Rex králík

Castor rex králík

Rex králíci jsou spolu se zakrslými králíky a angorskými králíky jedněmi z nejoblíbenějších králičích plemen. Milovníci domácích mazlíčků a mnozí chovatelé jsou okouzleni krásou sametové srsti tohoto králíka. Pokud si chcete rex králíka pořídit, dbejte na dobrý výběr zdravého jedince a také na následný chov u vás doma. Zjistěte si co nejvíce informací o chovu, péči a délce života rex králíků a o tom, jak s jistotou poznat zdravé zvíře.

Co je to rex králík?

Jedná se o krátkosrsté plemeno králíka, které je díky své ušlechtilé srsti velice oblíbené. Patří ke středně velkým králíkům (3 – 4,5 kg) a k nejvíce šlechtěným plemenům králíků vůbec.

Původní plemeno se jmenuje Castor rex. Pro jeho hnědou sametovou srst se mu také říká „bobří král“. V průběhu času probíhala další křížení tohoto jedince s jinými plemeny a tento králík se začal vyskytovat i v jiných barevných variantách.

Tato další plemena jsou považována za samostatná krátkosrstá plemena. Patří mezi ně například modrošedý chin rex, strakatý dalmatin rex nebo žlutý rex v červenožlutém zbarvení. Kromě normální (3 kg) až těžší (4,5 kg) váhové kategorie v chovech také najdete varianty malý rex a zakrslý rex.

Historie

Rex králík pochází z Francie. V roce 1919 se jednomu farmáři v Louché-Pringé podařilo poprvé přivést na svět dva různé vrhy s velmi krátkou srstí. Místní vesnický farář byl těmito zvířecími krasavci natolik nadšený, že převzal králíky do chovu a v roce 1924 je uvedl na trh pod názvem Castor rex. Latinský název znamená doslovně „bobří král“ a odkazuje na krátkou hnědou srst.

Tito králíci se stali rychle velkým hitem a byli prodáváni dalším chovatelům. V průběhu času bylo v chovu rex králíků vyšlechtěno mnoho nových barevných odrůd.

Vzhled a druhy

Jaké typické tělesné znaky mají rexové?

Tělo tohoto krátkosrstého plemene je mírně protáhlé, v ideálním případě je vepředu a vzadu stejně široké. Hlava se zdá být delší než u normálně osrstěných plemen. Zejména samci mají výraznou hlavu a silné čelisti. Uši mají těsně u sebe, tyto jsou dobře osrstěné a pevně zarovnané. Mohou dorůstat délky až 12 cm. Nohy mají středně dlouhé a silné. Vzhledem ke své krátké srsti vypadá toto plemeno štíhlejší než normálně osrstěná plemena. Srst rex králíka je maximálně 2 cm dlouhá, proto je silueta těla více viditelná.

Také krk, který je jinak v srsti skrytý, je u tohoto králíka více vidět. Srst musí být tak silná, aby se při pohlazení proti srsti jen pomalu vracela do původní polohy. Sametová struktura je dána krátkou a silnou srstí a hustou podsadou. Srst nesmí být nikdy vlnitá nebo kudrnatá.

Jaká plemena rex králíků existují?

Kromě plemena Castor rex existuje v chovech mnoho dalších barevných variant, jako například:

  • Chin rex (zbarvení podobné činčilovému králíkovi)
  • Modrý rex (zbarvení podobné vídeňskému modrému)
  • Dalmatin Rex (strakatý, barva podobná dalmatinům)
  • Žlutý rex (červenožluté zbarvení podobné saskému zlatému králíkovi)
  • Černý rex (zbarvení podobné vídeňskému černému)
  • Havana Rex (tmavá, čokoládově hnědá srst, podobná králíkovi havanskému)
  • Feh rex (světle modrá srst s hnědavým závojem)
  • Japonský rex (černožlutý odpovídající králíkovi japonskému)
  • Ruský rex (čistě bílý s modrým nebo černým zbarvením uší, čenichu, nohou a ocasu)
  • Marder rex (modré nebo hnědé zbarvení odpovídající králíkovi z plemene marder)
Bílý rex králík s jablkami a mrkví na červeném pozadí

Jak velký je rex králík?

Průměrná hmotnost králíků rex je přibližně 3,5 kg. Minimální hmotnost je 2,75 kg. Větší rexové mohou vážit až 4,5 kg. Naproti tomu trpasličí rexové váží jen 1,2 až 1,5 kg.

Kolika let se dožívá rex králík?

Stejně jako mnoho jiných plemen králíků se i rexové mohou dožít 8 až 12 let.

Povaha

Jakou povahu má rex králík?

Rex králík je energický, má vlídnou a temperamentní povahu. Tito králíci jsou považováni za zvídavé, živé a dychtící po pohybu. Ke svému majiteli se obvykle naučí rychle přitulit, ale někteří jedinci mohou zůstat dlouho plaší. Jako domácí mazlíček je rex králík stejně vhodný jako ostatní plemena králíků.

Zejména děti by si však měly uvědomit, že to nejsou příliš mazlivá zvířata. Jsou schopni se učit, ale jako majitelé budete muset být trpělivější než při výcviku psů. Králíci mají rádi klid, pobyt na jednom místě a špatně snáší mnoho nových věcí najednou. K rexovi se vždy přibližujte tiše a opatrně. Protože mají silný instinkt, který jim říká „uteč“, děsí je hluk a pohyb.

Chov

Proč byste neměli chovat králíky samotné?

Stejně jako všichni zajíci a králíci jsou i rex králíci velmi společenští tvorové. Nejraději žijí ve velkých rodinných skupinách, kde je klid. Proto by nikdy neměli být chováni samotní, ale vždy ve dvojicích nebo ještě lépe ve větší skupině.

Tato zvířátka si tedy pořizujte minimálně po dvou kusech. Nejlepší variantou je pořídit si samičku a samečka. Ve větší skupině se nejlépe osvědčila kombinace jednoho nebo dvou samečků a několika samiček.

Má být rex králík chován venku, nebo uvnitř?

Rex králíky můžete chovat i u sebe doma. Je ale nutné pro chov zajistit odpovídající podmínky. Musíte zajistit každodenní vyvenčení ve výběhu na zahradě nebo ve velké místnosti. Pokud má králík volný výběh ve vnitřních prostorách, je nutné tyto prostory přizpůsobit tak, aby v nich nebyly zdroje nebezpečí (elektrické kabely apod.). V místnosti, kde králíka chováte, nesmí být žádné silné pachy, jako je kouř, parfémy nebo jiné vůně.

Králíci milují čerstvý vzduch. Pro tyto účely je ideální venkovní ohrada s velkým výběhem. Pokud králíka chováte venku, je třeba mu vzhledem k absenci krycí vrstvy srsti zajistit kvalitní izolaci a v zimě dobře chráněné místo.

Rexovi byste měli dávat vysoce energetické krmivo. Králíci, kteří mají nezdravou, řídkou srst s lysinami, by neměli být v zimě chováni venku. Upozorňujeme, že na zahradě je potřeba králíkovi poskytnout velký výběh.

Tip: Králíky zvykejte na pobyt venku pomalu a postupně. Pokud rexe chováte v zimě venku, nepřenášejte ho do vytápěného interiéru. Změny teploty jsou pro zdraví králíků škodlivé.

Jaká je základní výbava pro chov?

Králíci mají obecně velkou potřebu pohybu, stejně tak je tomu i u rexe. K chovu budete potřebovat prostorné místo, ideálně třeba ve stájích, a venkovní výběh pro každodenní volný pohyb.

Podle svazu na ochranu zvířat musí být podlahová plocha výběhu pro dva králíky nejméně 4 m2.

Pokud není možné ho denně pouštět do volného výběhu, měla by být jeho ohrádka o to větší.

Kromě toho by měl mít každý králík k dispozici boudu se dvěma východy. Mezi králíky totiž může docházet k bojům o území. Také je nutné jim vytvořit nory a úkryty, kde se budou cítit bezpečně.

Pro vnitřní i venkovní výběh je třeba myslet na přístřešek se střechou a také na doplňky, které králíky aktivně zabaví. Králíci rádi okusují věci a hodně hrabou. Proto by mělo být součástí základního vybavení pískoviště, větvičky a dřevo.

Přehled základního vybavení pro králíky:

Tip: Aby se dítě později dokázalo o králíka postarat samo, měli by mu do 12 let věku s chovem a krmením pomáhat dospělí lidé.

Hnědý rex králík v králíkárně

Péče

Jak správně pečovat o rex králíka?

Péče o rexe je v podstatě snadná, protože toto zvíře žádnou zvláštní péči nevyžaduje. Přesto je důležité kontrolovat, zda mají čisté uši, tlapky a také pohlavní orgány a jejich okolí. Kromě toho byste jim měli pravidelně čistit boudu. Hlodavci potřebují dostatek potravy a tekutin.

Zvířata veďte k aktivitě každý den, a to i když jsou chována ve venkovním výběhu. Pokud se s nimi věnujete různým aktivitám, posilujete s nimi vzájemné pouto. Zároveň máte šanci takto kontrolovat, zda nejsou králíci nemocní.

Drápky byste měli stříhat každé čtyři týdny.

Jednou ročně je také vhodné nechat králíky očkovat proti virovým infekcím, jako je myxomatóza a RHD. Při pořizování rex králíka je třeba počítat s ročními náklady na jeho očkování.

Výživa

Čím se rex králík živí?

Optimálně vedený chov a péče jsou pro zdraví králíků stejně důležité jako správná výživa. Pouze kvalitní krmivo s vitamíny a minerály zajistí zvířatům potřebnou odolnost. Jako základní krmivo dávejte v létě i v zimě do seníku vždy dostatek čerstvého sena.

Seno musí být suché, aby nehnilo. Nejlepší je koupit kvalitní luční nebo bylinkové seno v obchodě pro zvířata. Důležitý je také dostatek čerstvé vody.

Optimální výživa zahrnuje také granule z obchodu pro zvířata. Čerstvá tráva, byliny a větvičky z buků, javorů, bříz, lískových ořechů a nepostříkaných jabloní a hrušní jsou u rexe velmi oblíbené. Jako potrava s vysokým obsahem vody je vhodné neošetřené ovoce a zelenina, například mrkev, fenykl, celer, hlávkový salát, jablka a hrušky.

Při krmení dbejte na rozmanitost a rozdělení dávek na menší porce v průběhu dne. Všechny potraviny je třeba dobře umýt. Plesnivé, mražené a stříkané potraviny byste králíkům neměli vůbec dávat.

Pořízení rex králíka

Rex králíci jsou v obchodech s domácími zvířaty poměrně vzácní. Můžete se případně obrátit na útulky pro zvířata, kam jsou rexové čas od času odkládáni a kde čekají na nové majitele. Pokud nechcete čekat nebo si chcete koupit specifické krátkosrsté plemeno, můžete se obrátit na chovatele.

Pokud kupujete králíky od chovatele, ujistěte se, že má dobrou pověst. Před koupí si zkontrolujte, v jakých podmínkách jsou králíci chováni. Kromě toho zkontrolujte, zda se ve vrhu nevyskytují choroby z příbuzenského křížení.

+Chovy produkující jedince s deformovanými řasami a hmatovými chloupky mají výrazně nižší schopnost hmatu. Kromě toho mají rexové z pochybných chovů často velmi řídkou srst a slabou kůži, což je činí méně odolnými v chladu.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.
12 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

4 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.