Bázlivá kočka: co s tím můžu dělat?

kočka v posteli

Kočky jsou přirozeně zvědavá zvířata. Ne každá kočka však má stejnou důvěru v lidi. To platí zejména v případě, že kočka vyrostla bez kontaktu s lidmi nebo s nimi dokonce měla špatné zkušenosti. S bázlivou kočkou je třeba zacházet opatrně.

Jak poznám, jestli se moje kočka bojí?

Každý, kdo ví něco málo o kočičí řeči těla, jasně pozná vyděšenou kočku: pohybuje se přikrčená, často s naježenou srstí. Chybí jí přátelský přístup k jiným kočkám nebo novým předmětům, kočka často projevuje nezájem nebo je připravená utéct. Zatímco ostatní kočky přistupují k novým objektům, dalším kočkám nebo lidem se zájmem, tato kočka se stáhne.

U bázlivé kočky neexistuje hra nebo dokonce komunikace s ostatními kočkami nebo lidmi, přátelsky zvednutý ocas sebevědomé kočky je vidět jen zřídka. Místo toho v nejlepším případě ocas jen tak visí, ale většinou je stažen mezi zadníma nohama nebo se mění v ustrašený nebo agresivní „kartáč“.

Srst vypadá zanedbaně, a to nejen při výměně srsti, a majitel kočky si také může všimnout několika lysých mokvajících míst v srsti. Chování je všechno, jen ne uvolněné. Agresivita může být známkou úzkostné poruchy i letargie!

Bojící se kočka
Skleslé uši jsou u koček známkou strachu.

Proč se moje kočka bojí?

O tom, jestli kočka bude „citlivka“ nebo odvážlivec, rozhoduje plemeno, chov, socializace, prostředí a sociální stav. Stejně jako my lidé, i každá kočka má individuální charakter. Existují domácí tygříci, kteří důvěřují lidem již od kotěte a kteří sledují své dvounohé přátele na každém kroku. Existují pyšní jedinci, kterým lidská společnost nic moc neříká. A existují plachá zvířata, která si budují důvěru jen pomalu, pokud vůbec. Důvody mohou být různé.

Kočky jsou primárně ovládány svými instinkty. Zdánlivě nevýznamné zážitky, jako je hlasité zvonění u dveří, nepříjemná návštěva veterináře nebo nepřítomnost člověka během dovolené, mohou naše kočky hluboce znepokojit a vyvolat úzkost. Není vždy jasné, proč je určitá kočka vůči lidem zdrženlivá, v určitých situacích reaguje ustrašeně nebo vykazuje fobii vůči určitým předmětům nebo živým tvorům. Čím lépe znáte svou kočku a její chov a životní podmínky, tím snáze poznáte příčinu strachu.

Kočky vyrůstající bez kontaktu s lidmi

Povaha kočky a její chování k lidem je formováno zejména matkou kočky. V důležitém období vtiskávání, v prvních dvanácti týdnech života, se kočka dozví vše, co je pro ni důležité, od své matky a sourozenců – a to zahrnuje i přístup k ostatním zvířatům a lidem.

Obecně platí, že matky, které jsou opatrné vůči lidem, mají sklon vychovávat úzkostlivější koťata. Matka kočka je koneckonců nejdůležitějším vzorem pro své děti – plaché kočky často vychovávají koťata dál od lidí. Koťátka, která vyrostla v osamocené kůlně nebo dokonce ve volné přírodě, si hůře budují důvěru k lidem než koťata, která od začátku udržovala živý kontakt se svou lidskou rodinou.

Budujte důvěru

Přesto není nemožné se s takovým divochem spřátelit. Postupujte opatrně a ukažte kočce, že jí stojí za to přijít blíž. Neomezujte ji, ale nabídněte jí možnosti úkrytu (například domek pro kočky nebo tunel) a dejte jí příležitost přijít sama z vlastní vůle.

Bázlivá kočka, která má špatné zkušenosti

Ale kočičí školka není všechno. Dokonce i kočky, které vyrostly v blízkosti člověka a od samého začátku s ním měly živý kontakt, mohou ztratit důvěru – nebo si dokonce vztah s člověkem vůbec nevytvoří.

Častý důvod: špatné zkušenosti a trauma

Zvířata, která byla fyzicky nebo psychicky týrána, se jen těžko zotavují. S velkým množstvím práce a úsilí je však možné vyděšenou kočku znovu zvyknout na lidskou společnost! Zda budou vaše pokusy korunovány úspěchem, závisí na individuálním charakteru kočky a jejích konkrétních zkušenostech.

V každém případě by bázlivá kočka měla mít možnost úkrytu, pokud chce odejít z přímého kontaktu s vámi. Pokud se cítí ohrožená, zhoršuje to její stres a dává jí to další důvod se vás bát. Postupujte opatrně a obezřetně. Nenechte se demotivovat, pokud někdy uděláte jeden krok vpřed a dva kroky zpět.

Strach ve zvláštních situacích

Někdy je strach vaší kočky spojen s konkrétními situacemi nebo objekty, často také s lidmi. I zde lze často najít důvod ve fyzickém nebo emocionálním traumatu, šoku nebo špatných zkušenostech.

Například se nemůžeme divit, že se kočky zdráhají vstoupit do přepravního boxu, když mají plastovou krabici spojenou s návštěvami veterináře nebo dlouhými cestami autem na dovolenou. Cílený trénink může v tomto případě dělat zázraky. Dbejte na to, aby měla kočka tento pro ni děsivý předmět spojený s něčím pozitivním. Jak častokrát i teď budou užitečné pamlsky – ale možná jste již s kočkou absolvovali trénink pomocí clickeru a můžete ji odměnit „cvaknutím“, když se přiblíží k přepravnímu boxu.

Kočka se najednou bojí

Někdy se i důvěřivé kočky najednou vyděsí. Zde se rozlišuje fobie, která se týká pouze určitých předmětů, jako jsou plastové sáčky nebo psi, a stav strachu, kdy je kočka trvale stresována. Co se stalo? Ztratila vaše přítulná kočka najednou zájem o lidi, mazlení a hraní? Vykazuje trvale svěšený nebo stažený ocas?

Přestala úplně žrát nebo je neobvykle agresivní? Pak byste měli přemýšlet o velkém traumatu nebo chronickém stresu. I zde mohou být příčinou náhlého strachu psychické příčiny – proto se poraďte se svým veterinářem, abyste vyloučili chronickou bolest nebo jiné zdravotní problémy kočky.

Pokud je vaše bázlivá kočka fyzicky zdravá, měli byste zvážit psychický stres nebo trauma. Byl strach vyvolán vnějšími změnami? Došlo k drastickému zážitku, přestěhování nebo nehodě? Přibyli noví členové rodiny? Je kočka nedostatečně socializovaná a život s novou kočkou v ní vyvolává nejistotu? Jsou životní podmínky vhodné pro domácnost s více kočkami, je zde dostatek kočičích toalet a míst na krmení? Není ustrašená kočka ohrožována jinými kočkami a nevede tento sociální stres k neustálému strachu?

2024_03_Spring_General_C_1000x160_CZ

Co mám teď dělat?

Je zřejmé, že u našich koček existuje řada příčin úzkostných poruch. Jako majitel znáte svou kočku lépe než kterýkoli jiný odborník a možná se vám již při čtení našeho článku některé věci vyjasnily. Možná jste v jednom z popsaných případů poznali chování vaší kočky.

Pokud je pro vás chování vaší kočky stále záhadou, nezoufejte. Můžete dokonce vyhledat pomoc u profesionála. Terapeuti zvířat mají v oblasti chování koček vycvičené oko. Vy znáte své kočky nejlépe a dokážete identifikovat změny v chování, které by cizí člověk nikdy neviděl. Ale druhý názor často dělá zázraky!

Dokonce i když zjistíte příčinu, není snadné strach ze života kočky vymazat. Ale není to nemožné! V každém případě postupujte opatrně, zbrklé akce nepomohou ani vám, ani vaší kočce. Dejte kočce čas, netlačte na ni – a oslavte každý malý krůček jako úspěch.

Tipy pro zacházení s bázlivými kočkami

Jakmile zjistíte jasnou příčinu strachu, je důležité, aby tato příčina zmizela ze života vaší kočky. To ale není vždy možné – možná můžete hledat nový dobrý domov pro svou kočku, ale nikdo se určitě nechce vzdát svého dítěte nebo svého partnera.

Rozpoznejte potřeby vaší kočky a reagujte na ně

Klíčem je najít alternativy a co nejvíce vyhovět potřebám vaší kočky. Zajistěte, aby prostředí kolem vaší kočky pro ni bylo co nejvhodnější. Byt vhodný pro kočky by měl například disponovat řadou míst k odpočinku a spánku, stejně jako jednou nebo více možnostmi škrabání. Obzvláště důležité je klidné místo pro kočičí toaletu – vaše kočka by zde neměla být rušena. Totéž platí pro umístění misky na krmivo.

U extrémně nervózních zvířat může pomoci použití feromonového spreje nebo difuzéru. Tyto produkty jsou založeny na „pocitu pohody“, feromonu, který kočka roznáší při otírání se o různé předměty. Zvířata se obvykle zbaví úzkosti po několika týdnech používání. U některých koček pomáhá jediná aplikace po krátkou dobu, zatímco jiné potřebují feromon ke zlepšení pohody po celý život.

I kočky mohou žárlit

Dobrý kočičí život nezávisí jen na vnějších okolnostech. Dopřejte vaší kočce hodně pozornosti – zejména je-li příčinou úzkostné poruchy pocit žárlivosti, například když se k vám nastěhuje partner nebo se do rodiny narodí dítě. Pozitivně utvrďte svou kočku v její roli mazlením, hraním si spolu nebo občas pamlskem.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Proč mě moje kočka olizuje?

Každý, kdo zná nějaké kočky, které se mají navzájem rády, je může s trochou štěstí pozorovat při vzájemné péči o srst. Kočky se navzájem olizují. Co ale znamená, když kočka olizuje člověka?
9 min

Co dělat, když mě v noci budí mňoukání kočky?

Mňoukání kočky v noci většinou pro člověka znamená bezesnou noc. Snad každý majitel kočky to alespoň jednou zažil. Co ale můžete dělat, když vás kočičí mňoukání každou noc okrádá o spánek? V tomto článku vysvětlíme, proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomáhá proti nočnímu mňoukání koček.