Fretky

Fretka

Chováte fretky nebo se o tyto hbité šotky zajímáte? Tito malí společníci si získávají stále větší oblibu. Fretky nejsou obyčejní domácí mazlíčci, proto byste měli jejich pořízení důkladně zvážit!

Vzhled

Fretky mají protáhlou, štíhlou postavu s poměrně krátkou hlavou. Samci jsou mnohem větší a těžší než samice: Samci dorůstají až do výšky 60 cm a váží cca 900 g, zatímco samice jsou jen 25-40 cm vysoké a váží 600 až 1000 g. Ocas může být dlouhý 19 cm. Zvířata mají krátké nohy, ale poměrně silné a mají 5 prstů. Barva srsti závisí na plemeni a může být velmi odlišná. Při správné péči se dožívají věku osmi až deseti let.

Ležící fretka

Chov fretek

5 cenných informací a tipů pro chov:

  1. Fretky můžete chovat v bytě, v kleci nebo ve venkovní voliéře.
  2. Fretky potřebují min. tři hodiny volného pohybu denně.
  3. Jděte se svými mazlíčky na procházku – do zahrady nebo do parku – ale vždy na vodítku!
  4. Zvířata jsou velmi živá a lze je pouze částečně vychovat.
  5. Fretka by neměla být samotná, potřebuje společníky svého druhu!

Výživa

Fretky nejsou hlodavci, ale šelmy. Proto je jejich strava masitá: obsah bílkovin v potravě by měl být vyšší než 30% a bílkoviny by měly pocházet z masa, nikoliv z obilnin. V podstatě existují tři možnosti výživy:

  • Suchá potrava: Vhodné je speciální suché krmivo, ale také kvalitní krmivo pro koťata.
  • Vlhká potrava: Šťavnaté krmivo pro kočky je také oblíbené.
  • Čerstvá potrava: Podávání čistého masa vede k nedostatečnostem, proto je čerstvá potrava důležitá. Upozornění: Paprika, salátová okurka, rýže, pamlsky pro kočky, apod. jsou na jídelníčku fretek na prvním místě.
  • Ujistěte se, že zvířata mají dostatečný přísun tekutin. Umístěte na vodné místo misku s vodou nebo pítko.
Fretka jí granulky

Klec pro fretky

Fretky jsou velmi zvědavé a hravé, potřebují alespoň 2-3 hodiny volného pohybu a zábavy. Proto je vhodné chovat více fretek pospolu. Bez dozoru jsou vystaveny některým nebezpečím, proto je vhodné je zavřít do klece, pokud nejste doma. Klec by měla být velká nejméně 1,50 m x 0,80 m x 0,80 m, při chovu více zvířat samozřejmě větší. Kromě misky na krmivo a na vodu by měl patřit mezi základní vybavení klece domeček na spaní, hadříky na zachumlání, houpačky a různé možnosti hraní a šplhání.

Lékařská péče

Fretky by měly být každý rok očkovány, min. proti vzteklině a psince. Doporučujeme 5-kombinaci očkování, která je běžná i u psů.

Před pořízením fretky se důkladně seznamte s potřebami a vlastnostmi těchto malých šelem, a to nejen prostřednictvím odborné literatury, ale také přímo u chovatele. Různé spolky a zájmová sdružení Vám ochotně poskytnou veškeré informace.

 

Všechny potřebné produkty pro fretky, jako jsou např. přípravky pro péči nebo hračky naleznete v nabídce obchodu zoohit.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.
12 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.