Kočičí zvuky: co znamená mňoukání, vrnění, syčení a další?

Kočka mňouká

Mňau! Tato kočka má určitě naléhavou prosbu - možná nemá v misce dost krmiva?

Kočky mají širokou škálu kočičích zvuků, kterými vyjadřují své pocity. Nejznámější jsou asi mňoukání, vrnění a syčení. Tento článek překládá nejdůležitější kočičí zvuky do lidské řeči.

Co znamenají kočičí zvuky?

Kočky se dorozumívají řečí těla i hlasem. Například zdvižený ocas signalizuje důvěru. Rozšířené zornice mohou znamenat velkou radost, ale také bolest nebo strach. Pokud se kočka hrbí, cítí se ohrožena.

Kočky mezi sebou komunikují také pomocí pachových signálů. Například značkují močí, aby ostatním kočkám ukázaly: „Tohle je moje území!“

Kromě toho mají kočky k dispozici celý repertoár kočičích zvuků. Odborný termín pro tyto hlasité projevy je „vokalizace“.

Každý kočičí zvuk má určitý význam. Někdy je však kočičí jazyk nejednoznačný. Abyste své kočce skutečně rozuměli, závisí správný překlad vždy na konkrétní situaci.

I hluché kočky se naučí kočičí zvuky

Zatímco lidé se při osvojování řeči spoléhají na svůj sluch, koťata, která se narodila hluchá, se mohou naučit různé kočičí zvuky. Schopnost vydávat zvuky je zřejmě vrozená a v průběhu života se ještě zdokonaluje.

Mňau – kočičí zvuk s mnoha významy

„Jak dělá kočka?“ Pokud se na tuto otázku zeptáte batolete, s největší pravděpodobností dostanete odpověď „mňau“. Mňoukání je obecně považováno za typický kočičí zvuk.

Co ale znamená mňoukání? Co vám jím chce vaše kočka sdělit? Kočičí mňoukání může mít v závislosti na situaci různý význam. Většinou ho kočka používá, když po vás něco chce:

  • „Mám hlad!“
  • „Prosím, hraj si se mnou!“
  • „Potřebuji pomoc!“

Spektrum sahá od jasného kňourání („mi“) až po srdcervoucí „miaaauuu“. Každá kočka má svůj vlastní „mňoukací dialekt“. Některé kočky mňoukají více, jiné méně. Například siamské kočky jsou považovány za poměrně upovídané.

Mňoukání v noci může mít různé příčiny. Kromě nudy nebo hladu může být za tímto kočičím zvukem i vážná nemoc. Pokud Vás mňoukání kočky každou noc připravuje o spánek, měli byste se pro jistotu poradit s veterinářem.

Věděli jste? Dospělé kočky mezi sebou mňoukání téměř nepoužívají. Mňoukání je vyhrazeno koťatům. Když kočky mňoukají, mluví ke „svým“ lidem dětskou řečí.

Kočka vrní
Když kočka vrní, je to známka pohody.

Vrnění – známka pohody

Kočičí vrnění zní jako tiché hučení motoru. Když kočka vrní, cítí se příjemně. Kočky například vrní, když je někdo hladí nebo když dostanou chutnou potravu. Při setkání s jinou kočkou vrnění znamená: “Jsem přátelsky naladěna”.

Koťata umí vrnět již od jednoho týdne věku. Tímto způsobem dávají své matce najevo, že je vše v pořádku. A také když se kočičí matka vrací z výletu do pelíšku, dává svým dětem najevo vrněním: “Všechno je v pořádku.”

Vrnící kočka na klíně má na nás lidi také relaxační účinek. Odborníci zjistili, že právě tento kočičí zvuk snižuje krevní tlak.

Vrnění i při bolesti

Pozor: kočky vrní také tehdy, když jsou ve velkém stresu, mají velké bolesti nebo umírají. Takto se uklidňují.

Prosebné vrnění

Kombinace vrnění a mňoukání je takzvané „prosebné vrnění“. Kočka vydává mňoukavé zvuky ve zvláštní frekvenci a zároveň vrní.

Jak už název napovídá, naše kočky vydávají tento kočičí zvuk, když po nás něco chtějí. Je to přátelštější a decentnější verze mňoukání.

Jak kočky vydávají zvuk vrnění?

Kočky mohou vrnět téměř ve všech životních situacích – klidně i celé hodiny: při nádechu, při výdechu a dokonce i při jídle, sání nebo spánku.

Způsob, jakým vydávají vrnivý zvuk, není dosud zcela objasněn. Někteří odborníci se domnívají, že tento kočičí zvuk vydávají svaly hrtanu, které rozšiřují a zužují hlasivkovou štěrbinu.

Jiní se domnívají, že za nepřetržité vrnění je zodpovědná tvrdá, nepružná jazylka, která spojuje jazyk s lebeční kostí. Podle další teorie se na vzniku vrnění podílejí kožní chlopně v blízkosti hlasivek.

Mimochodem, pořádně vrnět umí pouze kočky domácí, rysi, oceloti, pumy a gepardi.

Vrká jako holub

Zní vše domácí kočka někdy jako holub? Pokud vydává přátelské „mrrp“, má dobrou náladu a chce si s vámi povídat ve svém jazyce. „Mrrp“ znamená něco jako „ahoj, to jsi ty – super!“ nebo „tady jsem“ a někdy také „pojď se mnou!“.

Kočičí zvuk „vrkání“ je určen jako pozdrav lidem a ostatním kočkám. Kočičí matky vydávají jemné vrkání, když se vracejí ke svým mláďatům do pelíšku. Někteří kocouři se své milované také dvoří láskyplným vrkáním.

Kočičí zvuky: zpěv kocoura

Když mají kocouři spory o teritorium nebo postavení, často strašlivě vřískají. Pro lidské uši zní takzvaná „píseň kocoura“ jako pláč dítěte.

„Zpívání“ může trvat až půl hodiny – dokud nedojde k boji nebo dokud jeden ze soupeřů nevyklidí pole.

Kocouři také využívají své pěvecké schopnosti k tomu, aby přilákali samici v říji.

Kočka syčí
Tato kočka je velmi rozzlobená: vycenila zuby a syčí.

Syčení, prskání a vrčení

Pokud je kočka velmi rozzlobená nebo se cítí vážně ohrožena, začne syčet. Toho dosáhne tak, že otevře ústa do poloviny, vysune horní ret a vycení zuby. Pak vyklene jazyk na horní patro úst a krátce a prudce vydechne.

Zuřivý výraz v její tváři spolu se syčivým kočičím zvukem a prudkým vydechnutím vzduchu říká protějšku zcela jasně: „Jen sem a dál ne!“

Pokud syčení nemá žádný účinek, snaží se kočka svého protivníka zastrašit prskáním a pliváním. Jedná se o náhlý výdech vzduchu doprovázený děsivým zvukem.

Kočka také dává najevo, že je opravdu rozzlobená, vrčením nebo mručením. Vrčivé zvuky jsou definitivním posledním varováním před seknutím tlapkou.

Když kočky štěbetají

Některé domácí kočky vydávají zvláštní zvuk: štěbetají. Většina koček začne štěbetat, když sedí u okna a pozoruje ptáky. Toto takzvané „štěbetání“ nebo „žvatlání“ zní podobně jako drkotání zubů.

Jak takové chování chápat? Jedna z teorií říká, že kočky drkotají zuby, aby si procvičily kousnutí do krku, které obvykle používají k usmrcení kořisti.

Dalším vysvětlením může být frustrace: kořist mají přece přímo před nosem, a přesto je mimo jejich dosah.

Více informací o kočičích gestech a jejich významu najdete v našem článku „Poznání a porozumění kočičí řeči“.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
7 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.