jen dvě možnosti: buď se vzdát vysněné dovolené a strávit ji se svým mazlíkem doma nebo ho vzít na cesty s sebou. Pokud trávíte dovolenou nebo cestujete služebně v rámci České republiky a máte během celého pobytu stabilní ubytování, není většinou žádný problém, pokud Vás bude Vaše kočka doprovázet – ovšem za předpokladu, že majitel ubytovacího zařízení proti tomu nic nenamítá. Brát s sebou svého kočičího mazlíčka na okružní cesty nebo na stresující služební cesty však nedoporučujeme. Ani cesty do zahraničí nejsou zcela bez komplikací: přísné požadavky na vstup do dané země, pas či aktuální veterinární osvědčení vydané úředním veterinárním lékařem, identifikace zvířete mikročipem či tetováním, očkování proti vzteklině či další očkování  - to vše může dovolenou se zvířetem zkomplikovat. Samozřejmě všechny tyto předpisy mají svůj význam. Koneckonců chrání zdraví všech zvířat. Pro majitele domácích mazlíčků však představují celou řadu nepříjemností.