Proč mě moje kočka olizuje?

Proč mě moje kočka olizuje

černobílé kotě olizuje prst

Každý, kdo zná nějaké kočky, které se mají navzájem rády, je může s trochou štěstí pozorovat při vzájemné péči o srst. Kočky se navzájem olizují. Co ale znamená, když kočka olizuje člověka?

Proč se kočky navzájem olizují?

Abychom pochopili, proč kočky člověka olizují, musíme se blíže podívat na sociální vztahy mezi kočkami. To nám pomůže lépe pochopit, jakou roli hraje jazyk ve společenských interakcích koček.

Důvody, proč se kočky vzájemně olizují:

  • Péče o srst: Dokonce i malá koťata si užívají „vlhkou“ péči o srst od své matky.
  • Posílení vazeb: Péče o srst u dospělých koček je také projevem náklonnosti a vzájemné důvěry.
  • Vnímání pachů: Olizováním kočky lépe vnímají pach ostatních koček.
  • Změna pachu srsti: Kočka zakryje neobvyklé pachy ostatních koček svými vlastními pachovými molekulami. Například poté, co se vrátila od veterináře.

Tři důvody, proč kočky olizují člověka

U lidí používají kočky to, co znají ze sociální interakce s ostatními kočkami. Tím se vysvětluje důvod, proč Vás kočka ráda olizuje.

Projev náklonnosti

Nejkrásnější a nejdůležitější důvod pro slastné olizování člověka: Kočka vyjadřuje svou velkou náklonnost. Pokud Vám při hlazení kočka olizuje ruku, můžete se tetelit štěstím: Kočka Vás má ráda a těší se z Vaší společnosti. Ale nebuďte smutní, pokud Vám kočka ruku nikdy neolizuje. Kočky to dělají mnohem méně než psi. V podstatě je olizování milovaného člověka věcí vkusu každé kočky.

Značení území

Náklonnost jde ruku v ruce s dalším důvodem odhodlaného používání jazyka. Protože Vás má kočka ráda, chce si Vás označkovat: „Tento člověk patří mně!“ Čtyřnozí mazlíčci mají mnohem jemnější nosy než my. Čeho si nevšimneme, když nás kočka olizuje: Na pokožce zanechává male pachové částice. Ty ostatním kočkám nebo psům signalizují, že patříte do území Vaší kočky. Lízání tak vyjadřuje vlastnické nároky. Obdobně se chová, pokud jste před setkáním se svou kočkou pohladili jinou kočku nebo psa. Kočka pak cítí případnou konkurencí. Lízáním kočka nejen odstraňuje jejich pachové molekuly, ale také je zakrývá svými vlastními.

Kočka olizuje pot z pokožky

Ležíte na lehátku při teplotě 30 stupňů Celsia a kočka Vám olizuje ruku? Možná jen ochutnává chuť Vašeho potu. Mírně slaná chuť je pro mnoho zvířat zajímavá. Pokud jste před chvílí snědli něco dobrého, je také docela možné, že kočka vnímá pach jídla z Vašeho potu. Není divu, že si to nenechá ujít.

Co mám dělat, když mě kočka olizuje?

Pokud Vás kočka olizuje z náklonnosti, možná jí to budete chtít oplatit. Volnou rukou ji pohlaďte. Mnoho koček také miluje péči měkkým kartáčem nebo masážní rukavicí. Pokud je Vaše kočka jednou z nich, hýčkejte jí jemným kartáčováním. Takto posílíte Vaše vzájemné pouto.

Mohou kočky olizováním přenášet nějaké choroby?

Nejen rodiče malých dětí se často ptají: Mohou se pomocí kočičího jazyka přenášet nějaké choroby? V zásadě je dobré dodržovat některá hygienická pravidla. Olízla-li Vám kočka ruku, měli byste si ji poté umýt. Malé děti ale často strkají ruce do úst. Nezávisle na olizování platí, žijí-li ve Vaší domácnosti společně děti a kočky s volným výběhem, měli byste svého kočičího mazlíčka pravidelně odčervovat. Pokud se sliny dostanou do malé ranky, může ve velmi vzácných případech dojít k infekci patogenem Bartonella henselae, což by mohlo vést k „nemoci z kočičího škrábnutí“. Jak je z názvu patrné – přenáší se zejména v případě zranění poškrábáním. Riziko přenosu chorob při olizování je nízké. Z hygienických důvodů nenechávejte Vaši kočku olizovat Vám obličej.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Proč mě moje kočka olizuje?

Každý, kdo zná nějaké kočky, které se mají navzájem rády, je může s trochou štěstí pozorovat při vzájemné péči o srst. Kočky se navzájem olizují. Co ale znamená, když kočka olizuje člověka?

9 min

Co dělat, když mě v noci budí mňoukání kočky?

Mňoukání kočky v noci většinou pro člověka znamená bezesnou noc. Snad každý majitel kočky to alespoň jednou zažil. Co ale můžete dělat, když vás kočičí mňoukání každou noc okrádá o spánek? V tomto článku vysvětlíme, proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomáhá proti nočnímu mňoukání koček.