Kočičí máta (catnip)

Mnoho koček vůni kočičí máty neodolá. Máta patří botanicky mezi hluchavkovité. Svůj název získala tato rostlina díky tomu, že velmi silně přitahuje pohlavně zralé kočky. Reakce koček jsou z genetických důvodů různé a pouze na cca. 50% koček má máta zřetelné účinky. Přitahuje nejen domácí kočky, ale také velké kočkovité šelmy. Vůně kočičí máty odpuzuje krysy.

šanta kočičí neboli catnip

Účinky kočičí máty

Čím jsou účinky kočičí máty způsobeny, není zcela jasné. Předpokládá se, že vůně rostliny je spojena s pářícím rituálem zvířat. Tato vůně je pro většinu koček omamná. V rostlině se válejí a působí uvolněně. Máta navíc podporuje hravost a na nějakou dobu zvyšuje aktivitu i u líných jedinců. Na koťata a staré kočky ale máta nepůsobí. Zvláště v nepříjemných situacích, například při přepravě veterinárnímu lékaři, můžete do transportní schránky vložit trochu catnipu.
Mnoho majitelů koček trápí otázka, zda není máta pro kočky toxická. Zatím nejsou známy žádné vedlejší účinky ani postižení. Mátu lze proto používat bez obav. Nedoporučuje se však používat každý den. Jednou týdně zcela postačí, nehrozí pak hyperstimulace. Kočka by samozřejmě měla být při používání máty v dobrém zdravotním stavu.

 

Pěstování kočičí máty

Mátu využijí nejen kočky, ale i Vy ve Vaší zahrádce. Máta díky obsahu speciální účinné láky odpuzuje hmyz a škůdce. Rostlina je relativně nenáročná a robustní. Nejlépe jí vyhovují slunečná místa a roste téměř v každé půdě. Po prvním odkvětu by měla být trochu zastřižena, aby mohla znovu vykvést.

černá kočky s bílými znaky u truhlíku s kočičí mátou

Hračky pro kočky s kočičí mátou

Jen málokterá kočka odolá vůni kočičí máty. Kočky tuto vůni milují a žádná hračka s kočičí mátou před nimi není v bezpečí. Lehce omamná rostlina zvyšuje atraktivitu hračky a aktivitu kočky. Svého mazlíčka tak zabavíte po dlouhou dobu a udržíte ho v dobré kondici.

Míčky s mátou kočku zcela jistě nenechají chladnou. Lákají ji ke hře a k dovádění. Udice s catnipem kočku nadchne a přemění líného povaleče na bystrého lovce. Kočka se bude plížit, lovit, skákat a utíkat.

Kromě polštářů s kočičí mátou a plyšových figurek s catnipem naleznete v naší nabídce také spreje s catnipem.

 

Nejlépe hodnocené články

Navykání kočky na volný výběh

Slunce láká k výletům do přírody – to vědí i naše kočky. Ale jakmile si jednou užijí volný výběh, budou ho vyžadovat neustále! Neomezený volný výběh ale nemusí být vždy pro kočku vhodný. Rozhodnete-li se Vaší kočce výběh dopřát, musíte jí na to nejprve navyknout. Měli byste věnovat pozornost několika věcem.

Proč kočky v noci mňoukají? A co s tím?

Bezesné noci kvůli kočičímu mňoukání? Pravděpodobně to už zažil každý majitel kočího mazlíčka. Ale co dělat, když Vás kočka budí každou noc? Proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomůže proti nočnímu naříkání?

Proč mě moje kočka olizuje?

Každý, kdo zná nějaké kočky, které se mají navzájem rády, je může s trochou štěstí pozorovat při vzájemné péči o srst. Kočky se navzájem olizují. Co ale znamená, když kočka olizuje člověka?