Nečistotnost u koček

Kočka mezi toaletním papírem

Kočky jsou od přírody velice čistotná zvířata. Pokud kočka nepoužívá kočičí toaletu nebo si neudržuje čistou srst, je to vážný varovný signál zdravotních nebo psychických problémů!

Nečistota u kočky se projevuje různými způsoby. Svoji potřebu vykonává mimo kočičí toaletu nebo neudržuje v čistotě svůj kožíšek. To vše může znamenat fyzické nebo duševní onemocnění.

Kdy k veterináři

Pokud se Vaše kočka nadměrně škrábe nebo není čistotná, měly by Vaše první kroky vést k veterináři. Ten Vašeho chlupáčka důkladně zdravotně vyšetří. Nadměrné škrábání může být projevem alergie nebo typickým projevem parazitů. Nečistota může souviset s infekcí močového měchýře nebo s jinými infekcemi. Pokud je Vaše kočka fyzicky zdravá, je nutné hledat příčinu chování jinde.

Značkování nebo nečistota?

Zvláště u koček se nečistota zaměnuje se značkováním a naopak. Ale jak poznat, o co jde, jestli o značkování nebo nečistotu?

Pozorujte Vaší kočku při močení na špatném místě. Značkování poznáte tak, že se kočka postaví zády k předmětu, vzpřímí ocas a vystříkne trochu moči. Hodně značkují nekastrovaní kocouři, ale toto chování se může objevit i u koček během mrouskání. Značkování vždy nesouvisí jen s hormony. V mnoha případech si kočka jen chrání svoje území, např. když žije v domácnosti více koček.

Ale pokud se kočka během močení krčí, pak se jedná nečistotnost.

Kotě se dvěmi roličkami toaletního papíru

Proč je Vaše kočka nečistotná?

Co se musí stát, aby se z čistotného zvířete stalo nečistotné? Pokud veterinář vyloučil fyzickou příčinu, pak bývá většinou zodpovědný chronický stres. Mějte na mysli, kočky tímto jednáním nechtějí člověka obtěžovat. Často nechápou, že močení na nežádoucím místě není pro člověka příjemné. Nadávat kočce, potrestat jí nebo jí v tom vymáchat čumák ničemu nepomůže, naopak to kočce způsobí ještě větší stres a bude ve svém chování pokračovat. Možná ještě zvýší intenzitu tohoto chování. Vaše energie by měla směřovat k hledání důvodu, proč to kočka dělá. Často je nečistotnost spojená s nevyhovujícími podmínkami k životu. Možná je Vaše kočka zvyklá na jiná zvířata, na venkovní výběh nebo na více zábavy. Možná máte hodně práce a Vaše kočka se cítí osamělá? Možná se na chování kočky projevily změny ve Vašem životě: narození dítětě, změna partnera nebo změna pracovní doby. Na vině může být špatné umístění toalety, kočka se necítí bezpečně a tak tam nechce vykonávat svojí potřebu.

Čištění kožíšku

Čištění kožíšku, stejně jako spaní je důležitou součástí života kočky. Kočky jsou velmi čistotné, svým jazykem odstraňují uvolněné chlupy z kožíšku, stejně tak odstraňují trávu, listí a malé nečistoty, například zbytky po návštěvě toalety. Toto chování může být velmi intenzivní nebo málo časté.

Povaha Vaší kočky určuje čas a intenzitu, jakou věnuje péči o kožíšek. Pokud kočka najednou své chování změní, je to důvod k obavám.

Při takzvané „přehnané péči“ se často začnou vyskytovat holá místa na břiše, na vnitřních stranách stehen, na ocase nebo jinde. Většinou majitele napadne, že je něco špatně. Nadměrná péče může mít fyzické nebo psychické příčiny. Pokud Váš veterinář neodhalí fyzickou příčinu, jako je alergie, paraziti, nebo potravinová alergie, budete muset zvážit jako příčinu tohoto jednání stres.

Totéž platí i pro sníženou intenzitu očisty. Pokud se už Vaše kočka nečistí po návštěvě toalety, může za to postupující věk nebo infekce v ústech. Ale nelze vyloučit ani poruchy úzkosti nebo stres.

Všimněte si také pozorně životních podmínek kočky. Spí Váš chlupatý čumáček dost a pelíšky jsou tak využity? Nebo máte pocit, že je Vaše kočka ve stresu – zvláště v přítomnosti nových členů rodiny nebo v určitý denní čas? Možná je váš kočičí senior unaven, protože nové kotě mu nedá pokoj?

 

Britská kočka si olizuje tlapku

Pomoc odborníka

Nemůžete přijít na žádný důvod, proč se Vaše kočka cítí nepříjemně, vystresovaně nebo přehnaně o sebe pečuje? Můžou Vám pomoci takzvaní „kočičí psychologové“. Tito odborníci se zabývají kočičím chováním a můžou identifikovat problémy Vaší kočky a pomohou s jejich řešením.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Proč mě moje kočka olizuje?

Každý, kdo zná nějaké kočky, které se mají navzájem rády, je může s trochou štěstí pozorovat při vzájemné péči o srst. Kočky se navzájem olizují. Co ale znamená, když kočka olizuje člověka?
9 min

Co dělat, když mě v noci budí mňoukání kočky?

Mňoukání kočky v noci většinou pro člověka znamená bezesnou noc. Snad každý majitel kočky to alespoň jednou zažil. Co ale můžete dělat, když vás kočičí mňoukání každou noc okrádá o spánek? V tomto článku vysvětlíme, proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomáhá proti nočnímu mňoukání koček.