Úzkost u koček

kočka v posteli

Kočky jsou od přírody zvědavá zvířata. Avšak ne každá kočka hned důvěřuje člověku. To platí hlavně v případech, když kočka vyrostla bez kontaktu s člověkem nebo s ním má veskrze špatné zkušenosti.

Jak poznáte, že má Vaše kočka strach?

Kdo se aspoň trochu vyzná v řeči těla kočky, dokáže úzkostnou kočku jasně identifikovat: pohybuje se ve skrčené poloze, má nepěstěně vyhlížející naježenou srst. Přátelské vycházení s jinými kočkami nebo novými věcmi nepřichází v úvahu, kočka působí nezainteresovaně a vzpruzeně. Pokud jiná kočka projeví zájem o věci, lidi nebo zvířata okolo, tahle se stáhne do pozadí. Hraní si a komunikace s ostatními kočkami nebo člověkem neprobíhá, přátelsky zdvižený ocas, kterým se projevují sebevědomé kočky, se u těchto jedinců objeví pouze stěží. Místo toho visí ocas v nejlepším případě jen zplihle dolů, většinou se nachází však mezi zadníma nohama nebo se mění ve vystrašenou či agresivní „štětku“. Srst nevypadá zježeně pouze v době přechodu mezi letní a zimní srstí, je také možné, že chovatel zaznamená lysejší místa. Chování se dá označit různě, jen ne jako uvolněné. Agresivita může být projevem úzkosti stejně jako letargie.

Jestli je nějaké kočka citlivá duše nebo odvážný objevitel závisí na plemeni, chovu, socializaci, okolí a sociální pružnosti. Stejně jako lidé mají i kočky individuální charakter. Existují tygříci, kteří už od kotěcích let důvěřují člověku a následují ho na každém kroku. Jsou i hrdé exempláře, které nepotřebují tolik přítomnost člověka, a pak jsou tu plaší jedinci, jejichž důvěru si získáváme pouze pomalu, jestli vůbec. Důvody se mohou různit.

vyděšená naježená kočka

Strach – odkud se bere?

Kočky jsou primárně řízeny svým instinktem. Zdánlivě bezvýznamné události jako je hlasité zvonění na dveře nepříjemná návštěva veterináře nebo nepřítomnost pánečka, který je zrovna na dovolené, všechny jmenované situace můžou zvíře uvést v nejistotu a vyvolat strach či úzkost. Ne vždy je jasně zřejmé, proč se určitá kočka drží od člověka dál, v podstatě reaguje úzkostlivě v určitých situacích nebo má fobii z jistých předmětů případně stvoření. Čím lépe se seznámíte se svou kočkou, podmínkami, v nichž žije a podmínkami, v nichž byla odchována, tím lépe se Vám bude hledat spouštěč strachu a úzkosti.

skrytá kočka

Kočky, které vyrostly bez lidské přítomnosti

Charakter kočky a jejího chování vůči člověku je přejímán především od matky kočky. V důležitém období formování, tedy během prvních 12 týdnů života, kotě přejímá všechny podstatné návyky od svých sourozenců a od matky kočky – k tomu patří i vztah k jiným zvířatům a k člověku.

Zpravidla platí: Matky kočky, které jsou vůči člověku obezřetné, předají tuto informaci i svým potomkům, kteří se pak mohou chovat úzkostlivě. Matky kočky jsou totiž vzorem pro koťata – plaché kočky často přestěhovávají svoje mladé z lidského dosahu. Koťata, která vyrůstají v osamělé kůlně nebo zcela ve volné přírodě, si budují důvěru mnohem hůře než ty, která od začátku přicházejí do styku s člověkem a jeho rodinou.

Přesto není nemožné sblížit se s takovým jedincem. Postupujte opatrně a ukažte Vaší kočce, že Vám stojí za druhý pohled. Nezahánějte kočku do kouta, naopak jí poskytněte možnost stáhnout se zpátky a nechte ji samotnou, aby k Vám přišla.

Kočky, které mají špatné zkušenosti

Dětství ale není všechno. I kočky, které vyrůstaly v lidském dosahu a od začátku se s člověkem potkávaly, mohou vůči němu ztratit důvěru nebo si vztah vůbec nevybudovat. Obvyklým důvodem jsou špatné zkušenosti a traumata. Zvířata, která byla psychicky nebo fyzicky týrána, se jen těžko z těchto špatných zážitků vzpamatovávají. Stojí to mnoho úsilí a práce, ale je možné i takto postižená zvířata naučit zase důvěřovat lidem. Jestli Vaše pokusy budou korunovány úspěchem, však závisí pouze na povaze daného zvířete a na konkrétních zkušenostech, které s lidmi má.

V každém případě by takové vyděšené kočce měla být vždy ponechána možnost stáhnout se. Cítí-li se tygřík zahnán do kouta, zvyšuje tento pocit míru stresu a dává zvířeti další důvod ke strachu. Postupujte opatrně a citlivě. Nenechte se demotivovat tím, že někdy to půjde stylem jeden krok dopředu a dva vzad.

Strach při speciálních situacích

Někdy je kočičí strach vázán na určitou situaci, předmět nebo na konkrétní osobu. Důvod často zase vězí ve fyzickém nebo duševním traumatu, šoku nebo špatných zkušenostech.

Například není divu, že kočka nerada leze do transportního boxu. Pravděpodobně si přepravku spojuje s návštěvou veterináře nebo s dlouhou cestou autem. Cílený trénink zmůže v tomto případě zázraky. Zkuste zařídit, aby si kočka tento nepříjemný zážitek uměla spojit i s něčím pozitivním. K tomu Vám mohou být nápomocné různé pamlsky nebo klik trénink, přičemž můžete kočku odměnit kliknutím, když se přiblíží k transportnímu boxu.

Když je kočka úzkostná z ničeho nic

Někdy jsou i kočky, které důvěřují svému okolí, najednou úzkostlivé a vystrašené. V tomto případě je třeba rozlišovat mezi fobií, která se váže pouze na určité věci, jako je třeba plastová láhev nebo pes, a strachovým stavem, kdy je kočka permanentně vyděšená. Co se stalo? Ztratila Vaše kočka z ničeho nic zájem o člověka, hry, hlazení a ukazuje pouze svěšený ocas, možná přestala mít zájem i o jídlo, případně začala být nečekaně agresivní, pak byste měli přemýšlet nad chronickým stresem nebo velkým atakujícím traumatem. I zde může za vším stát psychika, proto prosím vyhledejte veterináře, který vyloučí chronické bolesti nebo zdravotní problémy. Pokud je kočka tělesně zdravá, musíte vzít v úvahu psychický stres a trauma. Byl tento strach probuzen nějakou vnější změnou?

bojácná kočka

Je zde ve hře nějaký rozhodující zážitek, stěhování nebo nehoda? Nemá rodina najednou nového člena? Je kočka nedostatečně socializovaná a proto se cítí nejistě ve společnosti s dalšími soukmenovci? Jsou životní podmínky přizpůsobeny potřebám společnosti, v níž žije více koček, tedy je zde dostatek kočičích toalet a misek? Je kočka ohrožována zbytkem kočičích kolegů a vzbuzuje v ní sociální stres tento všudypřítomný strach?

A dál?

Vidíte, existuje mnoho příčin, které mohou vyvolávat strach u našeho miláčka. Vy jako chovatel znáte Vaši kočku lépe než kterýkoli expert a možná již po přečtení našeho článku jste odhalili některé stresové faktory. Možná jste v některém z popsaných projevů poznali chování své kočky. Neztrácejte však odvahu ani v případě, že je pro Vás i tak chování Vaší kočky hádankou. Je možné přizvat k posouzení i odborníka. Zvířecí terapeuti mají vycvičené oko, co se chování koček týče. Jste to sice Vy, kdo zná kočku nejlíp a tím pádem dokážete velmi dobře zpozorovat změnu v chování, avšak nezávislý druhý pohled na věc a názor může také vykonat zázraky!

Ovšem pokud jste sami objevili příčinu změny v chování, není vůbec jednoduché zbavit kočku této obavy. Přistupujte k případu obezřetně, hurá akce nepomůžou ani Vám ani zvířeti. Dejte Vaší kočce čas, nenuťte ji do ničeho. Radujte se z každého, byť jen malého pokroku.

Prostředí, v němž je kočka spokojená

Pokud jste jasně identifikovali příčinu kočičího strachu, pak je zapotřebí nechat ji  ze života kočky zmizet. To však není vždy úplně možné – sice byste mohli najít nově příchozí kočičce jiný domov, dát svoje dítě k adopci nebo se rozejít s partnerem, ale to nikdo nechce. Tady to znamená najít východiska a vyjít kočce v jejích potřebách co nejvíce vstříc. Tedy uzpůsobte jí vizuálně Váš domov. Správný kočičí domov by měl mít například mnoho míst, kde kočka může nerušeně odpočívat, a také kočičí škrabadla jsou nezbytná. Obzvláště důležitá je i kočičí toaleta, která by měla stát na klidném místě – zde nesmí být Vaše kočka rušena. Totéž platí pro misku s krmivem. U velmi nervózních jedinců může pomoci nasazení spreje s feromony nebo difuzéru, např. Feliway nebo Felisept. Tyto produkty rozptylují do vzduchu hormony „dobré nálady“, které se pak přesunou na kočku, jakmile se otře o předmět, na němž přistály. Zpravidla působí kočky po několika týdnech již uvolněněji. U některých pomůže jednorázové rozptýlení po místnosti, u jiných je zapotřebí používat hormon trvale.

Nicméně spokojený život kočky není podmíněn pouze vnějšími skutečnostmi, věnujte proto svému miláčkovi dostatek pozornosti, především v případě, že je příčinou negativních emocí žárlivost, například vlivem přistěhování nového partnera nebo narozením dítěte. Motivujte kočku pozitivním způsobem, tedy hlazením, společným hraním nebo pamlskem.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Proč mě moje kočka olizuje?

Každý, kdo zná nějaké kočky, které se mají navzájem rády, je může s trochou štěstí pozorovat při vzájemné péči o srst. Kočky se navzájem olizují. Co ale znamená, když kočka olizuje člověka?
9 min

Co dělat, když mě v noci budí mňoukání kočky?

Mňoukání kočky v noci většinou to pro člověka znamená bezesnou noc. Snad každý majitel kočky to alespoň jednou zažil. Co ale můžete dělat, když vás kočičí mňoukání každou noc okrádá o spánek? V tomto článku vysvětlíme, proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomáhá proti nočnímu mňoukání koček.
3 min

Navykání kočky na volný výběh

Slunce láká k výletům do přírody – to vědí i naše kočky. Ale jakmile si jednou užijí volný výběh, budou ho vyžadovat neustále! Neomezený volný výběh ale nemusí být vždy pro kočku vhodný. Rozhodnete-li se Vaší kočce výběh dopřát, musíte jí na to nejprve navyknout. Měli byste věnovat pozornost několika věcem.