Moje kočka se bojí ohňostroje

kočka pod dekou

Kočky mají vynikající smyslové orgány. Slyší třikrát lépe než lidé a ve tmě vidí mnohem lépe než my. Není divu, že je ohlušující zvuky a jasné záblesky silvestrovských ohňostrojů děsí. Jak můžeme našim mazlíčkům v těchto stresujících situcích pomoci?

Samozřejmě nereagují všechny kočky na silvestrovské oslavy stejně. Zatímco některé je sotva zaznamenají, jiné doslova panikaří. Třesou se, bloudí bytem, nadměrně se olizují nebo z ničeho nic ńedbají na čistotu. Volně žijící kočky se mohou zaběhnout a pak nemohou najít cestu domů nebo v panice vběhnou pod auto. Ve skutečnosti může mít takový strach dramatické důsledky. Je proto důležité, jak se se stresem Vašeho tygříka vypořádat a co dělat, abyste strach z ohňostrojů a petard zmírnili.

10 tipů, jak kočku na Silvestra připravit

Na zvuky prvních silvestrovských petard nejsou kočky většinou připravené, koneckonců nevědí, že my lidé oslavujeme Nový rok zábavnými ohňostroji – i přesto, že panička s páníčkem plánovali tento večer již dlouho dopředu. Naštěstí existuje několik jednoduchých opatření, která můžete provést, abyste strach zvířete co nejvíce snížili. Přinášíme Vám 10 následujících tipů:

  • Navykněte kočku na zvuky petard a ohňostrojů

Kočky mají nerady změny. Na nové a neznámé zvuky reagují stejně citlivě jako na náhlé změny v jejich každodenní rutině. Doporučujeme postup “snížení citlivosti“ vůči ohňostrojům pomocí zvukových nahrávek nebo CD, které reprodukují hluk novoročních petard a rachejtlí. Je důležité, abyste začali s tréninkem včas – kočka si na nové zvuky nezvykne přes noc. Přehrávejte kočce tyto zvuky při každodenních činnostech, např. při krmení nebo společném večerním odpočinku na pohovce. Nejprve nastavte hlasitost na nejnižší stupeň – pokud kočka zůstane klidná, můžete postupně zvyšovat hlasitost (po několik dní). Důležité je, aby trénink probíhal v poklidné atmosféře. Chovejte se tak, jak se chováte běžně a nevěnujte pozornost zvukům. Tak kočce ukážete, že hlasité zvuky v pozadí jsou zcela běžné a není důvod se vzrušovat.

  • Buďte v klidu

I když to ne vždy dávají najevo – kočky jsou velmi citlivé na nálady svých páníčků. Pokud vyzařujete klid a pohodu, přenese se tento pocit i na Vašeho mazlíčka. Pokud jste ale nervózní, hekticky pobíháte a hledáte prskavky, zdobíte byt slavnostními dekoracemi a v troubě se peče silvestrovské menu, přenese se napětí i na kočku. Stres způsobený zvuky petard se ještě znásobí. V mnoha domácnostech panuje v období Vánoc a na Silvestra výjimečná nálada, ale u kočky byste se měli snažit udržovat každodenní rutinu –neměnit dobu krmení, hraní a procházek.

  • Nenechávejte kočku o samotě

Prokažte sobě i své kočce laskavost a připravujte se na silvestrovskou oslavu v klidu, bez stresu. Divokého večírku se spoustou lidí, hlasitou hudbou a bouchajícími zátkami šampaňského byste se měli z lásky ke své kočce raději vzdát. Oslavovat přichod Nového roku venku a kočku ponechat o samotě také není nejlepší nápad. Kočka potřebuje nejen odpočinek, ale také pocit bezpečí, aby se vyrovnala s hlasitě bouchajícími petardami, a to je to nejlepší, co jí můžete dopřát. Koneckonců, malá domácí oslava s rodinou nebo blízkými přáteli může být také velice příjemná.

  • Vezměte domů kočku žijící venku

Samozřejmě byste měli, jak jsme již uvedli, brát o svátcích ohledy na návyky Vaší kočky. Výjimkou je volný výběh. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme vzít kočku domů dříve, než začnou silvestrovské ohňostroje. Riziko, že Váš mazlíček v panice vběhne pod auto nebo ho zraní petarda, je opravdu velké. Pokud kočka není zvyklá být zavřená doma a ráda se toulá po setmění venku, měli byste předem “trénovat”. Noční tuláky můžete do domu nalákat výjimečným pamlskem. Doporučujeme zavřít dvířka pro domácí mazlíčky – alespoň na Silvestra – aby kočka nemohla nepozorovaně vyklouznout ven.

  • Připravte kočce útulné místo pro odpočinek

Kočka potřebuje mít vždy možnost úniku. Pokud na Silvestra ale nemůže uniknout ven, dopřejte ji v domě místo, kam se můžete v případě „ohrožení“ ukrýt. Ideální je samostatná, tichá místnost, která je daleko od hluku ohňostrojů. Aby se kočka cítila pohodlně, připravte jí její obvyklý pelíšek. Pokud nemáte k dispozici celou místnost, vytvořte kočce alespoň pod postelí, za pohovkou nebo ve skříni pohodlnou skrýš. Postačí i stará krabice, zakrytá přikrývkami. Většina koček se ráda ukrývá pod přikrývkami nebo ve škrábadle, a jistě ráda využije takovou nabídku i na Silvestra. Pokud si však kočka zvolí jinou skrýš, nebuďte zklamaní, ale respektujte její rozhodnutí. Nutit kočku ukrýt se ve Vámi připravené skrýší ještě zvýší její nervozitu.

  • “Vypněte” hluk

Není důležité, kde se v bytě kočka ukryje – důležité je, aby toto místo bylo co možná nejklidnější. Zavřete okna a dveře, a pokud je to možné, stáhněte rolety či žaluzie a zatáhněte závěsy. Zvuky ohňostrojů sice neutišíte, ale můžete je alespoň výrazně utlumit. Také ostatní místnosti byste měli co nejvíce od hlasitých silvestrovských oslav. Je pochopitelné, že si nechcete nechat ujít krásné výjevy na noční obloze, ale dohodněte se s partnerem nebo přáteli, že vždy někdo zůstane se zvířetem doma. I když kočka nebude viditelně ve stresu a zachumlá se do svého pelíšku, bude cítit, že jste doma a bude se cítit bezpečněji.

rezavá kočka v náručí © Konstantin Aksenov / stock.adobe.com
  • Postarejte se o rozptýlení v podobě hudby nebo pamlsků

Dobrým způsobem, jak odvrátit pozornost kočky od neznámého hluku ohňostrojů, je zesílit obvyklé zvuky v domě. Pusťe si oblíbenou hudbu nebo zapněte rádio či televizor. Dokonce i tichá klasická hudba kočku uklidní. Na jiné myšlenky přivede kočku nejen hudba, ale také neobvyklé pamlsky nebo zábavné hry, například s udičkou. Zabavit ji můžete také pomocí agility nebo v domě ukrytými pamlsky.

  • Ignorujte strach

Jakmile začnou bouchat první petardy a rachejtle a napětí začne stoupat, rozptylujte kočku hrou nebo pamlsky tak, jak je popsáno výše. Ale nepřehánějte to. Přehnané mazlení a uklidňování (“Neboj se, hluk venku je normální a brzy přestane.”) nepomůže. Naopak, zvýšená pozornost kočku ještě více vystresuje. Uvěří, že na ní číhá opravdové nebezpečí, když se jí tak věnujete. I když je to těžké: Zkuste ignorovat strach Vaší kočky a chovejte se normálně. Takovým chováním kočce ukážete, že ohňostroj není důvodem k obávám a kočka se zklidní.

  • Navoďte uvolněnou atmosféru

Pokud chcete pro pohodu svého kočičího mazlíčka udělat maximum, může použít speciální rozprašovač do zásuvky. Jedná se o syntetické feromony, které se podobají přirozeným feromonům kočky a které navozují pocit bezpečí a pohody. Feromon, produkovaný kočkou-matkou při kojení, předává koťatům podvědomou zprávu, že je vše v pořádku a koťata se nemusejí ničeho bát. Tímto způsobem se často podaří výrazně snížit hladinu stresu způsobeného zvuky ohňostrojů.

Objevte Feliway, efektivní metodu proti kočičímu stresu!

  • V nouzovém případě sáhněte po přírodních uklidňujících prostředcích

Pokud všechny výše uvedená opatření nepomohou a strach Vašeho mazlíčka se každým rokem stupňuje, můžete se uchýlit k použití sedativ. Koneckonců, strach z ohňostroje se může rozvinout do výrazné fobie z hluku. V takovém případě byste však měli vždy nejdříve kontaktovat veterináře a požádat o radu, jaké léky by mohla Vaše kočka užívat. Některá sedativa pouze zmírňují příznaky stresu tím, že kočku znehybní – ale strach z ohňostrojů zůstává. V důsledku paralýzy se však může strach dokonce ještě zvýšit, protože kočka nemůže hluku uniknout. Bylinné uklidňující přípravky, které kočku uklidňují přirozenou cestou, bez paralyzace, bývají lepší alternativou. Nicméně, Bachovy květy apod. je potřeba začít podávat několik dní před koncem roku, aby měly požadovaný účinek.

Pohodový nový rok

Při zavádění výše uvedených opatření budete potřebovat více či méně trpělivosti, podle toho, jak moc se Vaše kočka ohňostrojů bojí. Kočky jsou individuality a ne každý druh “terapie” bude mít dobré výsledky. Nicméně, pokud vyzkoušíte výše popsané tipy, zcela jistě dosáhnete úspěchu s jedním nebo druhým opatřením, a výrazně snížíte strach Vašeho mazlíčka během novoročních oslav. Vy i Vaše kočka tak přivítáte nový rok s klidem a úsměvem.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Proč mě moje kočka olizuje?

Každý, kdo zná nějaké kočky, které se mají navzájem rády, je může s trochou štěstí pozorovat při vzájemné péči o srst. Kočky se navzájem olizují. Co ale znamená, když kočka olizuje člověka?

9 min

Co dělat, když mě v noci budí mňoukání kočky?

Mňoukání kočky v noci většinou pro člověka znamená bezesnou noc. Snad každý majitel kočky to alespoň jednou zažil. Co ale můžete dělat, když vás kočičí mňoukání každou noc okrádá o spánek? V tomto článku vysvětlíme, proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomáhá proti nočnímu mňoukání koček.