Nebezpečné potraviny pro kočky

Kočka pije mléko

Zoolog a odborník na chování zvířat Paul Leyhausen již dávno zjistil, že kočky samy nemusí nutně jíst jen to, co je pro ně skutečně dobré. O to důležitější je, aby byl člověk dobře informován o tom, které z lidských potravin mohou být pro kočky škodlivé. Některé lidské potraviny, které jsou prospěšné pro lidské zdraví, jsou pro kočky vysoce toxické.

Následující seznam není úplný ani vyčerpávající.

Co by kočky neměly jíst?

Mezi nebezpečné potraviny pro kočky patří:

Je zřejmé, že kočkám by se neměl podávat alkohol. Z tohoto důvodu jsou „Bachovy kapky“ pro kočky k dispozici pouze ve verzi bez alkoholu. Alkohol může u koček způsobit vážné poškození jater a mozku. I množství, které se z lidského pohledu zdá velmi malé, tedy jedna polévková lžíce, stačí k tomu, aby kočka upadla do kómatu. Jen o něco větší množství alkoholu může být pro kočku dokonce smrtelné.

I když si možná myslíte, že své kočce dáváte něco obzvlášť dobrého, když se s ní rozdělíte o zavináče, důrazně vám doporučujeme, abyste to nedělali. Vysoký obsah soli neprospívá kočičímu trávicímu traktu.

Stejně jako pro psy je čokoláda vysoce toxická i pro kočky, a to kvůli látce theobrominu. Látka je obsažena v každém druhu čokolády – v obzvláště vysokých koncentracích však v hořké čokoládě a v čistém kakau, protože se používá mimo jiné k pečení nebo k výrobě „horké čokolády“.

Konzumace čokolády má pro kočky fatální účinky. Vede to k srdeční arytmii, svalovému třesu a záchvatům. Čím vyšší je obsah kakaa v čokoládě, tím nebezpečnější je pro naši kočku.

Kočky – na rozdíl od psů – naštěstí často nemají o čokoládové pokušení takový zájem, přesto byste ale měli zajistit, aby vaše domácí kočka neměla k čokoládě přístup, protože jí hrozí riziko otravy.

Hrozí riziko nákazy Aujezkyho chorobou, která je často smrtelná. Aujezkyho choroba neboli pseudovzteklina se u kočky projevuje především neurologickými příznaky. Stává se neklidnou, dává o sobě vědět častým mňoukáním a nápadnými polykacími pohyby ztrácí velké množství slin. V pokročilé fázi dochází k poruchám koordinace a ochrnutí.

Mezi nebezpečné potraviny pro kočky patří také avokádo. Avokádo, které je v současné době v lidské stravě velmi propagováno pro své zdraví prospěšné vlastnosti, je však pro kočky škodlivé. Persin v něm obsažený způsobuje kočkám dýchací potíže a otoky a poškozuje srdeční sval.

Tato zelenina obsahuje atropin, který u koček vyvolává srdeční arytmii.

I když kočky drůbeží maso milují, nikdy by ho neměly jíst syrové. Jeho konzumace představuje pro naše kočičí chlupáče řadu nebezpečí – mimo jiné proto, že může obsahovat salmonelu.

Kosti mohou obsahovat úlomky a poranit tak kočičí patro, uvíznout v krku nebo poškodit střevní stěnu.

Luštěniny a zelí jsou pro kočky také škodlivými potravinami. Mají tu vlastnost, že jsou těžko stravitelné. Pro kočku mohou být dokonce zcela nestravitelné a vést k nadýmání nebo průjmu. Kromě toho jsou známá i ojedinělá úmrtí.

Cibule je pro kočky velmi toxická v jakékoli formě – syrová, vařená, sušená nebo v prášku. Důvodem jsou sloučeniny síry. Konzumace cibule v jakékoliv formě proto může u našich milovaných koček způsobit zvracení, průjem, podráždění sliznic nebo dokonce anémii (chudokrevnost). I malé množství může stačit k tomu, aby se krev kočky zhoršila a ohrozila její zdraví.

Cibulová zelenina je pro kočky také nebezpečná. Mezi cibulovou zeleninu patří kromě cibule i pór, česnek, medvědí česnek a pažitka. Zejména pažitka se často vyskytuje na zahradě, na balkoně a v kuchyni. Pokud ji kočka sní, může se otrávit.

Protože kočky přirozeně nesnášejí laktózu, nemělo by se jim podávat mléko, i když se často argumentuje tím, že kočky na statcích pravidelně pijí mléko (údajně) bez jakékoli újmy.

Objevte naši nabídku speciálního mléka pro kočky s menším obsahem laktózy v obchodě zoohit.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Není to krmivo pro kočky, ale přesto je to nebezpečné: granule proti slimákům

Granule proti slimákům jsou pesticid, který se lisuje do tvaru zrnek a používá se proti slimákům na zahradě a v domácnosti. Je také známý jako moluskocid. Granule proti slimákům mohou obsahovat žaludeční jed metaldehyd. Dbejte proto na to, aby kočičí krmivo nikdy nepřišlo do styku s granulemi proti slimákům.

Pokud se u vaší kočky objeví příznaky, jako je zvracení, problémy s rovnováhou nebo velmi silné slinění, měli byste okamžitě vyhledat veterináře. Ten pak může co nejrychleji zahájit vhodnou léčbu, aby kočku zachránil.

Mimochodem, pro děti a savce může být požití této chemické látky smrtelné! Majitelé zahrad, kteří mají děti nebo domácí zvířata, by proto v žádném případě neměli používat granule proti slimákům! To platí i v případě, že sousedé mají kočky, které by mohly přijít do kontaktu s granulemi proti slimákům. Informujte se o alternativách šetrných k životnímu prostředí a zvířatům! Děti, kočky i životní prostředí vám poděkují.

Nejlépe hodnocené články
11 min

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?