Morče peruánské

Ein Peruaner Meerschweinchen sitzt draußen auf einem Handtuch

Der Haarwirbel am Kopf gibt dem Peruaner Meerscheinchen ein freches, aber stylisches Aussehen.

Morčata jsou již roky oblíbenými domácími mazlíčky. Pokud hledáte obzvláště nádherné morče, pak ho určitě najdete v peruánském morčeti. Roztomilí rozcuchaní rošťáci zaujmou nejen svým drzým účesem, ale také svou bystrou povahou. Jejich dlouhá srst však vyžaduje určitou péči.

Jak vypadá morče peruánské?

Díky srsti dlouhé až 30 cm lze peruánská morčata poměrně snadno odlišit od ostatních plemen. Zvláště nápadná je pěšinka na hřbetě a vírky v srsti (nazývané také rozety) na bocích a na hlavě. Dalším charakteristickým znakem je dlouhá ofina, která morčeti dodává drzý vzhled.

Obecně je srst peruánských morčat hladká a hedvábná. Existuje také v různých barvách a barevných variantách. Roztomilá morčátka mohou být mimo jiné i jednobarevná, strakatá (černá, bílá, černobíle melírovaná), želvovinová nebo s břidlicově modro-zlato-bílým vzorem (šedá, zlatavě oranžová, bílá).

Jak velké je morče peruánské?

Délka srsti a těla není u peruánského morčete rozhodně úměrná. Stejně jako ostatní morčata mají peruánci poměrně kompaktní, ale svalnatou postavu. Dorůstají délky až 25 centimetrů.

Hmotnost roztomilých chlupáčů se liší v závislosti na pohlaví. Zatímco samice jsou obvykle o něco lehčí (800 až 1 200 gramů tělesné hmotnosti), samci mohou vážit až 1 400 gramů.

Morče peruánské s květinami © Virginie Gomes / stock.adobe.com

Povaha: plaché, ale ostražité

Peruánské morče je velmi bystré a zvědavé. Přesto byste si měli uvědomit, že podobně jako ostatní morčata je to poměrně plaché zvíře. Přílišný rozruch může způsobit stres, který neprospívá dobrému zdraví.

Chov

Venkovní nebo vnitřní chov?

Dlouhá srst peruánců se může kvůli přílišnému větru a drsnému počasí rychle zamotat a slepit. Proto jsou peruánská morčata méně vhodná pro čistě venkovní chov, ale spíše pro chov uvnitř.

Jako podestýlku v novém domově můžete použít slámu. Klec by měla mít rozměry alespoň 120 x 60 cm, aby morčata měla dostatek prostoru pro běhání. Kromě toho budou ráda, když budou mít dostatek úkrytů, kam se budou moci uchýlit, a vhodných hraček na zahnání nudy.

Péče

Peruánská morčata vyžadují hodně péče o srst

Jako dlouhosrsté plemeno je peruánské morče závislé na vaší péči. V hedvábné srsti se mohou rychle zachytit nečistoty. Často tak vznikají velmi nepříjemné zplstnatělé chuchvalce.

Pokud je srst příliš slepená, nezbývá často nic jiného než takto postižená místa ošetřit odstřižením srsti. Abyste tomu předešli, měli byste svému domácímu mazlíčkovi zhruba dvakrát měsíčně zastřihnout srst, která mu přerůstá až na podlahu.

K odstranění nečistot a drobných zámotků ze srsti je nejlepší použít jemný hřeben nebo měkký kartáč. Umístěte ho do pěšinky na hřbetě a pečlivě vyčešte srst shora dolů.

Pokud je vaše morče ještě velmi mladé, měli byste ho na péči nejprve zvyknout. Za tímto účelem můžete morčeti nabídnout krmivo. Tak se postupně naučí, že vám může důvěřovat. Kromě toho si váš peruánec spojí péči s něčím pozitivním.

Peruánské morče © Jutta Adam / stock.adobe.com

Strava

Co jedí peruánská morčata?

Morčata jsou čistě býložravci. Ve svém přirozeném prostředí se živí bylinami, trávou a zeleninou. Peruáncům můžete dát zeleninu, jako je mrkev, salát, celer nebo čekanka. Malí čtyřnozí kamarádi mají rádi také rajče a okurku, s těmi ale opatrně – velké množství může způsobit průjem.

Dobrou volbou jsou bylinky, jako je bazalka nebo řeřicha. Vítanou potravou je také kopr, řebříček a podobně. Pampelišku byste však měli morčeti podávat méně často, protože stejně jako petržel obsahuje hodně vápníku.

Na rozdíl od složení mnoha běžných krmiv pro morčata se obiloviny jako oves, žito nebo pšenice v přirozené stravě peruánských morčat nevyskytují.

peruaner meerschweinchen frisst petersilie © Evgeniia / stock.adobe.com
Die Ernährung von Peruaner Meerschweinchen ist durchaus anspruchsvoll. Frische Kräuter gehören ebenso auf den Speiseplan wie Heu. Zu viel Petersilie sollten Sie ihnen aber zum Beispiel auch nicht geben.

Další tipy pro zdravou výživu

Vzhledem k tomu, že nesprávné krmení může vést k některým potížím (např. vadám zubů, zažívacím problémům, nedostatku vitamínu C), měli byste dodržovat i následující rady:

  • Základem každé krmné dávky by mělo být seno. V kleci proto vždy zajistěte dostatek čerstvého sena.
  • Větve ovocných stromů obsahují důležité živiny.
  • Přibližně dvakrát denně podávejte čerstvé krmivo (zelené krmivo, zeleninu).
  • Vaše morče by mělo mít neustále přístup k čerstvé pitné vodě.

Aby si zažívání vašeho morčete mohlo zvyknout na nové krmivo, měli byste vždy začít měnit krmivo pomalu. Je lepší podávat menší množství častěji než několik velkých porcí.

Upozornění: Existují také některé potraviny, které jsou pro morčata nevhodné. Patří mezi ně ředkvičky, cibule nebo brambory!

Zdraví

Typické obtíže peruánských morčat

Peruánská morčata se dožívají přibližně čtyř až šesti let. Mnoho morčat však v průběhu života trpí problémy se zuby nebo žaludečními potížemi, což může výrazně ovlivnit kvalitu jejich života.

Nebezpečí vadného chrupu

Zuby peruánských morčat rostou průběžně po celý život. Každý týden přední i zadní zuby vyrostou přibližně o jeden až dva milimetry. Aby se však zuby dostatečně opotřebovávaly a nebyly příliš dlouhé, jsou vždy závislé na dostatku surové vlákniny.

Protože však mnoho krmiv pro morčata obsahuje málo vlákniny a zároveň hodně energie, trpí mnoho morčat přerostlými zuby. To postupně vede k vadám chrupu a poranění ústní sliznice.

Bolestivé rány jsou často důvodem, proč postižená zvířata nechtějí žrát nebo se zdají být nemocná. Nezřídka se stává, že veterinární lékaři musí vzniklé hnisavé abscesy čelistí léčit v anestezii.

Speciální trávení

Kromě toho mají morčata velmi zvláštní trávení. Jejich žaludek vytlačuje potravu do tenkého střeva pouze tehdy, když morče přijímá novou potravu, která následně tlačí dříve přijatou natrávenou potravu dál do trávicího systému.

I zde mohou nastat potíže, pokud morčata nejedí dostatek syrové potravy bohaté na vlákninu. Potravní kaše pak uvízne v žaludku. To znamená, že bakterie, které jsou důležité pro trávení, nemají potřebný zdroj energie. Abyste tomu zabránili, měli byste vždy zajistit přísun surové vlákniny!

Pořízení

Kde lze koupit morče peruánské?

Peruánské morče obvykle najdete v každém dobře zásobeném obchodě s chovatelskými potřebami a zvířaty. Pokud si chcete koupit zvíře přes internet, měli byste si rozhodně ověřit chov a původ nabízených morčat.

Toto plemeno si samozřejmě můžete koupit i od chovatelů. Oficiální chovatelé jsou uvedeni v seznamu Českého svazu chovatelů. Existují však i peruánská morčata od hobby chovatelů. Cena jednoho exempláře se pohybuje od 400 do 1000 korun. Záleží na barvě, chovné linii atd.

Odkud pochází morče peruánské?

Historie peruánského morčete je stará několik tisíc let. Jak název napovídá, pocházejí z peruánských náhorních planin. Indiáni, kteří zde žili, využívali hlodavce jako zdroj masa.

V koloniálním období pak španělské lodě převážely tato malá chlupatá klubíčka do Evropy. Evropané je zde vnímali méně jako zdroj potravy a více jako domácího mazlíčka. Vzhledem k tomu, že morčata mohou mít během krátké doby mnoho vrhů, rozšířila se poměrně rychle jako oblíbené domácí zvíře.

Závěr: nároční, ale milí spolubydlící

Pokud hledáte domácího mazlíčka, o kterého je velmi snadné se starat, peruánské morče je pro vás méně vhodné. Pokud však již máte zkušenosti s hlodavci a těšíte se na novou výzvu, peruánské morče je jistě vhodnou alternativou k ostatním plemenům morčat.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.

11 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.