Malé prasátko (Teacup Pig)

Malé prasátko na louce

Mini prasátka jsou hravá, roztomilá a chytrá!

Rozplýváte se při pohledu na malé prasátko? Je však malé prasátko vůbec vhodné jako domácí mazlíček, a pokud ano, co je třeba zvážit? Všechny odpovědi na tyto otázky najdete zde.

Velikost a vzhled: jaká existují plemena?

Existují různá plemena a chovné linie miniprasátek. Většina lidí si zpravidla představí roztomilá prasátka, která zůstanou malá po celý život. Ale pozor – většina z nich dosáhne hmotnosti až 100 kilogramů!

Oblíbená plemena malých prasátek:

  • Göttingenské miniprase
  • Kunekune
  • Minnesotské miniprase
  • Mnichovské miniprase
  • Panepinto
  • Vietnamské prase

Na přesné standardy plemene se můžete zeptat svého chovatele.

Jakou má malé prasátko povahu?

Miniaturní prasátka jsou velmi inteligentní a přítulná zvířata. Podobně jako u jiných domácích mazlíčků (např. psů) můžete miniprasátko učit povelům, společně prozkoumávat okolí nebo se jen tak mazlit.

Tato stále oblíbenější zvířata mají vlastní hlavu a potřebují bezpečné prostředí s pevnými sociálními partnery. Vycházejí s mnoha dalšími zvířaty, včetně psů a koček.

Malé prasátko se psem © kathomenden / stock.adobe.com
Malé prasátko můžete chovat i s jinými domácími zvířaty.

Jsou malá prasátka vhodná jako domácí mazlíčci?

Malá prasátka mají stejně jako jejich větší příbuzní, chovaní jako hospodářská zvířata, zvláštní potřeby. Ty je třeba zohlednit, aby bylo vaše prasátko zdravé a spokojené. Toho můžete dosáhnout, pokud budete dbát následujících bodů:

1. Správná péče

Prasata jsou navzdory všeobecnému přesvědčení velmi čistotná domácí zvířata. Proto je důležité, abyste několikrát týdně čistili chlév, prostor pro krmení a toaletu. Kromě čerstvé slámy a možnosti koupání prasátka vyžadují také pravidelnou péči o drápy.

Jako kaliště je vhodné pískoviště nebo malá nádržka, kterou můžete napustit hadicí nebo konví. Pokud chcete své miniprasátko umýt, používejte pouze speciální šampony pro domácí zvířata. Běžným mýdlům z drogerie se vyhýbejte.

Malé prasátko - koupel © Jackson Photography / stock.adobe.com
Prasata jsou ve skutečnosti poměrně čistotná zvířata.

2. Druhově vhodný chov

Miniprasátka jsou považována za domácí mazlíčky. Neměli byste je však chovat výhradně ve svém domě nebo bytě.

Nabídněte svému mazlíčkovi možnost prozkoumat zahradu také nosem. Mějte však na paměti, že prase vám může rozrýt trávník nebo záhony. Dbejte také na to, aby byl prostor bezpečně oplocený a aby vaše malé prasátko neopouštělo nekontrolovaně pozemek.

V deštivých dnech nebo v mrazech bude vaše malé prasátko také rádo za malý přístřešek odolný proti povětrnostním vlivům. Při vysokých teplotách naopak uvítá ochranu proti slunci. Kotec však není druhově vhodnou alternativou!

3. Vyvážená strava

Denně potřebuje malé prasátko přibližně jedno až dvě procenta své aktuální tělesné hmotnosti. Tuto krmnou dávku můžete rozdělit na dvě části. Krmte svého mazlíčka ráno a večer. Běžně dostupné krmivo pro prasata je obvykle určeno k výkrmu. Stejně jako krmivo pro koně není pro vaše domácí zvíře vhodné.

Doporučuje se krmivo obsahující hrubě mleté zrno (ječmen, oves, kukuřici nebo pšenici). Obilnou mouku namočte do vody a připravte z ní kaši. Vmíchejte do ní speciální minerály určené pro prasata. Dávejte pozor na údaje na obalu a vyhněte se nadměrnému nebo nedostatečnému dávkování!

Obecně platí, že byste ze zdravotních důvodů neměli podávat sladkosti jako čokoládu nebo silně solené potraviny. Vhodným pamlskem je sušené pečivo (čerstvé pečivo nadýmá), sušené ovoce nebo čerstvá zelenina (např. okurky, dýně, salát, ředkvičky, rajčata).

Můžete také nabídnout čerstvé ovoce. Neměli byste ho však podávat příliš často. Ovoce totiž obsahuje velké množství energeticky bohaté fruktózy.

Pozor: Ať už se jedná o psa nebo prase – potravinový odpad je kvůli ochraně zvířat před nákazami tabu! Důvod: prostřednictvím potravin (zejména masa) se mohou přenášet nebezpečné bakterie, které lze zničit pouze silným ohřevem.

Zdraví miniaturního prasátka

Je veterinární péče o malé prasátko nákladná?

Většina malých prasátek onemocní jen proto, že je jejich majitelé nechovají nebo nekrmí správně. Příliš nízké teploty, vysoká vlhkost nebo mnoho čpavku ve vzduchu mohou například způsobit potíže s plícemi.

Někdy také miniprasátka uklouznou na kluzké podlaze nebo se zachytí drápy v příliš velké mezeře. Přizpůsobte proto prostory tak, aby se malé prasátko nemohlo zranit. S tím vám pomohou koberce a chrániče rohů běžné pro dětské pokoje.

Obezita je závažným problémem i u miniprasátek. Domácí zvířata s obezitou mají tendenci trpět dalšími onemocněními – například cukrovkou nebo kloubními problémy.

Pokud je kůže prasátka zarudlá nebo má miniprasátko vysokou horečku, měli byste o tom okamžitě informovat svého veterináře. Může se jednat o červenku prasat, kterou způsobuje bakterie Erysipelothrix rhusiopathiae.

Také další obávané nemoci prasat vedou k vysoké horečce, těžkému zánětu a náhlému úhynu. Patří mezi ně slintavka, kulhavka a mor prasat. Jedná se o nákazy zvířat podléhající ohlašovací povinnosti. Jako chovatelé prasat byste je proto měli mít na paměti.

Náklady a chovatelé

Jak najít miniprasátko

Miniprasátka si můžete koupit od speciálních chovatelů nebo také od soukromých osob. V závislosti na plemeni si prodejci účtují přibližně do 5 000 korun za zvíře.

Prasnice nebo kanec?

Ve světě prasat mají samice ve stádě navrch. To znamená, že kanci jsou v hierarchii na nižším stupni.

Kanci se nestarají o rodinu jako samice, ale mají spíše přívětivější povahu. Je však třeba počítat s tím, že kanci budou těžší a větší než prasnice.

Pokud si vyberete samici, získáte věrného společníka, který vás bude chtít chránit před cizími lidmi. Jejich hormonální cyklus trvá přibližně 21 dní. Během „hárání“ však nekrvácejí, jen budou více vyhledávat vaši blízkost.

Tip: Prasata nejsou samotářská, ale společenská zvířata.

Je vhodné chovat dva vykastrované kance nebo dvě prasnice. Kastrovaný kanec se s prasnicí snáší obzvlášť dobře, protože se kanec podřizuje, a tak nevzniká sociální stres.

Historie

První malé prasátko

Historie domestikovaných prasat, tedy prasat chovaných lidmi, sahá až do starověkého Řecka. Jedná se o předky menších a snadněji chovatelných miniprasátek.

Ta se však objevila až mnohem později, kolem poloviny 20. století. První miniprasátko, minnesotské miniprase, vyšlechtili vědci ve 40. letech 20. století pro pokusné účely. V 60. letech 20. století se v Německu zrodilo další plemeno (Göttingenské miniprase).

Závěr: je pro mě malé prasátko vhodné?

Miniprasátka jsou nejen roztomilá, ale také dokonalá domácí zvířata. Upozorňujeme však, že pokud chcete chovat prasátko druhově vhodným způsobem, musíte obvykle provést některá stavební opatření. Krmení, péče a veterinární náklady (např. očkování, léčba) někdy vyžadují také vysoké provozní náklady, které byste měli před rozhodnutím rozhodně zvážit.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.

11 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.