Jedovaté rostliny pro kočky

Kočka jí trávu

Ne každá rostlina je pro vaši kočku bezpečná!

Vaše zahrada rozkvétá do nejnádhernějších barev a vaše kočka s radostí okusuje zahradní rostliny. Jakkoli se tato scenérie může zdát krásná, může být životu nebezpečná. Ne každá rostlina je pro vaši kočku zdravá! Přečtěte si vše o důležitém tématu „Jedovaté rostliny pro kočky“.

Symptomy: jaké jsou typické příznaky otravy?

Pokud vaše kočka snědla jedovatou rostlinu, příznaky onemocnění závisí na požité dávce. Typickými příznaky otravy jsou:

  • zvýšené slinění
  • zvracení
  • průjem
  • záchvaty křečí až ochrnutí
  • případně problémy s dýcháním nebo srdeční arytmie

V závislosti na dávce může dojít ke smrti kočky v důsledku otravy. Pokud máte podezření, že vaše kočka pozřela jedovatou rostlinu, měli byste se co nejdříve poradit s veterinárním lékařem.

Které rostliny jsou pro kočky jedovaté?

Jedovaté pokojové rostliny

Trávy jsou na jídelníčku vaší kočky na prvním místě. Potřebuje je, aby mohla vylučovat smotky chlupů ze žaludku. Takže jste možná museli obětovat nějakou pokojovou rostlinu.

To se však může vymstít. Některé pokojové rostliny jsou totiž pro kočky toxické. Následující pokojové rostliny byste proto měli ze svého bytu nebo balkonu odstranit:

Název Vlastnost
Agave Po konzumaci dužnatých listů rostlina dráždí sliznice vaší kočky.
Fíkus drobnolistý (benjamin) Typickými příznaky otravy je podráždění sliznice, zvracení a průjem.
Fíkovník pryžodárný (gumovník) Tato oblíbená pokojová rostlina je pro kočky mírně jedovatá.
Hortenzie Hortenzie jsou pro kočky jen mírně jedovaté.
Oleandr Oleandr je pro kočky prudce jedovatý, ale naštěstí chutná velmi hořce.
Orchideje všech druhů Obvykle stačí jen malé množství, aby se kočka otrávila.
Pryšec nádherný (vánoční hvězda) Oblíbená vánoční hvězda je pro děti, psy a kočky velmi jedovatá.
Kočka slintá © Mushy / stock.adobe.com
Pokud vaše kočka slintá nebo zvrací, znamená to, že může být otrávena.

Jedovaté zahradní rostliny

Venkovní kočky na jaře učitě potěší pohled na vaši rozkvetlou zahradu. Dbejte však na to, aby se vaše kočka vyhýbala následujícím jedovatým zahradním rostlinám:

Název Vlastnosti
Aloe Aloin obsažený v listech je pro většinu domácích zvířat jedovatý.
Brambořík Toxické saponiny zhoršují dýchání a vedou k nebezpečným poruchám krevního oběhu.
Břečťan Po pozření břečťanu bude kočka více slinit. Může dojít ke zvracení. V nejhorším případě může kočka trpět křečemi a dokonce i ochrnout.
Kapradiny Kapradiny (např. hasivka orličí) jsou jedovaté. Prostřednictvím enzymu thiaminázy poškozují kostní dřeň lidí a zvířat.
Šeřík Mnohé části rostliny, například kůra a květy, jsou pro kočky jedovaté.
Hyacint Hyacint dráždí sliznice a způsobuje trávicí obtíže.
Krokusy Tyto květiny jsou krásné. Pro vaši kočku jsou však vysoce toxické. Obsažený jed pikrokrocin způsobuje žaludeční potíže a někdy i horší příznaky otravy.
Konvalinky Glykosidy obsažené v květech a plodech způsobují u koček závažnou srdeční arytmii. Příliš velká dávka může také vést ke smrtelné srdeční zástavě.
Narcisy Tato rostlina způsobuje kočce po požití silné žaludeční potíže a problémy s rovnováhou.
Filodendron Pozor: zejména pro kočky je filodendron vysoce toxický. Dráždí sliznice, působí na nervový systém a poškozuje ledviny.

Proč jedí kočky rostliny?

Při úpravě srsti se kočky olizují svým drsným jazykem a spolykají mnoho chlupů. Ty se pak v žaludku smíchají se slinami a vytvoří větší chlupové koule. Týká se to zejména dlouhosrstých koček. Pokud jsou chlupové koule příliš velké a nedostanou se do střeva, kočka je vyzvrací.

Další informace o chlupových bezoárech u koček naleznete v článku.

Kočka pojídá rostliny, aby podpořila vylučování chlupů. Vlákna mladých nejedovatých travin mají podpůrný účinek a nepřímo tak zabraňují nebezpečným střevním obstrukcím.

Svou kočku můžete podpořit čerstvě zasetým obilím nebo šáchorem. Můžete také koupit již hotovou trávu pro kočky. Kromě toho tyto rostliny pomáhají udržet kočku mimo dosah jedovatých pokojových rostlin.

Měli byste rozhodně věnovat pozornost okrajům trávy. Ujistíte se tak, že že vaše kočka žere správné trávy. Ty by měly být měkké a ne řezavé. Ostré trávy mohou kočce vážně poranit ústní dutinu nebo jí uvíznout v jícnu.

Kočka žere trávu © madscinbca / stock.adobe.com

Nejedovaté rostliny pro kočky

Některé nejedovaté druhy rostlin žerou kočky rády. Jedná se zejména o tyto tři rostliny:

Šanta kočičí (catnip, kočičí máta)

Tato rostlina, která je mezi majiteli koček dobře známá, obsahuje látku, která je pro kočky omamná. Její povzbuzující účinek vyvolává u mnoha koček euforii, takže si s rostlinou chtějí hrát.

Jiné kočky se však nechává bylina naprosto chladnými. Přesný důvod není zatím znám. Bylina se také často vyskytuje v hračkách pro kočky nebo v jiných předmětech (např. škrabadlech).

Ožanka kočičí

Pro některé kočky je přitažlivá vůně ožanky kočičí (lat. Teucrium marum). Rostlina pochází ze západního Středomoří a lze ji dobře pěstovat v květináči.

Přestože tato krásná fialově kvetoucí rostlina majitelům koček poměrně silně voní po éteru, většinu koček ožanka láká i v sušeném stavu.

Kozlík lékařský (baldrián)

Kozlík lékařský (lat. Valeriana officinalis) také vzbuzuje zájem mnoha koček. Běžně se také nazývá kočičí kořen, protože kočky se po bylině, která po usušení voní po kafru, rády válejí a hlasitě mňoukají. I zde jsou poznatky o tomto chování stále z velké části neznámé.

V obchodě zoohit najdete skvělé hračky s kozlíkem lékařským nebo šantou kočičí!

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.